11. června 2021 • 13:40

Poprava sudího kvůli Krejčíkové? Nefér, i když Francouz (asi) chyboval

Autor: jj
Vstoupit do diskuse
7
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pierre Bacchi miluje tenis. Čtyřiapadesátiletý restauratér z jižní Francie objížděl léta menší turnaje se stříbrným rozhodcovským odznakem a čekal, až bude povýšen na zlatý. Ten vám otevírá cestu na grandslamy, do vyšší ligy. Dočkal se relativně nedávno. A dnes je málem veřejným nepřítelem číslo jedna. Především v Česku. Vždyť přinutil Barboru Krejčíkovou vyhrát si semifinálovou řež s Marií Sakkariovou hned dvakrát.



Představte si ten skandál, kdyby česká hrdinka nakonec nepostoupila. Pro celý tenis, pro Roland Garros. I když to zvládla, snesla se na hlavu francouzského sudího bouře. Za to, že označil stopu po forhendu Řekyně ze šestnáctého gamu třetí sady jako dobrou, ačkoliv rozhodčí na čáře křičel aut. Nešlo o nic menšího než mečbol české tenistky, která už zvedala ruce nad hlavu. Hawk eye zobrazilo v televizi, že míček skončil 19 milimetrů za základní čarou. Ne o vlas, ale 19 milimetrů! Jak je možné, že k takové chybě může dojít? Lidstvo létá na Mars a není schopné přesně zaměřit dopad tenisáku?

Jenže situace není tak černobílá. Bacchi prostě neshledal mezi stopou na antuce a základní čarou mezeru, tudíž se výměna opakovala. „Antuka je specifická v tom, že se na ní stopy zobrazují různě. Kolikrát jsem zažila, že Hawk eye něco ukázalo a stopa třeba vypadala úplně jinak. Ani Hawk eye není úplně stoprocentní. A když tam rozhodčí pak přijde a stopa nějak vypadá… Ale je fakt, že rozhodnout to takhle bylo strašně přísné,“ soudí pařížská finalistka z roku 2015 Lucie Šafářová.

Mezinárodní tenisový rozhodčí Jan Smíšek, jenž pracuje i na grandslamech, připomíná, že antuka se zametá pouze mezi sety. A ten třetí se hrál v zápase Krejčíková – Sakkariová hodinu a půl. „Speciálně kolem základní čáry musela být antuka strašně rozšlapaná. Strašně! Od tisíců dopadů míčků a šlápot hráček. Hrozné oraniště. Na jeho obranu musím říct, že muselo být strašně těžké za prvé stopu jen najít, a za druhé ji přesněji určit,“ hájí kolegu Bacchiho.

Takových momentů, jaké rozhodoval on, bylo na letošním French Open spousta. Jenže tentokrát to nebylo za stavu 2:1 v první sadě, kdy nad takovým výrokem každý mávne rukou, ale na mečbol semifinále po třech hodinách hry. „Měl hroznou smůlu. A zároveň štěstí, že Bára nakonec vyhrála. Tohle by byl strašný skandál,“ uznává Smíšek a srovnává situaci s finále US Open, kdy portugalský sudí Carlos Ramos udělil Sereně Williamsové napomenutí za koučování, čímž odstartoval obří aféru.

Této pařížské by však šlo předejít, kdyby French Open jako poslední z grandslamů nesetrvávalo v opozici a také ono využívalo nové technologie. Ty už na antuku vstupují, systém Foxteen využívající 40 vysokorychlostních kamer k záznamu dopadu tenisáku, už se letos využíval v Madridu a hráči byli spokojení. Naopak Hawk eye není pro antuku stále schválené, protože opakované testy zpochybňují jeho přesnost.

Barbora Krejčíková měla semifinále vyhrát o něco dřív
Barbora Krejčíková měla semifinále vyhrát o něco dřív

Je dost možné, že záznam stopy označený jestřábím okem při forhendu Sakkariové, nebyl také přesný. Zároveň se dá pochybovat o tom, že by byl nepřesný až o dva centimetry.

Sudí si přesto stěžují, že jsou popravováni na základě výroku technologie, která není dost přesná na to, aby mohla být oficiálně využívaná. Jen kvůli tomu, že si Hawk eye platí televizní společnosti a záběry pak pustí divákům. „Otázkou je, co sport chce. Pokud chce vzbuzovat kontroverze, aby se o něm mluvilo, což je asi účel, tak proč to neukázat? Ale že to je nefér vůči rozhodčím, to je stoprocentní pravda. Vždyť je to technologie, která nemá na to, aby se používala oficiálně na kurtu. Pak se promítne v televizi a na základě toho obrázku si všichni udělají názor, že je ten rozhodčí špatný. To je nefér,“ tvrdí Smíšek, podle kterého je jen otázkou času, než video přejde i na antuku.

S jeho vývojem se však musí ještě ale hodně pracovat. „Video by se muselo kalibrovat před každým setem, ne jako standardně na betonu, kde se to udělá ráno a celý den vydrží. Antuka je živý povrch. Vystouplé lajny, zaražené lajny, žlábky kolem lajn. Nedělám si iluze, že video i na antuku nepřijde, ale bude to ještě chvíli trvat,“ soudí Smíšek. I počasí hraje roli. Za tepla či větru antuky na kurtu ubývá, ve vlhkém počasí se naopak na některých místech hromadí.

Nejde o nic snadného, případ nadvakrát vyhraného semifinále Barbory Krejčíkové možná ale celý proces urychlí.

