Pozor! Na Berdycha útočí hladový Bosňák i fanoušci s harmonikou

Ve druhém kole Australian Open si Tomáš Berdych v horku poradil s Francouzem Kennym De Schepperem
Tomáš Berdych byl rád, že ušetřil energii do dalších bojů
Berdychův zápas s De Schepperem se hrál v téměř čtyřicetistupňovém vedru
Berdychovo tričko působí v Austrálii rozruch, diváky potěšila našla podobnost s dresem týmu australského ragby Kangaroos ze severního Melbourne
Tomáš Berdych ani proti Kennymu De Schepperovi neztratil na grandslamovém Australian podání a ani jeden set
"Jsem rád, že jsem to zvládl rychle a ušetřil energii," řekl Berdych po postupu do dalšího kola
Tomáš Berdych si na Australian Open s přehledem poradil s Francouzem Kennym De Schepperem a jde do dalšího kola
10
Fotogalerie
Australian Open
Začít diskusi (0)

Postup do osmifinále přes soupeře, jemuž patří až 188. místo na žebříčku. To je jasný plán Tomáše Berdycha ve 3. kole Australian Open. Ale pozor, jednadvacetiletý Bosňák Damir Džumhur už zvládl včetně kvalifikace pět zápasů, veze se na vlně euforie a vyhrávají mu k tomu nadšení fanoušci s harmonikou. Tohle může být pro českého favorita zrádný terč.

„Tohle nebyla tenisová atmosféra, spletli si stadion, měli jít někam na fotbal, protože o tenise nevědí vůbec nic,“ nadával hlasitým bosenským fanouškům Chorvat Ivan Dodig, jenž Džumhurovi vzdal ve druhém kole kvůli vedru, v němž se prý bál, že zemře.

Hlasité chorály, jež se ozývaly hned vedle dvorce z hrdel asi pěti desítek Džumhurových fans, kteří přinesli na tenise nevídanou harmoniku, mu pekelnou atmosféru ještě pořádně osolili.

„Skoro jsem si zpíval s nimi, znám všechny slova těch písní,“ smál se jednadvacetiletý bosenský tenista, jenž se po utkání se svou „armádou“ dlouze objímal a plácal dlaní.

Noční duel Berdych - Džumhur budeme sledovat ONLINE zde »

„Ujistili mě, že v pátek přijdou ještě ve větším počtu a atmosféra bude ještě lepší. Nevím, jestli to vůbec ještě jde, protože jsou nejlepší a nejhlasitější fanoušci v Melbourne. Připadá mi, že nehraju Australian Open ale Bosna Open,“ děkoval tenista ze Sarajeva, jenž v prvním kole smetl Jana Hájka.

Ten si v kariéře zatím vydělal pouhých 93 000 dolarů, za 3. kolo grandslamu má teď jistých dalších 75 000. Otec Nerfid, jenž syna trénuje, se po posledním zápase rozplakal. „Přemohly mě emoce, hodně jsem plakal. Nemůžu uvěřit, že je již ve 3. kole,“ vyprávěl a jeho syn překládal do angličtiny. Damir Džumhur v utkání s Chorvatem Dodigem, po kterém prošel do dalšího kola na Australian OpenDamir Džumhur v utkání s Chorvatem Dodigem, po kterém prošel do dalšího kola na Australian Open • ČTK/AP

Jde o malý happyend osudu bosenského chlapce. Damir se narodil v Sarajevu v květnu 1992, měsíc poté, co vypukla válka. Porodnici museli evakuovat jen den po jeho narození.

Táta Nerfid uvízl ve válečné vřavě v padesát kilometrů vzdáleném městě Konjič, o rodinu se staral jeho bratr. Vlastního syna si poprvé pochoval, když mu bylo osm měsíců. „Jediné, na co jsem myslel, bylo, jak se dostat do Sarajeva. Bylo to však nebezpečné,“ vzpomíná.

Krátce poté založil s dalším trenérem tenisový klub. Dětem však nebylo dovoleno na kurtech hrát. „Sarajevo leží v údolí, všude v okolních horách číhali ostřelovači, šlo o život,“ vzpomíná na tvrdou realitu.

Až později se nastartovala Damirova kariéra, z něhož vyrostl rychlonohý tenista menšího vzrůstu, jenž na kurtu vyťukává a těží ze síly úderů soupeře. S tímhle stylem se dostal až na třetí místo světového juniorského žebříčku a nyní v Austrálii je také historicky prvním bosenským zástupcem v hlavní soutěži grandslamu.

Zápas s Berdychem (v noci na dnešek jako třetí zápasu programu v Hisense Areně, jenž startuje v 1.00) pro něj bude především velkým svátek. Ale pozor, hladoví bývají nejnebezpečnější.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů