Fotbalová národní liga -  ONLINE PŘENOS -  Prostějov : Blansko - 22. srpna 2020   17:00

Prostějov
Prostějov
90+3' Machynek
1:1
(0:0)
Blansko
Blansko
88' Kopičár
Prostějov
Mucha – Šmehyl, Bialek, Schuster (C), Sečkář (73. Jurásek) – Šteigl (46. Matoušek), Kopřiva (81. Langer), Omale (46. Spáčil), Zapletal – Zikl, Píchal (88. Machynek).
Bréda – Machynek, Jurásek, Langer, Matoušek, Spáčil.
Dubravský – Vodrážka, Dohnálek
Stadion Za Místním nádražím
682 diváků
Blansko
Halouska – Helebrand, R. Buchta, Štrbák (C), Šustr – Kopičár, Žák, Harba, Lahodný, Vasiljev (73. Klusák) – Holiš (9. Kania, 90. Huška).
Maňák – Huška, Machalík, Klusák, Kania, Přerovský.

ČK: 0:1
S těmito slovy se s Vámi dnes z Prostějova loučím a srdečně vás zvu ke sledování našich dalších textových přenosů z FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY.
Nováček z Blanska pod vedením Oldřicha Machaly se ale za svůj výkon a premiéru ve druhé lize rozhodně nemusí stydět, ba naopak. Po většinu utkání byli hosté lepším celkem a Prostějov v podstatě nepustili do větší šance. Před zápasem by asi remízu brali, ale po průběhu utkání s remízou Blanenští rozhodně spokojeni nebudou.
Je konec. Po první mdlé půli začaly na hřišti ve druhém poločase plát emoce. Na obou stranách se začalo žlutit, na straně Blanska nakonec přišla i červená karta za nesportovní chování. Prostějov si nevěděl se soupeřem rady a když tři minuty před koncem zahrál Schuster ve vápně rukou, kopali hosté penaltu. Adrián Kopičár nezaváhal a poslal Blansko do vedení. Neskutečnou ranou z voleje ale v samém závěru nastavení vyrovnal Lubomír Machynek, na kterého poté napadali jeho parťáci jako v Naganu. Tento moment pak přisoudil utkání konečný stav 1:1.
90+4'
90+4'
Další sekundy už budou jen formalitou, utkání skončí remízou 1:1.
90+3'
Prostějov právě vstřelil branku!
Beru zpět, vše je jinak! Blansko si nepohlídalo pohyb hráčů ve svém vápně a střídající LUBOMÍR MACHYNEK neskutečnou ranou z voleje z otočky poslal míč na zadní tyč. Halouska neměl šanci a body se nakonec přeci jen budou dělit.
90+3'
Nene, vypadá to, že Prostějov už to nezvládne. Veškeré jeho snahy končí nepřesnými pasy nebo dobrou obrannou prací Blanska.
90+2'
Blanenští se snaží dobře kouskovat hru a co nejvíce soupeři znepříjemnit snahu o vyrovnání.
90+1'
Machynek si dobře narážel míč s Bialkem, jenže jeho pas byl moc prudký a odrazil se až za koncovou čáru. Halouska nebude s rozehrávkou spěchat.
90+1'
Nastavovat se budou čtyři minuty!
90'
Taktické střídání Blanska, na hřiště místo Kanii vbíhá Jiří Huška.
89'
Prostějov má na vyrovnání už setsakramentsky málo času a na jeho kopačkách je patrná nervozita.
88'
Střídání v týmu 1. SK Prostějov: ze hřiště odchází David Píchal, přichází Lubomír Machynek.
88'
Blansko právě vstřelilo branku!
Je to tady! Nováček z Blanska dává svůj první gól ve druhé lize a jde do vedení! ADRIÁN KOPIČÁR chladnokrevně zametl míč z penalty k tyči a nedal Muchovi šanci.
87'
Po ruce Schustera ve vápně bude Blansko kopat penaltu!
86'
Oldřich Machala by měl své svěřence naučit disciplíně a připravovat je i mentálně. Brankář Halouska totiž znovu vytekl a velmi zblízka vše vysvětlil Langerovi, málem ho znovu poslal k zemi. Hostujícího gólmana rychle umravnil hlavní rozhodčí.
85'
Kopičár míč přes dvoučlennou zeď zakroutil přímo na bránu, Mucha ale vše jasně viděl a na míč si v klidu počkal.
85'
Původní faul na Harbu ale samozřejmě platí a Blansko ze skvělé pozice zahrává standardku.
84'
I Jakub Matoušek za předchozí průpovídky, po kterých vyprovokoval Harbu k reakci, dostal žlutou kartu.
84'
Horkokrevný balkánec Haris Harba dnes dohrál. Po faulu na jeho osobu neudržel nervy na uzdě a když mu Matoušek znovu něco sdělil, velmi nesportovně ho rukama mimo hru poslal k zemi.
83'
Spačil odstavil Buchtu tělem nedovoleně, s míčem ale ještě chvíli zdržoval a z náručí mu ho musel doslova vyrval Klusák.
82'
Nový muž na hřišti Langer okamžitě vybojoval na Buchtovi faul a Zapletal posílal do vápna dlouhý míč.
81'
Jakuba Kopřivu nahrazuje Štěpán Langer a pokusí se dodat v závěru utkání domácím novou šťávu.
80'
Do konce řádné hrací doby zbývá deset minut, hra se momentálně odehrává nejdále od obou branek tedy ve středu hřiště.
79'
Prostějov stupňuje tempo, jenomže Blansko skvěle brání a houževnatý nováček ve druhé lize podává velmi sympatický výkon.
78'
Na volný míč si naběhl Šmehyl a okamžitě ho namířil do pokutového území. Tam ho patičkou ve výskoku poslal do výšky Píchal, poté si ho ve vzduchu našel Halouska a vyboxoval ho do bezpečí.
77'
Matoušek si parádně narazil s nabíhajícím Bialkem, další perfektní obranný skluz ale vytáhl Dominik Šustr a zabránil tak rodící se šanci.
76'
Dnešní utkání sleduje 682 diváků.
75'
Emoce houstnou. Mucha vyběhl z branky na dlouhý míč a při svém zákroku se dostal do kontaktu s Harbou. Domácí brankář ho okamžitě seřval a pravděpodobně nařkl z dalšího filmování, Harba se proti němu ohradil a aby nedošlo ke vzájemné potyčce, musel zasahovat rozhodčí i Jakub Matoušek, který Harbu od Muchy odtáhl.
74'
Píchal se rychlým náběhem vydal vpřed, parádním skluzem jeho pas zneutralizoval Šustr.
73'
Střídání v týmu 1. SK Prostějov: ze hřiště odchází Michal Sečkář, přichází David Jurásek.
73'
Střídání v týmu FK Blansko: ze hřiště odchází Tomáš Vasiljev, přichází David Klusák.
71'
Domácí kapitán Aleš Schuster si organizuje hráče před sebou a vybízí je ke klidu v rozehrávce.
70'
Žák si nakonec zřejmě za protesty vysloužil další žlutou kartu. Na můj vkus už je těchto prohřešků na jedno utkání až příliš.
70'
Zapletal si zdarma dopřál letecký den, když po faulu Žáka přelétl jeho nohu. Přímák ze středového kruhu rozehrává Bialek.
69'
Domácí se začínají konečně osmělovat směrem dopředu, vypadá to, jako by Blanenským docházel dech.
68'
Po sérii hlavičkových soubojů se ujímá míče hostující tým.
67'
Zatím největší šance domácích. Šmehyl parádně uvolnil za obranou Davida Píchala, ten se neukvapil, položil si obránce a přehodil míčem i ležícího gólmana Halousku. Šmehyl už zvedal ruce, jenže balón nakonec jen lízl boční síť.
67'
Blansko zahrálo roh na krátko a Harba následně vypálil do vápna prudký centr. Ten skončil na hlavě Bialka, který míč dopravil do bezpečí.
66'
Na chvíli se znovu začal hrát fotbal. Kopičár pronikal vpřed, parádně ho ale zablokoval Šmehyl.
65'
V souboji patnáctek už po odpískání Lahodný trefil nohou Bialka a za tento přečin obdržel další žlutou kartu.
63'
Utkání je v posledních sekundách plné domnělých i skutečných faulů a jediné, co se z hřiště ozývá je píšťalka rozhodčího a výkřiky hráčů.
62'
Haris Harba si zřejmě spletl tento fotbalový zápas s generální zkouškou na divadelní inscenaci. Po lehkém kontaktu s Matouškem znovu skočil vpřed, tentokrát mu na to ale rozhodčí neskočil.
61'
Žák v souboji možná trefil, možná netrefil Šmehyla, který se ale každopádně poroučel k zemi. Žák se mu lehce vysmál a pak se dostal do konfliktu s Matouškem, který se svého kolegy přiběhl zastat.
60'
Kania se krásně uvolnil kolem Kopřivy, jenže pak si šlápl na míč a upadl. Škoda, protože ve vápně byl připravený Filip Žák.
59'
Místo toho, aby se v Prostějově hrálo, průběh zápasu neustále zastavují drobné či závažnější prohřešky proti pravidlům.
59'
Zapletal lehce pohladil Harbu, který kontaktu využil a skočil směrem dopředu. S verdiktem faulu nebyl Zapletal pochopitelně spokojen a za své protesty si vysloužil další kartu.
57'
Tak to je něco! Po zmatcích ve vápně skončil míč na hlavě Daniela Bialka, který ho dostal do sítě. Při svém počínání ale skolil brankáře Halousku a místo branky se i u jeho jména objeví žlutý obdélníček.
56'
Dlouhý centr skončil na hlavách blanenských, Prostějov bude zahrávat roh.
55'
Radek Buchta velmi nešťastně a hlavně nechtěně trefil kopačkou do hlavy Píchala, který se v bolestech skácel k zemi. Buchta se mu omluvil, žlutou kartu ale neodvrátil.
54'
Hanáci otočili hru a Zikl se dostal až do vápna, včasným výběhem ale jeho šanci zneškodnil Pavel Halouska.
54'
Exekuce přímého kopu se ujal Filip Žák a věřil si na střelu i z hodně uctivé vzdálenosti. Mířil do horního růžku, chyběla mu ale přesnost a míč skončil mimo branku.
53'
Píchal si ve středu hřiště počíhal na Lahodného a poslal ho k zemi, rozhodčí tento zákrok ocenil žlutou kartou.
52'
Míč se nakonec postupnými krůčky dostal znovu až k Halouskovi, který ho dlouhým nákopem poslal až za půlící čáru.
52'
Hra se momentálně odehrává převážně u autové lajny, Blansko se odtamtud nemůže vymanit, Prostějov zase neumí vymyslet nic jiného, než blokování míčů a jejich posílání do autu.
51'
Sečkář si míč ale předkopl až příliš daleko a ten se tak stal snadnou kořistí brankáře Halousky.
50'
Blansko zahrává aut od pravé postranní čáry. Na dlouhý míč si naběhl Žák, domácí ale míč ukořistili a pokračují vpřed.
50'
Prostějovu absolutně nevychází přechod do útoku. Zikl dostal míč do dobré pozice ale sám se s ním na místě zamotal a pak ho napálil jen do bránícího Šustra.
49'
Odkop od své klece si po nevydařeném útoku Blanska dopřál i hrdina poslední minuty první půle Filip Mucha.
48'
Halouskovi trvá hodně dlouho rozehrávka od vlastní brány, to už by mu podruhé projít nemuselo.
47'
Zapletal zahrával volný přímý kop z pořádné dálky a při jeho exekuci trochu podklouzl. Míč ale přeci jen doletěl až do vápna a Lahodný si málem hlavou dal vlastní gól.
46'
Oba dva noví hráči na hřišti zároveň zažívají soutěžní premiéru v dresu Prostějova.
46'
Střídání v týmu 1. SK Prostějov: ze hřiště odchází Jan Šteigl, přichází Jakub Matoušek.
46'
Střídání v týmu 1. SK Prostějov: ze hřiště odchází Solomon Omale, přichází Jiří Spáčil.
46'
Domácí trenéři do druhé půli poslali dva čerstvé hráče.
Za nerozhodného a bezbrankového stavu zahajujeme druhou půli, svým výkopem se o to postará domácí hrot David Píchal.
Prostějov zatím o svém výkonu a hře musí hodně přemýšlet. Domácí borci směrem dopředu nepředvedli zhola nic a nahecovaný nováček z Blanska je nejednou pořádně potrápil. Nebezpečné průniky a rodící se tlak hostů kulminoval v nastavení, kdy jasnou branku z hlavy Lukáše Lahodného odmítl parádním zákrokem Filip Mucha. Hanáci tak zatím za nerozhodný stav mohou děkovat především svému brankáři. Pokud chce SK bodově uspět, bude muset ve druhé půli hodně zabrat.
45+4'
45+4'
Neskutečný Filip Mucha! Kopičár zakroutil svůj centr parádně na hlavu Lahodného, který skvěle mířil k tyči. Prostějovský gólman ale jeho úmysl vystihl a fantastickým sejvem zabránil jasné brance. Lahodný se ještě dlouho nevěřícně díval na místo, kam mířil svůj pokus.
45+3'
Ještě jedna standardka pro Blansko. Rozehrávky od autové čáry se ujme Kopičár.
45+2'
Kania se dobře uvolnil přes Píchala a chtěl míč předložit nabíhajícímu Harbovi. V poslední chvíli musel zasáhnout Zapletal.
45+1'
Omale předvedl ukázkové nůžky, kterými odkopl míč mimo své vápno, v této situaci ale mohl spíše uklidnit hru a rozdat míč dál na své spoluhráče.
45'
Rozhodčí bude nastavovat vzhledem k průtahům s ošetřováním čtyři minuty.
45'
Vasiljev hlasitým řevem upozorňoval na údajný Šteiglův faul, rozhodčí Dubravský to ale vůbec nebral v potaz. Vasiljev tak se smutným výrazem musel pokračovat ve hře.
45'
Dlouhý Bialkův centr stíhal Zapletal marně. Hra Prostějova je zatím plná nepřesností a chyb.
44'
Harba vší silou napálil míč do zdi, tu ale ani touto dělovkou nepropálil.
43'
Jakub Kopřiva trefil Lahodného rukou do obličeje, což neušlo zraku hlavního rozhodčího, který mu udělil žlutou kartu.
43'
Sečkář nejprve ztratil proti Kopičárovi míč, pak ho ale perfektním a čistým skluzem ozdbrojil.
42'
Nová tvář v prostějovském kádru Jakub Kopřiva po rohu nakrátko centroval do ohně, tam si ale míč snadno našel Šustr a hlavou ho odvrátil mimo dosah soupeře.
42'
Helebrand se nezorientoval a i když už byl s míčem u koncové čáry, i tak ho pro jistotu zakopl daleko mimo hřiště.
41'
Solomon Omale předvedl v rychlém sledu několikátý kiks a vysloužil si nepříliš sportovní ironický potlesk a posměšné poznámky z řad místních fanoušků.
40'
Šustr si to pěkně v klidu obešel podél postranní čáry, trenér Machala se ujistil, zda jeho svěřenec může hrát a pak ho okamžitě poslal zpět na hřiště.
39'
Postiženým hráčem byl Dominik Šustr, který už je ale na nohou.
38'
Myslel to dobře na nabíhajícího parťáka, ten ale v souboji s Bialkem znovu utrpěl lehké zranění a na hřiště dnes podruhé vbíhají lékaři.
37'
Omale rukama postrčil Kopičara, místo toho, aby si počínal fotbalově. Harba bude od autové čáry zahrávat přímý kop.
36'
Šteigl byl sice rychlý, jenže v souboji s Buchtou znovu až příliš agresivní a jeho postup byl po útočném faulu zastaven.
35'
Šustr tentokrát nešel do souboje s Píchalem tak ostře a pro jistotu sám padl k zemi. Na rozhodčího to zafungovalo a rozehrávat bude Blansko.
34'
Prostějov ale z darovaného míče a z šance něco s ním vymyslet nevytěžil zhola nic. Zatím je to od domácích borců hodně nemastný a neslaný výkon.
34'
Dominik Šustr zezadu šlapákem skolil Zikla a vysloužil si za to žlutou kartu.
33'
Zapletal dostal kopačkou do hrudi a tento souboj s Kopičárem musel chvíli rozdýchávat.
32'
Ten rozehrál Kopičár, mířil ale přímo do náruče gólmana Muchy.
32'
Omale tentokrát propadl ve středu hřiště a Blansko zahrozilo dalším z brejků. K zakončení to znovu nevedlo, je z toho alespoň roh pro hosty.
31'
Prostějovským hráčům trvá všechno až příliš dlouho. Píchal dostal míč do dobré pozice a měl dost místa, než ale vymyslel, co s ním udělá, už se na něj seběhla dvojice obránců.
30'
Haris Harba je zatím nejaktivnějším hráčem na hřišti, což potvrdil svižnou přízemní střelou do protipohybu Muchy. Ten si na míč ale celkem bez problému počíhal a drží čisté konto.
29'
Na druhé straně musel v obraně zaskakovat ofenzivní Salomon Omale, kterého nechali všichni jeho kolegové na holičkách proti průniku Harby. Nigerijec ale zasáhl příkladně a Harbův pas zneškodnil v poslední možné chvíli.
28'
Prostějov se po delší době vrhl do útoku, jenže Sečkářův průnik zastavil poměrně v klidu Helebrand.
27'
Okamžitě ho ale ztratil, čehož využil velmi rychlý Filip Žák. Přesprintoval všechny soky, jenže na hranici vápna sám nevěděl, zda zakončit nebo centrovat a jeho polovičatý pokus skončil daleko mimo branku Muchy.
27'
Halouska se snažil zakopnout míč do autu, tam ho ale zachytil Zapletal.
26'
Záživnější se zdá bitva mezi fanoušky, protože i když ani jeden kotel není příliš početný, slyšet jsou dostatečně. Blanenský sektor je obsazen přesně 21 věrnými příznivci a třemi pracovníky bezpečnostní služby.
25'
Další aut ve středu hřiště znovu zastavuje už tak pomalé utkání.
24'
Zapletal si udělal Helebranda a snažil se vyslat do úniku Zikla nebo Píchala, příliš dobře se ale nedomluvili a k zakončení to ani tentokrát nevedlo.
23'
Hra zatím nemá příliš závratné tempo, je vidět, že na začátku sezóny nejsou ještě mužstva sehraná. Markantní to je zatím především na hře Prostějova, což je s podivem, když Hanáci hráli ligu ještě v červenci, zatímco Blansko soutěžní utkání sehrálo naposledy v březnu.
22'
Blansko se s míčem rychle dostalo do autu a jeho hráči nedokázali svou šanci využít.
21'
Hlavní arbitr dlouho rovnal hráče ve vápně, Harbův roh nakonec skončil střelou Buchty, kterou zablokoval Zapletal. Bude se kopat další roh, tentokrát zleva.
20'
Blansko zatím působí živěji a znovu dokázalo rychle přenést hru z jednoho konce hřiště na druhý. Helebrand sice nic nevymyslel, alespoň ale vybojoval pro svůj tým první roh.
20'
Domácí útočník David Píchal dobře napadal a když nic jiného, alespoň zbrzdil rozehrávku Štrbáka.
19'
Žák místo boje o míč proti Bialkovi znovu padl k zemi, opět mu to ale nebylo nic platné a u rozhodčího nepochodil.
18'
Kopřiva se mezitím přesunul k rohovému praporku, ale jeho centr na zadní tyč byl tak dlouhý, že skončil v autu na druhé straně hřiště.
17'
Změnit to mohl Šteigl, který dobře hlavičkoval Kopřivův krátký centr zprava. Míč ale nakonec skončil jen na horní síti, i když už se domácí fanoušci skoro radovali.
17'
Na stadionu se zvedá poměrně silný vítr, uvidíme, zda bude dostatečně silný na to, aby zamával s výkony hráčů na hřišti. Zatím příliš krásy tento zápas nepobral.
16'
Jeho centr bezpečně hlavou zneutralizoval Helebrand a zažehnal jakékoliv nebezpečí.
16'
Další přímý volný kop Prostějova zahraje tentokrát Kopřiva, na střelu to má ale moc daleko.
15'
Hanáci už poněkolikáté propadli a nechali spoustu prostoru pro Vasilijeva. Ten ale tak dlouho otálel se zakončením, že se mu nakonec do cesty postavil Kopřiva a zablokoval jeho pokus.
14'
Žák nabral rychlost a namířil si to nejkratší cestou středem hřiště vstříc Muchovi. Do rány mu obětavě vstoupil Omale a nepovolil mu vystřelit.
13'
Ten pěkně obstřelil zeď a mířil k tyči, jeho rána ale neměla potřebnou razanci a Halouska si na ni v klidu počkal.
