Drama při Katalánské rallye. Ogier havaroval a vyhrál Mikkelsen

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Katalánskou rallye vyhrál díky dramatickému závěru norský jezdec Andreas Mikkelsen. K prvnímu triumfu v kariéře mu pomohla havárie mistra světa Francouze Sébastiena Ogiera, který v závěrečné rychlostní zkoušce narazil do svodidel. Martin Prokop obsadil sedmé místo, Jan Kopecký dojel desátý.

Ogier přitom od začátku předposledního podniku šampionátu mířil za třetím triumfem v Katalánsku za sebou a před poslední erzetou vedl před Mikkelsenem o padesát vteřin. V závěru však trojnásobný světový šampion nezvládl průjezd zatáčkou, vrazil do svodidel a utrhnul o ně kolo.

"Samozřejmě jsem si první vítězství představoval jinak, ale Ogier udělal chybu a vyhráli jsme," uvedl norský pilot v televizním rozhovoru v cíli, kde dlouho nemohl uvěřit, že jeho velezkušený týmový kolega z Volkswagenu havaroval. "Nevím, co říct. Je to neuvěřitelné," dodal.

Na druhém místě skončil s třísekundovým odstupem další jezdec Volkswagenu Fin Jari-Matti Latvala a třetí dojel s mankem 21 vteřin domácí Dani Sordo za volantem Hyundaie.

Prokop na sedmé příčce za norským vítězem zaostal o více než čtyři minuty a navázal na sedmé a osmé místo z minulých let. "Nakonec jsem spokojený, potřeboval jsem dobrou rallye po tolika špatných. Alespoň nějaké pozitivum ke konci sezony," uvedl Prokop, jenž v předchozích dvou soutěžích nebodoval.

Desátý s odstupem téměř deseti minut skončil Kopecký. Člen továrního týmu Škoda zaostal v kategorii WRC2 pouhých deset sekund za švédským kolegou Pontusem Tidemandem.

Šampionát uzavře za tři týdny Britská rallye ve Walesu.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Mikkelsen, Flöene (Nor./Volkswagen Polo-R) 3:21,04,8, 2. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo-R) -3,1, 3. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) 21,2, 4. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -1:06,3, 5. Meeke, Nagle (Brit., Ir./Citroën DS3) -1:08,2, 6. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:23,3, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -4:14,2, ...10. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -9:07,5.

Pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 238 b., 2. Latvala 180, 3. Mikkelsen 154, 4. Östberg 110, 5. Meeke 94, 6. Neuville (Belg./Hyundai i20 WRC) 90, ...11. Prokop 39, 24. Kopecký 3.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 387, 2. Citroën 206, 3. Hyundai 202, 4. M-Sport (Ford) 173, 5. Volkswagen II 116, 6. Hyundai II 67, 7. Jipocar 51, 8. FWRT 9.