Djokovič uspěl u soudu v Austrálii. Chce zůstat a hrát, na tahu je ministr

Srbský tenista Novak Djokovič uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci, kterou mu nařídily australské úřady po zrušení jeho víz kvůli zpochybnění schválené výjimky z očkování proti koronaviru. Soudce Anthony Kelly víza světové jedničky obnovil. Djokovič dostal zpátky pas a mohl definitivně opustit detenční hotel, kde byl od čtvrtka uzavřen. Víza mu ještě může odebrat ministr pro imigraci Alex Hawke a zabránit mu tím v obhajobě titulu na Australian Open, které začne za týden.
Po dnech mlčení také nejlepší tenista světa prolomil mlčení. „Jsem vděčný, že soud přehodnotil zrušení mého víza. Navzdory všemu, co se stao, chci zůstat v Austrálii a soutěžit na Australian Open. Zůstávám soustředěný. Letěl jsem sem, abych hrál na jedné z nejvýznamnějších soutěží,“ napsal Novak Djokovič na Twitteru.
V některých evropských médiích se objevily informace, že Djokoviče podle jeho rodiny po úspěšném odvolání zatkla policie, ale podle listu The Age se tyto zprávy nezakládaly na pravdě. Ministerstvo pro imigraci však stále zvažuje, zda Djokovičovi zruší víza znovu.
Soudce Kelly rovněž nařídil, aby vláda zaplatila Djokovičovi náklady na právní zastoupení. Soudce kritizoval postup úředníků při jednání s Djokovičem a rušení jeho víza. Tenista se o tom, že to hrozí, dozvěděl ve čtvrtek krátce před čtvrtou hodinou ranní, kdy už trávil několik hodin na letišti. Úředník ho vyzval, aby předložil argumenty, proč by to australská strana neměla udělat.
V místopřísežném prohlášení, které bylo po procesu zveřejněno, Djokovič uvedl, že byl unavený, naštvaný a zmatený. „Byl jsem přesvědčený, že jsem splnil všechna nařízení pro vstup do Austrálie. Nerozuměl jsem tomu, co se děje. Nechápal jsem, proč zvažuje zrušení mého víza. Bylo kolem čtvrté ráno a potřeboval jsem nějakou pomoc. To jsem mu řekl,“ uvedl v dokumentu, který zveřejnil list The Age.
Devítinásobný vítěz Australian Open žádal, aby úřady počkaly do rána, než se spojí s právníky a australským tenisovým svazem. Opakovaně byl ujištěn, že má čas do půl deváté. Úřady mu ale vízum zrušily v 7:42, což mu nedalo šanci adekvátně zareagovat. Deportaci se vzepřel a skončil v detenčním hotelu. Při soudním jednání tam nepobýval. Podle listu The Guardian sledoval přenos ze soudu se svými právníky.
Postup úřadů byl jedním z důvodů, proč soud rozhodl v Djokovičův prospěch. Soudce také zdůraznil, že kontroverzní výjimku Djokovič obdržel po důkladném posouzení. „Byla udělena nezávislou odbornou komisí specialistů, kterou ustanovila vláda státu Victoria,“ řekl. Při žádosti o výjimku se Djokovič opíral o to, že před Vánoci koronavirus prodělal. Pozitivní test měl údajně 16. prosince. Na sociálních sítích jsou ale ze 17. prosince fotografie, jak předává ceny mladým tenistům.
Vítězstvím u soudu ale Djokovičova anabáze neskončila. Zástupce australského státu Christopher Tran podle televizní stanice ABC upozornil soud, že ministr pro imigraci Hawke může využít právo na zrušení Djokovičových víz bez ohledu na soudní verdikt. Musí to ale mít podloženo například tím, že Djokovič při žádosti o vízum lhal.
„Imigrační zákon je komplikovaný a je v něm několik možností pro zrušení (víz) v rukou vlády, imigračního oddělení. Jedna z nich se týká žádostí, které obsahují falešné informace. Tato pravomoc ministru (Alexi Hawkemu) stále zůstává otevřená, pokud by se zjistilo, že pan Djokovič poskytl nepravdivé informace,“ řekl ABC News imigrační právník John Findley. Pokud by se tak stalo, čtyřiatřicetiletý tenista by nesměl do Austrálie tři roky.
