Mezinárodní přípravný zápas -  ONLINE PŘENOS -  Finsko : Estonsko - 4. června 2021   18:00

Finsko
Finsko
0:1
(0:0)
Estonsko
Estonsko
59' Sappinen
Finsko
Hradecky (C) – Raitala, Arajuuri, Toivio (46. O'Shaugnessy), Väisänen (62. Uronen) – Schüller (62. Taylor), Kamara – Lod, Forss (46. Jensen), Soiri (82. Alho) – Pohjanpalo (61. Pukki).
Burchardt – Rasmussen, Hoeg (všichni DEN).
Olympijský stadion, Helsinky
Estonsko
Hein – Kuusk, Teniste (52. Pikk), Mets, Tamm, Ojamaa (65. Vaštšuk) – Käit (90+1. Poom), Kreida (65. Soomets), Vassiljev (C) – Puri, Sappinen (65. Anier).

To je ode mne vše, za pár desítek minut se na vás budu těšit u sledování dalšího severského duelu Faerských ostrovů a Islandu. Do té doby na počtenou!
Domácí byli v průběhu duelu na balónu častěji než jejich soupeř, v koncovce se ale hodně trápili. Za celých devadesát minut boje na Heina poslali jen jednu jedinou střelu a při takové střelecké impotenci se jen těžko vyhrává. Estonci si vítězství doslova vydřeli solidní hrou v obraně, která nepustila Finy ke slovu.
V Helsinkách je definitivně hotovo, Finové generálku na nadcházející Euro proti Estoncům vůbec nezvládli a překvapivě prohrávají 1:0! O vítězství hostů rozhodl v devětapadesáté minutě střetnutí Sappinen, který proměnil penaltu po faulu Soiriho.
90+4'
90+4'
Ne ne, ani tentokrát jsme zakončení domácích neviděli. Další promarněná příležitost. Kouč Huuhkajatu má před startem Eura o čem přemýšlet...
90+3'
Pukkiho střela byla zblokována, Finové ale ještě nemusí věšet hlavy. Vyzkouší si totiž poslední roh.
90+2'
Vassiljev chtěl ze zámezí vhodit míč zpět do hry, omylem jej ale přitom poslal za finskou svatyni. Tentokrát bude vykopávat zase Hradecky.
90+1'
Jeden z hostujících borců poslal balón až ke středové lajně, ani tato akce Finska zdramatizování nepřinesla. Vše nasvědčuje tomu, že Estonsko dnes na Olympijském stadionu vybojuje těsné vítězství.
90+1'
Střídání v týmu Estonsko: ze hřiště odchází Mattias Käit, přichází Markus Poom.
90'
Nastavují se čtyři minuty!
89'
Míříme do finiše, Reitala po rychlém zákroku Metse přišel o míč. Ten se došoural za brankovou čáru.
88'
Hein podruhé v rozmezí několika sekund odkopl balón od své branky, Finsko stále působí naprosto bezzubě. Povedená generálka na Euro to rozhodně není...
87'
Taylor běží pro nový míč, uvidíme další autové vhazování. Tentokrát z pozice těsně u středové čáry.
86'
Prohra Finů se pomalu ale jistě stává realitou, hosté drží hru hodně daleko od své klece. O'Shaugnessy operuje s míčem u hranice hrací plochy a přemýšlí, co kam by ho mohl poslat dál.
85'
Alho jde v doprovodu zdravotníka na malou chvíli mimo hru, dění bude pokračovat bez něj. Estonský borec se zdá býti v pořádku, bojovat bude dál.
84'
V domácím brankovišti jsme po Anierově centru viděli lehkou kolizi dvou protihráčů, v obou případech to vypadá na pochroumané kotníky.
83'
Estonsko dělá všechno ve svých silách proto, aby si ubránilo těsný náskok až do samotného konce. Finové mají míč takřka konstantně ve svém držení, v útoku to ale stále není to pravé ořechové.
82'
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Pyry Soiri, přichází Nikolai Alho.
82'
O'Shaughnessy chtěl přes obránce procedit míč na Uronena, do dráhy balónu se ale postavil protihráč a obratem jej odkopl do zámezí.
80'
Dění se po Lodově rohu drží těsně u Heina, Kamara se snaží ze sebe setřást hned dva protihráče.
79'
Hein znovu hodlal odkopnout míč do bezpečné vzdálenosti od svého rajonu, Finové ho ale zachytili a vrátili se do bezprostřední blízkosti pokutového území.
77'
Málem jsme viděli vlastní gól Estonců! Do dráhy Uronenova pozemního centru se položil Kuusk, od jehož nohy se balón odrazil k bližší tyči! Hein byl nucen zasáhnout, jinak by dobře míněný zákrok domácího borce skončil v síti!
76'
Puriho rozehrávka skončila na kopačce Hradeckého, který pro míč musel vyběhnout těsně před hranici šestnáctky. Gólman se slovenskými kořeny ho následně poslal na kopačku nedaleko stojícího zadáka.
75'
Běží pětasedmdesátá minuta, čas na vyrovnání se Finům pomalu ale jistě krátí. Domácí mají nyní jednoznačně více ze hry, stále jsme ale z jejich strany neviděli žádnou pořádnou střeleckou šanci. V koncovce to vázne.
74'
Žlutou kartu dostává Mattias Käit (Estonsko).
73'
Lodova střela letěla mimo branku, míč končí za hostující klecí. Hein za chvíli pokřtí nový balón výkopem od své svatyně.
72'
Pukki je ve druhém poločase hodně vidět, Tamm si nyní musel pomoci faulem a aktivního finského borce poslal k zemi. Domácí čeká volný kop u středové čáry.
70'
Ani tenhle roh Finska k větší šanci nevedl, hra se ale i nadále drží před brankou estonského výběru.
69'
Vassiljev zahrál roh do rukou Hradeckého, který následně poslal míč na kopačku Pukkiho. Ten sprintem pronikl až do soupeřovy šestnáctky, místo zakončení ale zvolil přihrávku na dobíhajícího spoluhráče a to se finské akci stalo osudným. Balón zachytil jeden z Estonců.
67'
Na pravé straně se uvolnil Uronen, jehož následné zakončení bylo protihráčem odhlavičkováno za brankovou čáru. Uvidíme další finský roh.
66'
Finové se snaží na inkasovanou branku odpovědět, snahu jim rozhodně nelze upřít. Jejich útok ale působí nemotorně, ofenzivní tažení doprovází nepřesnosti.
65'
Trojnásobné střídání na straně Estonska. Za pažitu se klidí mimo jiné i Rauno Sappinen, úspěšný exekutor penalty a zdaleka nejaktivnější hráč hostujícího celku. Uvidíme, jak si bez něj tým z Pobaltí povede.
65'
Střídání v týmu Estonsko: ze hřiště odchází Rauno Sappinen, přichází Henri Anier.
Střídání v týmu Estonsko: ze hřiště odchází Henrik Ojamaa, přichází Bogdan Vaštšuk.
Střídání v týmu Estonsko: ze hřiště odchází Vladislav Kreida, přichází Markus Soomets.
64'
Žlutou kartu dostává Sander Puri (Estonsko).
63'
Pikkova střela z pravé strany zamířila přesně do nastaveného náručí Hradeckého, který míč následně poslal daleko od své klece. Hosté mají převahu.
62'
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Rasmus Schüller, přichází Robert Taylor.
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Leo Väisänen, přichází Jere Uronen.
61'
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Joel Pohjanpalo, přichází Teemu Pukki.
59'
Estonsko právě vstřelilo branku!
RAUNO SAPPINEN nedovolený zákrok domácího hráče trestá přesnou střelou do dolní části branky, přesně do protipohybu Hradeckého! Estonsko odskakuje do vedení – 0:1!
58'
Uvidíme penaltu, Pikk byl faulován Soirim těsně po vstupu do finské šestnáctky!
58'
Nepřesná přihrávka Kamary připravila Finy o balón, hosté se snažili chybu finského záložníka přetavit v bleskový protiútok. Ten ale znovu k ničemu nevedl.
56'
Estonské ofenzivní tažení bylo rozebráno jen těsně za středovou čarou, míč se vrací do držení domácích.
55'
Míč po dalším ze série rohů Loda jen proskákal skrz šestnáctku, tak metr dva za čárou ho na svou kopačku zachytil Kamara. Domácí útočí, stále ale bez střely.
54'
Slunce mizí za střechou helsinské arény, slunce pomalu ale jistě zapadá. V útoku jsou momentálně Finové, ani oni ale nepodávají bůh ví jak oslnivý výkon.
53'
Aktivnějším celkem jsou na hrací ploše momentálně Estonci, kterým se ale stále nedaří Hradeckému nějak výrazněji znepříjemnit život.
52'
Střídání v týmu Estonsko: ze hřiště odchází Taijo Teniste, přichází Artur Pikk.
50'
Sappinen se v pokutovém území zbavil dotěrného Raitaly a rozhodl se zkusit své štěstí, jenže jeho šouravý pokus z otočky jen projel kolem pravé tyče.
49'
Hra se pohybuje u Heinovy klece, zatím na ní ale ve druhé půli nešla ani jedna střela.
48'
Schüller poslal míč dozadu na Arajuuriho, domácí rozjíždí další útočnou akci až od své vlastní šestnáctky. Uvidíme, jak si s defenzívou soupeře poradí tentokrát.
47'
Mets volný kop zpoza středové čáry vzal nakrátko, jen pár sekund nato se k balónu probojovali Finové.
47'
Žlutou kartu dostává Leo Väisänen (Finsko).
46'
Kamara je dneska cílem jednoho nedovoleného zákroku za druhým, tentokrát sudí domlouval Tammovi.
46'
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Marcus Forss, přichází Fredrik Jensen.
Střídání v týmu Finsko: ze hřiště odchází Joona Toivio, přichází Daniel O'Shaughnessy.
46'
Úvodní část je minulostí, na Olympijském stadionu v Helsinkách platí bezbrankový stav. Estonsko do utkání vstoupilo kvalitně a hned zkraje se snažilo připravit Hradeckého o čistý štít, Finové ale postupem času začali výrazně promlouvat do hry, a po většinu půlky jsme tak sledovali relativně vyrovnanou podívanou. Uvidíme, jak se střetnutí bude vyvíjet dále.
Druhý poločas začne přibližně v 19:02.
45'
45'
V prvním poločase se nebude nastavovat ani jediná vteřina, úvodní pětačtyřicetiminutovka je tak u konce.
44'
Hradecký si na své konto připsal pěkný zákrok a zastavil Kuuskovu hlavičku z pravé strany, která přišla po standardní situaci v podání Vassiljeva.
42'
Teď jsou v útoku zase Estonci. Vassiljev byl faulován Lodem, volného kopu se ujme obránce Teniste.
41'
První poločas se pomalu ale jistě chýlí ke konci, do přestávky zbývá odehrát jen několik málo minut.
40'
Po Toiviovi to zkusil zase Schüller, do dráhy jeho pokusu se ale postavil Teniste. Hein si tak mohl oddychnout, tentokrát nemusel vůbec zasahovat.
39'
Hein se vyznamenal pěkným zákrokem, Toiviovu zakroucenou střelu naprosto s přehledem zastavil.
38'
Kamara znovu končí na pažitu, tentokrát si za hranicí pravidel počínal Kreida. Domácí hráči si vyzkouší přímý volný kop z poměrně slibné pozice.
37'
Ojamaa byl dle čárového sudího v ofsajdu, míč se tak po krátké době vrací zpět do držení finských borců.
36'
Lod is vzal na starosti další roh, který bránící Tamm velmi rychle vyřešil pohotovou hlavičkou.
35'
Finsko si se situací rychle poradilo, Schüller nyní nese míč po kraji hrací plochy na půlku soupeře.
34'
Další roh pro Estonsko, Vassiljev si už poněkolikáté v prvním poločase pokládá balón na značku.
33'
Hostující obránci se střídají v držení míče, ani jeden se moc nemá k tomu ho posunout dopředu.
31'
Estonský gólman bude odkopávat balón od své klece, hosté mají šanci znovu přesunout hru k Hradeckému.
30'
Tohle mohlo být zajímavé! Soiri zakončil z pozice těsně u pokutové značky, jenže Heinovu branku hodně výrazně přestřelil!
29'
Soiri ze sebe setřásl protihráče a poslal míč na kopačku jednoho ze spoluhráčů, teď jsou v útoku zase domácí.
28'
Hosté vyvíjí na soupeřovu svatyni soustavný nápor, který se jim ovšem stále nedaří přetavit v nějakou nebezpečnější střelu. Síly finské obraně neubývají.
27'
Balón po Vassiljevově rohu chvíli poskakoval v šestnáctce, Hradecky na něj nakonec dosáhl a poslal ho mimo nebezpečí.
26'
Estonci se pohybují v bezprostřední blízkosti pokutového území, draví Finové jsou ale na ně nalepení a nepouští je těsně před Hradeckého branku.
25'
Svůj střelecký um chtěl dát na odiv Käit, rána mu ale moc nevyšla a míč jen proletěl kolem klece.
24'
Dlouhý nákop Vassiljeva, který byl adresován Sappinenovi, se od protihráče odrazil za čáru. Estonci vhodí mičudu zpět do hry těsně před šestnáctkou.
22'
Väisänen nedovoleně zastavil Puriho. Na góly je zatím vyrovnáno, na fauly ale s přehledem vedou Finové.
21'
Uvidíme další finský roh, Teniste Soiriho lehký pokus zleva zblokoval za brankovou čáru.
20'
Prvních dvacet minut souboje je skoro za námi, krom Sappinenovy šance toho moc zajímavého k vidění nebylo. Uvidíme, jestli se to časem změní.
19'
Raitala z pravé strany pro jistotu poslal malou domů k Hradeckému, trápil ho totiž napadající Sappinen.
18'
Misky vah se překlopily na stranu hostů, kteří se snaží najít sebeužší cestičku skrz domácí defenzívu, jenž by jim umožnila se vrátit k Hradeckému.
17'
Finský obránce slibné sólo jednoho z Estonců vyřešil odkopem míče za autovou čáru.
16'
Soiri fauloval hostujícího Puriho, sudí celou situaci řešil domluvou. Karty zatím zůstávají v kapse.
15'
Kamara se pokusil udržet skákající míč v šestnácté, balón se ale od jeho kopačky odrazil k jednomu z protihráčům. Mírný tlak Finů je tak ten tam.
14'
Ani první roh domácích k závažnějším komplikacím pro soupeře nevedl, Estonci situaci zvládli.
13'
Forss si z autového vhazování nezvládl míč pořádně zpracovat, velká škoda pro jeho výběr. Finský forvard si totiž nabíhal těsně před branku.
12'
Huuhkajat se po dlouhé době protlačil na polovinu soupeře a sérií přihrávek se snaží dostat do zakončení.
11'
Hosté jsou ve varu, šance Sappinena pobaltskému celku vlila krev do žil. Finové uklidňují situaci.
10'
O roh se postaral Vasiljev, který míč poslal k volnému Tammovi. Ten ale svatyni následně minul.
9'
A pozor, zničehonic byla k vidění první větší šance zápasu! Po komunikačním šumu finské obrany se do slušné střelecké pozice dostal Sappinen, Hradecky ale jeho projektil z hranice pokutového území zvládl vytěsnit za bližší tyč!
8'
Estonci se snaží dobýt domácí šestnáctku, jejich sokové se ale zatím zvládají mírnému náporu bránit.
7'
Uvidíme první odkop od branky v podání hostujícího Heina, ani tenhle domácí výpad k ničemu nevedl.
6'
Schüller viděl napadajícího protihráče a pro jistotu se rozhodl míč poslat dozadu jednomu z obránců. Finům se nedaří najít skulinu v zatím pevné estonské obraně.
5'
Balón znovu končí v zámezí, jeden z domácích borců ho za malou chvíli vrátí zpět do hry.
4'
Zatím se hraje v klidném tempu, dění se pohybuje hlavně kolem středové čáry. Častěji mají míč na kopačkách Estonci.
3'
Skromné publikum na Olympijském stadionu se vytváří skvělou atmosféru, prázdným svatostánkem se nesou tiché chorály na podporu domácí reprezentace.
2'
Kamara zůstal po souboji s Tammem ležet na trávníku, v Helsinkách se nehraje. Rozhodčí se věnuje domácímu hráči, který zákrok pomalu ale jistě rozdýchává.
1'
Estonští hráči se hned zkraje pokusili protlačit před Hradeckého dlouhou rozehrávkou, které ale chyběla notná dávka přesnosti. Míč se doskákal za zadní čáru.
1'
Hráči nastupují na pažit, za chvíli půjdeme na věc.
V Helsinkách je příjemných 23°C a polojasno, naprosto ideální podmínky pro kopanou. Utkání se odehraje před skoro prázdnými tribunami Olympijského stadionu, které budou zaplněny jen ze 3% své celkové kapacity.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný páteční podvečer, přátelský duel mezi Finskem a Estonskem začíná zhruba za hodiny! Níže si můžete prohlédnout dnešní úvodní sestavy obou výběrů.

Finsko: Hradecky (C) – Raitala, Arajuuri, Toivio, Väisänen – Schüller, Kamara – Lod, Forss, Soiri – Pohjanpalo.
Náhradníci: Joronen, Jaakkola – O'Shaughnessy, Taylor, Jensen, Pukki, Lam, Alho, Uronen, Kauko, Valakari, Ivanov.

Estonsko: Hein – Kuusk, Teniste, Mets, Tamm, Ojamaa – Käit, Kreida, Vassiljev (C) – Puri, Sappinen.
Náhradníci: Igonen, Vallner – Pikk, Soomets, Anier, Sinyavskiy, Zenjov, Kirss, Poom, Vaštšuk, Pürg, Paskotši.

Rozhodčí: Burchardt – Rasmussen, Hoeg (všichni DEN).
POSLEDNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

Naposledy na sebe dnešní soupeři narazili před více než dvěma lety v rámci přátelského souboje. Na neutrální půdě v Dauhá tehdy uspěli Estonci 2:1, čímž přerušili šňůru tří porážek v řadě proti Finům.

Pro zajímavost: pobaltský tým odehrál proti seveřanům vůbec první utkání ve své historii, a to 17. října 1920. Tehdy padl 0:6. Proti stejnému soupeři si navíc o dva roky později připsal vůbec nejvyšší porážku ve své historii – 2:10. Rekordní osmibrankový rozdíl až téměř sto let nato vyrovnala reprezentace Německa.
ESTONSKO

Diář estonských fotbalistů je o poznání prázdnější, mezi čtyřiadvacítku nejlepších evropských národů se totiž neprobojovali. Ve skupině C skončili úplně poslední, z bitev proti Německu, Holandsku, Severnímu Irsku a Bělorusku vybojovali jen jeden jediný bod za remízu s posledním jmenovaným.

Výběr z Pobaltí úplně nejlépe nezahájil ani boje o mistrovství světa, v nichž si zatím připsali jen dvě porážky – s Českem padl jasně 2:6 a se starým známým v podobě Běloruska zase 2:4. Šanci si spravit chuť bude mít za pár dnů v rámci tradičního Baltic Cupu, v němž narazí na Litvu a Lotyšsko.
FINSKO

Huuhkajat má dnes poslední šanci poladit formu pro nadcházející Euro, na kterém se objeví poprvé ve své historii. Protlačil se na něj z kvalifikační skupiny J, kde se umístil na druhém místě mezi suverénní Itálií a třetím Řeckem. O postup do vyřazovacích bojů na turnaji se popere s Dánskem, Ruskem a Belgií.

Momentálně se mu ale příliš nedaří – v posledních dvou přípravných duelech padl se Švýcarskem (2:3) a Švédskem (0:2), přičemž boje o další mistrovství světa na konci března zahájil remízami s Bosnou (2:2) a Ukrajinou (1:1). Na vítězství tak finská reprezentace čeká už od poloviny loňského listopadu, kdy v Lize národů přetlačila Bulharsko 2:1.
Příjemný pátek u sledování mezinárodního fotbalu! V Helsinkách dnes bude k vidění přátelské utkání mezi domácím Finskem a hosty z Estonska.