Martin Hašek
30. ledna 2013 • 06:16

Harrachov utratil miliony, lety mají ohromit svět. Zničí sen silný vítr?

Autor: Martin Hašek, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slovensko - Lotyšsko 2:3sn. Lotyši udrželi naději na čtvrtfinále
SESTŘIH: Zlín - Bohemians 1:2. Domácí nad propastí, rozhodly dvě trefy Prekopa
VŠECHNA VIDEA ZDE

Letecký víkend v Harrachově si nenechte ujít, křičí do světa pořadatelé závodu Světového poháru. Akce, která je generálkou na letecký světový šampionát 2014, je bude stát třicet milionů korun a k vidění by měly být parádní závody i doprovodná show. Dočkají se v Harrachově ovací za skvěle odvedenou práci, nebo vyhraje nad jejich snahou silný vítr? Pořadatelé věří, že vše klapne a svět bude zírat, co bude v Krkonoších k vidění.Třicet milionů, to je suma, kterou pořadatelé mítinků nevytáhnou z kouzelnického klobouku. Když je někdo investuje, očekává se, že závod bude patřit do kategorie nezapomenutelný.

Srovnatelné peníze v Česku vytáhnou z kasy pořadatelé atletické Zlaté tretry, kam lákají sprinterskou megahvězdou Usaina Bolta. Další akce na seznamu chybějí. Třeba rozpočet loňského finále Davis Cupu se Španěly byl o třetinu nižší.

„Světový pohár v Harrachově nebude mít v celosvětovém kontextu obdoby,“ říká pyšně šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek. „Loni jsme byli s Trondheimem vyhlášeni jako nejlepší Světový pohár. Letos nechceme mít vedle sebe ten Trondheim.“

Rozpočet přesahuje běžné náklady na víkend Světového poháru téměř trojnásobně. Jozífek, který je zároveň sportovním ředitelem skokanského úseku, však tvrdí, že navzdory vysokým nákladům se v případě Harrachova nemůže opakovat finanční strádání světového šampionátu v klasickém lyžování v Liberci, po kterém zůstaly dluhy.

„Nikdy nedopustíme, aby Světový pohár nebo mistrovství světa byly prodělečné. To se nemůže nikdy stát,“ říká Jozífek a věří, že si na závody najdou cestu fanoušci. I díky nedávným triumfům Jana Matury při závodech v japonském Sapporu.

„Honza udělal nejlepší pozvánku pro české lidi. Myslím, že deset tisíc stoprocentně padne,“ říká Jozífek k předpokládané návštěvě.

Pořadatelům může přidělat starosti vítr, který má na harrachovském mamutím můstku na závody tradičně zásadní vliv. Proto mají uzavřené pojistky pro případ, že by se závody nemohly odskákat.

„V pátek a v sobotu to vypadá dobře. Vzhlížíme k větru na neděli, tam se to točí,“ říká Jozífek. „Pojištěný máme každý den separátně. Kdyby se muselo odvolat všechno, máme pokryto všechno, kromě pojistky. Náklady na ní jsou zhruba čtyři miliony, to není fatální záležitost.“

Program SP v letech na lyžích v Harrachově

Pátek

18.00 kvalifikace

Sobota

16.00 1. závod

Neděle

12.30 kvalifikace
14.00 2. závod

Pozn.: Přímé přenosy vysílá Eurosport

Více o závodech v Harrachově čtěte ve středu v deníku Sport.

Český skokan na lyžích Jan Matura v letové fázi
Český skokan na lyžích Jan Matura v letové fázi

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud