PŘÍMO Z RAKOUSKA | Sněhové obojživelnici Ester Ledecké začíná klíčová část lyžařské zimy a před odjezdem na světový šampionát ji čekají tři rychlostní víkendy Světového poháru v řadě. Našlapaný měsíc vypukne sobotním sjezdem ve Svatém Antonu a v nedaleké továrně značky Kästle v Hohenemsu budou v pohotovosti. „Máme štěstí, že máme fungující fabriku, v níž můžeme lyže upravovat ve velmi rychlém čase, během čtyřiadvaceti hodin,“ říká Markus Weeger, marketingový ředitel firmy.
Po zamračené obloze letí hejno ptáků a mihne se kolem cihlové budovy vyzdobené poutači místní legendární značky. Časová osa historických brandů s dvojitými šípy vrcholí na stěně přibitými skutečnými černozelenými lyžemi, podobnými, na nichž jezdí Ester Ledecká.
Továrna na závodní lyže Kästle je tak trochu schovaná v historickém areálu, který tady stojí už od roku 1963. Jsme v Hohenemsu, nenápadném rakouském městečku v sousedství Götzisu, kde kdysi Roman Šebrle překonal hranici 9000 bodů v desetiboji. Vstupní bránou v ulici Kaiser-Franz-Josef-Straße 61 procházela lyžařská historie.
„Tohle je mramor, který osobně vybral Anton Kästle. Víte, kolik to v té době muselo stát?“ směje se Weeger, když stojí na podlaze budovy, která byla přetvořena v malé lyžařské muzeum.
U zdí stojí historické páry lyží, jedny mají na přední části velikou vzduchovou bombičku a díry ve skluznici.
„Tehdy si mysleli, že to tak bude rychlejší,“ usmívá se průvodkyně.
Už je to 101 let, co zakladatel firmy Anton Kästle mladší v otcově řezbářské dílně vyrobil první lyže později celosvětově známé značky. Neměl auto ani řidičský průkaz. Po okolí jezdíval na svém žlutém kole v kožených kalhotách a do smrti sledoval každý závod Světového poháru.
„Sám nebyl dobrý lyžař,“ líčila Rita Leitnerová-Kästleová, jedna ze dvou žijících potomků zakladatele firmy, v knize vydané ke stoletému výročí firmy.
Kästle zemřel v roce 1988, který byl jedním z nejúspěšnějších v historii značky. Na olympiádě v Calgary získali Pirmin Zurbriggen, Hubert Strolz, Anita Wachterová a Sigrid Wolfová zlaté medaile.
V tu dobu už měla společnost za sebou bouřlivý vývoj. Původní brand Arlberg rychle nahradilo jméno zakladatele. To na vývěsním štítu zůstalo i poté, co po ekonomických problémech firmu v roce 1968 převzal konkurenční Fischer. V roce 1991 firmu koupila skupina Benetton. Z těch časů zůstala například unikátní fotka pilota formule 1 Michaela Schumachera na horském kole značky Kästle. V roce 1998 ale Benetton zavřel továrnu v Hohenemsu a o rok později zmrazil i celou firmu.
Společnost se znovu zrodila v roce 2007 a milník její existence přišel před sedmi lety, kdy Kästle koupila společnost Consillium českého podnikatele Tomáše Němce. Ten o rok později
- Registrace je snadná, rychlá a zcela zdarma!
- Přístup k exkluzivnímu obsahu - známkování hráčů, diskuze, ankety a další.