Ledecká byla ve sjezdu nejrychlejší v tréninku, závod už jí ale nevyšel

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Česká lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká své nejlepší umístění ve Světovém poháru lyžařek nevylepšila. I když se v Zauchensee blýskla nejrychlejším časem v dopoledním tréninku, samotný závod jí nevyšel. Při jedné jezdecké chybě měla co dělat, aby se udržela na lyžích, nakonec z toho bylo 36. místo. Na senzační domácí vítězku Christine Scheyerovou z Rakouska ztratila Ledecká 2,64 vteřiny. Druhá Češka Pavla Klicnarová skončila padesátá. Muži ve slalomu ve Wengenu nebodovali.

Ledecká využila v ranním tréninku lepších podmínek pro závodnice s vyššími čísly. Do závodu odstartovala jako 49. a po celou jízdu se pohybovala na hraně bodované třicítky. Do ní se mistryně světa na snowboardu probojovala v této lyžařské sezoně zatím třikrát v prosinci v kanadském Lake Louise.

"Více než umístění mimo body mě mrzí, že jsem nedokázala vylepšit svoji jízdu z tréninku," řekla Ledecká na webu Sport Invest Group. Pokud by zopakovala čas z tréninku, obsadila by šesté místo.

Dopolední tréninková jízda vyrazila dech i jí samé. "Moc jsem tomu při pohledu na obrazovku nevěřila. Ale trať jsem v týdnu prohlídkami na svahu a u videa hodně studovala, protože sama jsem zde jela dosud pouze na zkrácené sjezdovce během Evropského poháru," řekla česká sjezdařka. Hned po dojezdu tréninku však věděla, že z výsledku nelze tolik usuzovat. "Vím, jak to s tréninky bývá, některé holky nejedou naplno a hodně testují," uvedla.

Do hlavního závodu jí výsledek sice přidal na klidu, ale času připravit se na rozhodující jízdu mnoho nebylo. "Všechno bylo zrychlené, vyměnila jsem lyže, ale ty tréninkové asi příště povýší do závodu," žertovala. V závodu přitom neměla z jízdy tak špatný pocit. "Cítila jsem se dobře, i když o nějakých chybách vím a trochu hůře jsem viděla. Dosud se mi ale vždy stávalo, že jsem měla trénink horší než potom závod, a dnes to bylo naopak," dodala.

Dvaadvacetiletá Scheyerová naopak prodala v závodu sebevědomí z tréninku. Za Ledeckou ve zkušební jízdě skončila druhá o 41 setin a i o pár hodin později porazila celou světovou špičku. A to při teprve čtvrtém startu ve sjezdu v SP.

"Na něco takového jsem ani nepomyslela. Je to prostě úžasné," kroutila hlavou v cíli užaslá Scheyerová a své pocity po premiérovém triumfu označila za nepopsatelné.

S rodačkou z Götzisu byly na pódiu Tina Weiratherová z Lichtenštejnska a Jacqueline Wilesová z USA. Čtvrtá skončila švýcarská favoritka Lara Gutová, druhá žena celkového pořadí SP i disciplíny. Tu nadále vede dnes pátá Slovinka Ilka Štuhecová.

Na závodní svahy se v Zauchensee vrátila po téměř roční pauze americká hvězda a čtyřnásobná vítězka Světového poháru Lindsey Vonnová a po listopadové operaci ruky obsadila 13. místo. "Timing ještě není ideální. Vím, že se musím zlepšit. Ale start to byl dobrý," řekla rekordmanka v počtu vítězství v SP.

Podmínky v Zauchensee po celý týden lyžařkám nepřály. Tréninky a závody byly opakovaně odkládány kvůli sněžení i mlze a dopolední trénink ovlivnila i dvě zranění. Helikoptéra přepravila do nemocnice po pádech Italku Nadiu Fanchiniovou a Maďarku Edit Miklósovou. Fanchiniová má zlomenou pravou pažní kost a trny tří obratlů v oblasti bederní páteře. Miklósová má vykloubené pravé koleno a potrhané vazivo; zraněné je i levé koleno, v němž má zřejmě jen natržené vazy.

