5. prosince 2016 • 12:06

Kloppa dostalo Csaplárovo pravidlo. Vést 2:0 je nebezpečné, slyšel i Lineker

0
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
Vecheta proti Spartě dvakrát na hraně, ČK pro Tanka správně. Liberec měl mít penaltu

Tahle stará česká „pravda“ v drtivé většině případů neplatí, ale když už, každý si jí všimne. Teď i Jürgen Klopp ví, že vedení 2:0 v poločase je to nejhorší, co se může týmu stát… Jako jeho Liverpoolu v Bournemouthu, kde nakonec lehl 3:4.

Nic mu na duši neuleví, že přesně ví, co se po pauze stalo. „Dali jsme jim míč. To se stalo,“ říká Klopp. „Fotbal není krasobruslení, nehraje se na krásu. Hráči vědí, že jsme jim to odevzdali, že soupeř vyhrál jenom díky nám. Pustili jsme je do hry. Věděl jsem, že takové okamžiky přijdou,“ lituje trenér.

Ano, je to hlavně pro hlavu ošemetné, zápas se snáz vypustí. Hotovo, pohoda, ještě poločas a domů… I proto před léty trenér Josef Csaplár s nadsázkou vyřkl památnou větu: „Vedení 2:0 v poločase je to nejhorší, co se může stát.“

Gary Lineker nejspíš trenéra Csaplára nezná, přesto v pauze při dvoubrankovém vedení Liverpoolu tweetoval: „Kdy se vedení 2:0 stalo nebezpečným? Často to teď slýchám. Rád bych znal procento případů, kdy vedoucí tým prohrál. Tuším, že nebude vysoké.“

Ptal se jistě jen ze zvědavosti, obrat určitě nepředpokládal. Tím spíš, že Liverpool totálně dominoval. Jenže po pauze se začaly dít věci, o kterých domácí trenér Eddie Howe řekne: „Píšeme klubovou historii.“

Skoro za všechno mohl Ryan Fraser. Že něco předvedl, o tom vypovídá, že na hřiště přišel v 55. minutě a ještě byl zvolen Mužem utkání. Hned po třiceti vteřinách zařídil penaltu, z níž přišlo snížení na 1:2.

SESTŘIH Premier League: Bournemouth – Liverpool 4:3. Senzační obrat domácích

Je vedení 2:0 nevýhoda? Jak to funguje v Anglii a v Česku
Anglie
V Premier League se dosud odehrálo 1062 utkání s poločasovým výsledkem 2:0. Ve 23 z nich, včetně Bournemouthu, prohrávající tým zápas nakonec otočil – tedy ve 2,17 procentech případů.

Česko

Deník Sport letos v dubnu 2/77 spočítal bilanci týmů v ePojisteni.cz lize, které od sezony 2014/2015 vedly v průběhu první půle 2:0. Ze 77 případů zvítězily vedoucí celky v 67, osm duelů skončilo remízou a ve dvou prohrávající týmy zápas otočily – tedy ve 2,60 procentech případů.

Chvilku na to se dočkal Lineker odpovědi. Statistický portál OptaJoe mu odepsal, že podobný obrat se dosud v Premier League odehrál ve 22 z 1061 případů, kdy jeden tým vedl v půli 2:0. Na procenta 2,07.

Jenže Liverpool chtěl ukázat, že to byl jenom omyl. V 64. minutě Emre Can povedeně zvýšil na 3:1. „Nemyslím, že se z toho Bournemouth oklepe,“ napsal bývalý velšský útočník John Hartson.

Oklepal. V 76. minutě Fraser, pro svou výšku 163 cm přezdívaný Wee-Man (Maličký), snížil na 1:2. O tři minuty později Steve Cook po Fraserově přihrávce vyrovnal na 3:3. „Vypadalo to, že jsme dali gól z každého útoku, co jsme měli,“ říká trenér Howe.

Takže srovnáno a jeden by čekal, že outsider zaleze a ubrání, co těžce vydobyl. Omyl. „Bylo by to snadné, ale sednout si a bránit, to nejsme my. To moji hráči neumí,“ tvrdí Howe. Vyplatilo se.

Nathan Aké ve třetí minutě nastavení nadvakrát zatloukl balon, který vyskočil z košíku liverpoolského gólmana Lorise Kariuse. „Liverpool musí v lednu přivézt gólmana,“ glosoval to někdejší záložník Robbie Savage.

„Neuvěřitelný comeback,“ vypráví střelec Aké. „Trenér nám řekl, ať to nevzdáváme a dáme do toho všechno,“ říká hráč, který hostuje z Chelsea. Té pomohl, protože Liverpool na ni namísto jednoho bodu ztrácí i nadále čtyři.

„Je to pro nás velmi zvláštní den,“ tvrdí domácí kouč Howe.

„Poučíme se. Nestalo se nic, krom toho, že jsme ztratili tři body. Všechno ostatní je O. K.,“ říká Klopp.

„Dobrá práce, Bournemouth. Odhaduju, že to procento se moc nezvedlo,“ napsal Lineker.

Moc ne, ale přece. Z 2,07 na 2,17. O jednu desetinu.

1. Chelsea 38 30 3 5 85:33 93
2. Tottenham 38 26 8 4 86:26 86
3. Manchester City 38 23 9 6 80:39 78
4. Liverpool 38 22 10 6 78:42 76
5. Arsenal 38 23 6 9 77:44 75
6. Manchester Utd. 38 18 15 5 54:29 69
7. Everton 38 17 10 11 62:44 61
8. Southampton 38 12 10 16 41:48 46