+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
11. března 2010 • 09:37

Polská běžkyně byla na OH pozitivní na doping

Autor:
Ilustrační foto
TOP VIDEA
TOP 5 gólů 4. kola: Hrošovského dělo, Graiciarovo poprvé i jubilant Lafata TOP 5 gólů 4. kola: Hrošovského dělo, Graiciarovo poprvé i jubilant Lafata
SESTŘIH La Ligy: La Coruňa - Real Madrid 0:3. Klidná výhra, Ramos byl vyloučen SESTŘIH La Ligy: La Coruňa - Real Madrid 0:3. Klidná výhra, Ramos byl vyloučen
VŠECHNA VIDEA ZDE

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková měla na olympijských hrách ve Vancouveru pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Ve středu večer o tom informoval Polský olympijský výbor.Marková je první závodnicí z vancouverské olympiády, na niž padlo podezření z dopingu. Na hrách bylo provedeno celkem 2000 testů. Pozitivní nálezy měli i slovenský hokejista Ľubomír Višňovský a ruská hokejistka Světlana Terentěvová. Protože však nešlo o závažná provinění, vyvázli oba jen s varováním od MOV.

Marková se testu podrobila po štafetě na 4x5 kilometrů, v níž Polky obsadily šesté místo. Když vyšel najevo pozitivní výsledek, požádala polská závodnice o zopakování zkoušky. To se stane v pátek.

Pokud bude pozitivní i kontrolní test, zahájí Mezinárodní lyžařská federace (FIS) s Markovou disciplinární řízení. Hrozil by jí až několikaletý zákaz závodění. Oproti původním plánům Polka nebude startovat v dnešním závodu Světového poháru v norském Drammenu.

Marková byla po Justyně Kowalczykové ve Vancouveru nejlepší polskou běžkyní. V závodu na 30 kilometrů, který Kowalczyková vyhrála, skončila na jedenáctém místě. Ve sprintu dvojic společně se Sylwií Jaškowiecovou obsadila deváté místo.

"Pokud druhý test potvrdí podezření, vrhne tento incident stín na pro Polsko nejúspěšnější olympijské hry," řekl generální sekretář Polského olympijského výboru Adam Krzesiňski.

Na předloňské letní olympiádě v Pekingu testy z dopingu usvědčily polského kajakáře Adama Seroczyňského.

Po dopingovém prostředku EPO sahají vytrvalostní sportovci, "zkušenost" s ním udělala řada cyklistů. Jde o hormon, který způsobuje větší produkci červených krvinek a tak i vyšší výkonnost sportovce.

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze