VIDEO | Trať sjížděli v džínech, stejně jako když Nick Zoricic absolvoval svůj první závod ve skikrosu. Dole pak členové závodní rodiny pokládali květiny a v rámci tiché piety vzpomínali na parťáka, jenž ve švýcarském Grindelwaldu zemřel o den dříve. Smrtelný pád devětadvacetiletého Kanaďana do ochranné sítě u cíle vyvolal debatu o bezpečnosti.
Místo párty na závěr sezony se skikrosový svět zahalil do smutku. V sobotním závodě ve švýcarském Grindelwaldu zemřel na následky mozkolebečního traumatu po pádu Nick Zoricic.
Devětadvacetiletý kanadský závodník, který se snažil prodrat o místo vpřed a vybojovat postup do čtvrtfinále, vyletěl na posledním skoku do ochranné sítě vedle cílové brány. Jeho bezvládnému tělu už lékaři nedokázali znovu vdechnout život.
Tragédie, jíž zřejmě předcházela jezdecká chyba, vyvolala vlnu kondolencí. Ale také zvedla otázky o bezpečnosti skikrosu a konkrétního cílového prostoru.
„S trochu předvídavosti se tomu dalo zabránit. Ale bohužel musí nejprve někdo zemřít, aby začali všichni křičet,“ říkal pro německé agentury šéf tamního alpského lyžování Wolfgang Maier.

Poukazoval na to, že síť u cíle byla natažena kolem kontejneru postaveného vedle. „To je normálně nesmysl. V alpském lyžování dáváme miliony na bezpečnost a ve skikrosu se tomu všichni smějí. Nelze nechat úroveň zabezpečení stejnou jako před třemi lety, teď už nezávodí žádní amatéři.“
Nehodu budou vyšetřovat příslušné úřady i Mezinárodní lyžařská federace FIS. „Všechna bezpečnostní opatření byla na místě. Dojde na řadu debat všech expertů a trenérů.
A zlepšení, která budou správná, budou provedena,“ uvedla pro agenturu AP generální sekretářka FIS Sarah Lewisová. „Skikros je vysoce riskantní sport. Jako kterýkoli, v němž potřebujete helmu.“
V podobném duchu hovoří o závodění v disciplíně, jíž se říká „NASCAR na lyžích“, i většina závodníků a funkcionářů ze světa akrobatického lyžování. Ten nabírá na popularitě, vždyť na olympiádě přibudou například slopestyle na lyžích i snowboardu či lyžařská U-rampa.
„Dělat náš sport je asi stejně tak bezpečné jako jet po dálnici,“ mínila olympijská vítězka Ashleigh McIvorová.
„Snaha o bezpečnost je až přeháněna, nejsou dlouhotrvající obavy. Nemyslím si, že by někdo měl ukazovat prstem na nějakou organizaci. Děláme skikros, protože ho milujeme. Jsou s ním spojená rizika, která se dají omezit jen do jisté míry.“ Šéf kanadských lyžařů Max Gartner mínil: „Nazval bych to mimořádnou nehodou. Nestává se to často, ale je to devastující.“
Kanadské akrobatické lyžování zažívá smutné období, nedávno zemřela na následky nehody při tréninku v U-rampě Sarah Burkeová. Teď zahynul rodák ze Sarajeva, jenž odešel s rodinou jako pětiletý do Kanady, kde se jeho otec Bebe stal sjezdařským trenérem v Ontariu.
Závodil nejprve v alpském lyžování, ale na světovou úroveň prorazil až ve skikrosu. Dvakrát stál na stupních vítězů v závodech SP, v jehož pořadí byl v minulé sezoně celkově pátý.
„Nejprve úmrtí Sarah, teď tohle. Skoro nevěřím, že je to možné. Jako by uhodil blesk z čistého nebe,“ mínil další akrobat Warren Shouldice. „Jakákoli smrt vyvolává otázky. Ale vím, jak jsou všichni opatrní. Nemůžete prostě zabránit všemu.“
Lyžařská úmrtí za posledních 20 let |
1994 Ulrike Maierová (Rak.) zemřela po pádu při sjezdu v německém Garmisch-Partenkirchenu. 2001 Régine Cavagnoudová (Fr.) se stala obětí srážky s německým trenérem Markusem Anwanderem při tréninku na sjezdovce v rakouském Pitztalu. 2009 Extrémní lyžař Shane McConkey (Kan.) zahynul v Dolomitech poté, co se mu nepovedlo otevřít padák při takzvaném ski base jumpu, při kterém lyžař skáče ze skály. 2010 Při pokusu sjet extrémní stěnu v kalifornském Squaw Valley zemřel freeridový lyžař Charles Russell Johnson (USA). 2012 Akrobatická lyžařka v U-rampě Sarah Burkeová (Kan.) po devíti dnech v kómatu zemřela na následky těžkého zranění, které utrpěla při pádu v tréninku. |