Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 31. března 2022
Brazilský záložník Teté ze Šachtaru Doněck našel do konce sezony angažmá v Lyonu. Francouzský klub dnes oznámil příchod dvaadvacetiletého fotbalisty, který po ruské invazi na Ukrajinu měl možnost najít si nové působiště i mimo přestupní období.
Zprávy ze dne 30. března 2022
Ligová fotbalová asociace (LFA) nabídne ukrajinským rodinám, které odcestovaly do Česka kvůli ruské vojenské invazi, vstupenky na utkání nejvyšší domácí soutěže. Informovala o tom na svém webu. Nabídka volných lístků je součástí projektu Liga pro Ukrajinu, která chce v Česku podpořit sportovní aktivity ukrajinských dětí. „Víme, že podobnou nabídku již zveřejnilo několik českých klubů. LFA má k dispozici díky smluvnímu vztahu s jednotlivými kluby určitý počet vstupenek, které se nyní dostanou k ukrajinským uprchlíkům,“ uvedl obchodní a marketingový ředitel LFA Daniel Hajný. Ligová fotbalová asociace realizuje projekt ve spolupráci se svými partnery a nadačním fondem Děti Ukrajiny. Ten je zaměřený na vzdělávání a výchovu ukrajinských dětí do 17 let.
U ruského miliardáře (a stále ještě majitele fotbalové Chelsea) Romana Abramoviče a dalších nejméně dvou lidí zapojených do jednání mezi Moskvou a Kyjevem o ukončení války na Ukrajině se tento měsíc po schůzce v Kyjevě objevily příznaky možné otravy. Podrobnosti čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 27. března 2022
Ukrajinský fotbalový klub Polissja Žytomyr, který našel v době války azyl v Česku, se ve středu utká s Hradcem Králové. A bude mít velkou posilu. V jeho dresu nastoupí i boxerský olympijský vítěz z Londýna 2012 a přemožitel Anthonyho Joshuy Oleksandr Usyk!
Usyk se původně chtěl zapojit do armády, ale dostal svolení chystat se na odvetu s Britem. A zpestřuje si ji i fotbalem.
Zprávy ze dne 24. března 2022
Fotbalová Chelsea může opět v omezené míře prodávat lístky na zápasy. O částečném uvolnění sankcí vůči ruskému majiteli klubu Romanu Abramovičovi informovala britská vláda s tím, že zisk z prodeje půjde na pomoc uprchlíků z Ukrajiny. Na domácí zápasy Chelsea sice nadále mohou jen majitelé permanentek, nově si však mohou lístky na Stamford Bridge koupit hostující příznivci. Fanouškům Chelsea bude také umožněn vstup na utkání venku.
Zprávy ze dne 23. března 2022
Naturalizovaný ukrajinský fotbalový reprezentant Júnior Moraes bude v kariéře pokračovat v rodné Brazílii v týmu Corinthians. Čtyřiatřicetiletý útočník působil na Ukrajině deset let, po zahájení ruské agrese ale stejně jako další krajané a spoluhráči z Šachtaru Doněck ze země uprchl. Více o fotbalových přestupech ZDE>>>
Zprávy ze dne 22. března 2022
Skotští fotbalisté místo odloženého utkání semifinále play off o mistrovství světa proti Ukrajině sehrají ve čtvrtek přípravný zápas s Polskem, kterým pomohou napadené Ukrajině. Část výtěžku z duelu v glasgowském Hampden Parku pošlou organizátoři Ukrajině přes dětský fond UNICEF. „Už jsme prodali asi 33 tisíc lístků, z toho 4500 polským fanouškům. Čím víc lidí přijde, tím víc peněz samozřejmě pro UNICEF a Ukrajinu vybereme,“ řekl obchodní ředitel skotské asociace Ian Maxwell.
Někdejší nejlepší fotbalista světa Andrij Ševčenko ve svém domě v Surrey ubytuje dvě rodiny uprchlíků z Ukrajiny. Založil také charitativní sbírku, ve které chce na pomoc krajanům zasaženým ruskou invazí vybrat dva miliony liber (zhruba 59 milionů korun). Bývalý kapitán i trenér ukrajinské reprezentace přiznal, že po zahájení ruského útoku byl v šoku. „Hned poté jsem ale začal přemýšlet o tom, jak své vlasti mohu pomoci,“ řekl pětačtyřicetiletý Ševčenko v rozhovoru pro list The Times. „A došel jsem k závěru, že nejlepší bude, když využiji svého postavení a budu lidem říkat pravdu o tom, co se na Ukrajině děje,“ uvedl bývalý útočník AC Milán nebo Chelsea, který ve svém domě v Anglii ubytuje dvě rodiny uprchlíků.
Ruský fotbalový svaz neuspěl u CAS ani s třetí žádostí o dočasné pozastavení sankcí za invazi na Ukrajinu. Tentokrát se marně odvolal proti přímému postupu Polska do finále baráže o mistrovství světa v Kataru. Informovala o tom agentura AP. Ruské týmy byly po napadní Ukrajiny koncem února vyloučeny z mezinárodních soutěží. Rusko tak mimo jiné přišlo o možnost nastoupit v baráži proti Polsku, jehož postup bez boje do finále poté potvrdila FIFA.
Zprávy ze dne 18. března 2022
Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) zamítla odvolání Ruského fotbalového svazu proti vyloučení jeho reprezentace z kvalifikace o mistrovství světa v Kataru. Federace FIFA vyřadila Rusko kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu a bez boje do finále postoupilo Polsko, které se o účast na MS se utká s vítězem zápasu Švédsko - Česko. Ruští představitelé požadovali dočasné pozastavení suspendace, aby jeho národní tým mohl ve čtvrtek bojovat o šampionát. CAS to však dnes zamítl.
Zprávy ze dne 16. března 2022
Světová fotbalová federace FIFA umožnila ukrajinským fotbalistům najít si angažmá v jiných klubech i mimo přestupní období. FIFA dnes uvedla, že dodatek k přestupním pravidlům je dočasný a má pomoci ukrajinským klubům a hráčům, kteří jsou postiženi ruskou invazí. „Ukrajinští fotbalisté budou moci být registrováni v jiném klubu, i když už přestupní období dané asociace bude uzavřeno. FIFA bude situaci na Ukrajině stále sledovat, aby se ujistila, zda současná pravidla reflektují vývoj. Zároveň stále FIFA odsuzuje ruské užití síly na Ukrajině a volá po okamžitém zastavení válečného stavu a po návratu míru,“ uvedla světová federace na svém webu.