Paráda Smutné! Ve Vasově běhu doběhla třetí, Řezáč byl na sedmém místě

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Kateřina Smutná doběhla třetí ve slavném Vasově běhu a podruhé se v cílovém městě Mora prosadila na pódium. Před dvěma lety se zapsala do historie závodu na 90 kilometrů klasicky jako vítězka.

Z českých lyžařů skončil nejvýše Stanislav Řezáč, který při svém 20. startu doběhl na sedmém místě. Jeho krajan Jan Šrail se zapsal mezi hrdiny nejtěžšího dálkového běhu, protože strávil dvě třetiny v úniku s Norem Joarem Thelem a vyhrál obě sprinterské prémie.

Vítězem 94. ročníku se stal jiný Nor Andreas Nygaard, jenž měl nejvíce sil ve strhujícím finiši, mezi ženami triumfovala domácí Lina Korsgrenová. Smutná zaostala za švédskou vítězkou o necelých šest minut.

"Asi 30 kilometrů před cílem jsem dostala křeče do stehen, tam mi Lina poodjela," popsala Smutná. "Před startem jsem říkala, že bych chtěla být na pódiu, což dopadlo, takže jsem spokojená. Teď jsem teda momentálně mrtvá. Jsem spokojená, ale ráda, že žiju," uvedla v tiskové zprávě členka laufařského týmu Lukáše Bauera.

O čtyři minuty za sebou nechala vedoucí ženu seriálu Ski Classics Brittu Johanssonovou-Norgrenovou. "Její ztráta je samozřejmě překvapením. Každý čekal, že tady vyhraje, muselo to pro ni být těžké," dodala Smutná.

Bauer na výkonu jiného člena týmu Šraila ocenil hlavně odvahu. "Honza předvedl výjimečný výkon, dnes asi vůbec nejvýraznější. To, jakou dobu strávil v úniku, a že k tomu ještě vyhrál prémie, je skvělé. Mně se na tom líbí, že se toho nebál a šel do rizika," řekl Bauer.

V těžkých podmínkách za vytrvalého sněžení urazil vítězný Nygaard 90 kilometrů za 4:24:36 hodin, což byl nejpomalejší čas za posledních 11 let. Až v páté desítce doběhl vítěz posledních dvou ročníků Nor John Kristian Dahl.

Vasův běh, závod Ski Classics v dálkovém lyžování (90 km klasicky):

Muži: 1. Nygaard (Nor./Santander) 4:24:36,8, 2. Impola (Švéd./Serneke) -1,8, 3. Hoelgaard (Nor./Koteng) -3,6, ...7. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -5,6, 29. P. Novák (ČR/Vltava Fund Craft) -3:53,9, 57. Bauer (ČR/Bauer Ski) -8:53,9.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen (Nor./Santander) 1080 b., 2. Nygaard 988, 3. Pedersen (Nor./BN Bank) 944, ...20. Řezáč 350, 34. Ročárek (ČR/Vltava Fund Craft) 219, 40. Šrail (ČR/Bauer Ski) 189.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Aare) 4:41:50,7, 2. Slindová (Nor./Koteng) -4:41,0,
3. Smutná (ČR/Bauer Ski) -5:57,5, ...19. Zelenková (ČR/Silvini Madshus) -32:43,9.

Průběžné pořadí: 1. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) 1380, 2. Smutná 1135, 3. Korsgrenová 1045, ...14. Bícová (ČR/Vltava Fund Craft) 270, 18. Kocumová (ČR/Silvini Madshus) 208.