ONLINE PŘENOS - Komentovaný ONLINE French Open
1. 6. 2021
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Barbora Krejčíková Barbora Krejčíková Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně Novak Djokovič Novak Djokovič Rafael Nadal Rafael Nadal
Obnovit
Zprávy ze dne 1. 6. 2021
22:34
1. 6. 2021
Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně

Mamba out!

Zprávy ze dne 1. 6. 2021
19:36
1. 6. 2021
Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně

Má v tom prsty Hrdlička. Ale ne Michal. Hehe

Zprávy ze dne 1. 6. 2021
17:07
1. 6. 2021
Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně

Když jsme u nešťatsných zranění kotníků českých tenistek, tady je asi to nejlegendárnější popsané již zesnulým novinářem Jaroslavem Kirchnerem. Věra Pužejová Suková a její příběh při finále Wimbledonu 1962.

 

Jízda po zábradlí! Čtete dobře, ale zřejmě nechápete a říkáte si, co má tohle společného s tenisem. Přesto se tato prazvláštní událost hluboce zapsala do osudu slavné československé tenistky. Je pátek 6. července 1962 a jsme v Londýně. Příští den se ve Wimbledonu hraje finále dvouhry žen, do něhož se senzačně probojovala Věra Suková. Proto je o ni tak mimořádný zájem. Na dveře jejího hotelového pokoje bouchají senzacechtiví fotoreportéři. Dneska by se jim určitě řeklo paparazziové. „Slyšeli jsme, že si sama perete prádlo i dres. Mohla byste jít do koupelny, abychom si vás při tom mohli vyfotografovat? Vaše fotky musejí ráno vyjít na titulní straně našeho deníku,“ naléhají tito pánové. A když jim dotyčná dáma vyhoví, požadují ještě něco navíc. „Prý ráda jezdíte po zábradlí. Mohla byste se tady po něm svézt? To teprve budou ty pravé fotky!“ I této bláznivé výzvě jednatřicetiletá československá reprezentantka nakonec vyhoví. Na hotelovém schodišti nasedá na zábradlí, a když po něm sjede dolů, zavadí nohou o pokrčený koberec. A přitom jí pořádně píchne v nártu…

Jako by se jí tohle všechno v noci z pátku 6. července na sobotu 7. července 1962 zdálo v krásném snu. Probuzení však nevěstí nic dobrého. Ano, ta noha. Po zběsilé jízdě na zábradlí z předchozího večera je oteklá jako konev. A bolí a bolí. Do poslední chvíle se rozhoduje, zda do finále, kde ji čeká Američanka Karen Susmanová, nastoupí, nebo ne. „Skoro jsem nemohla došlápnout, ale umínila jsem si, že to zkusit musím.“ Po prvním prohraném setu dokonce ve druhém vede 3:0, avšak na zraněnou nohu opět špatně došlápne a nadějím je definitivně konec. Za této situace je prohra se Susmanovou 4:6, 4:6 více než čestným výsledkem. I proto je návrat Sukové do Prahy triumfální, byť na vozíčku, protože noha musí jít až po koleno na dlouhé týdny do sádry. V časech tolik komplikovaných pro tenis v Československu je tento triumf mimořádně důležitý, protože otevírá dveře i dalším hráčům a hráčkám k možnostem výkonnostního růstu do světové špičky.

Zprávy ze dne 1. 6. 2021
11:56
1. 6. 2021
Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně

Dneska slaví 39. narozeniny Justine Heninová, čtyřnásobná šampionka Roland Garros. Všechno nejlepší! A jedna vzpomínková fotka...

Justine Heninová
Zprávy ze dne 1. 6. 2021
11:16
1. 6. 2021
Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně

Další zajímavé zápasy. Rafael Nadal načne kampaň za 14. titulem proti Australanovi Alexeji Popyrinovi, Novak Djokovič si vezme na starosti night session s Američanem Tennysem Sandgrenem. Djokovič hrál ještě v sobotu finále turnaje doma v Bělehradě, hodně nestandardní příprava na grandslam. Ale taky srdcová záležitost pro Srba. Poprvé od titulu z roku 2019 se v Paříži představí Ashleigh Bartyová, která minulý ročník kvůli pandemii vynechala. V utkání se Sloane Stephensovou se po prodělané rakovině vrací na rozlučku Carla Suárezová. Šlágrem dne může být francouzské derby Richard Gasquet - Hugo Gaston. Gaston si loni udělal v Paříži skvělé jméno triumfem nad Stanem Wawrinkou a úžasným zápasem proti Dominicu Thiemovi, v němž zahrál 54 kraťasů! Tenhle zápas přímo předchází na dvorci Suzanne Lenglenové utkání Karolíny Plíškové a může být hodně dlouhý...

Zprávy ze dne 1. 6. 2021
10:54
1. 6. 2021
Jan Jaroch, redaktor Sportu v Londýně

Dobrý den, ahoj. Dnešní první zápas s českou účastí bude derby krajanek Barbora Krejčíková - Kristýna Plíšková. Karty jsou rozdány jasně - Krejčíková vyhrála o víkendu první WTA titul kariéry ve Štarsburku, Plíšková má velké problémy s ramenem a za sebou pět porážek v řadě. Karolína o sestře prozradila, že Paříž zkusí hrát přes bolest, pokud budou problémy přetrvávat, asi ji čeká operace. Druhé české derby turnaje přijde na řadu jako druhý zápas programu na kurtu číslo 9.

Vstoupit do diskuse
7
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud