Je to jako kdyby před rokem 1989 někdo ze Západu přijel zazpívat prezidentu Husákovi k narozeninám. Takové přirovnání použil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář, když mluvil o cestě krasobruslaře Tomáše Vernera (24) do hladomorem zmítané poslední výspy stalinismu, komunistické KLDR.
Bronzový medailista z nedávného evropského šampionátu se zúčastnil exhibice, která byla součástí velkolepých oslav 69. narozenin vůdce Kim Čong-ila (podle ruských zdrojů je ještě o rok starší).
Verner si už před odjezdem nechtěl připouštět, že by svým vystoupením podporoval nelidský režim jednoho z posledních komunistických diktátorů světa.
"Nechtěl jsem o tom přemýšlet takhle. Jsem sportovec, ne politik. Chci vidět, jak se to změnilo," vysvětloval krasobruslař.
"Tomáš je v KLDR velice populární. Tím myslím normální lidi, a ne politiky," řekl Lidovým novinám Lukáš Přibyl ze společnosti Sport Invest, která Vernera zastupuje.
"Nikdy se nepropůjčoval k politickým aktivitám. Jede udělat radost normálním lidem," dodal.
To ministerstvo zahraničí cesta českého krasobruslaře do KLDR pořádně namíchla. "Co bychom si mysleli před rokem 1989 o někom, kdo přijel za Západu zazpívat prezidentu Husákovi k narozeninám," podotýká mluvčí úřadu Vít Kolář.
Komentář Reflex.cz "Verner je hlupák" čtěte zde »
Tomáš Verner se nicméně do Severní Koreje těšil i kvůli tomu, že se tam potkal se svou přítelkyní, francouzskou krasobruslařkou Nathalií Péchalat (27). A aspoň nemusel příliš řešit oslavu svatého Valentýna.
"Budu to mít trochu lehčí. Tam se nedá nic koupit - ani kytky," prohlásil před odletem.