FORTUNA:LIGA - Základní část - 10. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Slavia - 22. září 2019   18:00

0:3
(0:1)
Slavia
19' T. Souček   • 55' Sáček (vl.)  • 90' Masopust  (Olayinka)

Heča – Sáček, Semih Kaya, Lischka, Matěj Hanousek (55. Plavšić) – Mandjeck – Hložek (70. Kozák), Kanga, M. Frýdek (C), M. Hašek (78. Trávník) – Tetteh.
Nita – Štetina, Hancko, Plavšić, Trávník, Graiciar, Kozák.
Zelinka – Nádvorník, Paták
Generali Arena, Praha-Bubeneč
O. Kolář – Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil – T. Souček (C) – Masopust, Hušbauer, Stanciu (70. Zelený), Olayinka (90+2. Hora) – Tecl (75. Milan Škoda).
Kovář – Holeš, Zelený, Van Buren, Provod, Milan Škoda, Hora.
Kolář

SESTŘIH: Sparta - Slavia 0:3. Další triumf hostů! Derby rozhodly individuální hrubky

Derby začalo oboustranně velmi opatrně a první příležitostí tak byla rovnou penalta, kterou v 17. minutě zavinil Martin Frýdek a nabídnuté šance se úspěšně chopil sám faulovaný Tomáš Souček.

Slavia navýšila své vedení po změně stran, kdy po sérii odrazů míče v pokutovém území vystřelil Peter Olayinka a jeho střelu směřující mimo branku si do sítě srazil sedící Michal Sáček.

Po hodině hry sudí Zelinka vyloučil nejdříve Josefa Hušbauer, o patnáct minut později také Benjamina Tetteha a v závěru zápasu pak potvrdil vítězství Slavie třetí brankou úspěšným lobem Lukáš Masopust.
Slavia ovládla dění na Letné a vítězí 3:0! Hosté jásají, skolili největšího rivala a odskakují Plzni zpět na tříbodový rozdíl, přičemž na Spartu už disponují náskokem dvanácti bodů.
90'
Triumf dokonán, Masopust nádherným lobem zvyšuje na 3:0!
90+7'
90+7'
S centrem Masopusta si sparťanská defenziva poradila, přesto se míče brzy zase zmocnila Slavia.
90+7'
Slavia vybojovala ještě jeden rohový kop, to už jsou závěrečné momenty 294. derby.
90+6'
V úvodu poslední avizované nastavené minuty zahrával ještě jednu standardní situaci Masopust, Souček ale u vzdálenější tyče v tísni jen prodloužil míč za sparťanskou branku.
90+4'
Míč se ve středu hřiště dotkl rozhodčího Zelinky, ten tak navazuje hru míčem rozhodčího, v držení balónu je Slavia.
90+3'
Semih Kaya musí být ošetřen ve středu hřiště, tureckému obránci přišlápl nohu Tomáš Souček.
90+2'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Peter Olayinka, přichází Jakub Hora.
90+1'
Rozhodčí Zelinka oddaluje závěrečný hvizd o šest nastavených minut.
90'
Pokud někteří jedinci začali odcházet po červené kartě Benjamina Tetteha, teď už domácí příznivci míří ze stadiónu v masových počtech.
90'
Slavia právě vstřelila branku!
Slávisté orazítkovali svoji dnešní výhru! Peter Olayinka se vydal do útoku ve dvou s LUKÁŠEM MASOPUSTEM, přihrál svému spoluhráči a Masopust efektním lobem přehodil brankáře Heču!
89'
Lischka zvládl souboj s Milanem Škodou, ten navíc sparťanského stopera fauloval za cenu žluté karty.
88'
Série nepřesností na obou stranách, míč pod svoji kontrolu dostali slávisté.
86'
Plavšič mířil sám na bránu, ale únik nezakončil gólem!
86'
Sparťané jednoduchou souhrou přehráli slávistickou defenzivu, Michal Trávník výbornou průnikovou přihrávkou vysunul Srdjana Plavšiće do samostatného úniku, Srba ale vychytal Ondřej Kolář!

Čtvrtý důležitý zákrok Ondřeje Koláře v dnešním zápase, hostující brankář jej oslavil s Davidem Hovorkou.
85'
Libor Kozák si počínal příliš důrazně proti Zelenému, po odpískaném faulu naváže hru volným kopem Ondřej Kolář.
84'
Souček se pokusil přenést hru Olayinkovi na levou stranu, dříve u míče ale byl Michal Sáček a hlavou jej odehrál k brankáři Hečovi.
83'
Ve hře už se může pokračovat, počet hráčů na trávník je po Tettehově vyloučení vyrovnán.
82'
Benjamin Tetteh byl pozdě v souboji s Davidem Hovorkou a rozhodčí Zelinka mu za následný nedovolený zákrok okamžitě udělil červenou kartu!
81'
Lukáše Masopusta rozhodčí Zelinka poslal rozehrát rohový kop dále od kotle sparťanských fanoušků, centr hostujícího záložníka pak přeletěl Zeleného.
80'
Na hřišti se zhoršila viditelnosti po světlicích v hledišti a rozhodčí Zelinka znovu na chvíli pozdržel hru.
79'
Jan Bořil sice z levého křídla nepronikl do pokutového území, ovšem i zisk rohového kopu je pro hosty úspěchem.
78'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Martin Hašek, přichází Michal Trávník.
77'
Plavšičovu krásnou táhlou ránu musel Kolář vyrazit na roh
77'
Po nakrátko rozehraném rohu už sparťané nedokázali Ondřeje Koláře nijak ohrozit.
77'
Plavšićova rána z dálky ke vzdálenější tyči pořádně protáhla Ondřeje Koláře, ten vyrazil míč vedle své branky.
76'
Domácí tribuny zaházely Bořila pivními kelímky
76'
V boji už se může zase pokračovat.
76'
Po Janu Bořilovi před autovým vhazováním začaly létat kelímky, rozhodčí Zelinka hru krátce přerušil.
75'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Stanislav Tecl, přichází Milan Škoda.
74'
Guélor Kanga po ztrátě míče fauloval Tomáše Součka, hosté budou rozehrávat z blízkosti postranní čáry.
73'
Mandjecka podrazil Zelený, sparťané na vlastní polovině rychle rozehráli.
72'
Kanga dlouhým lobem hledal v pokutovém území Kozáka, ten se k míči neprosadil přes výborně bránícího Hovorku, ten se navíc stal obětí Kozákova faulu.
71'
Derby na Letné sleduje 17 292 diváků.
70'
Mandjeck obral o míč Tecla jen pomocí nedovoleného zákroku, píská se proti Spartě.
70'
Střídání v týmu SK Slavia Praha: ze hřiště odchází Nicolae Stanciu, přichází Jaroslav Zelený.
70'
Kangův nákop do pokutového území doskákal do náruče Ondřeje Koláře.
70'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Hložek, přichází Libor Kozák.
68'
Rozhodčí Zelinka musí řešit další ostrý souboj, tentokrát Hovorka atakoval Guélora Kangu a prohlíží si žlutou kartu.
67'
Tettehovi byl zároveň odmáván ofsajd, rozehrávat tak může Slavia.
66'
Hušbauer trefil nešetrně Tetteha a po druhé žluté musí do sprch!
66'
Josef Hušbauer zvedl nohu vysoko do vzduchu v souboji s Benjaminem Tettehem a rozhodčí Zelinka jej po druhé žluté kartě a následné červené posílá do šatny!
65'
Benjaminu Tettehovi se nadále nedaří v soubojích s Davidem Hovorkou, někdejšího sparťanského stopera teď navíc fauloval.
64'
Ondřej Kolář si troufl na drzou kličku Adamu Hložkovi v pokutovém území, hostující brankář ale nezaváhal a udržel míč na svých kopačkách.
63'
Standardní situace pro Spartu, na Kangův centr jen stěží dosáhl Kaya a jemnou tečí nasměroval míč za soupeřovu branku.
62'
Kanga se pokusil přenést hru na levé křídlo, kam si naběhl Plavšić, včas ale vyběhl ze své branky Ondřej Kolář a odkopl míč zpět do středu pole.
61'
Faulu se dopustil také Kanga v souboji se Součkem ve středu hřiště.
60'
Srdjan Plavšić byl po odehrání míče atakován nad rámec pravidel, píská se proti hostům.
59'
Ondřej Kúdela uspěl v rychlostním souboji s Benjaminem Tettehem, před ním pak ukopl míč za postranní čáru.
58'
U postranní čáry se uskutečnil důrazný souboj čtyř hráčů o míč, Masopustovi je máván ofsajd.
55'
Olayinkova rána se od Sáčkových hýždí odrazila do sítě, 0:2!
55'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Matěj Hanousek, přichází Srdjan Plavšić.

Martin Frýdek se stáhl na post levého obránce, Martin Hašek se posunul do středu zálohy a Plavšić bude hrát tradičně na levém křídle.
55'
Milan Heča neudržel Coufalův centr, Stanislav Tecl se pak sice ještě do zakončení nedostal, míč se ale odrazil k Peteru Olayinkovi, jehož nepříliš povedenou střelu si do vlastní branky nešťastně srazil sedící MICHAL SÁČEK!
53'
Slávisté pokračují v držení míče a jsou usazeni na sparťanské polovině.
52'
S přetaženým centrem na nabíhajícího Tomáše Součka si sparťanská defenziva poradila.
52'
Slávisté vybojovali standardní situaci ve vzdálenosti nějakých třiceti metrů od sparťanské branky, míč je položen na ose hřiště.
51'
V době, kdy Sparta chvíli hrála v deseti při ošetření Tetteha, z dálky nepovedeně střílel Hušbauer. Benjamin Tetteh se pak vrátil zpět na pažit.
50'
Ondřej Kúdela ostrým skluzem vjel pod nohy Tettehovi, podle rozhodčího Zelinky si počínal čistě a po odrazu míče za postranní čáru navíc mohou hosté vhazovat.
49'
Mandjeck výbornou kolmicí vysunul Tetteha do rychlého protiútoku, domácímu útočníkovi se ale nepovedla finální fáze a odraženého míče se zmocnil Ondřej Kolář.
48'
Kangova nádherná rána těsně minula šibenici
48'
Benjamin Tetteh dostal prostor na útočné polovině, přesně přihrál Guéloru Kangovi, jeho rána z dvaceti metrů míří těsně nad horní roh hostující branky! Jednalo se o první střelecký pokus gabonského středopolaře v dosavadním průběhu zápasu.
46'
Stanciu znovu vypálil zpoza vápna, Heča vyrážel nejistě
46'
Už po půlminutě hry se ke střeleckému pokusu zpoza pokutového území odhodlal Stanciu, s jeho střelou doprostřed branky měl Milan Heča komplikace a nepředvedl úplně nejjistější zákrok, sparťané pak ale odehráli míč do bezpečí.
46'
Po změně stran se pokračuje v zahajovacích sestavách.
46'
Po prvním poločase 294. derby nejslavnějších českých klubů vede Slavia na Letné nad Spartou 1:0 díky penaltové trefě Tomáše Součka z 19. minuty.

Krátce poté neproměnil obrovskou příležitost Peter Olayinka, na opačné straně si Ondřej Kolář výbornými zákroky poradil s projektilem Martina Frýdka a v závěru prvního poločasu také s hlavičkou Martina Haška.
45'
Hašek v tutovce nepřehodil hlavičkou Koláře!
45+2'
45+1'
Sparta byla blízko vyrovnání! Po rychlé akci se k hlavičce dostal Martin Hašek a jeho pokus výborným zákrokem vyráží Ondřej Kolář!
45+1'
Hlavní arbitr Miroslav Zelinka k úvodním pětačtyřiceti přidává dvě nastavené minuty.
45'
Adam Hložek byl u postranní čáry atakován Olayinkou nad rámec pravidel, sedmnáctiletý mladík musí být ošetřen.
44'
Po Bořilově autovém vhazování se Tecl pokusil uvolnit kolem Davida Lischky, hostující útočník si ale pomohl přidržením Lischkova dresu, což neuniklo pozornosti zatím výborného sudího Zelinky.
43'
Strkanice mezi Bořilem a Kangou končí jen dvěma žlutými
43'
Kanga s Bořilem se začali pošťuchovat u postranní čáry, rozhodčí Zelinka oběma hráčům ukazuje žlutou kartu.
42'
Slávisté se usadili u pokutového území Sparty, Součkův oblouček se ale neujal a domácí se ubránili.
40'
Žlutou kartu dostává Lukáš Masopust (SK Slavia Praha).

Pravý záložník hostů je karetně napomenut za zákrok na Martina Haška.
40'
Na opačné straně se pokusil zahrozit Stanislav Tecl, tomu ale nevyšel technický obstřel, který mířil dobré dva metry za vzdálenější tyč sparťanské branky.
39'
Tecl se pokoušel o technický obstřel, nemířil přesně
39'
Frýdkova parádní bomba z halfvoleje pořádně protáhla Koláře
39'
Hanouskův centr Benjamin Tetteh sklepl k Martinu Frýdkovi, jehož prudkou ránu Ondřej Kolář vyrazil!
38'
Tettehovi Hovorka ukopl míč do zámezí, sparťané budou vhazovat z blízkosti vlastní střídačky.
37'
Po přihrávce Stancia z levého křídla Josef Hušbauer zakončoval technickou střelou z hranice pokutového území nad vzdálenější horní roh domácí branky.
36'
Michal Sáček se na útočné polovině prohnal kolem Hušbauera a potáhl míč k pokutovému území, pak ale promarnil ideální moment k přihrávce Tettehovi a nakonec byl o balón připraven.
35'
Po souboji Mandjecka s Teclem se píská proti Slavii, oba aktéři tohoto duelu si poté ještě vyměnili názory a situaci musí uklidňovat rozhodčí Zelinka.
34'
Ondřej Kolář rozehrávkou po zemi dostal pod tlak Davida Hovorku, toho Guélor Kanga obral o míč jen za cenu nedovoleného zákroku.
33'
Adam Hložek si v pokutovém územím neporozuměl s Michalem Sáčkem a svému spoluhráči z pravé strany sparťanské sestavy nasměroval příliš dlouhou přihrávku.
32'
Nadražený centr Hložka stáhl ze vzduchu brankář Kolář, mezitím se na trávníku po souboji s Kúdelou svíjel Benjamin Tetteh.
32'
Při Kangově kolmici na Frýdka do pokutového území byl odmáván ofsajd Martinu Haškovi.
31'
První žlutou kartu derby vidí Josef Hušbauer, jenž podrazil rozběhnutého Guélora Kangu, navíc při svém skluzu zvedl nohu do vzduchu.
30'
Slávisté rozjeli rychlý přechod do útoku, Stanciův pas do pokutového území je sražen k Milanu Hečovi.
30'
Standardní situace pro Spartu, Frýdkův centr od postranní čáry dosedl jen na hlavu Vladimíra Coufala.
28'
Martin Hašek se uvolnil na levém křídle díky šikovné narážečce s Frýdkem, pak ale nepovedeně přihrával do prostoru, kde nebyl vůbec nikdo z jeho spoluhráčů.
27'
Stanciu rozehrál po zemi Hušbauerovi, jehož centr se odrazil zpět ke Stanciovi, ten pak ránou bez přípravy mířil mimo sparťanskou branku.
27'
Olayinka sklepl dlouhý pas do pokutového území Stanciovi, Rumunovu ránu Mandjeck srazil na rohový kop a právě Nicolae Stanciu se chystá na rozehrávku rohového kopu.
26'
Po dalším z řady soubojů Tetteha proti Hovorkovi je sparťanskému útočníkovi pískán nedovolený zákrok.
24'
Mandjeck se šikovně uvolnil kolem Olayinky, pak ale zazdil své snažení velmi nepřesnou přihrávkou Hložkovi na paty.
23'
Po dlouhém autovém vhazování domácích se do odraženého míče opřel Mandjeck, tomu ale střela ze střední vzdálenosti vůbec nesedla a mířila několik metrů od slávistické branky.
22'
Hušbauerův nákop do pokutového území se odrazil ke Stanislavu Teclovi, toho ale do zakončení nepustil Martin Frýdek a Milan Heča pak odkopl míč ze sparťanského pohledu do bezpečí.
21'
Tettehův souboj s Hovorkou k nevoli ghanského fotbalisty rozhodčí posoudili jako jeho faul, rozehrávky se ujal Ondřej Kolář.
20'
Olayinka ve stoprocentní šanci! Lischkovu hrubku nepotrestal
20'
Už to mohlo být o dvě branky! Lischkovu přihrávku hosté vystihli ve středu hřiště, Hušbauer pak výborným pasem do pokutového území našel naprosto osamoceného Olayinku, ten ale trestuhodně míjí sparťanskou branku!
19'
Souček poslal Heču na druhou stranu a proměňuje penaltu - 0:1!
19'
Míč si vzal TOMÁŠ SOUČEK a s přehledem penaltu proměnil! Milan Heča skočil ke své pravé tyči, Souček zakončil do jeho protipohybu.
17'
Frýdek ve vápně podkopl Součka, sudí píská penaltu!
