Kraus dojel v úvodním závodu sezony pátý | iSport.cz
21. prosince 2009 • 13:37

Kraus dojel v úvodním závodu sezony pátý

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Tomáš Kraus
TOP VIDEA
Teplice - Liberec očima redaktora: Jaká opatření musel dodržovat? Co ohlasy?
Druhý díl dokumentu Nová generace již zítra: Jak fungují mládežnické akademie?
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Skikrosař Tomáš Kraus začal olympijskou sezonu pátým místem. V italském středisku Innichen dnes jeho naděje na stupně vítězů skončily v semifinále, v malém finále pak čtyřnásobný vítěz seriálu SP nezaváhal.Závod vyhrál Švýcar Michael Schmid, ženám kralovala Švédka Anna Holmlundová.

Pětatřicetiletý Kraus zvládl bez problémů první kolo a vypořádal se i s nepříjemnou kolizí ve čtvrtfinále. Český jezdec v něm vedl, když mu zezadu najel na patky lyží Američan Daron Rahlves, ale Kraus kontakt ustál a jízdu vyhrál. "Daron moc riskoval, je nebezpečný sobě i ostatním. Najížděl na mě v nejhorším místě, nebyla šance tam předjet. Jedině, že mě chtěl vyautovat," popsal Kraus dramatický moment v rozhovoru s ČTK. "Je dobré se nad tím zamyslet," dodal.

V semifinále Kraus oproti svým zvyklostem špatně odstartoval, ocitl se za soupeři a do cíle dojel poslední. Důvodem byla podle něj skutečnost, že jako sedmý muž kvalifikace si vybíral startovní branku až jako třetí, takže neměl příliš výhodnou pozici. "Navíc jsem podcenil první bouli, nabral tam ztrátu a už to nedohnal," vysvětlil Kraus. "Ale rozhodně byl dnešní závod super, všechno jsem si vybojoval sám, nepotřeboval jsem žádné štěstí," doplnil spokojeně.

V malém finále už Kraus opět předvedl dominantní jízdu, i když znovu neměl úplně ideální start, a bezpečně si dojel pro páté místo. Ujistil se tak, že i v letošní olympijské sezoně bude patřit k absolutní špičce. "Je tady strašně velká konkurence, všichni jsou na tom dobře," všiml si zejména velmi malých rozdílů v kvalifikaci.

Finále suverénně ovládl vítěz kvalifikace Schmid, který se radoval teprve z druhého vítězství v závodu Světového poháru v kariéře. Pro Švýcara i Krause tak začala sezona úplně stejně jako v předchozí sezoně, kdy potom i napodruhé český lyžař skončil pátý. "A pak se to začalo otáčet. A já věřím, že tomu tak bude i letos," uvedl obhájce celkového vítězství v SP před úterním druhým závodem rovněž v Innichenu.

Už z prvního závodu Kraus ale cítil olympijské napětí. "Bylo to dneska trochu vypjatější. Ale mám pocit, že všichni byli nervóznější víc než my. Z toho bychom mohli těžit," uvedl Kraus na prahu olympijské sezony, kterou skikros zažívá poprvé. "Ale je jasné, že takhle ta sezona nemůže proběhnout," pokračoval. Když sám začínal, byl stejně jako ostatní připraven s ostrými lokty. "Ale přesunulo se to do lyžování. Jsem optimista a věřím, že se lidi nezblázní," dodal.

Zalitoval také špatného výkonu Zdeňka Šafáře. "Myslím, že to byla jen náhoda, že nepostoupil do závodu," řekl. Sám myslel na vítězství. "Proto jsem tady, ale je třeba si z toho brát to pozitivní," prohlásil. Tím je i skutečnost, že střídal dvoje lyže a našel si ty lepší. A také to, že nedošlo k žádném pádu a zranění.

První závod SP v akrobatickém lyžování ve skikrosu - Innichen (Itálie):
Muži: 1. Schmid (Švýc.), 2. Kuhn (Fr.), 3. Puckett (USA), 4. Grönevold (Nor.), 5. Kraus (ČR), 6. Eliasson (Švéd.), ...47. Šafář, 79. Kopřiva, 84. Takáč, Čermák (všichni ČR) nedokončil - nepostoupili z kvalifikace.
Ženy: 1. Holmlundová (Švéd.), 2. McIvorová (Kan.), 3. Davidová (Fr.), 4. Fjellvangová-Söllingová (Dán.), 5. Serainová, 6. Lüdiová (obě Švýc.), ...Procházková (ČR) diskvalifikována v kvalifikaci.

Témata:  sport, skikros, Kraus
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud