FORTUNA:LIGA - Základní část - 12. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Olomouc : Zlín - 20. října 2018   15:00

Ukončeno
Olomouc
76' Texl (Plšek)
1:1
(0:0)
Zlín
51' Beauguel  

Sestavy
M. Buchta – Sladký, Štěrba (74. Texl), Polom (11. Chvátal, 59. P. Dvořák), Vepřek (C) – Kalvach – Zahradníček, Houska, Plšek, Pilař – Nešpor.
Náhradníci
Mandous – Kotouč, Yunis, Manzia, P. Dvořák, Chvátal, Texl.
Rozhodčí
Rejžek – Nádvorník, Flimmel
Andrův stadion, Olomouc (kapacita: 12 566 míst)
3429 diváků
Sestavy
S. Dostál – Bačo, P. Buchta, Gajič – Matejov (90+2. Li. Holík), Hnaníček, Lu. Holík (71. Hronek), Jiráček (C), Bartošák – Beauguel, Poznar (80. Jakubov).
Náhradníci
Šiška – Hronek, Li. Holík, Jakubov, J. Balić, Vyhnal, Masař.
26
Nešpor
7
Pilař
6
Plšek
asistence
8
Houska
23
Zahradníček
22
Kalvach
21
Vepřek
18
Polom
střídání
12
Štěrba
střídání
27
Sladký
žlutá karta
30
Buchta
žlutá karta
10
Beauguel
gól
88
Poznar
střídání
16
Matejov
žlutá karta střídání
21
Hnaníček
6
Holík
střídání
8
Jiráček
žlutá karta
22
Bartošák
žlutá karta
27
Bačo
3
Buchta
18
Gajič
žlutá karta
17
Dostál
žlutá karta

Video se připravuje ...

SESTŘIH: Olomouc - Zlín 1:1. Beauguel nádherně vymetl šibenici, Sigma srovnala z ofsajdu

Přenos se aktualizuje automaticky

Moravské derby mezi Zlínem a Olomoucí přinesl spektakulární fotbal plný šancí a kontroverzních momentů. Nakonec však platí po konci druhého poločasu nerozhodný výsledek, když sice Zlínští po jednoznačně zlepšeném výkonu šli na startu druhé půle do vedení, Sigma však i díky štěstí zvládla nakonec vyrovnat a málem se dostat i k rozdílové trefě. Velmi dramatický závěr ale nakonec proběhl podle zlínského tempa, neboť tým Michala Bílka dokázal po taktické stránce koncovku naprosto bravurně. Pro Olomouc je však v momentální situaci bod stále málo, neboť v tabulce se výrazně neposune, Zlín je v podobné situaci, nebo%t jej čeká zřejmě mírný propad dolů. Ode mě je to z tohoto zápasu vše, přeji hezký zbytek dne.
Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 4:8. Rohy: 6:2. Ofsajdy: 4:1. Fauly: 17:25.
90'
Beauguel na posledni chvíli tečoval olomouckou střelu do bezpečí
90+4'
Konec zápasu.
90+3'
Sladký se dostal na hranici vápna k palbě a jeho oblouček málem doletěl až do šibenice, rána ale neměla dostatečnou rychlost, Dostál jí tak chytil bez potíží do rukou.
90+2'
Zlín si nachystal poslední střídání zápasu, místo Róberta Matejova jde na hřiště Libor Holík.
90+1'
Hned dvě šance během krátké chvíle! Jean-David Beauguel nejprve pálil těsně vedle branky, po brejku pak na druhé straně mířil Dvořák po zemi pouze k rukám Dostála.
90'
Rozhodčí nastavuje 4 minuty nad standardní hrací čas!
89'
Olomouc málem slavila druhou branku! Hanáci se totiž dostali ke střelbě z větší vzdálenosti a právě David Houska měl na kopačce rozdílovou trefu, jeho rána i s přispěním teči ale míří mimo branku.
89'
Další žlutou kartu dostává ještě Lukáš Bartošák (ZLN) za předcházející faul v nepřerušené hře.
89'
Václav Pilař pronikal po pravém křídle, jenže Zoran Gajič (ZLN) jej srazil k zemi. Sudí mu tak vytahuje za tento skluz žlutou kartu.
87'
Ondřej Bačo nyní musí s obrovskou úlevou poděkovat Stanislavu Dostálovi, neboť právě s přispěním zlínského beka málem padla olomoucká branka. Hanáci však následně dorážku nedokončili k úspěchu.
86'
Nešpor si naváděl míč na levačku, jenže přesně v ten moment jej Róbert Matejov (ZLN) přidržením za dres poslal k zemi. Sigma dostává k dispozici standardku z levého křídla. Zlínský obránce pak žlutou kartu.
85'
Beauguel si parádně obhodil Housku a vystrašil Buchtu
85'
Dvořák si sice držel míč na kopačce, jenže v souboji s Jiráčkem si pomohl zřejmě ještě rukou. Zlín tak dostává možnost k rozehrávce od půlící čáry.
84'
Nešpor si nabíhal na osu hřiště, jenomže až příliš dynamicky, čímž si nepohlídal ofsajdovou mez. Hanáci tak budou muset zařadit zpátečku, po postavení mimo hru budou rozehrávat ševci.
83'
Jean-David Beauguel se znovu pokoušel rozvlnit síť, avšak pod tlakem dvou obránců se mu střela nepovedla podle představ. Míč letěl těsně vedle levé tyče.
82'
Matejov se vytasil s nebezpečnou utajenou střelou
82'
Gajič se málem stal hrdinou! Jeho diagonální rána z vápna totiž nečekaně proletěla po trávníku těsně vedle tyče Buchta se za ní jen s velkým oddechnutím ohlédl.
81'
Fastav i nadále pokračuje ve velkém tlaku na domácí obranu, jenomže Sigma je i nyní relativně konsolidovaná. Domácím výrazně pomohla zjevně vstřelená vyrovnávací branka
80'
Zlín podruhé v utkání střídá, Tomáše Poznara nahrazuje Alexandr Jakubov.
79'
Pilařovi nevyšel souboj s Gajičem a po dezorientaci si podržel unikajícího soupeře. Jeho protesty jsou nyní dost zbytečné, faul to byl relativně viditelný.
78'
Sladký si hodně zahrál na nervy trenéra Jílka, když před Poznarem zariskoval. Jeho rozehrávka s Buchtou mu ale vyšla. Olomouc tak můře jít dopředu.
77'
Olomouc měla hned další dvě tutovky! Houska a následně i Texl z velkého úhlu pořádně provětrali Stanislava Dostála, který musel hned nadvakrát pořádně zasahovat. Zlínská obrana byla až příliš rozhozená.
76'
Texl srovnává na 1:1! Gólu ale nejspíš předcházel ofsajd
76'
Olomouc právě vstřelila branku!
Olomoucký tribun vybuchuje euforií! Na řadu totiž přichází vyrovnání, když se dokázal k dlouhému centru Jakuba Plška dostat JIŘÍ TEXL, který i s přispěním nečekaných odrazů míče dokázal zamířit přesně k tyči. Dostál byl na zemi příliš pozdě. Václav Jílek se může pochválit za fantastické střídání, střelec branky byl na hřišti jen pár sekund.
74'
Dostál fauloval Nešpora. Zákrok byl ještě ve vápně, ale penalta se nepískala
74'
Olomoucký stoper Jan Štěrba je viditelně neschopen další hr, kouč Václav Jílek tak musí využít svého posledního střídání. Na hřiště míří Jiří Texl.
74'
Stanislav Dostál (ZLN) viditelně knockautoval nabíhajícího Nešpora na hranic vápna na levém křídle, čímž si vysloužil žlutou kartu. Oba brankáři tak mají po dnešku minimálně jedno karetní napomenutí,
74'
Dostál musel být velice pozorný při dalším přímém kopu v podání Sigmy, kdy Zahradníčkův centr i s přispěním odrazu od trávníku a několika tečí doskákal až mezi tři tyče, zlínský brankář ale bez problému zasahuje.
73'
Nešpor se otáčel u postranní čáry přímo do středu hřiště, avšak Gajič jej až příliš okatě dohrál. Olomouc tak dostává k dispozici rozehrávku.
72'
Buchta si musel velice rychle vyběhnout mimo vlastní brankoviště, když Poznar zařadil znovu svůj velesprint. Hanáci však nakonec tuto náročnou situaci zvládli, míč letí přes polovinu.
71'
Michal Bílek si připravil první střídání v základní sestavě, Lukáše Holíka nahradil Petr Hronek.
70'
Na hřišti zůstává ležet Štěrba, kterého na trávním srazil při hlavičkovém souboji Poznar. Na trávník jsou povoláni zdravotnici. olomoucký stoper totiž vypadá dost otřeseně.
69'
Houska se dostal na levé straně ke střelbě z větší vzdálenosti, jenomže rána po zemi nebyla pro Dostála velký problém. Zlínský brankář si tak zapisuje bezproblémový zákrok.
68'
Olomouc měla hned několik tutovek! Při rohovém kopu totiž míč doskákal do skrumáže před Dostálem, kde hned několik hráčů málem dotlačilo balón za ležící Zlínské. Naposledy Štěrba pálil pouze vedle.
67'
Závar před Dostálem, Štěrbově střele mnoho nechybělo
67'
Houska se snažil dostat k průnikové nahrávce, jenomže Gajič mu nic klíčového nedovolil. Hanáci budou kopat přeci jen roh.
66'
Bartošák hledal naběhnutého Holíka, avšak brankář Buchta si dokázal pro míč přeci jen o kousek dříve dojít. Zlín tak musí v tomto okamžiku zařadit zpátečku.
65'
Zahradníček po otočce pálil nad zlínskou bránu
65'
A Zahradníček byl znovu v dějiště všeho podstatného. Olomoucký záložník se stačil otočit okolo vlastní osy a rychle vystřelit, střela to však byla nepřesná. Míč letěl vysoko nad branku.
64'
Hnaníček si výborně došel pro nahrávku na Zahradníčka, čímž zřejmě ubránil vlastní tým od pohromy. Hanáci se totiž tlačili do brejku, místo toho teď budou muset od základu rozjíždět kombinaci.
63'
Petr Buchta zůstává po střetu s Nešporem na hrací ploše, rozhodčí volá pro jistotu na hřiště zdravotníky. Zlínský obránce za jejich asistence odchází za pomezní čáru.
62'
Domácí po pádu Nešpora reklamovali penaltu
62'
Nešpor se dostával na hranici vápna do šance, ale těsně před zákrokem Dostála jej odstavil od míče Buchta. Podle sudích nešlo o situaci mimo rámec pravidel, olomoucký brejk tak zůstává nevyužit.
61'
Hanáci sice dostali k dispozici zmiňovaný rohový kop, zlínská defenzíva nicméně vše podstatné zvládla. Brankář Dostál si navíc bez potíží došel pro centr, když míč chytil přímo ze vzduchu do rukavic.
60'
Dvořák se hned na startu své účasti v zápase dostal do šance, míč ale pod tlakem neudržel. Přesto si po aktivitě ve vápně vybojoval alespoň roh.
59'
Hanáci si přichystali druhé střídání zápasu, místo Juraje Chvátala se dostává na hřiště Pavel Dvořák coby posílení útočných řad.
58'
Kalvach se dostal do konfliktu s Holíkem, s nímž se takřka málem chytili pod krkem. Nakonec vše ale skončilo jen u postrkování. Sudí vše řeší domluvou.
57'
Buchta neodhadl rohový kop, Gajič hlavičkoval těsně nad bránu
57'
Hanáci nyní rohový kop dokázali celkem bez potíží ubránit, Zlín se ale po triviálním odkopu domácích stoperů dostane k dalšímu napadání. Fastav ovšem nikam nespěchá.
57'
Zlín se valil do jednoznačné gólovky, ale Miloš Buchta (OLO) celou situaci zachránil výběhem před vápno a rychlým skluze po Poznarových kotnících. Sudí mu za to uděluje žlutou kartu. Hanáci ovšem měli velké štěstí, celou situaci málem do prázdné branky dohrál Bartošák.
55'
Bačo se sice pořádně opřel do balónu, jenomže jeho rána přiletěla přímo do rukavic Buchty. Po další práci domácích stoperů se po tomto centru dostává balón mimo vápno.
54'
Zlín je prozatím mnohem přesnější, nyní sice Poznar při souboji upadl, avšak faul se nepíská. Zapískání přichází až po nenápadném souboji Chvátala s Holíkem. Zlín bude kopat přímý volný kop.
53'
Hnaníček se po dlouhé rozehrávce, kterou vedl mimo šestnáctku Jiráček s Holíkem, sice dostal k hlavičce, roh ale Zlín nevyužívá. Olomoučtí stopeři si celou situaci ve vápně pohlídali.
52'
Fastav i nadále pokračuje v rychlém napadání Hanáků, kteří jsou zjevně po inkasování dost ve své hře rozhození. Olomouc má zejména problémy v zadních řadách, tentokrát po Štěrbově chybce bude Zlín kopat roh.
51'
Zlín právě vstřelil branku!
A je tu první branka utkání! Obrovskou euforii Zlína odstartovala rána JEANA-DAVIDA BEAUGUELA, který se pořádně při standardce opřel do balónu a trefil přesně levou šibenici. Buchta se sice stačil odpíchnout od země, na ránu ale nedosáhl.
50'
Tak to byla paráda! Beauguel z trestňáku nádherně trefil šibenici, 0:1
50'
Štěrba strhl s sebou na trávník i otáčejícího se Holíka a to přímo na hranici vápna. Zlín tak dostává ideální standardku pro ohrožení branky.
49'
Bartošák se na levém křídle dostal ke střelbě a hned pořádně Buchtu protáhl. Olomoucký brankář jeho bombu vytáhl jen díky konečkům prstů. Olomouc měla velké štěstí!
48'
Bartošák protáhl Buchtu, ten s přehledem vyrazil
48'
Jean-David Beauguel si nabíhal na levé straně, nicméně jeho sprinterské schopnosti nakonec nebyly dostatečné. Volej to byl až příliš rychlý.
47'
Jean-David Beauguel a Tomáš Poznar velice pozlobili olomouckou obranu, zejména Michala Vepřka, který musel naněkolikrát zabojovat v rohu hřiště. Dvojnásobná přesila Zlínu však po chybě vešla vniveč.