17'
Tomáš Souček si v pokutovém území posunul míč kolem Martina Frýdka, ten netrefil míč, naopak soka kopl do lýtka a rozhodčí Zelinka bez váhání odpískal penaltu!
17'
Penalta pro Slavii!
17'
Hušbauerovu přihrávku si zády k brance zpracoval Masopust, pak mu ale nevyšla střela z otočky a míč doskákal k Milanu Hečovi.
16'
Do souhry Olayinky se Stanciem se včasným skluzem vložil Semih Kaya a turecký obránce nasměroval míč do zámezí.
15'
Rychlý Coufalův výpad po Stanciově pasu, obránce pálí o metr vedle
15'
Nicolae Stanciu ve středu hřiště posunul míč Coufalovi do běhu, hostující obránce pak zpoza pokutového území zakončoval svoji slabší levačkou a přízemní ránou branku netrefil.
15'
Tetteh si vysloužil potlesk obecenstva za svoji práci po ztrátě míče, kdy znepříjemnil odkop Bořilovi a srazil míč za postranní čáru.
13'
Adam Hložek se těžce zvedá ze země po osobním souboji s Janem Bořilem, jenž mladému fotbalistovi nastavil tělo do výskoku a Hložek tvrdě dopadl na trávník, ovšem bude v pořádku.
13'
Masopustův centr našel jen hlavu Michala Sáčka, Josef Hušbauer pak srazil k zemi Guélora Kangu a Sparta může rozehrávat míč z klidu.
12'
Mandjeck nedovoleně atakoval Tomáše Součka poblíž pokutového území hostů, rozehrávat může Slavia.
11'
Slávisté teď na levé straně své defenzivy nechali velké množství prostoru Adamu Hložkovi, ten přízemním pasem hledal v pokutovém území Tetteha, toho hosté do zakončení nepustili.
10'
Rohový kop Kangy byl příliš krátký, slávisté už přesunuli hru do středu hřiště.
10'
Benjamin Tetteh znovu zaútočil zprava, při průniku do pokutového území ovšem nevyzrál na pozorně bránícího Hovorku.
9'
Po dlouhém nákopu z vlastní poloviny byl Masopustovi odmáván ofsajd.
7'
Po standardní situaci Guélora Kangy se nikdo v rudém nedostal do zakončení, rozhodčí Zelinka pak píská faul domácích hráčů.
6'
Letenští diváci spustili choreo na počest Praze
6'
Sparťanští příznivci se prezentovali efektní choreografií za brankou, kterou v prvním poločase hájí Ondřej Kolář.
5'
Stanciu poprvé v akci, po nápaditém signálu pálil z úhlu
5'
Jan Bořil rychle vhodil míč na Stancia, ten se mi jej jedním dotykem zpracoval a pak hned prudce pálil z otočky, Milan Heča byl u bližší tyče připraven.
4'
Olayinkův centr byl příliš vysoký pro Stanislava Tecla, od branky bude rozehrávat Milan Heča.
3'
Slávisté mají míč ve svém držení, zatím se jim ale nedaří odpoutat se od vlastního pokutového území.
2'
Rohovému kopu Matěje Hanouska se slávisté ubránili, po odrazu míče za postranní čáru už bude moci vršovický tým vhazovat.
1'
Benjamin Tetteh zaútočil po pravé straně, Jan Bořil jej ubránil jen za cenu rohového kopu.
1'
Není překvapením, že oba týmy hrají v tradičních barevných kombinacích, Sparta tedy v rudé a Slavie v červeno-bílé.
1'
Zahajovacího výkopu se ujal Benjamin Tetteh a bitva o Prahu vzplála!
1'
Sparťanské vedení ještě před utkáním gratuluje k osmdesátým narozeninám klubovému archiváři Václavu Borečkovi.
Rozhodčí Zelinka s asistenty Nádvorníkem a Patákem přivedli fotbalisty na trávník, z tribun už létají na trávník avizovaní plyšáci.
Generali Arenou už zní sparťanská klubová hymna "Zpívej, kdo jsi sparťanem!". Atmosféra je parádní a čeká se na příchod aktérů zápasu na trávník.
Ochozy na Letné se rychle zaplňují, jako obvykle zde bude při derby vyprodáno.
V základní sestavě Sparty jsou dvě změny oproti utkání ve Zlíně. Již zmíněného Ladislava Krejčího nahradí v sestavě Martin Hašek, přičemž Haškův jmenovec Frýdek se přesune z levého beka do středu zálohy, na kraj čtyřčlenné obrany se pak po zranění vrací Matěj Hanousek a jen na lavičce náhradníků začne Srdjan Plavšić.

Hostující trenér Trpišovský změnil základní sestavu oproti zápasu na San Siru o jediné jméno, zraněného Ibrahima Traorého v sestavě nahradí Stanislav Tecl, jenž se posune na hrot.
Fotbalisté už se rozcvičují na výborně připraveném trávníku. Ten Sparta během reprezentační přestávky zcela vyměnila a dnes jej čeká premiéra.

Utkání bude doprovázet krásné počasí, v Praze je dnes zcela jasno a teploměr už vyšplhal nad dvacet stupňů.

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Semih Kaya, Lischka, Matěj Hanousek – Mandjeck – Hložek, Kanga, M. Frýdek (C), M. Hašek – Tetteh.
Náhradníci: Nita – Štetina, Hancko, Plavšić, Trávník, Graiciar, Kozák.

SK Slavia Praha: O. Kolář – Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil – T. Souček (C) – Masopust, Hušbauer, Stanciu, Olayinka – Tecl.
Náhradníci: Kovář – Holeš, Zelený, Van Buren, Provod, Milan Škoda, Hora.

Rozhodčí: Zelinka – Nádvorník, Paták.
Derby "S"

V dlouhé historii derby je úspěšnější Sparta, která v 293 zápasech zvítězila 133x, zatímco Slavia se z výhry radovala devadesátkrát. V ligových bojích oba týmy proti sobě nastoupily ve 174 zápasech (83-39-52 z pohledu Sparty).

Po rozdělení Československa se uskutečnilo 53 ligových derby mezi Spartou a Slavií (24-19-10), přičemž na Letné Slavia dokázala zvítězit jen třikrát (14-9-3).
SK Slavia Praha

Slavia zažívá nesmírně úspěšné období, když na loňský devatenáctý mistrovský titul (pátý v éře samostatného Česka) navázala povedeným startem do nové sezóny. Po devíti kolech nepoznala hořkost prohry a FORTUNA:LIGU vedla o tři body před Viktorií Plzeň. Západočeši už ale mají svůj zápas desátého kola za sebou, včera zvítězili 3:0 v Českých Budějovicích a bodově se na sešívané dotáhli.

V tomto kalendářním roce se Slavia velmi úspěšně prezentuje také v evropských pohárech. Při jarní pouti Evropskou ligou vyřadila loňského belgického suveréna z Genku i nejúspěšnější tým této soutěže, španělskou Sevillu. Nestačila až ve čtvrtfinále na Chelsea, přičemž i na Stamford Bridge prohrou 3:4 zanechala velmi dobrý dojem.

Ještě důležitější význam ale měl srpnový dvojzápas s rumunskou Kluží o postup do Ligy mistrů. Slavia oba duely zvládla shodným vítězstvím 1:0 a objevila se v soutěží evropské elity. Tam ji ale nepřál los, neboť ji přiřkl tři věhlasné soupeře. Slavia už má za sebou utkání na Interu Milán, kde při remíze 1:1 přišla o výhru až v nastaveném čase a v dalších týdnech ji čekají i souboje s Borussií Dortmund a Barcelonou.

V české nejvyšší soutěži je Slavia k nezastavení na domácím trávníku, kde vyhrála všechny čtyři zápasy bez inkasované branky (1:0 nad Olomoucí i Libercem, 4:0 nad Bohemians 1905 a 3:0 nad Slováckem). Na trávnících soupeřů se sešívaní pyšní bilancí 3-2-0, přičemž obě bodové ztráty utrpěla ve Slezsku (0:0 v Karviné a 1:1 v Opavě).

Trenér Trpišovský disponuje velmi širokým kádrem, což se prokázalo při utkání s Bohemians, kdy mezi oběma duely s Kluží vyměnil hned deset hráčů v základní sestavě a přesto Slavia vyhrála 4:0. Od té doby navíc vršovický tým ještě posílili teplický Jakub Hora, českobudějovický Lukáš Provod a Ladislav Takács z Mladé Boleslavi.

Několik slávistů po návratu z Milána skolila viróza a museli i do nemocnice na vyšetření. Ibrahim Traoré si na Interu poranil kotník a dnešního derby se nezúčastní, na marodce doplnil Petra Ševčíka s Ladislavem Takácsem.
AC Sparta Praha

Sparťany letos trápí zejména defenziva a zranění. I proto do dnešního zápasu proti Sigmě vstupují až ze sedmé příčky, když v úvodních sedmi kolech uhráli deset bodů (3-1-3, skóre 13:11).

Na úvod sezóny Sparta senzačně podlehla Slovácku 0:2, ovšem od tohoto duelu v dalších třech ligových střetnutích na Letné pokaždé vyhrála bez inkasované branky (Jablonec 2:0, Příbram 3:0, Ostrava 2:0), úspěšnou domácí sérii pak přeťala Sigma Olomouc krátce před reprezentační přestávkou remízou 3:3.

O poznání horší je to na hřištích soupeřů, kde Sparta v prvních třech zápasech inkasovala už devětkrát (2:2 v Českých Budějovicích, 3:4 v Mladé Boleslavi a 1:3 v Liberci)! Výrazné zlepšení přinesl až zápas ve Zlíně, kde se poprvé představila stoperská dvojice Semih Kaya – David Lischka a Sparta tam vyhrála 2:0.

Učinkování v evropských pohárech už má Sparta za sebou, když třetí sezónu po sobě skončila v kvalifikaci o Evropskou ligu hned na prvním možném soupeři. Letos ale poprvé nebyla v dvojzápase favoritem, tureckému Trabzonsporu nestačila po výsledcích 2:2 v Praze a 1:2 v Turecku.

Trenér Jílek se musí obejít bez dlouhodobě zraněných Zahustela, Panáka, Ben Chaima, Costy, Vindheima, Dočkala, Kadlece, Drchala a Pulkraba, k těmto marodům nedávno přibyli i Matěj Hanousek s Ladislavem Krejčím. Tal Ben Chaim s Andreasem Vindheimem už se ale mají za sebou zápasovou zátěž ve sparťanské rezervě a jejich možný zásah do ligových bojů se blíží.

Při posledním utkání ve Zlíně se premiérově objevil ve sparťanském dresu David Lischka, jehož zimní přestup zhatily potíže se srdcem a někdejší opora národního týmu do 21 let tak přišla na Spartu až v létě. První start v letošní sezóně si pak po zranění připsal i Martin Frýdek.
Akce "Krysa pro krysu"

Českým fotbalovým děním už do minulého týdne hýbe akce sparťanských fanoušků, kteří avizovali zakoupení velkého množství plysových krys, hadů nebo prasat, které chtějí věnovat bývalým sparťanům v dresu Slavie.

Právě vedení hostujícího týmu využilo této aktivity soupeřových příznivců a chystá se za každého plyšáka, který se objeví na hrací ploše, věnovat 100 Kč na účet nadace Donor (transplantační jednotka léčby leukémie dětí FN Motol), .
Hezký večer z pražské Letné, kde se uskuteční 294. derby pražských "S" mezi Spartou a Slavií.

V roli mírného favorita do něj vstupují hosté z Vršovic. Ti obhajují ligový titul, vedou současný ročník soutěž a navíc se probojovali do Ligy mistrů, nejprestižnější klubové soutěže na starém kontinentu. Tu rozehráli v úterý remízou na San Siru, domovském stadiónu Interu Milán.