Ivo Pospíšil
21. června 2016 • 17:20

LeBron zlomil 52 let kletby. Cleveland mučil Jordan i legenda NFL

TOP VIDEA
Život je sranda. Hokejové hvězdy se dojemně loučily s Josefem Augustou Život je sranda. Hokejové hvězdy se dojemně loučily s Josefem Augustou
Jarolímův hattrick je stále rekordní. Dal ho za Bohemians ve 38 letech Jarolímův hattrick je stále rekordní. Dal ho za Bohemians ve 38 letech
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vkročit na tohle území znamenalo žít celý rok pátek třináctého. Údolí slz – v těchto siločarách se snoubila smůla s prokletím. Vysmívaní, opovrhovaní, a když už občas sahali po úspěchu, vždy o něj krutě obraní. Až do včerejška! „LeBron nás zbavil kletby,“ slaví v Clevelandu historicky první titul v NBA, a co se týče všech sportů, premiérový po dlouhých dvaapadesáti letech utrpení.Je to daleký návrat do minulosti. Když Cleveland naposledy slavil titul v jakémkoliv sportu, v NBA hrálo jen devět týmů (Cavaliers ještě ne), 63 % dnešních obyvatel města, včetně maminky LeBrona Jamese, ještě nebylo na světě a řada fanoušků hltala triumf tehdejších Cleveland Browns v NFL jen u rozhlasového přijímače.

Psal se rok 1964 a do včerejška to byl jejich poslední triumf.

„Tenhle ale byl mnohem hezčí. Jako zázrak,“ radoval se nyní jeden z pamětníků, sedmdesátiletý fanoušek John Polance, který byl před dvaapadesáti lety studentem na vysoké škole, a oči se mu nyní leskly slzami. Jako by po všech těch letech nevěřil. Jako by se probudil ze zlého snu do reality. Doba temna skončila – a osud města v Ohiu, coby otloukánka sportovních dějin, se včera zlomil. „Nikdy jsem nevěřil, že se toho dočkám,“ kroutil hlavou i další fanoušek Tim Lowell.

Vyprávěl, jak v roce 1987 na vlastní oči viděl, jak v konferenčním finále NFL quarterback Denveru John Elway upevnil během pěti minut a dvou sekund v závěru zápasu svou legendu, slavnou The Drive. Šlo o sérii patnácti akcí, kterou překonal bez dvou yardů celé hřiště a 37 sekund před koncem hodil vyrovnávající touchdown, předehru před vítězným field goalem Denveru v prodloužení.

Lowell sledoval i o dva roky později, jak Michael Jordan popravil v play off NBA Cleveland slavnou „the shot“ v poslední vteřině. A viděl i v roce 1997, když v sedmém rozhodujícím finále Světové série MLB Cleveland Indians prohráli s Florida Marlins. „Tehdy jsem myslel, že už dostanu infarkt,“ říkal Lowell.

Ta pověst se rozšířila celou Amerikou. Aréna Browns se nazvala továrnou na smutek a město prokletou zónou. „Je to město, které mučí vlastní fanoušky,“ glosovalo to ESPN.

Od té doby navíc ještě Cleveland prohrál finále NBA v roce 2007, po Jamesově odchodu stvořil rekordní sérii 26 proher v řadě a vloni padl ve finále NBA opět. Jenže i to zlé má svůj konec.

720p 480p 360p 240p
Konec sportovní kletby města Cleveland posvětil i Bůh

„Kletba je zlomena,“ konstatoval včera komisionář NBA Adam Silver a guvernér Ohia John Kasich se přidal: „Od teď se může říkat, že Cleveland je domov šampionů.“ Dokonce těch prvních, kteří otočili v historii NBA finálovou sérii z 1:3 na 4:3!

„LeBronova tvář by měla být zvěčněna na Mount Rushmore,“ pronesl proto zase jiný fanoušek narážející na skálu s obličeji zásadních postav amerických dějin. Když proto zazněl v dalekém Oaklandu závěrečný klakson a tým si na Twitter dal status „Clevelande, uvěř“, tisíce fanoušků brečely a objímaly se. Lístky na slavnostní ceremoniál se vyprodaly za pár minut.

„Už se těším, až vám tu trofej přivezu,“ vzkázal jim tak James. A příjezd jeho týmu má být pohádkovou show, kterou Cleveland nikdy nezažil. Kletbu totiž umí zlomit jen praví kouzelníci.

Oslavy historického titulu NBA v Clevelandu
Oslavy historického titulu NBA v Clevelandu

Témata:  sportbasketbaljamesClevelandlebronnfljordan