26. května 2007 • 00:00

Přízrak znovu ožívá?

Děčín poprvé v ligové historii vyhrál v Prostějově a vyrovnal stav semifinále na 2:2 PROSTĚJOV - Kdyby byla v Česku pláž, mohli by si na ni basketbalisté Nymburka na pár dní lehnout a opalovat se. Soupeře pro finále Mattoni NBL, které začíná příští pátek, nemají ani po včerejšku. Mnohými už odepisovaný Děčín se znovu vzepřel Prostějovu, čtvrté semifinále vyhrál v jeho hale 81:75 a vynutil si pátý zápas. Až ten, příští středu v Děčíně, rozhodne. Byla to válka, v níž nebylo slyšet vlastního slova, z hráčů se řinul pot a málem bylo slyšet praštění, jak na sebe bojovníci v četných soubojích naráželi. V 35. minutě důrazně zarazil míč do koše domácí pivotman Nečas, posunul skóre na 73:71 a zblízka pak triumfálně řval do obličeje soupeře Houšky. Smál se však nakonec děčínský hráč. Dvě minuty před koncem proměnil nepolapitelný Sanders trojku na 73:76, což přineslo Prostějovu definitivní újmu. "Vím, že to je obehraná písnička, ale když vidíte, co tam Sanders předvádí, můžete vymýšlet hráče zápasu jak chcete a stejně skončíte zase u něho," rozplýval se Pavel Budínský, kouč vítězů. Zaskočení domácí hráči, kteří za žádnou cenu nechtěli připustit srovnání série a cestu na rozhodující mač ven, vypustili v závěru drtivou palbu jako v NHL. Každý hráč, který dostal míč, okamžitě zkoušel trojku, doskakující borci posílali balony zase ven do pole a následovala opakovaná palba. Jenže střely se odrážely od obroučky nebo od desky jako nahazované puky na mantinel. Za nadšeného poskakování hrstky svých fanoušků za košem dokončil Děčín demolici domácí sestavy ze šestek a oslavil historicky první ligovou výhru v Prostějově. "Přišla v pravý čas. Chtěli jsme přečkat poločas, to se nám povedlo, měli jsme i víc štěstí. Zvedli jsme se, ale k postupu máme pořád stejně blízko jako Prostějov," řekl děčínský střelec Pavel Miloš. Ožívá teď před Prostějovem znovu přízrak semifinále? Potřetí měl klub krok do finále a potřetí ho nezvládá. Působí nervózně, nejistě, zranitelně. Další vynikající výkon navíc podal v závěrečné čtvrtině Sanders. Sedm minut obstarával střelbu svého celku výhradně on, jedenácti body v řadě držel vyrovnaný stav 71:71. Bombardoval koš z tříbodové vzdálenosti i nájezdy. "Jenže tak zkušení hráči, jako máme my, by jeho pohyb po hřišti měli registrovat. Měli by vědět, že ať je kdekoliv, musí ho bránit. Přitom on najížděl a nikdo ho nezastavil," bědoval prostějovský trenér Miroslav Marko. Bylo to podruhé v zápase, co se zase potvrdilo, že Sanders rovná se Děčín a Děčín rovná se Sanders. Poprvé na konci první půle, když se třemi fauly usedl na lavičku. Děčín v té době vedl 32:21, ale za tři minuty měl po náskoku. Vypadalo to, jako když hladoví špačci čekají, až strážce vinohradu odstraní strašáka z pole, aby se mohli vrhnout na kořist. V tu chvíli domácí tým soupeře cupoval. Děčín do poločasu s bídou udržel mírné vedení a do té druhé měl Sanderse zpět, což mu v závěru přineslo život. *** statistika PROSTĚJOV-DĚČÍN 75:81 Stav série: 2:2 Body: Nečas 17, Bryan 15, Tomaszek 12, Stuchlý 9, Crisp a Kudelin 7, Czudek 5, Novák 3 - Sanders 25, Mulligan 18, J. Houška 11, Miloš, Soukup a Balík 6, Houser 5, P. Houška a Holanda 2. Trojky: 28/4:20/6. TH: 32/25:36/29. Fauly: 31:29; 5 chyb: 36. Kudelin, 40. Nečas - 39. P. Houška. Rozhodčí: Šedivý, Paulík, Vondráček. Diváků: 1500. Po čtvrtinách: 12:24, 35:38, 56:60. Nejlepší hráč: Sanders (Děčín).