+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Jan Podroužek
12. listopadu 2015 • 10:25

Trable soupeře Česka. Srbské hvězdy vedou tichý bojkot proti mafii

Srbská reprezentace disponuje hvězdným týmem, výsledky se ale nedostavují
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Swansea - Manchester City 0:4. Souboj posledního s prvním rozhodl Silva SESTŘIH Premier League: Swansea - Manchester City 0:4. Souboj posledního s prvním rozhodl Silva
Růžička se vrátil do reprezentace a hattrickem sestřelil Finy. Takový návrat jsem nečekal, přiznává Růžička se vrátil do reprezentace a hattrickem sestřelil Finy. Takový návrat jsem nečekal, přiznává
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hvězdy Premier League, Serie A. Dohromady reprezentace, že zbylá Evropa může závidět. Ale nezávidí. Úspěchy žádné, chybí na velkých akcích. Srbové. Kolarov, Matič, Ivanovič, Tošič, a ještě hodně dalších, jsou v tichém bojkotu. Kvůli mafiánsky řízenému tamnímu fotbalovému svazu v národním týmu zabírají jen na nezbytné minimum. V pátek se postaví v přípravě Česku.Ve Francii nebudou. I v Brazílii chyběli, v Polsku a na Ukrajině taky. Z poslední kvalifikace, v níž měli třeba Arménii a Albánii, urvali jen čtyři body. Hvězdní Srbové, jedna individualita za druhou jako zvon, ale reprezentace je jeden obří neúspěch. Bez postupu.

Jestli je to padlé na hlavu, nedává to smysl, hádanka, tak hluboko za tím jsou důvody, které všechno vysvětlí. Hráči se jezdí na srazy spíš jenom potkat, kamarádsky pokecat, na hřišti zapnout tak na půl plynu. Vidina, že by svůj národní tým někam posunuli, je netankuje. Drsné? To tedy...

„Především jde o to, že sami hráči absolutně ztratili víru v systém, který vládne fotbalu v Srbsku,“ vykládá Aleksandar Ilič, Srb, který žije v Česku a byl před lety blízko tamnímu fotbalovému svazu jako jeden z šéfů oficiálního fanklubu reprezentace. Tímhle výrokem posouvá fakta od ufňukaných hráčů ke shnilému prostředí, pro které žádná velká bohatá hvězda z logických příčin nechce udělat nic víc, než je nezbytně nutné.

Srbský fotbal podle Iliče ze sta procent ovládla mafie. A nejen fotbal. Nejde o žádné kluky z ulice, ale o politické špičky, o muže z vedení sportovních asociací, o policejní náčelníky. Na srbské lize prý nepotkáte v ochozech tátu s dítětem, ale tyhle mafiánské kmotry, kteří mají ve sportu svoje finanční podíly.

V takovém prostředí se utápí fotbal od Bělehradu až po malé vesničky. Kluby nemají potřebné zázemí, chybí tréninkové plochy, hlavní stadiony jsou staré ruiny. „Když je osmnáctiletý kluk dobrý, připravený na vyšší metu, nerozmýšlí se a upaluje do zahraničí. V takových podmínkách nechce nikdo zůstávat,“ uvádí Ilič.

Vedení svazu je tvořeno z bývalého managementu Partizanu Bělehrad. To se srdečně stará o protlačení svého milovaného klubu, další velká značka Crvena Zvezda může puknout vzteky a obviňuje druhou stranu z toho, že jí hází klacky pod nohy.

A ve hře jsou i hráčské agentury. Prý také řízené mafiánskými strukturami. Hlavní je profit, nikoliv vývoj fotbalisty. Hvězdám je vtloukáno do hlav, aby národní tým vytěsňovali.

„Hráče jako Ivanovič nebo Kolarov celá tahle situace v Srbsku štve a z jejich strany jde o jakýsi tichý bojkot. Jsou velcí kamarádi, proto jezdí na srazy a na reprezentaci se ještě nevykašlali úplně. Jsou rádi, že spolu mohou strávit čas, promluvit si o všem, ale na hřišti se chovají spíš odbojně,“ potvrzuje Ilič.

V pátek Ostravě-Vítkovicích se představí velké hvězdy. Ale bez národního soucítění, s protestním projevem, že pokud se v srbském fotbale nezačnou měnit pořádky, důležité mistrovské zápasy bude reprezentace odevzdávat a dobrovolně se připravovat o vrcholné akce.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze