Kopku láká i Vasův běh

Unikátní závod běžek se sněžným kolem. Na čem jde rychleji zdolat třicet kilometrů po sněhu? Pro mnohé se trochu překvapivě speciálně upravené kolo vyrovná lyžím, jak dokázal extrémní biker Jan Kopka v Bedřichovské třicítce.
Vítěz Jiří Ročánek dojel na lyžích do cíle jen o minutu rychleji než Jan Kopka na sněžném kole. A to byl sněžný cyklista přesvědčený, že by dokázal běžkaře při troše štěstí dokonce na hlavu porazit!
„Před závodem mi téměř nikdo nedával šanci. Pro mě ale bylo zklamáním, že jsem nevyhrál a celkem mě to mrzí. Asi jako jediný jsem byl přesvědčený, že pokud budou příznivé podmínky, budu rychlejší,“ uvedl borec z Jablonce nad Nisou.
Na ostře sledovaný souboj přitom málem nedošlo. „Kvůli obavám o zničení tratě byli ještě v den závodu proti mému startu někteří členové lyžařské komise,“ vysvětlil Jan Kopka.
Závod se přesto uskutečnil a vyhledávač netradičních sportovních výzev hned po průjezdu cílem plánoval, že by v budoucnu rád změřil síly na kole s účastníky slavného Vasova běhu.
Ještě letos chce vítěz extrémního podniku Iditarod Trail na Aljašce z roku 2007 absolvovat závod se psími spřeženími.
Proč nyní běžkaře neporazil? Kvůli maličkosti! Pouhopouhé závadě na rolbě, která třicet kilometrů dlouhou trasu upravovala. Nebo lépe řečeno, jednu její část rolba upravila již v noci, druhou hodinu před samotným závodem, o čemž se extrémní cyklista dozvěděl až po závodě.
„Porušila se tím taková ta pevnost sněhu v druhé polovině trasy, kdy jsme jeli jakoby po písku. V takovém sněhu klesla rychlost prakticky na polovinu oproti první půlce,“ litoval Jan Kopka.
A právě terén ukázal hlavní nevýhodu sněžného kola oproti klasickým lyžím, které jsou méně závislé na kvalitě sněhu. „Na kolech je hodně důležitý tlak v pneumatice, který strašně moc ovlivní jeho jízdní vlastnosti,“ vysvětlil Kopka.
Cyklista totiž zvolil tlak podle terénu z úvodu závodu. „Když jsem potom najel do měkkého sněhu, tak to byla čára přes rozpočet. Ono sice stačilo kola jen vypustit, protože podhuštěné kolo by se pak zase na měkkém povrchu drželo dobře, jako by se rozpláclo a kopírovalo ho. Snižuje se tím valivý odpor kola, je to úplně opačně než na tvrdém povrchu.“
Jenže háček byl v tom, že Kopka o důvodu měkkého sněhu nevěděl a zvolil tak špatnou taktiku. Nezastavil a vzduch z gum nevypustil, neboť stále čekal, že sněhový povrch bude každou chvíli stejný jako na prvních patnácti kilometrech.
„Byl to tak spíše fyzický boj. Ono vypuštění je hotové za chvilku, ale opětovné dopumpování trvá poměrně dlouho,“ poznamenal Jan Kopka.
Přesto za lyžaři zaostal jen o necelou minutu.
Extrémní biker věří, že příště běžkaře již porazí. „Pokud by podmínky byly stabilní, tak si myslím, že docela výrazně vyhraju již teď,“ přiznal s tím, že pro mnohé by to bylo velkým překvapením. „Lidé totiž mají pocit, že sníh je pro kolo nepřítel.“