Čechům chtějí sáhnout na kombinaci, nahradit ji mají městské slalomy

Ondřej Bank dosáhl v superkombinaci skvělých výsledků
Ondřej Bank dosáhl v superkombinaci skvělých výsledkůZdroj: Reuters
bb
Zimní sporty
Vstoupit do diskuse (1)

Kabinka lanovky v Kitzbühelu nese jméno sjezdaře Bohumíra Zemana na počest jeho vítězství v kombinaci v roce 1981. V téhle disciplíně dělá českým fanouškům největší radost také Ondřej Bank. Ovšem závody ve spojení sjezdu a slalomu možná čeká brzký konec.

Letošní ročník klasických závodů ve Wengenu má svého prvního vítěze, superkombinaci vyhrál v pátek Chorvat Ivica Kostelič, poslední vítěz Světového poháru a symbol sjezdařské všestrannosti. Jenže neúprosný vývoj postupně vystrnaďuje klasickou disciplínu, za niž se udělovala medaile už na olympiádě 1936.

„Úspěšné byly city eventy, už loni se závodilo v Mnichově, kde ale letos nebyl sníh. Pojede se v Moskvě, chtějí mít závody v New Yorku a expandovat. Ale nemají místo v kalendáři, takže šéf Světového poháru Hujara chce utlumovat superkombinace,“ líčí sjezdařský trenér Tomáš Bank.

Proti nápadu preferovat paralelní slalomy trochu despotického bosse se bouří třeba někdejší šampion Bernhard Russi. „Vystoupil s tím, že je to nesmysl, protože kombinace je sportovně někde jinde. Hujara ji nechce zrušit úplně, ale jako disciplínu pro malý globus ano,“ dodává kouč.

Kombinace se v minulosti skládala ze sjezdu a dvou kol slalomu, jejichž výsledky se kdysi složitě přepočítávaly. Ve Wengenu se nyní jezdí zkrácený sjezd v kombinaci s jedním kolem slalomu, čímž měla padnout výhoda specialistů na točivé disciplíny. V superkombinaci si občas disciplíny mohou prohodit i pozici jako loni v Bansku, jindy se místo sjezdu jede super-G. Jediným „mamutem“ z historie už zůstává kombinace v Kitzbühelu, kde se sčítají výsledky obou disciplín zvlášť.

Proti této disciplíně se bouří třeba Rakušané, kteří jdou cestou specializace. Což chápe i Kryštof Krýzl, který se v nynější sezoně věnuje hlavně slalomům. Ve Wengenu ani v Kitzbühelu nechce riskovat, pojede závod v Chamonix a ozkouší olympijské tratě v Soči.

„O zrušení kombinace se hodně diskutuje. I teď je závodů málo, specializovat se na ni kvůli třem je náročné. Pořád se považuju za relativně všestranného závodníka, ale i když šance na body v ní je, priorita je někde jinde. Na olympiádě, mistrovství světa je člověk ochotný riskovat hodně, tam kombinaci rád pojedu, ale teď riskovat nechci.“

Naopak Ondřej Bank, v superkombinaci pátý na mistrovství světa, se chce po uzdravení ze záhadné nemoci věnovat spíše tréninku rychlostních disciplín, kde má rezervy. „Když jsem byl malý a díval se na televizi, vždycky jsem obdivoval závodníky, kteří dokázali jezdit všechny disciplíny a vyhrávali kombinace. Nerušil bych je. Ale svět se vyvíjí, třeba i špatným směrem.“

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů