Parádní výkon Novákové, v Gatineau dojela na výborném 11. místě

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Lyžařka Petra Nováková skončila ve sprintu Světového poháru volnou technikou v Gatineau v Kanadě jedenáctá a dosáhla druhého nejlepšího výsledku v sezoně. Lépe si čerstvá bronzová medailistka z mistrovství světa do 23 let vedla jen v prosincovém skiatlonu v Lillehammeru, kde díky šestému místu vybojovala životní úspěch.

"Je to paráda! Dneska jsem od rána věděla, že to bude dobré, byla jsem si jistá. Je to vlastně i můj první postup ve svěťáku a bylo to ve velkém stylu. Teď hlavně aby to vydrželo na celé tour," uvedla Nováková v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Další čeští reprezentanti Lukáš Bauer a Martin Jakš v dnešním závodu, kterým začala Ski Tour Kanada, jíž vyvrcholí Světový pohár, vypadli v kvalifikaci. Jakš obsadil 55. místo a Bauer skončil v neoblíbené disciplíně osmdesátý.

Nováková už v kvalifikačním běhu ukázala slibnou formu a zajela čtrnáctý čas. Vyřazovací jízdy zahájila v posledním pátém čtvrtfinále, v němž těžce prohrála souboj o druhé místo s Heidi Wengovou a zároveň minimálním rozdílem porazila další Norku Astrid Jacobsenovou. Do semifinále postoupila časem. V něm už na soupeřky nestačila a doběhla na poslední šesté příčce.

Po příletu do Kanady se přitom necítila nejlépe, ale náznaky nemoci překonala. "Z letadla jsem měla dost ucpaný nos, přišlo mi, že na mě leze rýma, a včera jsem strašně huhňala, ale v noci už se mi spalo úplně parádně. Taky mi jely skvěle lyže, mohla jsem vytáhnout svoje nejstudenější a vlastně i nejlepší, dneska opravdu všechno sedlo," radovala se.

Vyhovovalo jí, že sprint v Gatineau byl delší než obvykle, jelo se na trati dlouhé 1700 metrů. "Navíc mi hrálo do karet, že je tady zima, při závodě bylo kolem -10, ráno dokonce -17. Já radši závodím na sněhu, který je zimní, než na takovém tom jarním až letním," dodala.

Už sedmý sprinterský triumf v sezoně si zajistila Norka Maiken Caspersen Fallaová, která ve finále porazila Švédku Stinu Nilssonovou a Američanku Jessicu Digginsovou. Až 25. místo obsadila vedoucí žena Světového poháru Norka Therese Johaugová, přesto má dál výrazný náskok před krajankou Ingvild Flugstad Östbergovou, která dnes byla pátá.

Sprint mužů vyhrál Rus Sergej Usťugov, pro kterého to bylo třetí vítězství v kariéře. Ve vyrovnaném finále předčil o osm setin Francouze Richarda Jouvea, třetí skončil o další setinu zpět Američan Simeon Hamilton. Pod stupni vítězů se seřadili tři Norové.
Ve středu pokračuje osmietapová tour závody klasickou technikou s hromadným startem.

Muži: 1. Usťugov (Rus.) 3:09,36, 2. Jouve (Fr.) -0,08, 3. Hamilton (USA) -0,09, 4. Krogh -0,13, 5. Hattestad -0,71, 6. P. Northug (všichni Nor.) -0,72, ...55. Jakš, 80. Bauer (oba ČR) vypadli v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 36 závodů): 1. Sundby (Nor.) 1970 b., 2. Krogh 1296, 3. P. Northug 1142, 4. Usťugov 927, 5. Dyrhaug 906, 6. Tönseth (oba Nor.) 762, ...42. Jakš 133.

Ženy: 1. Fallaová (Nor.) 3:34,00, 2. Nilssonová (Švéd.) -0,73, 3. Digginsová (USA) -0,87, 4. Wengová -1,20, 5. Östbergová (obě Nor.) -1,30, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) -1,60, ...11. Nováková (ČR).

Průběžné pořadí SP (po 28 z 36 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 2031, 2. Östbergová 1816, 3. Wengová 1597, 4. Kallaová (Švéd.) 998, 5. Nilssonová 893, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) 884, ...33. Nováková 185, 83. Grohová (obě ČR) 10.