Mezinárodní přípravný zápas -  ONLINE PŘENOS -  Bulharsko : Slovensko - 1. června 2021   18:00

Bulharsko
Bulharsko
9' A. Iliev
1:1
(1:1)
Slovensko
Slovensko
27' Bénes
Bulharsko
Naumov (46. Mihajlov) – Turicov, Antov, P. Hristov, Božikov /C/ – Despodov (83. Karagaren), Čočev, Vitanov (69. Malinov), Cvetanov (46. Jankov) – Kraev (46. D. Iliev), A. Iliev (60. Minčev)
Karadžov – A. Hristov, Vutov, Galabinov, I. Iliev, Kotev
Altmann – Brandner, Gutschi (AUT)
Ried im Innkreis (Rakousko)
Slovensko
Kuciak (46. Rodák) – Pekarík /C/, Šatka, Vavro, Holúbek – Lobotka (81. Ďuriš), Bero (72. Hrošovský) – Haraslín (56. Jirka), Bénes, Weiss (56. Suslov) – Boženík (46. Strelec)
Dúbravka – Škriniar, Hubočan, Mak

Slovenští fotbalisté zahájili přípravu na ME rozpačitě, v rakouském Riedu remizovali s Bulharskem 1:1. Pro balkánský výběr stále platí, že v posledním roce a půl porazil pouze slaboučký Gibraltar. Dnes měli Bulhaři více šancí, ale na začátku zápasu trefil Despodov břevno a ve druhém poločase vyškrábl Jankovovu střelu skvělým zákrokem Rodák.
Góly padly ještě v úvodní půlhodině, na trefu Atanase Ilieva z 9. minuty odpověděl ve 27. László Bénes. Oba hráči se radovali z premiérové reprezentační branky.
Stínem zápasu je naopak série zranění v jeho závěru, uvidíme, zda se zejména Dávid Strelec vykurýruje ještě před startem mistrovství Evropy.
Držení míče: 55 % : 45 %.
Střely na branku: 4:2. Střely mimo: 4:5. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 15:13.
90+3'
90+3'
Rozhodčí Walter Altmann ještě po sérii ošetřování nechal hrát nad rámec avizovaného nastavení, ale poslední akce zbylých osmi Slováků v poli už se na dostřel nedostala.
90+2'
Po přetaženém trestném kopu Georgi Minčeva z pravé strany pálil tvrdě Vasil Božikov, ale zápas již nezlomil. Tvrdou střelu slovenská obrana zblokovala.
90+1'
Na nosítkách opouští hřiště Strelec, na trávníku navíc za postranní čarou leží slovenský kapitán Pekarík a kousek vedle něj je ošetřován ošklivě zraněný Turicov. Lékaři nevědí, kam dřív skočit
90+1'
Síly na trávníku se vyrovnaly a 10 na 10 se bude hrát dvouminutové nastavení.
90'
Žlutou kartu dostává Tomáš Suslov (Slovensko) za hrubý šlapák na Turicova. Tohle bylo rozhodně na červenou.
89'
Z následného rohu se o deseti hrající Slováci neprosadili. Povolených šest střídání již trenér Tarkovič vyčerpal.
88'
Erik Jirka se prosadil k míči po dlouhém výkopu brankáře Rodáka a z pravé strany vyprášil Mihajlovovi rukavice. Rána byla tvrdá, ale úhel příliš ostrý.
86'
S útočníkem mistrovského Slovanu Bratislava to nevypadá dobře, bude muset střídat. Bulhaři zatím hrají přesilovku a po pěkném pasu Čočeva z dobré pozice halfvolejem přestřelil Karagaren.
84'
Fauly se střídají v rychlém sledu, teď se ale v souboji s klubovým spoluhráčem Božikovem zřítil Dávid Strelec nezaviněně. Za jeho bolest může špatné došlápnutí.
83'
Asi nejlepší fotbalista zápasu Kirill Despodov přepouští své místo v bulharské sestavě Birsentu Karagarenovi.
82'
Slováci si zopakovali roh, ale nakonec se Suslovův centr snáší za bránu.
81'
Trestný kop z výhodného místa na levém křídle rozehrál Bénes, před bránou odhlavičkoval rázně na roh Valentin Antov.
81'
Stanislav Lobotka pro dnešek dohrál, na jeho místo přichází Michal Ďuriš.
80'
Zvláštností bulharské reprezentace je, že si v ní místo najde i hráč italské třetí ligy Petko Hristov. Nyní stoper celku Pro Vercelli nedosáhl na Despodovův centr z trestného kopu.
78'
Slováci dlouze kombinovali proti zataženému červeno-zelenému bloku, souhru však přerušil smolný dopad míče na Hrošovského ruku.
77'
Nakopávané míče si střídavě hlídají zadní řady obou mužstev. Zápas nemá po množství střídání příliš velký spád.
74'
Bulharskou obranu provětral výpadem Strelec, který utekl nepozornému Antovovi. Stoper Bologne dokázal chvilkové zaváhání napravit a míč vybojoval zpět čistým skluzem.
73'
Po rohovém kopu pronikal do šestnáctky zleva Suslov, ale při centru musel do skluzu a spoluhráče před bránou nenašel. Až z druhé vlny zakončil z velké dálky vysoko nad břevno Vavro.
72'
Další střídání Slovenska. Matúše Bera nahradil explzeňský záložník Patrik Hrošovský.
71'
S rohovým kopem si slovenští fotbalisté poradili snadno.
70'
Rychlý protiútok balkánského výběru zakončoval už uvnitř šestnáctky do šibenice Jankov a Rodák předvedl úžasnou robinzonádu, kterou míč vytáhl zázračně na roh.
69'
Petara Vitanova střídá v bulharském dresu Kristijan Malinov.
65'
První brankářský zákrok celého zápasu! Tečovaná střela Dávida Strelce zpoza šestnáctky doskákala do náruče Nikolaje Mihajlova.
64'
Suslov si povodil míč na levém křídle, po rychlé zasekávačce však pálí po zemi jen do změti červených bulharských chráničů.
62'
Jirkův centr odhlavičkoval před Berem Dimitar Iliev, Slováci budou vhazovat poblíž rohového praporku.
60'
Střídá také Bulharsko. Střelce vedoucí branky Atanase Ilieva nahrazuje Georgi Minčev. Fotbalista Lokomotivu Plovdiv je pouze jmenovcem hráče pražské Sparty.
58'
Suslova přivítal na hřišti nečistým skluzem naplno Atanas Iliev.
56'
Ve slovenském výběru dohráli Vladimír Weiss a Lukáš Haraslín, které nahradili Tomáš Suslov a debutant v národním mužstvu Erik Jirka.
55'
Weissův nákop šajtlí směřoval přímo do rukavic Nikolaje Mihajlova.
52'
Vladimír Weiss na koncové čáře nezpracoval příliš těžký nákop László Bénese.
51'
Střídající Jankov se provinil útočným faulem zezadu a odkopává brankář Rodák, který letos mezi tyčemi sestupujícího Fulhamu mnoho příležitostí nedostal. V lize si zachytal až v posledním kole.
49'
Atanase Ilieva nepustil k nakopávanému míči čistým skluzem na hranici šestnáctky Ľubomír Šatka.
48'
Vavro udělil snožku Jankovovi, ale Despodov centruje z trestného kopu přímo do náruče brankáře Rodáka.
46'
Bulharsko o přestávce vystřídalo tři hráče: dohráli brankář Daniel Naumov, Momčil Cvetanov a Božidar Kraev, do druhé půle přicházejí na hřiště Nikolaj Mihajlov, Dominik Jankov a Dimitar Iliev.
V mužstvu Slovenska registrujeme dvě změny: do civilu se převlékli brankář Dušan Kuciak a Róbert Boženík, nastupují do brány Marek Rodák a do útoku Dávid Strelec.
46'
Bulharští reprezentanti měli výborný nástup do zápasu, v 6. minutě ještě Slováky zachránilo břevno, ale v 9. už inkasovali, když se poprvé v národním mužstvu trefil útočník Botevu Plovdiv Atanas Iliev. Až od poloviny poločasu převzalo iniciativu Slovensko a z jediné přímé střely se dočkalo vyrovnání zásluhou László Bénese.

Statistiky první půle:
Držení míče 49% – 51%, střely na bránu 1:2, střely mimo 2:2, rohy 2:2, ofsajdy 0:0, fauly 7:8.
45'
44'
Hra pokračuje, Haraslína srazil před pokutovým územím Petar Vitanov. Slováci však rozehráli trestný kop neúčelně do strany a jejich kombinace uvázla.
42'
Pekarík loktem do hlavy sejmul Despodova a na plochu musí poprvé spěchat bulharský lékař.
39'
Obléhání bulharského území zakončil opět Haraslín. Brankář Naumov se proletěl vzduchem jen preventivně, rána byla včas zblokována.
37'
Lukáš Haraslín zakončil pohledný individuální průnik křížnou střelou z velkého vápna metr vedle pravé tyče.
36'
Slováci v těchto minutách častěji drží míč. Čočev se však poctivě vrátil s Boženíkem a nepustil k němu Berovu průnikovou přihrávku.
33'
Na opačné straně se provinil při napadání Boženík faulem proti Turicovovi.
32'
Dlouhý aut prodloužil Atanas Iliev hlavou za sebe a záložník mistrovského Ludogorce Razgrad Despodov napálil míč z 10 metrů volejem vysoko nad břevno.
31'
Slováci přežili obrovský závar ve vlastním pokutovém území, kde to na první pohled připomínalo ragbyový mlýn.
30'
Nakopávaný míč se snesl neškodně do zámezí, odkopávat bude brankář Naumov.
29'
Despodov vyvezl míč přes půl hřiště a předal ho Ilievovi, který padá k zemi, ovšem rozhodčí ukazuje, že šlo o čistý skluz. Naopak vzápětí srazil Cvetanov na druhé straně Haraslína a píská se proti bulharské bráně.
27'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Pekaríkův přetažený centr zachytil Vladimír Weiss a z jeho přiťuknutí těžil nenápadnou křížnou střelou LÁSZLÓ BÉNES. Míč proletěl mezi nohama Bénesova strážce a pěkně zapadl k zadní tyči. Také pro záložníka Augsburgu je to premiérový reprezentační zásah.
25'
Po rohovém kopu vyslal první střelecký pokus našich východních sousedů Lukáš Haraslín. Přetažený centr si zpracoval na prsou a našel si v přehuštěném prostoru místečko ke střele po zemi, bránu však netrefil.
24'
Róbert Boženík si naběhl na Haraslínovu pěknou kolmici, jenže ve vápně ho zakřižoval Petko Hristov a odvrací míč na další roh.
23'
Přetažený centr Vladimíra Weisse mířil na Petera Pekaríka, který ojedinělou svižnou akci nedotáhl.
21'
Atanas Iliev napadal Stanislava Lobotku v rozporu s pravidly.
20'
Hlavičkové souboje v pokutovém území vyhráli bránící Bulhaři a Kraev je osvobozuje odkopem vší silou.
19'
Slovenští fotbalisté získávají první rohový kop. Rozehrát ho běží László Bénes.
17'
Stanislav Lobotka se pokusil přenést hru na levé křídlo, kde Holúbkovi utíká míč školácky do zámezí.
15'
Čistý skluz Ivana Turicova umožnil brejk Atanasi Ilievovi, který zakončil dravý průnik ranou do boční sítě.
15'
Slovákům se podařilo vymanit z tlaku a od rohového praporku bude po zásahu Božikova vhazovat jeho protějšek s kapitánskou páskou Pekarík.
12'
Nakonec se kopaly dva po sobě, Dušan Kuciak vyboxoval míč daleko pryč a hrozící protiútok přerušil Čočev taktickým faulem na Bera.
11'
Bulhaři pokračují v náporu a Kirill Despodov vybojoval roh.
9'
Bulharsko právě vstřelilo branku!
Kirill Despodov šel důrazně za dloubnutým míčem od Božidara Kraeva, potrestal lehkomyslnou patičku Denise Vavra a po jeho perfektní zpětné přihrávce prvního reprezentačního gólu se raduje ATANAS ILIEV.
6'
Za hlavu se po promarněné tutovce drží Kirill Despodov. Po krásném centru Vasila Božikova hlavičkoval záložník CSKA Sofia z malého vápna do břevna, od něj se míč odráží na brankovou čáru a ven z brány.
5'
Bulharsko převzalo iniciativu, ale také zatím hraje jen po vápno.
3'
Slovenské pokusy o přenesení hry dopředu zatím nemají úspěch. Boženíka nepustil k míči po náběhu na křídle Božikov, poté je pískán útočný faul Pekaríkovi.
1'
Před prázdné ochozy nastoupili slovenští fotbalisté v bílých úborech, Bulhaři mají červené dresy a zelené trenýrky.
1'

Bulharsko: Naumov – Turicov, Antov, P. Hristov, Božikov /C/ – Despodov, Čočev, Vitanov, Cvetanov – Kraev, A. Iliev
Náhradníci: Mihajlov, Karadžov – A. Hristov, Karagaren, Jankov, Vutov, Galabinov, I. Iliev, Malinov, Kotev, D. Iliev, Minčev

Slovensko: Kuciak – Pekarík /C/, Šatka, Vavro, Holúbek – Lobotka, Bero – Haraslín, Bénes, Weiss – Boženík
Náhradníci: Dúbravka, Rodák – Strelec, Suslov, Hrošovský, Škriniar, Hubočan, Mak, Ďuriš, Jirka

Rozhodčí: Altmann – Brandner, Gutschi (AUT).
Obě země na sebe nikdy nenarazily v soutěžních zápasech, vždy se utkaly jen přátelsky. Od posledního duelu již uplynulo hodně vody, v listopadu 2006 zvítězili Slováci v Žilině 3:1.
Slovensko se naopak připravuje na mistrovství Evropy, kam proklouzlo díky novému pravidlu z baráže Ligy národů. Také Slováci z osmi duelů roku 2020 vyhráli v základní době pouze jeden, další dva úspěchy si připsali v penaltových rozstřelech či prodlouženích. Nevýrazné výsledky stály křeslo českého trenéra Pavla Hapala, ale pod vedením Štefana Tarkoviče zahájili Slováci kvalifikaci MS pořádnou ostudou, když po bezbrankové remíze na Kypru doma ztratili body se slabou Maltou (2:2). Vše odčinili hned za tři dny překvapivým vítězstvím v Trnavě nad Ruskem 2:1 a jsou jen bod od postupových příček.

Do nominace na ME se nevešel žádný současný fotbalista z české ligy, jen několik bývalých: brankář Martin Dúbravka (Newcastle), Patrik Hrošovský (Genk), Michal Ďuriš (Omonia Nikósia) a Juraj Kucka (Parma).
Ve výběru překvapivě figuruje i Erik Jirka ze španělského druholigového Mirandésu, který přitom ještě za národní mužstvo nikdy nenastoupil. Opory ovšem hledejme jinde, k evropské extratřídě patří obránce Milan Škriniar z Interu Milán, záložník Stanislav Lobotka z Neapole a to vše povede do boje Marek Hamšík, který se po návratu z Číny upsal Göteborgu.

Rovněž slovenskou reprezentaci čeští fotbalisté potkávali v posledních třech letech často, ze čtyř ex-federálních derby nepovolili Slovensku ani bod.
Bulharsko prožívá krušné fotbalové časy, z jedenácti mezistátních zápasů od začátku loňského roku dokázalo porazit pouze trpasličí Gibraltar.
Na evropský šampionát se budou bulharští fotbalisté dívat pouze v televizi a ani kvalifikaci o mistrovství světa nezahájili dobře. Po domácích prohrách 1:3 se Švýcarskem a 0:2 s Itálií uhráli svěřenci Jasena Petrova bezbrankovou remízu v Severním Irsku.

V současném výběru je jen několik krajánků. Andrej Galabinov pomáhal svými góly k záchraně italské ligy nováčkovi z La Spezie, největší bulharský talent Valentin Antov odehrál po zimním přestupu do Bologni pět zápasů Serie A, záložník Kristijan Malinov je spoluhráčem Václava Jemelky v belgické Lovani a nejlepší střelec současné reprezentace Božidar Kraev v zimě vyměnil španělský Gil Vicente za devátý tým portugalské ligy Famalicão. Nezapomínejme ani na zkušeného obránce bratislavského Slovanu Vasila Božikova. Vůbec nejzkušenější hráč jihoslovanského výběru je brankář Nikolaj Mihajlov z Levski Sofia.

S Bulharskem se utkali Češi v kvalifikaci na odložené Euro a po domácí výhře 2:1 utrpěli za rozhodnutého stavu v Sofii porážku 0:1, což byl vůbec jediný plný bodový zisk Bulharů.