Švédsko zdolalo Dány, Slovensko porazilo Francii a je na MS zatím stoprocentní

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Hokejisté Slovenska vyhráli i druhý zápas na šampionátu v Rusku. Po Maďarsku si poradili i s výběrem Francie. Přestože už od druhé minuty prohrávali, dokázali zápas otočit a vyhrát 5:1. Výběr Dánska vedení proti Švédsku neudržel a nakonec prohrál 2:5.

Dánsko senzaci nepřipravilo, se Švédskem prohrálo

Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v Moskvě Dánsko 5:2 a po dvou zápasech mají na kontě pět bodů stejně jako česká reprezentace, s kterou se utkají v pondělí. Oba týmy se se shodným skóre dělí o první místo ve skupině A. Dánsko sice v severském derby vedlo, ale Švédové čtyřmi góly ve druhé třetině otočili vývoj zápasu.

Dvěma góly se na výhře favorita podílel Mikael Backlund, tři asistence si připsal Linus Omark. Vítězové se čtyřikrát prosadili v početní výhodě. "Máme před sebou ještě hodně dlouhou cestu a musíme být lepší. Jdeme ale správným směrem. Dáváme hodně gólů v přesilových hrách. Zatím z toho mám dobrý pocit," řekl trenér Švédska Pär Marts.

Švédové v pátek nečekaně ztratili bod za výhru nad Lotyšskem až v prodloužení, další ztrátu ale nedovolili. Dánové sice vyhráli první třetinu, když se prosadil v přesilové hře Ehlers, ve druhé třetině ale favorit duel otočil.

V 28. minutě vyrovnal Rosén a poté v přesilových hrách jeho spoluhráči definitivně zlomili dánský odpor. Nejprve skóroval Backlund a pak se Dánům stal osudným faul Jespera B. Jensena, který dostal čtyřminutový trest za hru vysokou hokejkou. A Švédové toho dvakrát využili. Nejdříve se prosadil Nygren, potom se v zápase podruhé mezi střelce zapsal útočník Calgary Backlund.

"Věděli jsme, že musíme důvěřovat svým instinktům. Víme, že Dánové mají dobrý tým s řadou výborných hráčů. Tak od 25. minuty jsme měli lepší pohyb a oni s námi měli velký problém," řekl Robert Rosén. "Když máte tolik přesilovek, je důležité dát nějaký gól. V minulém zápase se nám to nepovedlo, takže je hezké, že teď to vyšlo," uvedl Backlund.

Po 40 minutách tak bylo jasné, že Dánsko nenaváže na výhru nad Norskem a tentokrát vyjde bodově naprázdno. O pátý švédský gól se postaral v další početní výhodě Nyquist, poslední slovo měl ale šest sekund před koncem Jesper B. Jensen.

Švédsko - Dánsko 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 28. Rosén (Fantenberg, Ritola), 29. Backlund (Ericsson, Omark), 38. Nygren (Omark, Sundström), 39. Backlund (Ericsson, Omark), 50. Nyquist - 16. Ehlers (J. Jensen, Eller), 60. J. Jensen (Bjorkstrand, Green). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Iverson - Chartrand-Piche (oba Kan.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 5:8. Využití: 4:1. Diváci: 5385.

Švédsko: Fasth - Larsson, E. Gustafsson I, Fransson, E. Gustafsson II, Nygren, Fantenberg - Ericsson, Backlund, Omark - Nyquist, Wennberg, Klasen - Sundström, Rosén, Ritola - Lundberg, Sjögren, Norman. Trenér: Pär Marts.
Dánsko: Dahm - J. Jensen, Nicholas Jensen, Boedker, Lassen, Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Kristensen - Ehlers, J. Hansen, Eller - Storm, Nicklas Jensen, Madsen - Bjorkstrand, Christensen, Green - Starkov, Poulsen, Bau Hansen. Trenér: Jan Karlsson.

Slovensko je na MS zatím stoprocentní, porazilo i Francii

Hokejisté Slovenska zvládli i druhé utkání na mistrovství světa v Rusku, když porazili Francii 5:1. Spolu s favority celého turnaje Kanadou a Finskem tak zůstávají v základní skupině B v Petrohradu stoprocentní. Slováci sice inkasovali jako první už po 69 vteřinách hry, ale vývoj ještě do první přestávky otočili.

Francouzi soupeře v úvodu dokonale zaskočili, když Perret zakončil samostatný únik střelou a překonal brankáře Júliuse Hudáčka. Již na konci čtvrté minuty bylo vyrovnáno, když na modré čáře napřáhl slovenský kapitán Sekera a trefil se přesně. Ve 14. minutě navíc z mezikruží udeřil další bek Graňák a Slováci vedli.

Krátce po polovině zápasu se dvakrát v krátkém sledu vyznamenal Hudáček, když dokázal uhájit branku před pohromou při šancích, v nichž se ocitli Raux s Bozonem. Galský kohout místo jásotu z vyrovnání brzy zaplakal, neboť Bakoš v 35. minutě využil přesilovku, jen 48 vteřin poté si s Huetem pohrál Libor Hudáček a zvýšil už na 4:1.

Do třetího dějství nahradil Hueta v brance Francouzů Hardy a vyznamenal se při velkých šancích Lušňáka a Bakoše, ale i on ještě inkasoval. Poté co Jaroš nabral sílu na trestné lavici a jeho spoluhráči ubránili oslabení, zakončil v 58. minutě pěkně sehrané přečíslení tří na jednoho a uzavřel účet zápasu.

Francie - Slovensko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Perret (Beron) - 4. Sekera (L. Hudáček, Viedenský), 14. Graňák (Dravecký, Lušňák), 35. Bakoš (Meszároš, Sersen), 36. L. Hudáček (Jurčo, Viedenský), 58. Jaroš (Viedenský, Jurčo). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Gebei (Maď.) - Lazarev (Rus.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 3850.

Francie: Huet (41. Hardy) - Auvitu, Trabichet, Beron, Chakiachvili, Janil, Raux, Dieude-Fauvel - Fleury, Bellemare, Desrosiers - Y. Treille, Meunier, Perret - S. Treille, Bozon, Bertrand - Claireaux, T. Da Costa, Ritz. Trenér: Dave Henderson.
Slovensko: J. Hudáček - Sersen, Meszároš, Sekera, Marinčin, Mikuš, Graňák, Švarný, Jaroš - Daňo, Réway, Bakoš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Lušňák, Šťastný, Hrnka. Trenér: Zdeno Cíger.

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.