46'
Olomouc se snaží hned od startu poločasu najít recept na zlínskou defenzivní zeď, ale ani nadále to Sigmě výrazněji nevychází. Bílkův výběr pokračuje v účelné taktice.
46'
Začal druhý poločas.
První poločas sice na začátku nenabízel zajímavý fotbal, moravské derby se ale přesto postupem času rozeběhlo do pořádných otáček. Hanáci se jako první dostávali do vyložených šancí, ale jejich neproměnění je nakonec stálo lepší pozici do druhé půle. Na konci prvního poločasu se totiž do výrazné převahy dostával Zlín, který byl jen milimetry od otevření stavu utkání. Prozatím jde o velice napínavé a esteticky pohledný duel, druhý poločas tak slibuje pořádnou zápletku. Pokračujeme přibližně v 16:02.
45'
Chvátal vyběhl do neznáma, Holík neprostřelil Buchtu
45+1'
První poločas skončil.
45+1'
Matejov se ještě těsně před koncem poločasu dostal k palbě zpoza vápna, ale rána doprostřed nakonec byla v možnostech brankáře Buchty. Ten míč chytá přímo do rukavic.
45'
Hlavní rozhodčí nastavuje 1 minutu nad standardní hrací čas!
45'
Lukáš Holík měl na noze branku! Zlínský záložník se dostal na pravém křídle naprosto osamocen k míči a měl velký přehled o horším postavení Buchty. I přesto se však nakonec netrefil, balón letěl milimetry vedle levé tyčky.
44'
Sladký byl sice na pravé straně úplně sám, Pilař s Houskou jej ovšem našli až po notné době. V tom okamžiku už jej hlídal Bartošák. Olomouc tak o míč přichází.
44'
Hnaníček se sice ujmul exekutorství přímého kopu s velkou jistotou, samotná střelu se mu ovšem nevyvedla. Rána zlínského záložníka mířila příliš vysoko.
43'
Jean-David Beauguel padl před vápnem po postrkávané se Zahradníčkem a Kalvachem. Zlín bude mít standardku ze zajímavé vzdálenosti.
42'
Po kiksu Sigmy se dostal míč k Holíkovi, ten ale svůj centr nedokázal vyladit. Buchta si došel k hranici šestnáctky po poskakující balón a uklidil jej do rukavic.
41'
Kalvach velmi dlouho bojoval o balón, až se mu nakonec vyčkávání stalo osudným, když jej zastavil Matejov. Podle rozhodčího ovšem s faulem, domácí tak pokračují v kombinaci.
40'
Domácí viditelně lační po vstřelení branky, jenomže i nadále nedokáží najít recept na zlínskou defenzívu. Ta i nadále pracuje velmi pečlivě, soupeře prakticky nepouští do těžiště hry za vápno.
39'
Plšek se probíjel do tutovky, ale Buchta předvedl ukázkový skluz
39'
Plšek procházel naprosto sám, avšak těsně před zakončením Buchta olomouckého útočníka obral o míč. Podle sudího dle pravidel, penalta se tak tentokrát nepíská.
38'
Hnaníček se znovu pořádně opřel do míče zpoza vápna a hned z toho mohla být velká tutovka, Zahradníček nicméně ve výskoku jeho bombu zblokoval. Olomouc se dostává k uklidnění hry.
37'
Hnaníček si připsal obrovskou tutovku! Štěrba totiž skluzem nezachytil nahrávku osu a umožnil v nahrávání Poznarovi, následně rána prvně jmenovaného hráče ale skončila u olomouckého brankáře.
36'
Hnaníček v obrovské šanci, ale nestřílel razantně
36'
Jean-David Beauguel sice nabíhal na Jirčákův centr přímo na penaltový puntík, nicméně Buchta nepřehlednou situaci v brankovišti zvládl. Olomoucký brankář lapil míč do rukou a okamžitě rozehrává.
35'
Pilař až příliš dlouho váhal se střelou, když si oběhl takřka celé vápno. Nakonec vyzval ke stejné činnosti Kalvacha, tomu ale střelecký pokus zablokovali Zlínští. Fastav se tak ubránil s grácií.
34'
Zlín sice rohový kop naprosto bez potíží takticky zvládl, jenže následně se Poznar provinil před vápnem faulem na Housku. Hanáci tak zůstávají u míče, rozehrávku budou mít na ose hřiště.
33'
Rychlá rozehrávka Olomouce naprosto zaskočila Hanáky, avšak bačo dostatečně účelně zblokoval nahrávku na volného Pilaře. Olomouc bude kopat rohový kop.
32'
Jean-David Beauguel srazil v rohu hřiště rozehrávajícího Vepřka díky přidržení za dres, hlavní sudí francouzského forvarda důrazně napomíná. Zákrok totiž mohl být klidně ohodnocen i třeba kartou.
31'
Buchta si neporozuměl s beky a po velmi riskantní rozehrávce nakonec zvolil odpálení do autu, neboť Poznar byl velice rychlý v přistupování. Zlín toho může hodně litovat.
30'
Zlín se valil do mohutného brejku, avšak Vepřek ve spolupráci s Chvátalem přečíslení zvládli. Míč raději odpálili do zámezí, pro Fastav je to velká škoda.
29'
Houska sice ve vápně hledal volného Nešpora, jenomže jeho centr z levé strany byl příliš vysoký. Vytáhlý olomoucký útočník tudíž ani tentokrát hlavičku nezvládl.
29'
Petr Jiráček (ZLN) nyní až příliš okatě podržel rozehrávajícího Štěrbu, což neušlo sudímu Rejžkovi. Zlínský kapitán si tak vysloužil žlutou kartu.
27'
Pilař našel ideálně postaveného Sladkého na pravé straně, ale jemu střela nevyšla. Míč letěl o několik metrů nad zlínskou brankou.
26'
Sigma si s přímým kopem Zlína nenadělala příliš starostí, neboť Chvátal centr okamžitě vyhlavičkoval mimo vápno. Hanáci se nyní dostávají ze sevření, kombinace je ovšem příliš okatá.
25'
Plšek hlavičkoval v tutovce, ale Dostál prokázal výborné reflexy
25'
Beauguel se dostával po pravé straně ke střele a ještě si pro jistotu podržel míč u těla, v tom momentu ale přišel zákrok Vepřka. Olomouc tak bude čelit standardce soupeře.
24'
Olomouc nebyla daleko první brance! Plšek se zjevil na vzdálenější tyči a rychlou hlavičkou poslal míč přesně do šibenice. Dostál si však zapisuje na straně Fastavu fantastický zákrok.
23'
Martin Sladký (OLO) skluzoval unikajícího Bartošáka, který se mohl zjevně dostat do vyloženého brejku. Sudí Rejžek tak celkem logicky vytahuje žlutou kartu.
22'
Juraj Chvátal pořádně zatlačil na pilu na levé straně a hned Fastav zatlačil do pasivity. Olomouc bude po tomto presinku vhazovat ze strany, útočný blok se tak velmi rychle přesouvá do vápna.
21'
Vepřek sice nabídl průnikovou nahrávku na Pilaře, jenže střed hřiště je i nadále velice přehuštěný. Olomoucký záložník tak o míč přišel, Sigma přesto i zásluhou štěstěny zůstává na míči.
20'
Vepřek musel na poslední chvíli zasahovat před dotírajícím Poznarem, který znovu velice nebezpečně nabíhal na osu hřiště. Olomoucký kapitán ale svou těžkou úlohu zvládl, míč raději odkopl přes půl.
19'
Olomouc se poprvé výrazněji prosadila. Nešpor se sice dostal ve vápně ke střele, jenže rána z první se i vinou horší nahrávky nakonec nepovedla. Dostál byl u tyče připraven a balón chytá do rukavic.
18'
Sladký se rychlým postupem po pravé straně pokusil o rozvíření situace, jenže jeho vysoký nákop nikoho nenašel. Hanáci pravý moment pro postup vpřed propásli.
17'
Domácí mančaft zatím prokazuje velkou chuť po otevření skóre, jenomže stále je jejím hlavním průbířským kamenem rozehrávka. Zlín si jí znovu pohlídal a nepustil domácí přes půlku.
16'
Olomouc zatím v zadních řadách i vinou absence Jemelky prozatím nepůsobí moc stabilně, Chvátala totiž nyní málem obral Bačo. Podle všeho šlo ale o faul, Hanáci tak budou rozehrávat s čistým štítem.
15'
Bačo zkoušel vybídnout diagonálním volejem k aktivitě Jiráčka, jenomže centr byl až příliš dlouhý. Sigma bude vhazovat.
14'
Pilař se dostal na středu hřiště do volného prostoru, jenomže na první branku v dresu Olomouce si bude muset ještě počkat. Střela se mu vůbec nepovedla, míč letěl přímo k Dostálovi.
13'
Beauguel hlavičkoval těsně nad, navíc byl tahán za dres
13'
A další příležitost Zlína! Beauguel se dostal ve vápně naprosto nehlídán k hlavičkování a jeho příležitost málem Buchtu překvapila. Francouzský útočník nicméně mířil obloučkem těsně nad.
12'
Zlín měl obrovský tlak, když se do vápna dostal načechraný centr z levé strany. Buchta jej sice dokázal vyrazit, avšak pouze k Poznarovi. Ten se ale zpoza vápna prezentuje jen ránou vedle tyče.
11'
Kouč Václav Jílek zřejmě zkouší jinou taktickou variantu, neboť Roman Polom nevypadá opticky zraněn či neschopen hry. Na hřišti jej nahrazuje Juraj Chvátal.
10'
Dostál se kromě jedné situace, kdy musel zklidnit Faltův tečovaný průnikový nákop, zatím nedostal k větší práci. Hanáci se neumí doposavad propracovat za obrannou linii soupeře, tentokrát si Vepřeka pohlídal Bačo.
9'
Beauguel znovu udeřil… ale opět byl pískán ofsajd
9'
Zlín už sice slavil branku, podle názoru sudího šlo ale o ofsajdovou situaci. Fastav tak musí absolvovat návrat vzad, Hanáci budou rozehrávat z vlastní šestnáctky.
8'
Olomouc se snaží kombinovat před vápnem soupeře, jenomže tentokrát ukázal Beauguel parádní schopnosti při boji o míč. Jeho nákop si nicméně pohlídal Sladký. Olomouc konsoliduje své zadní řady.
7'
A první větší šance! Matejov se pořádně opřel do míče zpoza šestnáctky, leč trajektorie střely nakonec těsně neproletěla nad Buchtou. Balón proletěl pár centimetrů nad břevnem. Velké štěstí na straně domácích!
6'
Matejov se odhodlal k jedovaté střele
6'
Gajič se velmi nečekaně dostal na levém křídle ke střele, ale svou zajímavou pozici nevyužil k většímu ohrožení branky. Balón se zastavil na olomoucké obranné cloně.
5'
Nešpor sice dokázal udržet pod tlakem míč, avšak následný souboj Housky s Holíkem už byl vyhodnocen jako nedovolený. Po olomouckém faulu bude rozehrávat od půlky.
4'
Poznar se mu velice nebezpečně dostával do prostoru mezi stopery, jenomže Polom nakonec ukázal kvalitní odkop. Zlín se tak musí znovu propracovat až k základní rozehrávce, Olomouc tento moment zvládla.
3'
Fastav nyní přebírá iniciativu, jenomže Nešpor tentokrát ukázal příkladný presink. Zlín sice dokázal následně dostat míč do předních pozic, zde je však zastaven po útočném faulu Poznara.
2'
Hanáci se posunují postupně po pravém křídle, avšak výběr kouče Michala Bílka je viditelně dostatečně takticky připraven. Přistupování k hráčům Sigmy je zatím příkladné, Hanáci tak mají problém s rozehrávkou. Naposledy to schytal Houska, který nerozehrál dostatečně rychle.
1'
Olomouc se hned od prvních minut snaží co nejrychleji přehrát zlínský val postavený na půlící čáře, pozorná kombinace nicméně Jilkovým svěřencům prozatím nevychází. Hanáci totiž nyní doplatili na přesnost, Pilař tak musí vracet míč s velkými problémy až zpět ke svým kolegům v obraně.
1'
Utkání právě začalo.
Oba celky právě vcházejí na hrací plochu, startujeme za malinký okamžik.
Oba celky už se pilně rozcvičují na hrací ploše, startujeme za necelou čtvrthodinu.
Úvodní sestavy:

SK Sigma Olomouc: M. Buchta – Sladký, Štěrba, Polom, Vepřek (C) – Kalvach – Zahradníček, Houska, Plšek, Pilař – Nešpor.
Náhradníci: Mandous – Kotouč, Yunis, Manzia, P. Dvořák, Chvátal, Texl.

FC Fastav Zlín: S. Dostál – Bačo, P. Buchta, Gajič – Matejov, Hnaníček, Lu. Holík, Jiráček (C), Bartošák – Beauguel, Poznar.
Náhradníci: Šiška – Hronek, Li. Holík, Jakubov, J. Balić, Vyhnal, Masař.

Rozhodčí: Rejžek – Nádvorník, Flimmel.
V Olomouci je momentálně ideální podzimní počasí pro fotbal, teploty se pohybují nad 14 °C. Tribuny Androva stadionu se už pomalu začínají zaplňovat.
Hlavním rozhodčím tohoto utkání je Pavel Rejžek, na čarách mu pak budou asistovat Ivo Nádvorník a Milan Flimmel. Jako čtvrtí rozhodčí je pak delegován zkušený Pavel Královec, delegátem asociace je tentokrát Miroslav Svoboda.
Perličky zápasu

NÁVRAT HVĚZDY: Příchod Václava Pilaře na Hanou byl brán jako terno. Střízlivější hlasy sice varovaly před jeho dlouhou pauzou a častými zdravotními problémy, tak hvězdné jméno však v Sigmě už dlouho nehrálo. V novém působišti ale stačil zatím odehrát jen čtyři zápasy (a to nikdy celých 90 minut), dostat jednu žlutou kartu a stal se po prohře se Slavií hráčem utkání. Po svém dalším zranění se zřejmě vrací zpět na trávník, co předvede proti Zlínským?

JISTOTA JEAN-DAVID: Fastav v posledních třech zápasech FORTUNA:LIGY získal jen jediný bod a vstřelil pouhé dvě branky. O obě se ovšem postaral Jean-David Beauguel, který sice nenahrazuje odevšivšího Traorého, postupně se však stává hlavní tváří aktuální zlínské sestavy. S šesti brankami je navíc nejlepším střelcem týmu. Trefí se i proti Olomouci?

BILANCE: Sigma se Zlínem v ligových zápasech šestkrát za sebou neprohrála, poslední duel na olomoucké půdě ovládla loni v listopadu v poměru 2:0.

ABSENCE: Olomouc bude v duelu muset postrádat Šimona Faltu, jemuž Odvolací komise FAČRu potvrdila jednozápasový distanc za červenou kartu z Liberce, dlouhodobě zraněný pak je Martin Hála. Otazník visí nad Václavem Pilařem a Václavem Jemelkou, jež měli v týdnu menší svalové problémy. Na straně Zlína pak nenastoupí Argentinec Pablo Podio kvůli stopce ze červenou kartu.
Poslední 3 vzájemná utkání
12.05.2018 Zlín x Olomouc 1:4 (HET liga 2017/18)
18.11.2017 Olomouc x Zlín 2:0 (HET liga 2017/18)
21.01.2017 Olomouc x Zlín 3:1 (příprava)
Poslední 3 zápasy obou týmů

SK Sigma Olomouc
06.10.2018 Olomouc x Sparta 1:0 (liga)
29.09.2018 Liberec x Olomouc 3:0 (liga)
26.09.2018 Olomouc x Třinec 7:0 (MOL Cup)

FC Fastav Zlín
05.10.2018 Zlín x Liberec 0:1 (liga)
29.09.2018 Dukla Praha x Zlín 1:1 (liga)
25.09.2018 Slavičín x Zlín 3:9 (MOL Cup)
FC Fastav Zlín
Zlín se stal na podzim velkým překvapením. Fastav se totiž dá označit za místo, kde Michal Bílek znovu získal náklonnost fotbalových fanoušků. Aktivní, dynamická, ofenzivní. Podobnými superlativy označovali fotbaloví experti výkony jeho svěřenců, kteří už na startu sezóny ukazovali svůj potenciál, když porazili Mladou Boleslav a Opavu, následně remizovali s Jabloncem. Rozestavení. Právě těchto sedm bodů je vystartovalo do první šestky celé soutěže, kde se drží až do těchto dní.

Hra Zlína stojí a padá na Bílkově taktice 3-5-2, která na začátku sezóny sklízela své plody v podobě překvapivých výher a bodů, odkud normálně Fastav pod kouči Petrželou nebo Pánikem takové zisky nevozil. Navíc bývalý reprezentační kouč dokázal znovu oživit takovou osobnost jaký je Petr Jiráček a postavit na něm klíčovou fázi rozehrávky. Explzeňského záložníka dokonce nezastavila v euforii ani naštípnutá zánártní kůstka, i přes bolest tak pomohl v srpnu ktřeba v výhře nad Teplicemi. Bílkův vliv se promítl i atmosféry v kabině, která i díky postupnému zisku dalších a dalších bodů dostávala velice zajímavý náboj. V jednu chvíli by experti Zlínu klidně tipovali i elitní trojku. A to zejména na přelomu září, kdy ševci zdolali v regionálním derby Slovácko 4:0, hned další víkend pak vyprášili Csapláovu Příbram v poměru 3:0. Euforii navíc podpořilo posilování během reprezentační pauzy, když se vrátil do svého srdcového Lukáš Holík z Dukly, na testech pak uspěl Josip Balič. Oba transfery ale byly logické, odchod Ibrahima Traoreho do Slavie, tedy klíčového muže Bílkovy sestavy, je brán za velkou zlínskou ztrátu útočné síly.

Po tomto odchodu sice ještě i Stanislavu Dostálovi a jeho vychytané penaltě na půdě Bohemians ziskali další tří body, od derby na Baníku je však ale vše jinak. Zlín se mohl dotahovat na první místo, které měl na dostřel, místo toho se mu však pohoda v kabině postupně rozpadá, Z posledních tří duelů totiž ševci vybojovali jen bod za remízu s Duklou, jinak prohráli s Libercem i Baníkem. I proto už jejich pátá příčka není v této chvíli stabilní. Nejlepším střelcem týmu je prozatím Jean-David Beauguel, který už letos zapsal šest branek. Tomáš Poznar, který ve Zlíně hostuje z Plzně, pak má na kontě tři branky. V Olomouci by pak měl být znovu připraven, jeho poraněné tříslo by totiž již mělo být kompletně doléčeno.
SK Sigma Olomouc
Hanáci jsou zřejmě jednou nohou z velké výsledkové mizérie ven. Ale popořádku... Pokud někdy zaznělo v předchozích dvou letech, že olomoucká Sigma se nachází ve výsledkové krizi, bylo to jen bezbřehé a apriorní pokrytectví pisatele. Hanácký klub po snové jízdě Fortuna národní ligou, která skončila celkovým triumfem, bavil fanoušky i v nejvyšší tuzemské soutěži. Svěřenci kouče Václava Jílka, muže vychovaného v modernistické líhni guru českých metodiků Jaroslava Hřebíka, překvapovali, šokovali i bavili. Hanácký Leicester. Jílkovi zlatí hoši. Partu okolo tak úspěšného ročníku 1993 zpovídala celostátní média jen na počkání, celá tato neskutečná pohádka skončila až celkovým čtvrtým místem. Tedy takovým umístěním, která byla daleko nad očekáváními naprosté většiny předsezónních analýz.

Sigma byla po dlouhých letech na vrcholu, fanoušci si na její ochozy zase začali hledat cestu. Nová sezóna navíc slibovala lákadlo v podobě předkol Evropské ligy. Jenže k olomouckému družstvo nebyl po povedené přípravě zrovna nejpříjemnější faktor osudu. Těžký los v podobě startu se Slavii i Plzní během úvodních tří kol nesliboval jednoduchý zisk bodů. Nicméně oba zápasy ještě Olomouc zvládla s bravurou, body nezískala jen vinou relativní smůly. Mezi těmito prohrami pak navíc zdolala jasně v poměru 4:0 Mladou Boleslav, start tak mohl být hodnocen ještě slovíčkem průměrný. Následně navíc Sigma dokázala ve 3. předkole vyřadit kazašský celek Karjat Almaty, bylo zde velké ale. Dvojzápas byl proložen ligovou porážkou na Slovácku. Porážkou v pořadí už třetí.

Právě domácí výhra nad Almaty je letošním posledním triumfem Hanáků, poté už následovaly zklamání z ligových duelů s Baníkem, Jabloncem, Bohemians i Příbramí. Plus k tomu se ještě dá započítat dvojzápas o možnost postupu do základní skupiny Evropské ligy, v němž se Olomouc střetla s věhlasnou španělskou Sevillou. Fotbalisté okolo trenéra Jílka sice znovu dali v Evropě vědět o tuzemském fotbalu díky výbornému dojmu z předváděné hry, konečné skóre však přeci jen mluvilo v poměru 0:4 v jejich neprospěch.

Kde však hledat příčiny? Ještě na startu srpna přeci Hanáky všechna média i fanoušci oslavovali. Po půldruhém měsíci se píše o hororových scénářích pro jarní fázi sezóny, zásadní krizi, dokonce i o brzkém odchodu kouče Jílka, který byl prakticky až na výjimky v roce 2016 nedotknutelný. Co se stalo se všemi hráči, kteří bývali v sestavách kola a dnes nezvládnou v lize přes padesát dnů zvítězit? Jedním z hlavních aspektů se prvně uváděla únava po kontinuální účasti ve dvou náročných soutěžích. Hráči i trenéři vždy sice tuto složku a její vliv na výkon odmítali, nezanedbatelná rozhodně nebyla. Další příčinou je možná i odchod Uroše Radakoviče do Sparty. Fungující stroj v podobě takřka neměnné sestavy Hanáků tak doznal sice miniaturní, avšak na výkon podstatné změny. Obrana s jeho odchodem šla ve výkonech rapidně dolů, stejně tak i brankář Miloš Buchta. Jeho menší pokles formy se ve stejnou chvíli potkal se stejnou šlamastykou i u Martina Sladkého či Václava Jemelky. Kapitán Michal Vepřek pak po nepovedeném domácím zápase s Baníkem chřadne zápas od zápasu, role lídra tak momentálně v kádru chybí. Na přetřes se dostávaly i různé zákulisní informace. O výrazné přemotivanosti, hyperambicióznosti, ztrátě pokory. Kouč Jílek jako hlavní důvod uvedl i ztrátu mentální síly. Je nutno poznamenat, že většina sestavy se do velké krize takřka v Olomouci po dva roky nedostala. S novou situací se tak zřejmě stěžejní články nedokázaly popasovat, z úst pravého beka Martina Sladkého pak zazněly náznaky neshod v kabině.

Letní posily navíc prozatím nedokázaly zapadnout a zvýšit konkurenci v kádru. Jan Štěrba ani Jan Kotouč po návratu z hostování výkonnostně Radakoviče nenahradili, Juraj Chvátal i Václav Pilař se pak po pár zápasech zranili (Chvátal si dokonce vykloubil smolně rameno po prvních 40 minutách v dresu Sigmy). Šířka kádru tak taktéž není momentálně úplně adekvátní. Jak z toho ven? Management klubu v čele se sportovním manažerem Ladislavem Minářem přivedl alespoň v reprezentační pauze trenérskou posilu. Jiří Saňák po návratu z íranské anabáze by měl tvořit oponenturu tandemu Václav Jílek-Ladislav Onofrej, které podle některých regionálních médií nepracuje nejlépe. Druhá strana mince pak jsou některé ekonomické a zákulisní problémy, které tradičně zatěžují olomouckou Sigmu. Otázka stadionu je sice vyřešena, hlavním donátorem však stále zůstává město Olomouc. Nepovedený květnový vstup nového investora jen znovu rozvířil komentář bývalého bosse klubu Jiřího Kubíčka v Olomouckém deníku, od kterého se vedení Sigmy zásadně distancovalo. Ani tato epizodka nestimuluje ideální klima v kabině, tento fakt ale jen dokresluje, že Sigma není v ideální kondici. V případě úspěšné éry by se nikdo touto glosou zřejmě nezaobíral, některá zkreslená fakta by byla pro příslušné manažery jen k pousmání.

Nyní je však všechno jinak. Hanáci zvládli s velkým štěstím díky Jemelkově hlavičce zápas s Duklou, v MOL Cupu navíc zdolali Třinec jasně 7:0. Následovala sice porážka 0:3 s Libercem, kde dostal i spekulativní červenou kartu Šimon Falta, která byla i disciplinární komisí hodnocena jako přísná, nedávná domácí výhra 1:0 nad Spartou ovšem dává Sigmě znovu naději na lepší zítřky. V tabulce je nyní Jíkův tým čtrnáctý, momentálně se tak hlavní kouč může těšit z trošku vyšší důvěry. Krizi snad totiž, minimálně tu bezprostřední, zažehnal.

Nejproduktivnějším střelcem Hanáků je prozatím Martin Nešpor s třemi brankami, který se mimochodem trefil i proti Spartě. Záložníci David Houska s Jakubem Plškem dokázali na startu sezóny nastřílet po dvou brankách.
Hezké sobotní odpoledne, po reprezentační přestávka se znovu do ostrého tempa dostává i tuzemská FORTUNA:LIGA a konkrétně v pořadí její 12. kolo. Její sobotní program zahájí atraktivní moravské derby mezi Olomoucí a Zlínem. Utkání startuje v 15:00!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.
9. kolo
Tabulka 2023/2024
Z V R P Skóre B
1. Sparta 8 7 1 0 24:5 22
2. Slavia 8 7 1 0 16:4 22
3. Olomouc 9 6 0 3 17:11 18
4. Slovácko 9 5 2 2 11:10 17
5. Plzeň 7 5 1 1 20:7 16
6. Ml. Boleslav 8 4 2 2 16:11 14
7. Ostrava 9 4 2 3 14:9 14
8. Bohemians 9 4 1 4 9:12 13
9. Teplice 9 3 3 3 10:10 12
10. Liberec 9 2 4 3 11:13 10
11. Hr. Králové 8 2 1 5 11:16 7
12. Pardubice 8 2 1 5 5:10 7
13. Č. Budějovice 9 2 0 7 12:24 6
14. Jablonec 8 0 5 3 6:13 5
15. Karviná 9 1 1 7 10:20 4
16. Zlín 9 1 1 7 7:24 4
Články odjinud