První závod Turné čtyř můstků vyhrál norský skokan Jacobsen

Autor: rjm
0
Kuchta už může být u Haška nad čárou. Ale triko Belmondo je výsměch
Po zlatém gólu jsem nevěděl, co mám dělat, vzpomíná Hlaváč

AKTUALIZOVÁNO | První závod Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Oberstdorfu jasně vyhrál Nor Anders Jacobsen. Ve finále předvedl nejdelší skok dne 139 metrů, potvrdil vedení z prvního kola a zvítězil s náskokem 11,6 bodu před Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem. Po diskvalifikaci Rakušana Koflera z osmého místa skončili v prvním závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu Lukáš Hlava 27. a Roman Koudelka 29.

Se skokany si dnes pohrával vítr, který často měnil směr i sílu. O podmínkách vypovídala také skutečnost, že skákat se začalo z nájezdového okna 21, zatímco na poslední pokus se Jacobsen rozjel z okna číslo 16 do velkého protivětru.

Smůlu měli Češi, oba měli jedny z nejhorších podmínek dne. Pořadí na stupních vítězů zůstalo stejné jako po prvním kole, za Jacobsenem a Schlierenzauerem obsadil třetí místo Němec Severin Freund.

Čtvrtý byl nečekaně Rus Dimitrij Vasiljev, který využil dobrých podmínek, v druhém kole se posunul na šesté místo nestárnoucí Švýcar Simon Ammann, bývalý vítěz Turné, jenž skočil stejně jako Jacobsen 139 metrů.

Pátý muž loňského konečného pořadí Turné Koudelka první kolo zahajoval, ale spokojený vůbec nebyl. Skočil pouze 116 metrů, přesto postoupil, neboť jeho soupeř Fin Lauri Asikainen předvedl ještě horší výkon. Protože skončil třicátý, druhé kolo také zahajoval, ale opět si kvůli poryvům větru na svůj pokus musel hodně dlouho počkat.

"Nejsem nadšený. Tréninky byly dobré, dneska skoky také nebyly nejhorší, ale ten špatný vítr. To je bída," řekl Koudelka Radiožurnálu.

"Nejsem v optimální formě, a když do toho přijde ještě tak špatný vítr, tak to není příjemné," uvedl. Za cíl měl bodovat, což se mu povedlo. "Ale je to škoda. Věřil jsem si, chtělo to trochu štěstí a hned by to bylo jiné," doplnil.

Výkon z prvního kola přesně zopakoval a své umístění nezlepšil. Přesto jde o jeho nejlepší výkon v sezoně a první bod do Světového poháru. Podobně na tom byl Hlava, který s větrem do zad v prvním pokusu předvedl 117,5 metru a do druhého kola prošel jen díky výpadku soupeře Vladimira Zografského z Bulharska.

V druhém pokusu byl o dost lepší než Koudelka, dopadl na značku 122,5 metru, ale posunul se jen o jednu pozici. Připisoval si vysoké body za nevýhodný vítr do zad.

"Je to velká smůla," řekl Hlava. Mínil, že když se změnily kombinézy, které jsou užší, měly by se změnit i bodové kompenzace za vítr. "Ale postoupili jsme do druhého kola konečně dva, tak snad to bude v dalším závodu ještě lepší," řekl před startem v Ga-Pa.

Češi měli dnes smůlu nejen na počasí. Také Hlava byl v prvním kole odvolán z lavičky, stejně jako třetí Čech v závodu Jan Matura. Ten nakonec předvedl z reprezentačního tria nejlepší výkon, v prvním kole měl dokonce o osm bodů více než Koudelka, ale do druhého nepostoupil, porazil ho Nor Anders Fannemel.

Závod SP ve skocích na lyžích v Oberstdorfu (Německo), první díl Turné čtyř můstků: 1. Jacobsen (Nor.) 308,6 b. (138+139 m), 2. Schlierenzauer (Rak.) 297,0 (134,5+138,5), 3. Freund (Něm.) 290,8 (138,5+135,5), 4. Vasiljev (Rus.) 282,6 (137,5+138,5), 5. Hilde (Nor.) 281,3 (135,5+138,5), 6. Ammann (Švýc.) 280,3 (133,5+139), 7. Fettner 278,7 (136,5+131), 8. Kofler (oba Rak.) 276,5 (128+134), 9. Neumayer (Něm.) 274,6 (136,5+134,5), 10. Velta (Nor.) 272,8 (132,5+134,5), ...27. Hlava 247,2 (117,5+122,5), 29. Koudelka 228,2 (116+116), 37. Matura (všichni ČR) 123,0 (126).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 28 závodů): 1. Schlierenzauer 528, 2. Freund 490, 3. Kofler 428, 4. Wellinger (Něm.) 314, 5. Bardal (Nor.) 308, 6. Jacobsen 246, ...27. Hlava 66, 55. Koudelka 2.