Djokovič je zpět v uprchlickém hotelu. Ministr řekl, proč má být hrozba
Srbský tenista Novak Djokovič, který přiletěl do Austrálie obhájit titul na grandslamovém Australian Open, je znovu v tamním detenčním zařízení, sdělili podle agentury AFP jeho advokáti.
Australská vláda se obává, že přítomnost hráče, který není očkován proti covidu-19, může v zemi podpořit antivaxerské nálady. Australský federální soud rozhodl, že slyšení ve věci Djokovičova případu bude v neděli v 9:30 australského času, tedy v půl dvanácté v noci českého.
Ministr pro migraci Alex Hawke podle Sydney Morning Herald rozvedl, proč je podle něho Djokovič hrozbou pro veřejné zdraví. Když i s pozitivním výsledkem testu dělal rozhovor pro média, mohlo by to prý podobně ovlivnit australské občany, aby ignorovali izolace a karantény.
Djokovič označil své chování za chybu v úsudku. „Jeho případ může povzbudit či ovlivnit ostatní, aby se chovali podobně a nedodržovali příslušná opatření po pozitivním testu, což může vést k šíření nemoci a ohrožovat zdraví ostatních,“ má jasno ministr.
Djokovičovi v Austrálii podruhé zrušili vízum a místo pokusu o získání desátého titulu na Australian Open by měl odcestovat. Srbský hráč se obrátil na soud. O tenistově startu na turnaji tak bude jasno až den před jeho zahájením.
Zástupce australské vlády v pátek při slyšení před soudcem naznačil, že čtyřiatřicetiletý hráč nebude deportován na hranice dříve, než soud definitivně rozhodne o jeho žádosti o zablokování deportace. Dodal ale, že Djokovič by měl na rozhodnutí soudu počkat v detenčním zařízení.
Ve stejném hotelu strávila pár nocí i česká deblistka Renata Voráčová, která stejně jako Djokovič dostala výjimku z očkování na základě prodělaného covidu a po týdnu volného pohybu byla zadržena. Vzhledem k nejistotě, zda by byl její případ včas vyřešen, z Melbourne odletěla a už je doma v Česku.
Zprávy ze dne 4. ledna 2022
DESET klíčových otázek měsíc před startem zimních olympijských her v Pekingu:
1. HROZÍ, ŽE BUDOU OLYMPIJSKÉ HRY ZRUŠENY ČI ODLOŽENY?
2. MUSÍ BÝT SPORTOVCI OČKOVANÍ?
3. CO KDYŽ BUDE SPORTOVEC BĚHEM SEZONY POZITIVNÍ NA COVID?
4. JAK SE NA HRY DOSTANOU ČEŠTÍ SPORTOVCI?
5. JAKÁ BUDOU OPATŘENÍ PŘI CHARTEROVÉM LETU DO PEKINGU?
6. JAKÁ OPATŘENÍ PROTI PANDEMII BUDOU V ČÍNĚ?
7. CO KDYŽ BUDE NĚKDO POZITIVNÍ PŘÍMO NA ZOH?
8. HROZÍ ZRUŠENÍ HOKEJOVÉHO TURNAJE V PŘÍPADĚ ROZŠÍŘENÍ PANDEMIE?
9. HROZÍ KONTUMACE HOKEJOVÝCH ZÁPASŮ?
10. BUDOU MÍT SPORTOVCI U SEBE TRASOVACÍ ZAŘÍZENÍ?

Čeští házenkáři měli na startu závěrečné přípravy před mistrovstvím Evropy dva pozitivní testy na koronavirus. Nakaženými jsou hráč a člen realizačního týmu, jejich jména svaz nezveřejnil. Oba byli izolováni. Zbytek týmu prošel testováním s negativním výsledkem a za zpřísněných hygienických opatření pokračuje v přípravě. Další odběry čekají mužstvo ve středu. Do šampionátu mají reprezentanti vstoupit úvodním zápasem 13. ledna v Bratislavě proti Španělsku.
Zprávy ze dne 2. ledna 2022
Sedminásobný držitel Zlatého míče Lionel Messi měl pozitivní test na koronavirus. Vedení Paris Saint-Germain ohlásilo, že má v týmu před pondělním zápasem Francouzského poháru celkem čtyři nakažené fotbalisty a jednoho člena realizačního týmu. Vedle Messiho museli do izolace obránce Juan Bernat, rezervní brankář Sergio Rico a devatenáctiletý záložník Nathan Bitumazala. PSG by i tak mělo v pondělí nastoupit k pohárovému zápasu na hřišti třetiligového Vannes.
Zprávy ze dne 1. ledna 2022
Dvojbob Dominik Dvořák, Jan Šindelář nemohl kvůli koronaviru v českém týmu startovat v dnešním závodu Světového poháru v Siguldě. S největší pravděpodobnosti se nezúčastní v Lotyšsku ani druhého závodu v neděli. „Covid se v týmu objevil, takže měl jet Honza Šindelář. Ten čekal na aktuální PCR test ze včerejška, test byl nějakých 50 na 50, takže s ohledem na opatrnost a šíření covidu nebyla posádka vpuštěna do závodního prostoru,“ řekl v České televizi předseda Českého svazu bobistů a skeletonistů Martin Bohman.
Senzační šampionka US Open Emma Raducanuová se odhlásila z přípravného turnaje na úvodní grandslam sezony v Melbourne. Devatenáctileté britské tenistce teprve nedávno skončila izolace po pozitivním testu na koronavirus a necítí se na zápasy připravená. „Načasování, abych mohla hrát tento týden první přípravný turnaj v Melbourne, je pro mě moc brzy vzhledem k tomu, že jsem se právě vrátila z izolace,“ omluvila se pořadatelům Raducanuová.