12'
Domácí forvard Šteigl znovu ukázal rychlé nohy a vybojoval další faul. Přímák ze středu hřiště rozehraje Zapletal.
12'
Bialek v souboji s Buchtou vyskočil výš a připsal si další vyhraný souboj.
11'
Daleko se ale nedostal a vlastní chybou míč odevzdal na kopačky soupeře.
11'
Kopřiva operoval s míčem ve středu hřiště, ale byl obtěžovaný dvěma soupeři a Harba mu nakonec balón odebral a vyrazil s ním vpřed.
10'
Šteigl byl rychlejší než Buchta, jenže si v souboji s ním pomohl rukama a pokračovat tak budou hosté.
9'
Harba pronikl až do vápna, po lehkém kontaktu s Omalem se skácel k zemi, místo aby se snažil míč vybojovat. Penaltu si však nevymodlil.
9'
Zraněného Štefana Holiše doktoři nedali do pořádku, proto ho musel nahradit Lukáš Kania.
8'
Zapletal ve středu hřiště zbytečně zpomalil hru a zahnal Sečkáře do autu.
8'
Exekutorem se stal Zapletal, jenže jeho centr byl příliš nízký, aby mohl přistát na hlavě někoho z jeho kolegů.
7'
Šteigl vybojoval faul a Prostějov zahrává standardku ze zajímavé pozice.
6'
Hrajeme dál, Blansko je tedy o jednoho hráče oslabené, to mu ale nebránilo v útoku. Helebrand dobře dopředu vyslal Harbu, tomu vystavila stopku právě oběť posledního střetu Schuster.
5'
Holiš si navíc v souboji se Schusterem počínal nedovoleně a kromě toho, že se zranil, obdržel i žlutou kartu.
5'
Nakonec se i Holiš i Schuster sami postavili na nohy, Schuster je připraven pokračovat, zatímco blanenský hrot je ošetřován mimo hřiště.
4'
Tady budou muset zaúřadovat nosítka, která už jsou připravena vedle zraněného Schustera.
3'
Na hřišti je lékař. Tvrdý střet Holiše s Schusterem odnesl osmatřicetiletý domácí kapitán, který se stále nezvedá ze hřiště a hlasitě sténá. To nevypadá dobře.
3'
Další spolehlivý obranný zákrok Bialka zastavil míč po nákopu Vasiljeva.
2'
Už ve druhé minutě se musel mít na pozoru domácí brankář Mucha! Blansko rychle otočilo hru, Lahodný si seběhl s míčem až k pokutovému území a vyslal přízemní střelu, za kterou se Mucha jen ohlédl. Míč ale prolétl jen těsně okolo jeho pravé tyče.
1'
Píchal zablokoval Helebrandův pokus o odkop, míč odletěl do autu který rozehraje právě obránce s číslem 19.
1'
První soutěžní utkání F:NL 2020/21 na Hané bylo zahájeno, jako první se do útoku vrhalo Blansko. Bialek ale s přehledem zastavil průnik Holiše.
1'
Hlavní rozhodčí Dubravský je připraven k úvodnímu hvizdu, výkop obstará Štefan Holiš.
V sestavě Prostějova dnes absentují Michal Stříž, Oleksandr Pernackyi a Martin Sus, Blansko se nemůže spolehnout na útočníka Martina Holka.
Náhradníci Blanska už se pomalu trousí na své místo pod stříškou, s dostatečným odstupem za nimi vchází na hřiště osazenstvo prostějovské lavičky.
V základní jedenáctce Prostějova dnes najdeme pouze šestku borců, kteří se po místním pažitu proháněli i loni. To jen dokazuje, jak velký průvan se prohnal kabinou Hanáků. Zápas bude pikantní pro trenéra Oldřicha Machalu, který tu ještě loni na podzim působil jako hlavní kouč Eskáčka, nyní už operuje na lavičce nováčka z Blanska. Využije znalost svého soupeře?

1. SK Prostějov: Mucha – Šmehyl, Bialek, Schuster (C), Sečkář – Šteigl, Kopřiva, Omale, Zapletal – Zikl, Píchal.
Náhradníci: Bréda – Machynek, Jurásek, Langer, Matoušek, Spáčil.

FK Blansko: Halouska – Helebrand, R. Buchta, Štrbák (C), Šustr – Kopičár, Žák, Harba, Lahodný, Vasiljev – Holiš.
Náhradníci: Maňák – Huška, Machalík, Klusák, Kania, Přerovský.

Rozhodčí: Dubravský – Vodrážka, Dohnálek.
Teplý letní den, hudba tiše zní.... tímto výňatkem z textu písně Jiřího Schelingera by se dala popsat momentální situace a atmosféra, která panuje na prostějovském stadionu Za Místním nádražím. Zatímco Hanáci už zapluli do útrob kabin, blanenští fotbalisté, kteří čekali na soutěžní zápas téměř půl roku, jsou stále v plném nasazení při rozcvičování.
1. SK Prostějov

Hanáci načínají svou třetí po sobě jdoucí sezónu ve F:NL. V loňském ročníku klub v našlapaném středu tabulky obsadil až 11. místo, což bylo po umístění v předchozí nováčkovské sezóně mírným zklamáním. Prostějov strádal v produktivitě a na konci sezóny doplatil na těžký los, kdy postupně vyzval všech pět kandidátů na postup. Kouč Pavel Šustr, jenž do klubu vstoupil o zimní přestávce, ve spolupráci s vedením mocně provětral soupisku, která se výrazně omladila a měla by se prezentovat rychlým a nátlakovým fotbalem.

Početná řádka fotbalistů na Hané nepokračuje, včetně některých opor. Kariéru ukončili veteráni a kapitáni z minulých let Karel Kroupa a Jan Polák, Eskáčko tak bude muset hledat nového vůdce. Z hostování v Prostějově skončilo Patriku Slaměnovi a Bronislavu Stáňovi, smlouvu neprodloužili Milan Lutonský a Jakub Rolinc. Tvrďák David Pašek nově hájí barvy Líšně, největší ztrátou je odchod Jana Koudelky, jenž si pravděpodobně vybojoval angažmá v 1. lize.

Díry v sestavě bylo třeba zalepit, o což se postarali obránci Roman Bala z Uničova a Michael Sečkář z Vyškova. Kromě jiných mladíků se v dresu Prostějova představili i dva noví cizinci, na zkoušce ale uspěl jen nigerijský záložník Solomon Omale. O góly by se měl starat bývalý mládežnický reprezentant Martin Zikl, který se na Hanou přesunul z nedalekého Brna.

Výsledky přípravných utkání:
Olomouc – Prostějov 3:0
Zlín – Prostějov 1:2
Prostějov – Otrokovice 6:0
Uničov – Prostějov 1:1
FK Blansko

Blanenský fotbalový klub FK Blansko byl založen v roce 2004 a vznikl sloučením dvou místních celků. Ve své poměrně krátké historii působil spíše v divizi či v krajském přeboru. Jeho dvě první účasti v MSFL skončili blamáží a jasným sestupem, což se ale nedá říct o loňské sezóně. Tam totiž Moravané na podzim dominovali, prohráli jen třikrát a drželi se na čele třetí nejvyšší soutěže. Po zrušení dalšího průběhu v důsledku pandemie koronaviru pak bylo rozhodnuto, že Blansko postoupí poprvé v historii o patro výš.

Osa týmu zůstala podobná, Blansko však zákonitě muselo posílit, aby hrálo ve 2. lize důstojnou roli. FK v nedávné době angažoval křídelníka Vítkovic Lukáše Kaniu, na hostování z Opavy pak dorazil bek Matěj Helebrand. Již dřívě pak Moravany posílila útočná esa Tomáš Vasiljev z Líšně a Martin Holek, který loni střílel góly u našich západních sousedů. Dokáže se Blansko svést na nováčkovské vlně euforie a udržet se ve druhé nejvyšší soutěži?

Výsledky přípravných utkání
Liberec – Blansko 1:1
Blansko – Vlašim 2:0
Blansko – Chrudim 4:2
Blansko – Zbrojovka 2:0
Senica – Blansko 3:2
Všechny fanoušky fotbalu vítám u nového ročníku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY! Prostějov je nedílnou součástí historického území Haná a je také městem sportu. A o horké srpnové sobotě je také dějištěm utkání 1. kola F:NL, ve kterém domácí 1. SK Prostějov vyzve nováčka ve druhé nejvyšší soutěži FK Blansko.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.