Premier League - 20. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Nottingham Forest : Manchester Utd. - 30. prosince 2023   18:30

Nottingham Forest
64' Domínguez (Montiel) • 82' Gibbs-White (Elanga)
2:1
(0:0)
Manchester Utd.
78' Rashford  (Garnacho)
Turner – Montiel (74. Williams), Niakhaté, Murillo, Aina (87. Boly) – Oliveira (87. Mangala), Yates /C/ – Gibbs-White, Domínguez (79. Hudson-Odoi), Elanga (87. Toffolo) – Wood.
Vlachodimos – Tavares, Worrall, Kouyaté.
Robinson – Betts, Howson
29 529 diváků
Onana – Wan-Bissaka (90. Reguilón), Varane, Evans, Dalot – Mainoo (46. McTominay), Eriksen – Antony (54. Diallo), Fernandes /C/, Garnacho – Rashford.
Bayındır – Kambwala, van de Beek, Gore, Medžbrí, Martial.

V Nottinghamu se slaví, Forest po vánocích hodil za hlavy dlouhou šňůru neúspěchů a po skvělém obratu v Newcastlu skolil dalšího favorita.
Naopak Manchester stráví přelom roku mezi sedmým a devátým místem, což je jeho nejhorší postavení od začátku 90. let.

Dnes v podstatě stačilo přijít na druhý poločas a divák-opozdilec vůbec o nic nepřišel. Hosté po promarněné půli mohli udeřit jako první, ovšem Dalotova střela se odrazila od tyče. Naopak v 64. minutě otevřel skóre domácí Domínguez po krásné souhře.
Nejšťastnějším mužem večera bude určitě brankář Turner, jehož minela stála u vyrovnání, když namazal Garnachovi a za jeho záda zakončil Rashford – 1:1. Americký gólman pak své spoluhráče naopak několikrát podržel a přímo osudový význam měl jeho zákrok v 82. minutě proti Eriksenovi, po kterém unikli červenobílí do rychlého brejku, z něhož vsítil Gibbs-White vítězný gól.
Dvě střely mezi tyče stačily na tři body a Nottingham se vzdálil přímému dosahu sestupových vod.
Držení míče: 46 % : 54 %.
Střely na branku: 2:5. Střely mimo: 3:2. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 9:12.
90+11'
90+11'
Fotbalisté Nottinghamu dlouho neudrželi míč na soupeřově polovině, hosté vyrazili do protiútoku, který zakončil po Diallově sklepnutí z 10 metrů vedle domácí brány Eriksen.
90+9'
Žlutou kartu dostává snad za řeči Christian Eriksen (Manchester Utd.)
90+8'
V rychlosti vysekl na okraji pokutového území kličku letošní ligový debutant Amad Diallo, střelu k bližší tyči si ale Turner pohlídal.
90+6'
Z opakovaného rohu se Manchester United neprosadil, poté je navíc máván ofsajd Rashfordovi.
90+6'
Eriksen rozehrál roh překvapivě na velké vápno, kde se do míče opřel z voleje Bruno Fernandes. Turnerovi nadělala vrásky Murillova teč, skákavý míč ovšem dokázal reflexivně vytáhnout nad břevno.
90+5'
Garnacho vybojoval na těsno roh na Williamsovi, hosté spěchají s rozehrávkou, míč si bere Eriksen. Domácí se naopak postrkáváním před bránou snaží soupeře rozhodit.
90+5'
Dnešní utkání sleduje 29 529 diváků.
90+4'
Hra pokračuje, dlouhý křížný pas odvrací z malého vápna trochu nešikovně břichem Toffolo. O ruku se ale nejednalo.
90+3'
Ze sevřeného šiku odehrál vysoký míč Niakhaté a vyrazil za ním Gibbs-White, který se srazil hlavami s Evansem. Rozhodčí přerušuje hru, aby mohl být především hůře postižený domácí hráč ošetřen.
90+2'
Nad Nottinghamem se v závěru zápasu spustil silný déšť, po mokrém trávníku klouže nakopávaný míč za domácí bránu.
90'
Střídání v týmu Manchester United:
ze hřiště odchází Aaron Wan-Bissaka, přichází Sergio Reguilón.
89'
Rohový kop letí přímo do Turnerových rukavic. Trenér ten Hag už působí na střídačce hostů odevzdaně.
88'
Další z nových mužů Boly odhlavičkoval míč po následném trestném kopu za sebe na roh.
88'
Orel Mangala (Nottingham) vidí žlutou kartu po půlminutě na hřišti, když zastavil zataháním za dres Diallův protiútok.
87'
Trojnásobné střídání v mužstvu Nottingham Forest:
ze hřiště odchází Ola Aina, přichází Willy Boly,
ze hřiště odchází Danilo Oliveira, přichází Orel Mangala,
ze hřiště odchází Anthony Elanga, přichází Harry Toffolo.
85'
Alejandro Garnacho (Manchester Utd.) vidí žlutou kartu za faul zezadu na Gibbse-Whitea.
82'
Nottingham právě vstřelil branku!
Od Turnerova skvělého zákroku neuplynulo ani 20 vteřin a do vedení jdou opět domácí! Přes půl hřiště vyvezl míč Ryan Yates, vysunul Anthonyho Elangu a jeho přihrávku na velkém vápně využil točenou střelou k tyči MORGAN GIBBS-WHITE, který už po přeběhnutí hřiště vypadal, že sotva tahá nohy.
82'
Turner si na brankové čáře vykoupil odpustek, když skokem po levé ruce vyráží tvrdou střelu Christiana Eriksena z 20 metrů.
79'
Střídání v týmu Nottingham Forest:
ze hřiště odchází Nicolás Domínguez, přichází Callum Hudson-Odoi.
78'
Manchester United právě vstřelil branku!
Kolikátou už minelu dnes udělal v rozehrávce Matt Turner. Tentokrát už to bylo fatální, po malé domů namazal Alejandru Garnachovi, jehož přihrávku podél velkého vápna využívá MARCUS RASHFORD k vyrovnávacímu gólu na stojnou nohu amerického brankáře.
75'
Čerstvý Williams se zapojil do bránění křídelní akce Manchesteru a byl faulován prorážejícím Garnachem.
74'
ze hřiště odchází Gonzalo Montiel, přichází Neco Williams.
72'
Eriksen posílá kolmici přímo k soupeřovu brankáři, totéž okopíroval za půl minuty z protiútoku i domácí Gibbs-White.
71'
Po trestném kopu Nottinghamu se provinil loktem Ryan Yates.
69'
Výměna minel z obou stran. Bruno Fernandes odcentroval od koncové čáry přímo na kopačky Danila Oliveiry, jenž namazal Raphaëlu Varaneovi a ten jen zadarmo odevzdává míč nottinghamskému brankáři.
68'
Eriksen přihrál Garnachovi, jenž si navedl míč na střelu z velkého vápna, ovšem skluzem ji zblokoval domácí Yates.
67'
Z teprve druhého rohu v zápase Manchester bránu neohrozil, zůstává u míče, ale musí útočit do plných.
66'
Montiel se předvedl i v obranné fázi, když srazil o trávník a po odrazu nad břevno v důsledku na roh Garnachovu možnost.
64'
Rudí ďáblové se dobrovolně postavili do role kuželů, mezi kterými nejprve Gonzalo Montiel převzal Yatesovu přihrávku do uličky, obtočil se a přesně přiťukl mezi další dvojicí míč do pokutového území, kde se umístěnou střelou prosazuje argentinský záložník NICOLÁS DOMÍNGUEZ.
63'
Nejhorší obavy jsou zažehnány, Rashford zatím nerozšíří početnou marodku Manchesteru a hra pokračuje 11 na 11.
61'
Dlouhý nakopávaný míč nezpracoval domácí Oliveira, prodral se k němu Garnacho a přihrál nalevo Diallovi, který centroval na Rashforda. Jenže ten špatně došlápl a zatímco míč míří do zámezí, volá si hostující útočník lékaře.
59'
Trestný kop z nadějné pozice nedaleko vrcholu pokutového území domácí nevyužili.
58'
Raphaël Varane (Manchester Utd.) srazil zezadu Elangu a během krátké chvilky je třetím hráčem se žlutou kartou. Přitom 55 minut si sudí vystačil bez karet.
57'
Diogo Dalot (Manchester Utd.) je za následné oplácení také napomenut žlutou kartou.
56'
Morgan Gibbs-White (Nottingham) dostává první žlutou kartu zápasu, když nejprve podkopl McTominaye, po odpískání ještě dohrával a sejmul Evanse.
55'
Konečně nabídli fotbalisté zaplněnému stadiónu šanci! Z 20 metrů se po Wan-Bissakově zpětné přihrávce opřel do míče Diogo Dalot a prudkou ranou orazítkoval domácí levou tyč.
54'
ze hřiště odchází Antony dos Santos, přichází Amad Diallo.
51'
Aina se elegantní rychlou kličkou uvolnil přes dva hráče, centr do vápna však obrana Manchesteru nepouští.
50'
McTominay přerušil akci Nottinghamu odkopem míče o soupeře, od kterého se míč odráží jen těsně vedle domácí brány.
48'
Po nepřesné narážečce Ainy s Oliveirou se naskytla možnost hostům, jenže k Rashfordově patičce měli spoluhráči daleko, míč si sbírá ze země Matt Turner.
46'
O přestávce vystřídal Manchester United:
místo Kobbie Mainooa přichází do hry Scott McTominay.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 47% – 53%, střely na bránu 0:0, střely mimo 3:0, rohy 4:1, ofsajdy 0:1, fauly 2:5.
Úvodní dějství v Nottinghamu nenabídlo žádnou šanci a dokonce ani jedinou přímou střelu, pokud nepočítáme jeden pokus výrazně ztlumený tečí. Manchester z herní krize rozhodně zatím v posledním utkání roku nevybředl, Forest je rudým ďáblům vyrovnaným soupeřem, i když laťka je z tohoto ohledu dost nízko.
45+1'
44'
Ostře kopnutý roh vyboxoval do bezpečí André Onana.
43'
Elangův průnik zastavuje těsně před cílem vypíchnutím míče na roh Raphaël Varane.
41'
Dalot si poradil u postranní čáry a po trestném kopu Nottinghamu vhazují naopak hosté.
40'
Antony dos Santos si nabíhal na průnikovou přihrávku z ofsajdu.
37'
Jeden roh už rozhodčí upřel v úvodu utkání Manchesteru, teď to vykompenzovali stejnou chybou v opačném gardu. Domínguez se o roh hlásil po souboji s Wan-Bissakou po právu, sudí viděl jako jediný jeho neexistující teč.
34'
Mainoo fauloval uprostřed hřiště, míč se vrací na kopačky domácích.
33'
Na druhé straně poslal Fernandes zpětnou přihrávku Dalotovi, který se vymotal z obklíčení a předal míč Eriksenovi, ten okamžitě Wan-Bissakovi, jenže nadějnou akci Manchesteru přerušil úspěšným blokem Murillo. Ztlumený míč už si pak pohodlně sebral domácí brankář.
32'
Na levém křídle zachytil přetažený centr Elanga a přihrál pod sebe Yatesovi, jenž z 18 metrů vysoko přestřelil.
30'
Oliveira přiťukával míč pod sebe před Antonym brankáři Turnerovi, který tentokrát zakopává bez zaváhání až za půlící čáru.
28'
Domínguez zavíral zadní tyč po dlouhém autu, s Gibbsem-Whitem si ale neporozuměli a kope se od Onanovy brány.
27'
Centr Gibbse-Whitea posouval Murillo v záklonu hlavou za sebe, k míči se dostal Danilo Oliveira a jeho dělovka se otřela o ruku Wan-Bissaky v pokutovém území. Na penaltu to ovšem není, obránce Manchesteru hrál nejprve stehnem.
26'
Elanga vystihl podrážkou zvednuté nohy jak přes nohejbalovou síť Evansovu rozehrávku a vybojoval na svém protivníkovi roh pro Forest.
25'
Evans šel příliš důrazně po míči a rudí ďáblové se musejí stahovat do svého území.
23'
Výrazné nepřesnosti si teď vyměnila obě mužstva, ukázali se v nepěkném smyslu Antony i Montiel.
21'
Domínguez dával malou domů Turnerovi, americký brankář se teď jen nechápavě dívá na míč, který dnes už potřetí nakopává do zámezí.
19'
Další útočnou vlnu Nottinghamu zabrzdil Elangův faul na Evanse.
18'
Aina unikl po levém křídle, jeho centr však zachytil až u pravé postranní čáry Montiel, který po další výměně míč ztrácí.
17'
Několik minut se hraje uprostřed hřiště, zatím to na nějaké herní povstání ten Hagových svěřenců nevypadá.
14'
Druhý z dos Santosů na hřišti, domácí Murillo, se provinil faulem na Rashforda.
13'
Bruno Fernandes nabízel míč do uličky Antonymu dos Santosovi, ovšem tělem si ho pokryl Ola Aina a ještě šikovně vytloukl bloky.
12'
Onanu málem překvapil spoluhráč Varane, po jeho nečekané teči Domínguezovy střely míč jen proskákal malým vápnem.
10'
Rohovému kopu Gibbse-Whitea hosté odolali.
9'
Nottingham hraje bez bázně a drží míč většinu času na svých kopačkách na soupeřově polovině. Montielův centr srazil Dalot na roh.
7'
Obrana Manchesteru ustupovala před Chrisem Woodem, který si přehodil míč na levačku a zpoza velkého vápna vypálil nad břevno.
5'
Turner odkopává od brány do autu a omlouvá se zdviženou rukou spoluhráčům.
4'
Garnacho utekl po levém křídle, centroval v pádu a zdálo se, že míč ještě lehce tečoval Gibbs-White, ale rozhodčí po doteku boční sítě ukazuje na odkop od brány Nottinghamu.
1'
Hned po minutě nabídl Gibbs-White skákavou přihrávkou střeleckou příležitost Nicolási Domínguezovi, od boku jednoho z obránců se míč odráží na roh.
1'
Domácí hrají v červených dresech a bílých trenýrkách, hosté mají venkovní pruhované dresy, zdánlivě na dálku černobílé, při bližším pohledu se jedná o temnou zeleň.
1'

Nottingham Forest: Turner – Montiel, Niakhaté, Murillo, Aina – Oliveira, Yates (C) – Gibbs-White, Domínguez, Elanga – Wood.
Náhradníci: Vlachodimos – Tavares, Worrall, Williams, Toffolo, Boly, Mangala, Kouyaté, Hudson-Odoi.
Trenér: Espírito Santo

Manchester United: Onana – Wan-Bissaka, Varane, Evans, Dalot – Mainoo, Eriksen – Antony, Fernandes (C), Garnacho – Rashford.
Náhradníci: Bayındır – Reguilón, Kambwala, van de Beek, McTominay, Gore, Medžbrí, Martial, Diallo.
Trenér: ten Hag

Rozhodčí: Robinson – Betts, Howson.
Pro Manchester United jsou domácí snad nejoblíbenějším soupeřem. Vyhrál nad nimi již jedenáctkrát v řadě při celkovém impozantním skóre 39:5.
V letošním kalendářním roce se oba celky utkávají již popáté. Manchester zvítězil na jaře v Nottinghamu 2:0 v lize, 2:0 a 3:0 v semifinálovém dvojzápase Ligového poháru. Na podzim v rámci tohoto ročníku otočil po šokujícím úvodu, kdy prohrával ve 4. minutě 0:2, góly Eriksena, Casemira a Fernandese z penalty na konečných 3:2.
Manchester United
Také hosté si vylepšili náladu v úterním kole výhrou parádním obratem proti třetí Aston Ville. Poločasový výsledek 0:2 otočili dvěma góly Garnacho a vítěznou trefou Højlund na konečných 3:2. Manchester se tak udržel v kontaktu s pohárovými příčkami, ovšem jeho sedmé místo v polovině soutěže má pro historicky nejúspěšnější anglický klub obdobu jen jednou od roku 1990. Před Vánoci Manchester třikrát za sebou neskóroval, navíc ostudně vypadl z Ligy mistrů, kde obsadil ve skupině poslední místo.
Rudé ďábly stále trápí početná marodka, mimo hru jsou Casemiro, Maguire, Lindelöf, Varane, Martínez a Mount, tedy až na posledně jmenovaného vesměs defenzivní hráči.
Ze sedmi zápasů před Vánoci získali fotbalisté Nottinghamu jen bod, pod stromečkem však našli ztracenou formu a na Boxing Day příjemně překvapil na hřišti Newcastlu výhrou 3:1, kterou řídil bývalý hráč domácích „strak“ a letos se sedmi góly nejlepší střelec Nottinghamu Chris Wood. Díky tomu se Forest udržel o dva body nad sestupovým pásmem, byť Luton má zápas k dobru a Everton zase ve hře případné zrušení desetibodového odpočtu na odvolání.
Do duelu s Manchesterem půjdou fotbalisté z kraje Robina Hooda s cílem přerušit černou sérii čtyř domácích porážek. Naposledy odevzdali body výsledkem 2:3 po bezbrankovém poločase Bournemouthu, za který nasázel hattrick Solanke a rozhodl v 94. minutě.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.