Bauer: Petrásek by neměl končit

Má ještě pět pokusů na to, aby se stal nejlepším běžcem na lyžích Světového poháru v distančních závodech. Lukáš Bauer má však jiné ambice.
Po vrcholu na mistrovství světa v Liberci, kde bral stříbro na klasické patnáctce, chce na závěr zimy testovat nové metody. Proto se před nedělním závodem na 15 kilometrů volnou technikou nestresuje potřebou top výkonů.
Po mistrovství světa vás čekají závěrečné tři týdny závodů ve Skandinávii. Jste na ně připravený?
„Po Liberci jsem měl dva dny volna a tři dny ježdění. Na Božím daru byl dobrý rychlý sníh. Výjimkou byl čtvrteční rychlejší trénink, ze kterého jsem neměl dobrý pocit. Jinak bylo lyžování skvělý a dá se říci, že se do Skandinávie těším.“
Jak jste vstřebal dojmy ze šampionátu? Rozmlouval jste třeba demisi trenéru Petráskovi, který chtěl těsně po nepovedené štafetě odstoupit?
„My jsme se o tom nebavili a myslím, že to je absolutní nesmysl. Nepovedl se nám jeden závod za iks sezon. Bohužel to bylo na domácím mistrovství a bohužel to byla štafeta, o který jsme říkali, že pokud se vše sejde, máme možnost bojovat o medaili. Hodně lidí tomu věřilo a stejně jako my jsou z toho přepadlí. Míra není ten, který by měl končit.“
Do Lahti letíte s tím, že byste mohl bojovat o vítězství v distančních závodech. Na vedoucího Němce Teichmanna ztrácíte jen 55 bodů. Věříte si?
„Uvidíme, co předvedu. Doufám, že si závody užiju a nebudu se extrémně stresovat tím, jestli vyhraju nebo budu pátý. Chci bojovat tak jako doposud bez ohledu na to, jak dopadnu. Nechci udělat ostudu. V distančním hodnocení je pořád šance posunout se do elitní trojky.“
Konec sezony uzavírá finále, kdy jsou za sebou v krátkém sledu čtyři závody. Nebojíte se, že se vám vrátí zdravotní problémy s astmatem z přelomu roku?
„Nemyslím na to. Závěr sezony je dá se říci svým způsobem druhá Tour de Ski. Mě zajímají zkušenosti z finále, které se mi v budoucnu mohou hodit. Všichni tam můžeme studovat, v čem je kdo při delším zápřahu silnější a slabší.“
Na co se v závěru sezony zaměříte?
„Svým způsobem mám nárok na ten přepych závodit bez stresů a pokusit se o něco, co normálně nedělám. Třeba o častější občerstvování na závěrečné klasické padesátce s hromadným startem v Trondheimu. Ta trať se pojede i za rok na olympiádě, což má být můj další vrchol.“
Co budete zkoušet?
„Třeba koncentraci pití nebo různé energetické gely. Padesátka je o fyzičce i tom, jak dobře zvládnete občerstvování a nově i možnost výměny lyží.“
Jak se na povolení výměny lyží díváte? Může to sportu pomoci?
„Bral bych to jako výhodu pro elitní závodníky v jarním počasí, kdy je sníh pomalý a špinavý a lyže se zpomalují. Jinak si myslím, že to není zrovna ideální věc. Může se to otočit proti lyžování.“
V čem?
„Nahrává to silnějším týmům. Lyžování je o kouzlu umět namazat, vychytat si mázu. I slabší závodníci, kteří namažou výrazně líp, pak třeba dosáhnou lepšího výsledku než silnější, co promažou. Je to i větší nárok na servis, přípravu lyží a finanční náročnost.“