2. června 2022 • 14:45

Ženský tenis? Nezajímavý. Ředitelka Roland Garros vzbudila nevoli

Autor: jj
Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Hovorka bilancuje po kariéře: Mám před sebou čistý stůl. Co řekl o potyčce s Kangou?
Kdy se vrátí k tenisu a co nejdražšího si koupila, to prozradila Kristýna Hancko Plíšková
VŠECHNA VIDEA ZDE

Devět z deseti night session, pro které televize žádají nejatraktivnější zápasy dne, obsadili na letošním Roland Garros muži. Utkání však do programu vybírala žena. A ne žádná amatérka od stolu, nýbrž bývalá světová jednička a wimbledonská vítězka Amélie Mauresmová. Na její první ročník ve funkci ředitelky francouzského grandslamu se bude vzpomínat i kvůli nešikovné obhajobě jejích kroků. „Současný ženský tenis je méně přitažlivý,“ popudila současné tenistky.První ročník Roland Garros, otevřeného mistrovství Francie, se hrál již v roce 1891. Až do loňska však žil turnaj lehce v pravěku, u kurtů chybělo umělé osvětlení a zápasy se přerušovaly kvůli tmě po půl desáté večerní. Dnes už se tyčí nad Chatrierovým stadionem zatahovací střecha a silné lampy osvětlují dvorce tak, že můžete hrát klidně do půlnoci.

Jeden krok do budoucnosti, další zpátky, chtělo by se říci. Přesně tak se nahlíží na fakt, že devět z letošních deseti night session na centrkurtu obstarali muži.

„Skoro každý den jsem se snažila najít ženský zápas, který bychom mohli na noc nasadit. Ale je to těžké. Nemám pocit jako žena a bývalá hráčka, že je špatné nebo nefér přiznat, že v současné éře nemá ženský tenis takovou přitažlivost jako mužský,“ prohlásila dvaačtyřicetiletá Mauresmová.

Jediné utkání, které v programu shledala hodným nasazení do nočního prime timu, byl duel druhého kola žebříčkově nejlepší francouzské tenistky Alize Cornetové proti bývalé vítězce Roland Garros Jeleně Ostapenkové. V podstatě nudné první kolo jakéhokoliv turnaje, zakroutí hlavou udiveně běžný fanoušek třeba v Česku.

Souboj gigantů ve čtvrtfinále Roland Garros. Novak Djokovič vs. Rafael Nadal
Souboj gigantů ve čtvrtfinále Roland Garros. Novak Djokovič vs. Rafael Nadal

Francouzi jsou však velcí nacionalisté, a pokud máte trikolóru u jména, letí v Paříži vaše hodnota vzhůru víc než u domácích na jiných grandslamech. Francouzi se nakonec dočkali překvapení, Cornetová triumfovala na úkor nasazené třináctky 6:0, 1:6, 6:3. Tři sety se stejně hrály pouze hodinu a 41 minut, šlo o nejkratší ze všech letošních nočních duelů.

Roland Garros přitom pro night session prodává lístky samostatně a od devíti hodin nasazuje jen jediný zápas, kdežto v New Yorku a Melbourne se hrají vždy dvě utkání – mužské a ženské. Bývaly doby, kdy ženy začínaly vždy noční směnu jako první, i to už se však změnilo.

To však není pointa události. Tou je bouře nevole, kterou prohlášení Mauresmové o nepřitažlivosti ženského tenisu rozpoutalo. „Slyšet něco takového je překvapivé a smutné,“ prohlásila světová jednička Iga Šwiateková, tenistka s vítěznou šňůrou přes třicet utkání, kterou ženský tenis nezažil posledních čtrnáct let.

„Je na názoru každého, zda se mu víc líbí mužský nebo ženský tenis nebo je mají rádi stejně. Ale pro mě má ženský tenis řadu předností. Někteří řeknou, že je nepředvídatelný a holky si po celý zápas nedrží vyrovnanou formu, ale třeba právě to může být pro někoho zajímavé. Osobně bych si moc přála, aby byl můj tenis zajímavý, protože nezapomínám, že hrajeme pro lidi,“ vzkázala jednadvacetiletá Polka.

Rovněž WTA si ke kauze řekla své. „Současná generace a její talent, jehož jsme momentálně svědky, je úžasný. Naši fanoušci chtějí sledovat vzrušující a napínavý ženský tenis na největších kurtech v prémiových časových oknech. Je tu zjevně prostor pro zlepšení, a pokud chceme vytvářet hodnotu našeho společného produktu, tak vyvážený denní program je toho kritickou součástí,“ stojí v prohlášení Ženské tenisové asociace.

Pro letošek je již případ uzavřený. Od semifinále dál se noční zápasy nehrají. Ale za rok? „Budeme přemýšlet, jak náš koncept nočních zápasů upravit,“ uznala Mauresmová…

Vstoupit do diskuse
3
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud