Legenda Wilander: Lendl ukázal cestu i ostatním

O Lendla byl mezi fanoušky velký zájem.
Lendl sleduje zápas své Ostravy.
Ivan Lendl s Františkem Černíkem.
Ivan Lendl předává cenu pro hráče utkání Romanu Málkovi.
Zájem novinářů byl obrovský.
Lendl spolu s Vladimírem Šafaříkem.
Lendl pózuje s dresem Phoenixu v O2 Aréně.
21
Fotogalerie
Tenis
Začít diskusi (0)

ROZHOVOR - Je o čtyři roky mladší a tenis hraje téměř nepřetržitě 38 let. Proto si bývalá švédská jednička Mats Wilander pokaždé opakuje: přeci nemůžu prohrát s Ivanem Lendlem, který na raketu posledních šestnáct roků nesáhl. Zatím se mu daří.

Od Lendlova dubnového návratu ho Wilander čtyřikrát porazil. Ale každou exhibicí je česká legenda blíž a blíž. „Nikdo nechce prohrát s člověkem, jenž tak dlouho stál. Já ani John McEnroe. Proto na sobě víc dřeme, Ivan tak vlastně mění seniorský okruh,“ tvrdí Švéd.

Až se v pátek při exhibici v Ostravě postaví Björn Borg proti Lendlovi, možná dostane pár tipů od svého přítele Wilandera, pro nějž byl kdysi vzorem. Měj se na pozoru, tenhle chlapík roste každým zápasem, řekne asi Wilander krajanovi, v němž vidí lehkého outsidera exhibice.

„ Ivan šel za těch šest měsíců od návratu hodně nahoru,“ tvrdil Wilander včera v Praze, když si na Spartě zatrénoval s kamarádem Karlem Nováčkem. Sám chce být připravený, jelikož se v Ostravě představí v jednom z předzápasů proti Miloši Mečířovi.“

Lendl sleduje zápas své Ostravy.Lendl sleduje zápas své Ostravy. • ČTK

S Lendlem jste se utkal v dubnu v Atlantic City a nyní třikrát během října. V čem nejvíc nabrala jeho hra na kvalitě?
„Poprvé v Atlantic City se přišlo podívat sedm tisíc lidí a on byl podle mě nervózní. Jsem si jistý, že by to nikdy nepřiznal, ale nervózní byl. To já už jsem na tyhle zápasy zvyklý. Podruhé v Paříži a pak i v Kuala Lumpuru byl už mnohem lepší. A nyní poslední víkend v Budapešti už jsem viděl vážně velkou proměnu. Poprvé začal skutečně věřit, že by mě mohl porazit.“

Zlepšily se i jeho údery?
„Rozhodně. Hlavně jeho forhend je lepší a lepší. Víte, když přestanete hrát, váš nejlepší úder už pak není tak dobrý jako dřív, ale vy si pořád myslíte, že s ním dokážete všechno jako za starých časů. Pro Ivana býval hvězdným úderem forhend, ale po návratu začal zjišťovat, že nefunguje tak dobře jako dřív. A to je rána pro sebevědomí. Takže u Ivana záleží především na tom, jak rychle se mu zlepší forhend, jelikož podání a bekhend má stále spolehlivé. Forhend je sice také dobrý, ale ne tak jako dřív. To je největší rozdíl mezi tím, jakým hráčem býval a jakým je teď.“



Olympijský vítěz ze Soulu Miloslav MečířOlympijský vítěz ze Soulu Miloslav Mečíř • ČTK

Co říkáte na Lendlův pohyb? Vypadá teď mnohem víc fit než dřív.

„Určitě je, ale práci nohou nikdy nemůžete pořádně natrénovat. Při tréninku jste uvolnění, pěkně nasnídaní, nikdo se nedívá, všechno vám jde skvěle. Náhle ale přijde zápas proti mně nebo McEnroeovi. Dívá se na vás živě pět tisíc lidí a další v televizi. Začnete být nervózní. A první věc, která se stane, je, že vám přestanou fungovat nohy. Takže potřebuje odehrát víc zápasů, aby si zase zvykl. A to se právě teď děje.“

Takže nepochybujte o tom, že zase bude výborný i mezi veterány?
„Určitě ne. Vždyť se podívejte na jeho kariéru, jak na sobě pracoval. Jak dokázal změnit sám sebe. Ze začátku byl Ivan stejný jako dneska Andy Murray. Tedy výborný hráč, ale ne vítěz. Když měl hrát pět setů nebo bylo velké horko, nebyl na to mentálně připravený. A najednou si řekl: musím se změnit. A také se změnil fyzicky i mentálně. Ukázal tak všem, že tenis není jen hra pro pár vyvolených, kteří mají nebeský talent. Ivan předvedl, že když tvrdě makáte, dostanete se také na nejvyšší příčky. Myslím, že právě tím byl Ivan největším revolucionářem v historii tenisu. Ukázal cestu i obyčejným sportovcům a dokázal, že také mohou vyniknout.“



Může podobně změnit i veteránský okruh, na který se vrátil?

„Ale ano, vždyť už se o to také snaží. Protože já nechci jít na kurt a prohrát s Lendlem. Vždyť já s výjimkou jednoho roku hraju tenis nepřetržitě posledních 38 let. A Lendl šestnáct roků nesáhl na raketu. Proto s ním nechci prohrát. Já ani třeba John McEnroe. Proto jsem teď v daleko lepší kondici než dřív, proto trénuji tvrději než dřív. Jeho návrat nám dal všem injekci energie.“

Kdo je ve vašich očích favoritem páteční exhibice v Ostravě?
„Řekl bych, že Ivan. Björna už jsem nějaký čas hrát neviděl, ale na druhou stranu vám řeknu, že rozhodně nepřijede do Ostravy pro to, aby ho tady Lendl zničil. Tím jsem si jistý. Ivan se ale vážně zlepšuje, jak už jsem vám říkal. Asi to bere takhle: v prvním zápase jsem se ani nepřiblížil, abych Matse porazil, naposledy už to ale skoro vyšlo. Nabírá sebevědomí a to ho také vždy odlišovalo od ostatních. Vždy dokázal sám sebe přesvědčit, že je lepší než soupeř. A možná to samé se s ním děje právě teď. Řekl bych, že si nemyslí, že s Borgem prohraje.“

Björn Borg v dobách své aktivní kariéryBjörn Borg v dobách své aktivní kariéry • Archív

Lendl je v Česku naprostou legendou, stejně jako Borg ve Švédsku. Co pro vás jako začínajícího tenistu znamenal?
„Samozřejmě, že pro mě byl idolem. Fandil jsem mu, ať už hrál s kýmkoliv. A nebylo to jen kvůli tomu, že byl také Švéd. Abba je také švédská kapela a já ji neposlouchám. Mám rád Rolling Stones. Ale Björn byl mým naprostým hrdinou. Snažil jsem se hrát jako on, chovat se na kurtu jako on. Doslova jsem ho hltal.“

A měl jste někdy i dlouhé vlasy a čelenku a jako on?
„Jednou při Davis Cupu. Byl to první daviscupový zápas, který Björn nehrál. Snažil jsem se tehdy chodit v jeho botách.“

Pamatujete si i na váš jediný zápas proti Borgovi mezi profesionály? Bylo vám tehdy sedmnáct…
„Naprosto zřetelně. Dostal jsem tehdy v Ženevě divokou kartu a pořadatelé mi řekli: budeš hrát s Borgem. Pěkně děkuju, utrousil jsem. (smích) První game jsem šel čtyřikrát na síť a dal jsem čtyři dobré voleje. Sedl jsem si na lavičku a říkám si: možná není zase tak dobrý. Jenže najednou to bylo 6:1, 6:1 pro Björna.“

Jak dobře se s Borgem znáte?
„Příliš jsme toho spolu nenatrénovali, jelikož Björn skončil v době, kdy já začínal. Ale na seniorském okruhu se teď potkáváme hodně. Jsme vážně velmi dobří přátelé, i když v soukromí se moc nevidíme, jelikož už léta žiju v Americe a on ve Švédsku. Ale byl jsem třeba Björnovi na svatbě.“



Jakou s ním máte bilanci mezi seniory?
„Netuším. Ale jsem si jistý, že přinejmenším vedu o jednu výhru. (smích) Ale tohle neřešme. Jsme vážně velmi dobří kamarádi. Zrovna před pár dny jsme o tom přemýšlel. Ve Švédsku nemáme žádné závody o to, jestli byl Borg nejlepší, zda jsem byl za ním druhý já a třetí Edberg nebo naopak. Tak to nikdo nevnímá. Jsem tu prostě já, Björn a Stefan, tři různé světové jedničky. Všichni spolu vycházíme výborně.“

Zmínil jste, jak Lendl změnil tenis. Čím to podle vás dokázal Borg?
„On byl první hráč, který se sice oblékal do bílé barvy, ale na ostatním mu nezáleželo. Na kurt chodil zarostlý, jako kdyby právě vstal z postele. Prostě drsný chlapík. Nikdy toho moc nenamluvil, nechal za sebe hovořit svůj tenis. A přinášel svůj vlastní přístup k tenisu. Tím bylo: jsem úplně normální člověk, můj táta nehrál tenis a o hře toho moc nevím kromě toho, že poběžím za každým míčkem a neudělám chybu. Ať už hraju finále Wimbledonu, nebo první kolo kdesi jinde. Jeho přístup ovlivnil hodně tenistů. A pak tu je také jeho technika. Björn byl prvním mužem z tradičně hrajících tenistů jako Rod Laver či Jan Kodeš, který začal hrát od základní čáry s topspinem. Tím také ovlivnil další generace.“

Co si myslíte o jeho turbulentním životě po tenise? Psalo se o údajném pokusu o sebevraždu, o jeho milostných románcích, bankrotech firem.
„Myslím, že jeho největším problémem jsou média, jelikož je tak slavný a oblíbený, že prodává noviny. Všechny tyhle příběhy byly hodně nafouknuté. Novináři si řeknou: pojďme napsat o tom, že si Björn Borg vyměnil ponožky, protože to je kvůli jeho jménu zajímavější než jiné zprávy. Neříkám, že něco z toho, co se napsalo, nebyla pravda. Ale takový je prostě život. Jen média z toho udělala větší věc než ve skutečnosti byla.“

Na exhibici Novák - Lendl se dorazil podívat i semifinalista Roland Garros Tomáš BerdychNa exhibici Novák - Lendl se dorazil podívat i semifinalista Roland Garros Tomáš Berdych • Pavel Mazáč (Sport)

V Ostravě vás nyní čeká duel s Milošem Mečířem, který vám v roce 1988 ve Wimbledonu zatarasil cestu ke Grand Slamu, když vás zdolal ve čtvrtfinále a celkově s vámi má pozitivní bilanci 7:4. Jak na něj vzpomínáte?
„V dobrém, i když by nějaký čas mojí skutečnou noční můrou. Ale vlastně dělal dobrou službu mému egu. Věděl jsem, že jsem sice vyhrál tři ze čtyř grandslamů, ale proti Mečířovi pořád nemůžu uhrát ani set. Říkal jsem si: ok, zase tak velká superstar nejsi.“

Někteří lidé tvrdili, že měl Mečíř talent na to být světovou jedničkou, kdyby neměl tak velké problémy se zády. Co vy na to?
„Talent je široký pojem. Miloš měl velký talent, ale podívejte se na Lendla. Ten ho možná tolik nepobral, ale každý den vstal a makal na kurtu čtyři pět hodin. Každý den! A talent je i v tom, že takhle tvrdě dokážete trénovat a pořád vás tenis baví. U Miloše jsem měl pocit, že se mu někdy nechce. To Ivan byl jiný případ.“

WILANDER VS. LENDL V ROCE 2010
Duben - Atlantic City
Wilander    6:3

Říjen - Paříž
Wilander    6:4, 6:3

Říjen – Kuala Lumpur
Wilander    6:4, 6:4

Říjen – Budapešť
Wilander    6:4, 4:6, 10:5

MATS WILANDER
Věk: 46

Grandslamové tituly: 7

Turnajové tituly: 33

Davis Cup: vítěz 4x

Nejvýš na žebříčku: 1. (20 týdnů)

Bilance na okruhu ATP: 571:222

Prize money
: 7 976 256 US

Chcete mít sportovní informace jako první? Objednejte si SMS a MMS zpravodajství iSport.cz »






Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů