FOTOGALERIE - Snili jste o tenisové kariéře? Jaké to je asi přijet na grandslam coby světový tenista? Co hráči jedí, kde bydlí, jaký mají komfort v zákulisí? Kde se vyplácejí prize money a kolik stojí jedno vypletení rakety? Jak se hvězdy dopravují na kurty?
Sport vás provede za kulisami French Open, kam televizní kamery nedohlédnou.
Doprava
Už před týdnem dorazil Sport do města nad Seinou. Ve stejném letadle seděl i fedcupový kapitán Petr Pála, pomocník Radka Štěpánka na turnaji. Na letišti čeká na tenisové návštěvníky sličná hosteska v bílých šatech a se seznamem v ruce.
Pála s ní prohodí pár slov výbornou francouzštinou a už si nese zavazadla do stříbrného peugeotu s logem Roland Garros na kapotě. „Do hotelu a pak na kurty,“ snaží se stihnout dopolední Štěpánkův trénink a pozorně se dívá na hodinky.
Vozová flotila French Open čítá celkem 110 aut přidělených pro potřeby tenistů a jejich doprovodu. Na recepci v hráčských prostorách pod centrkurtem Philippe Chatriera si stačí domluvit čas, místo a odvoz je zajištěn.
Když míříte ze dvorců do hotelu, sednete si do pohodlného koženého křesla a čekáte, až recepční zahlásí vaše jméno. Pořadatelé tvrdí, že nejdelší čekací doba je dvacet minut.
„Jelena Jankovičová,“ vyhlásí recepční se sluchátky s mikrofonem a srbská hvězda si sebere tašku s raketami a pohodlně vyjde z podzemí na transportační most, který od zvědavých očí korzujících diváků odděluje živý plot i vysoké dřevěné paravány.
Ubytování
Kde chce bydlet, to je naprosto svobodná volba hráče. Deblisté volí levnější studentské hotely. Jiní, jako třeba Iveta Benešová, rozbili svůj stan nedaleko Eiffelovky. Radek Štěpánek se jako již tradičně ubytoval ve víru velkoměsta na Champs Elysées.
Hotel je důležitý. „Většinu času člověk stráví na hotelu. Alespoň já teda jo. Jsem pořád unavená, tak odpočívám,“ popisovala česká jednička Benešová.
Pořadatelé tenistům nabízejí ubytování v jedenácti pařížských hotelech a za každý den strávený na turnaji jim přispívají na ubytování částkou 240 eur (6400 korun).
Pro tenisty z podpalubí se i takový příspěvek může stát dobrým zdrojem příjmů. K zahození není ani denní částka 31 eur, kterou mohou tenisté v areálu Rollanda Garrose utratit za jídlo. Přímo v players lounge je umístěna i cestovní kancelář, kde se dají hned po neúspěšném zápase objednat letenky domů.
Prize money
Kancelář, kde sedí úředníci a účtují s tenisty, se nachází vedle místností ATP a WTA. Když hráčova cesta turnajem skončí, zaklepe na dveře jednoho z nejoblíbenějších míst French Open, kde se rozdává výplata. Tenista dostane částku, kterou si vydělal.
Z ní mu ale odečtou patnáctiprocentní daň a pokuty, jsou-li nějaké, stejně jako poplatek za každou vypletenou raketu. Jedno vypletení stojí 25 eur. Ale pozor, částka se nevyplácí v hotovosti. Buď dostanete šek, nebo vám finanční obnos pořadatelé pošlou na konto bankovním převodem.
Vyplétání raket
V podzemí vedle kurtu číslo 7, kde jsou tenisové atrakce pro děti, úřadují i velmi důležití muži turnaje. Deset vyplétačů, mezi něž jako již tradičně na grandslamech patří i Čech Petr Krejčí, tam má po tři týdny (včetně kvalifikace) velkou robotu.
Jejich práce začíná již od šesti hodin ráno a končí před půlnocí. První dny French Open se vyplete asi 300 raket denně, za celý turnaj tahle cifra šplhá ke třem tisícům. „Snažíme se, aby měl každý hráč pokaždé stejného vyplétače, jenž pracuje na jednom stroji,“ tvrdí šéf kouzelníků se strunami.
Jde o malé detaily, jež hrají velkou roli. Každý tenista má své libůstky. Ital Fillipo Volandri letos žádal tvrdost výpletu pouhých 10 kilo, největší napětí naopak objednává Rakušan Jürgen Melzer (35 kilogramů).
To Rafael Nadal plete na průměrných 25 kilogramů, jeho specialitou je ale něco jiného. Své rakety má očíslované od jedničky do pětky a jelikož je hodně pověrčivý, bere si na určité fáze utkání raketu s určitým číslem.
Vyplést raketu trvá asi dvacet minut, jestliže ale tenista pošle na přepletení své náčiní během utkání, dá se to stihnout i za 10 minut včetně nastříkání loga výrobce rakety. Někteří hráči ze špičky si vozí na turnaje vlastní vyplétače.
Je libo masáž
Celkem 23 masérů kmitá kolem stolů, tejpuje kotníky, lepí bandáže na bolavá místa či jen tenistům rozehřívají svaly před zápasovou zátěží.
„Otevíráme v osm ráno a končíme dvě až tři hodiny po posledním zápase,“ prozrazuje šéf oddělení Christophe Ceccaldi. Pozápasová masáž může trvat od 45 minut do jedné hodiny.Ti nejlepší si vozí své vlastní pomocníky, i s Tomášem Berdychem byl v Paříži jeho fyzioterapeut Martin Janoušek.
Letos na French Open přibyla jedna novinka. Vana s vodou chlazenou na 10 stupňů Celsia, která má pomáhat k rychlejší regeneraci. „Hráč se třikrát ponoří do vany a pokaždé vydrží ve studené lázni půl minuty až minutu,“ popisuje proces Ceccaldi.