Žije jako zvíře v lidské zoo
Pondělní virtuální slyšení začalo po menších technických obtížích ohajobou hráčových právníků, poté dostal prostor státní zástupce. Soudce Kelly během slyšení přerušil právní zástupce tenisty, aby si ujasnil kroky, které Djokovič před příletem do Austrálie podnikl. „Co dalšího měl vůbec udělat?“ uvedl soudce na adresu tenisty.
Ačkoliv bylo jednání virtuální kvůli rychlému šíření varianty omikron v Austrálii, před budovou soudu se sešlo několik desítek fanoušků tenisové jedničky. Někteří z fanoušků mávali srbskými vlajkami. „Žije jako zvíře v lidské zoo. ... To, co se tu děje, je neaustralské. Je to politika a rozhodně rasismus,“ uvedl jeden z podporovatelů. Po vynesení příznivého verdiktu se příznivci nejlepšího tenisty světa radovali.
Další Djokovičovi zastánci se v neděli setkali před budovou parlamentu v Bělehradě. Promluvil k nim tenistův otec, který rovněž australské úřady obvinil z toho, že se k jeho synovi - a všem Srbům - chovají jako ke zvířatům.
Sympatie většiny Australanů se však kloní na stranu úřadů, píše agentura Reuters. V zemi je plně naočkováno na 90 procent dospělé populace a proti tenistovi vystupují zejména obyvatelé Melbourne, kteří si během pandemie covidu-19 zažili nejdelší uzávěru na světě. Mnozí tenistovi vyčítají, že má jiná práva než obyčejní lidé.
Do podobných problémů jako Djokovič se v Austrálii dostala i česká tenistka Renata Voráčová, které úřady zrušily vízum po týdenním pobytu v zemi. Také ona měla zdravotní výjimku z očkování díky nedávnému prodělání nemoci. Na rozdíl od Djokoviče se Voráčová neodvolala a v sobotu odletěla, takže na Australian Open startovat nebude.
Zprávy ze dne 30. prosince 2021
Francouzský fotbalový klub Girondins Bordeaux se před víkendovým zápasem domácího poháru se Stade Brest potýká s epidemií koronaviru. V týmu registrují 21 případů a v karanténě je momentálně 16 hráčů, přesto by se v neděli mělo hrát.
Kvůli šíření nákazy koronaviru a jeho varianty omikron bude od ledna také v Itálii snížena divácká kapacita na fotbalových stadionech. Místo dosavadních maximálně 75 procent bude možné nyní zaplnit hlediště už jen z poloviny, rozhodla vláda. Některé kluby už proto oznámily, že před startem odvetné části sezony 6. ledna pozastavily prodej vstupenek.
Úřadující šampion španělské fotbalové ligy Atlético Madrid hlásí po vánoční pauze pět nakažených členů A-týmu včetně kouče Diega Simeoneho. Pozitivní test na koronavirus měli i ofenzivní opory Antoine Griezmann a Joao Félix, záložník Héctor Herrera a kapitán Koke
Fotbalisté Augsburgu začali přípravu na druhou polovinu sezony bez českého gólmana Tomáše Koubka. Jedenáctinásobný reprezentant a účastník letního EURO měl pozitivní test na koronavirus a zamířil do karantény.
Ruská tenistka Anastasia Pavljučenkovová měla po příletu do Austrálie pozitivní test na covid-19 a uchýlila se do izolace. Sezona WTA Tour startuje příští týden v Adelaide, úvodní grandslam sezony začne v Melbourne 17. ledna. „Jsem plně očkovaná a připravovala jsem se na start sezony v Dubaji. Ale žijeme ve velmi složité a nepředvídatelné době,“ uvedla na twitteru Pavljučenkovová, jež dorazila do Austrálie v úterý. „Nyní jsem v naprosté izolaci ve speciálním hotelu. Pod dohledem lékařů dodržuju všechny předepsané pokyny,“ dodala světová jedenáctka.
Zprávy ze dne 29. prosince 2021
Fotbalisté Realu Madridse kvůli pozitivnímu testu na koronavirus musejí v nejbližší době obejít bez kvarteta hráčů. Podle klubového webu se nakazili brankář Thibaut Courtois, záložníci Eduardo Camavinga a Federico Valverde a křídelník Vinícius Júnior.
Koronavirovou krizi u fotbalistů Barcelony prohloubily další tři pozitivní testy. Nově nakažení jsou útočník Ousmane Dembélé, obránce Samuel Umtiti a mladík Gavi, které čeká povinná čtrnáctidenní izolace. Barcelonu navíc decimují zranění a sedmý tým tabulky tak budou muset doplnit hráči z béčka.