Češi ve slalomu nebodovali

Norský slalomář Henrik Kristoffersen vybojoval ve Wengenu už čtvrté vítězství v sezoně. Další minisouboj s Rakušanem Marcelem Hirscherem vyhrál o 15 setin sekundy a po dnešku před ním má v čele hodnocení disciplíny náskok 20 bodů. Za Hirscherem skončil třetí Němec Felix Neureuther. Čeští lyžaři Kryštof Krýzl ani Ondřej Berndt na body nedosáhli.

Obhájce malého křišťálového glóbu Kristoffersen má z pěti startů v tomto ročníku čtyři prvenství a jeden bronz ze Záhřebu, kde jeho výkon ovlivnil silný vítr. V listopadu v Levi nestartoval kvůli sporům se svazem o vlastního sponzora.

"Bylo to mnohem vyrovnanější než v Adelbodenu," řekl Kristoffersen, jenž vyhrál předchozí slalom téměř o dvě vteřiny. "Trať byla vytyčena dost zpříma, mám radši točivější. Marcel jezdí skvěle, hodně silově, já spíš na pocit. Naše souboje jsou parádní," dodal.

Hirscher, který s velkým náskokem vede Světový pohár a může ho vyhrát šestým rokem v řadě, loni ve Wengenu slalom nedokončil. I před rokem byl králem slalomu na Lauberhornu Kristoffersen.

Krýzl nedokončil první kolo a po pátečním 25. místě v kombinaci další pohárové body nezískal. Na 23. příčku z kombinace nenavázal ani Berndt, který zajel 47. čas.

SP ve sjezdovém lyžování v Zauchensee (Rakousko):

Ženy - sjezd:
1. Scheyerová (Rak.) 1:21,15, 2. Weiratherová (Licht.) -0,39, 3. Wilesová (USA) -0,54, 4. Gutová (Švýc.) -0,55, 5. Štuhecová (Slovin.) -0,58, 6. Schnarfová (It.) -1,15, 7. Schmidhoferová (Rak.) -1,19, 8. Nuferová (Švýc.) -1,23, 9. Delagová (It.) -1,25, 10. Fluryová (Švýc.) -1,32, ...36. Ledecká -2,64, 50. Klicnarová (obě ČR) -4,57.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 4 z 8 závodů): 1. Štuhecová 345, 2. Gutová 180, 3. Goggiaová (It.) 175, 4. Weiratherová 159, 5. Scheyerová 150, 6. Schnarfová 147, ...36. Ledecká 17.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1008, 2. Gutová 693, 3. Štuhecová 584, 4. Worleyová (Fr.) 563, 5. Goggiaová 560, 6. Holdenerová (Švýc.) 515, ...12. Strachová 267, 75. Ledecká 29, 90. Dubovská (ČR) 13.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:
1. Kristoffersen (Nor.) 1:43,31 (52,51+50,80), 2. Hirscher (Rak.) -0,15 (53,07+50,39), 3. Neureuther (Něm.) -0,63 (53,48+50,46), 4. Hirschbühl (Rak.) -0,75 (53,41+50,65), 5. Lizeroux (Fr.) -0,91 (53,66+50,56), 6. Hargin (Švéd.) -0,99 (53,09+51,21), 7. Chorošilov (Rus.) -1,18 (52,95+51,54), 8. Mölgg (It.) -1,21 (53,34+51,18), 9. Buffet (Fr.) -1,29 (53,44+51,16), 10. Luitz (Něm.) -1,30 (53,66+50,95), ...47. Berndt 55,32, Krýzl (oba ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 11 závodů): 1. Kristoffersen 460, 2. Hirscher 440, 3. Mölgg 358, 4. Neureuther 240, 5. Michael Matt (Rak.) 189, 6. Yule (Švýc.) 167, ...41. Krýzl 16.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 36 závodů): 1. Hirscher 973, 2. Kristoffersen 692, 3. Pinturault (Fr.) 629, 4. Jansrud (Nor.) 515, 5. Neureuther 445, 6. Mölgg 428, ...71. Krýzl 62, 126. Berndt 8.