Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 10. března 2022
Čtyřnásobný mistr světa formule 1 Sebastian Vettel se opět postavil proti ruské invazi na Ukrajinu. Pro závěrečné testy před novou sezonou v Bahrajnu si nachystal helmu v ukrajinských barvách. Kromě modrého a žlutého pruhu si jezdec stáje Aston Martin nechal na přilbě vyobrazit také symbol míru holubici s olivovou ratolestí, nápisy „Mír a láska“, „Konec válce“ a text písně „Imagine“ od Johna Lennona.
Silný moment se odehrál před zápasem NHL v Edmontonu, kde nastoupil Washington i s Alexanderem Ovečkinem, který je znám jako přívrženec ruského prezidenta Vladimira Putina. Před duelem s Oilers si nicméně musel vyslechnout kanadskou hymnu v ukrajinštině a angličtině v podání místního pěveckého a tenečního sboru Viter...
Zprávy ze dne 9. března 2022
Hokejová Kometa se snaží pomáhat lidem zasaženým válečným konfliktem. V úterý se klubu podařilo z Ukrajiny přepravit 60 matek s dětmi, které hrají hokej za Sokol Kyjev a ubytovat je v penzionech pod Pálavou. „S našimi trenéry máme jasně daný plán, jak tyto děti dostat zpět do tréninkového procesu, aby přišly na jiné myšlenky,“ řekl Zábranský. Nadační fond Kometa dětem založí speciální bankovní účet a pomůže i matkám při vyřizování formalit s dokumenty a sháněním práce.
V úterý večer zažila zaplněná O2 arena neuvěřitelně srdceryvný moment. Na kostce, v hledišti a následně i na ledě se během dobročinného utkání Kladna se Spartou (1:4) objevily se svými dětmi Ljuba a Olga, dvě Ukrajinky, kterým se po vyčerpávající cestě povedlo utéct z válkou pustošené vlasti. Pomohl jim k tomu i redaktor deníku Sport Jan Denemark, který se na vlastní pěst vydal na moldavsko-ukrajinské hranice, aby ukrajinskou rodinu odvezl do bezpečí za babičkou v Česku. Jak vše probíhalo a jak si malí kluci užili děkovačku s Júliusem Hudáčkem? Více čtěte zde >>>
Britský tenista Andy Murray se rozhodl, že všechny peníze, které letos získá na turnajích, věnuje na pomoc Ukrajině. Jako ambasador Unicef přispěje na dodávky léků či lékařského vybavení. „Ty příběhy, obrázky, které vidí celý svět, jsou brutální. Nedokážu si představit, jaké musí být něčím podobným procházet. Jako pro tátu vlastních dětí je pro mě vážně těžké sledovat, když děti trpí,“ vyznala se bývalá světová jednička pro BBC.
Neobyčejný zápas plný emotivních momentů. Podtext, že rivalita jde stranou, je naplněný… Ve vyprodané O2 areně tentokrát nešlo o góly, ani o body. Ale o pomoc. Jaromír Jágr, iniciátor myšlenky charitativního zápasu na pomoc Ukrajině, musí být spokojený. Během utkání mezi Kladnem a Spartou mu za podporu ukrajinských uprchlíků na obří kostce poděkoval i Gary Bettman, šéf NHL, který ocenil jeho snahu i české fanoušky. „Jsme rádi, že můžeme pomoct i my!“ vzkázal. Zámořská liga přispěje 68 tisíci dolarů, v přepočtu asi 1 600 000 korun. Více čtěte ZDE>>>.

Útočník Filip Chlapík, který s přehledem ovládl bodování Tipsport extraligy, si nenechal ujít speciální zápas s Kladnem věnovaný uprchlíkům z válkou pustošené Ukrajiny. V úžasné atmosféře řídil výhru Pražanů 4:1 třemi body, čímž zaokrouhlil svůj bodový zisk na číslo 70 (31+39). Co řekl k akci pořádané Jaromírem Jágrem? Rozhovor čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 8. března 2022
Do O2 areny si na dobročinný zápas mezi Kladnem a Spartou našlo cestu 14 512 diváků. Vyprodáno v největší multifunkční hale v České republice tedy nebylo, i tak si ale fanoušci mohli užívat jednu z nejlepších atmosfér na hokeji poprvé od roku 2020. Na ukrajinské uprchlíky se navíc povedla vybrat úžasná částka - více jak tři a půl milionu korun!
Zaplněná O2 arena zatleskala statečným Ukrajinkám Ljubě a Olze, které se za pomoci redaktora deníku Sport Jana Denemarka dostaly společně se svými třemi dětmi do Česka z válkou pustošené vlasti. Obě ženy se rovněž se svými ratolestmi přišly podívat na dobročinný zápas. Potlesk od diváků je evidentně velice dojal.
Na kostce nad ledem O2 areny přehráli pořadatelé vzkaz od komisaře NHL Garyho Bettmana. Šéf zámořské soutěže na dálku ocenil Jaromíra Jágra a české hokejové fanoušci za dobročinnou akci, kterou podporují ukrajinské uprchlíky. Nejprestižnější hokejová liga na světě se rovněž rozhodla přispět. Na pomoc obětem ruské agrese zaslala NHL 68 tisíc amerických dolarů, tedy zhruba 1,6 milionu korun.