Trenér fotbalistů Arsenalu Mikel Arteta přijde kvůli pozitivnímu testu na koronavirus o sobotní novoroční zápas 21. kola anglické ligy proti obhájci titulu Manchesteru City. Londýnský klub o tom nformoval na svém webu.
Světová tenisová jednička Novak Djokovič vynechá úvodní turnaj nové sezony ATP Cup, který v Sydney odstartuje v sobotu. Dnes o tom v prohlášení informovali organizátoři. Důvod odstoupení dvacetinásobného grandslamového šampiona zveřejněn nebyl. Djokovičovo rozhodnutí zesílilo spekulace o jeho startu na Australian Open. Devítinásobný vítěz úvodního grandslamu sezony je totiž odpůrcem povinného očkování proti koronaviru, které je však pro účast v Melbourne podmínkou. Djokovič se sice na turnaj přihlásil, ale zatím neuvedl, jestli je očkován. Hráči a hráčky sice můžou dostat výjimku, ale pouze ze zdravotních důvodů a poté, co žádost schválí nezávislá komise odborníků.
Legendární basketbalista Kareem Abdul-Jabbar zkritizoval LeBrona Jamese kvůli zlehčování pandemie koronaviru. Hvězda Los Angeles Lakers totiž na sociálních sítích sdílela obrázek, na kterém na sebe ukazují tři postavičky komiksového Spider-Mana se jmenovkami „chřipka“, „nachlazení“ a „covid“. Čtyřiasedmdesátiletý Abdul-Jabbar označil Jamesovo gesto za nezodpovědné. „Zpochybňuje očkování a se 106 miliony fanoušků na Instagramu má takový čin automaticky politický dopad,“ napsal na webu Substack. „Abych mu pomohl si některé věci ujasnit, tak podle vědců je covid minimálně desetkrát smrtelnější než chřipka. A zemřít na běžné nachlazení je opravdu velmi výjimečné,“ přidal Abdul-Jabbar.
Vedení Borussie Dortmund kvůli ekonomickým dopadům koronavirové pandemie opět vyzvalo své fotbalisty, aby se vzdali části platu. Od úterý se v Německu musí profesionální sport odehrávat před prázdnými tribunami a například právě Borussia přijde za každý zápas bez diváků zhruba o čtyři miliony eur (téměř 100 milionů korun). Fotbalisté Dortmundu už museli během koronakrize na snížení mezd kývnout dvakrát. V minulé sezoně se vzdali celkově částky 8,25 milionu eur, v ročníku 2019/20 pěti milionů eur.
Zprávy ze dne 28. prosince 2021
Jeden z favoritů mistrovství světa v šipkáchMichael van Gerwen měl pozitivní test na koronavirus a šampionát tak pro něj předčasně skončil. Trojnásobný šampion musel z turnaje odstoupit jen několik hodin před zápasem třetího kola, jeho soupeř Angličan Chris Dobey tak prošel do osmifinále bez boje.
Fotbalisté Barcelony se budou muset v následujících dnech obejít bez tria Jordi Alba, Dani Alves a Clément Lenglet. Všichni tři defenzivní hráči měli pozitivní test na koronavirus. Katalánský klub to uvedl na svém webu.
Vedení NBA zkrátilo dobu karantény pro bezpříznakové očkované basketbalisty a trenéry na šest dnů po pozitivním testu na koronavirus. Dosud byla povinná nucená pauza desetidenní. Nové nařízení vychází z vědeckých poznatků, že po šesti dnech už člověk nakažený covidem-19 není infekční, uvedl server ESPN. Změnu odsouhlasila i hráčská asociace NBPA.
Zprávy ze dne 27. prosince 2021
Anglická Premier League zaregistrovala za uplynulý týden rekordních 103 případů koronaviru mezi fotbalisty a členy realizačních týmů. Bilanci dnes zveřejnilo vedení soutěže, jejíž tradičně nabitý sváteční program poznamenalo množství odkladů zápasů kvůli šíření nákazy v klubech. „Od pondělí 20. prosince do neděle 26. prosince se mezi hráči a členy týmů provedlo 15.186 testů. Z nich bylo 103 pozitivních,“ uvedli zástupci Premier League v oficiálním prohlášení.