FORTUNA:LIGA - Základní část - 27. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Ml. Boleslav - 7. dubna 2024   18:00

Sparta
44' Birmančević
1:1
(1:1)
Ml. Boleslav
20' Kairinen (vl.)

Vindahl – Vitík, Sørensen (76. Wiesner), Krejčí ml. (C) – Preciado, Solbakken (46. Ryneš), Kairinen, Zelený (46. Panák) – Birmančević (76. Olatunji), Kuchta, Haraslín (65. Sadílek).
Vorel, Surovčík – M. Ševčík, Laçi, Karabec, Tuci.
Rouček – Kříž, Leška
epet Arena, Praha-Bubeneč
17 009 diváků
Mikulec – Král, Suchý, Karafiát – An. Kadlec (90+2. D. Mareček), Sakala, Matějovský (C) (64. Vaníček), Fulnek – Ladra (88. D. Šimek), Hilál (64. Pulkrab), Kušej (64. Solomon).

SESTŘIH: Sparta - Mladá Boleslav 1:1. Další úlet Preciada, Slavia vede ligu

Fotbalisté Sparty po ztrátě s Mladou Boleslaví opouštějí čelo tabulky a tři kola před koncem základní části ztrácejí bod na nového ligového lídra Slavii. Pokud se sešívaným podaří po třech letech oslavit titul, měli by do Boleslavi poslat pořádný dárkový koš, jejich úhlavního rivala Boleslav jako jediná letos oloupila o pět bodů!
Skóre dnešního zápasu za letního počasí určily už před přestávkou rohové kopy, když si nejprve do vlastní sítě srazil míč Kairinen, aby gólem do šatny dorážkou Krejčího břevna vyrovnal po sparťanském rohu Birmančević.
Spartu pak popravil stejně jako v derby nesmyslným vyloučením za faul po odpískání Preciado, v deseti si proti vyspěle hrající Boleslavi sice vytvořila pár náznaků šancí, ale zápas už zlomit nedokázala.
Mladá Boleslav pod trenérem Holoubkem bodovala pošesté v řadě a drží se na pohárových příčkách.
Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 7:2. Střely mimo: 7:1. Rohy: 7:5. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 7:14.
90+5'
90+5'
Mladá Boleslav hraje s přehledem a drží míč v závěru nastavení na svých kopačkách.
90+4'
Právě Filip Panák zakončoval po dlouhém nákopu, ale v beznadějné pozici hlavičkuje vedle brány.
90+4'
Solomon nedaleko středového kruhu srazil Panáka.
90+3'
Šimek s Marečkem se snažili udržet míč u rohového praporku, nakonec ale sparťanští hráči vytloukli bloky a rozehrává Vindahl.
90+2'
Střídání v týmu FK Mladá Boleslav:
ze hřiště odchází Andrej Kadlec, přichází Daniel Mareček.
90+2'
V boleslavské šestnáctce je to jeden dlouhý závar, Spartě se ale nedaří protlačit do zakončení.
89'
Na Vitíkův centr zprava vyskočil Ladislav Krejčí a hlavičkuje přímo do náruče Petra Mikulce.
88'
ze hřiště odchází Tomáš Ladra, přichází David Šimek.
87'
Na hřišti byly dva míče, Kuchta jeden z nich odkopnul, ale od reklamního panelu se odráží zpět do hřiště. Vypomohl tak hostující Král.
86'
Sadílkův centr pohodlně vyhlavičkoval Karafiát, který po odchodu Matějovského převzal kapitánskou pásku.
85'
Ladra ťukl míč doprava Solomonovi, který mu míč vracel polovysokým centrem. Boleslavský křídelník však ve výskoku nedokázal přes těsnou obranu zakončit a míč se odráží do zámezí.
84'
Po chybě v mladoboleslavské rozehrávce stáhl Sakala Krejčího, rozhodčí správně ponechal Spartě výhodu a brejk zakončil křížnou střelou nad břevno Kuchta.
83'
Kairinen orazítkoval tyč
83'
Po několika dalších odrazech v pokutovém území a Olatunjiho teči se ke střele dostal na velkém vápně Kaan Kairinen, který mohl smýt svou vinu při vlastním gólu, jenže orazítkoval pouze pravou tyč mladoboleslavské brány!
83'
Olatunji prodloužil míč hlavou za sebe Kuchtovi, jenž mu ho stejným způsobem vrátil, nigerijského útočníka však pokryl prvoligový začátečník Král.
81'
Matěj Pulkrab (Mladá Boleslav) vidí žlutou kartu za faul uprostřed hřiště.
80'
Kuchtovu střílenou přihrávku nedokázal usměrnit mezi tyče Olatunji. Vzrušení bylo ovšem zbytečné, jednalo se o ofsajd.
80'
Solomon uháněl za nakopnutým míčem, v souboji jeden na jednoho jej však uhlídal Panák.
79'
Oslabený mistr pokračuje v náporu. Sadílkův dlouhý aut přeposlal hlavičkou do horní sítě Panák.
78'
Mikulec si u pravé tyče s jistotou pokryl Sadílkovu ránu z rohu pokutového území.
77'
Na rohový kop naskočil Ladislav Krejčí a prudce hlavičkoval těsně vedle pravé tyče.
76'
Vitík vyvezl míč pro Olatunjiho, který ideální okamžik pro střelu prováhal, nicméně ještě přistrčil míč Rynešovi, jehož dělovku srazili Boleslavští na roh.
76'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Veljko Birmančević, přichází Victor Olatunji,
ze hřiště odchází Asger Sørensen, přichází Tomáš Wiesner.
74'
Další díl seriálu soubojů o míč mimo pokutového území mezi Mikulcem a Birmančevićem zvládl brankář hostů opět bravurně.
74'
Daniel Mareček však přetažený centr nezpracoval, vhazují domácí.
73'
Boleslav okamžitě útočí po pravé straně, Solomonův centr je sražen na rohový kop. Z kotle modrobílých zní „My chceme gól!“
73'
Mikulec tentokrát drze přehodil napadajícího Kuchtu a lobem předává míč Karafiátovi.
71'
Suchý objal Krejčího, na penaltu málo
71'
Birmančevićův krátký roh posouval Panák patičkou za sebe, ale domácí se neprosadili v zahuštěném prostoru do zakončení.
70'
Petr Mikulec (Mladá Boleslav) zazmatkoval, předkopl si míč před vápno a tam pak fauloval Birmančeviće, za což dostává žlutou kartu.
69'
Dnešní utkání sleduje 17 009 diváků.
69'
Trenér Sparty Brian Priske dostává za protesty žlutou kartu, kvůli které nebude smět na lavičku v příštím ligovém kole.
69'
Vzápětí po nákopu vpřed naopak přichází nedovolený zákrok Krejčího na Karafiáta.
68'
Po odpískaném útočném faulu na pravém křídle se hodně zlobí hostující Solomon, který si posadil na zadek Ryneše.
67'
Vitík vystoupil proti Fulnekovi a zakopává míč za postranní čáru.
65'
ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Lukáš Sadílek.
64'
ze hřiště odchází Vasil Kušej, přichází John Solomon,
ze hřiště odchází Marek Matějovský, přichází Antonín Vaníček,
ze hřiště odchází Abdalláh Júsuf Hilál, přichází Matěj Pulkrab.
63'
Kušejův centr odhlavičkoval Panák a mladoboleslavský reprezentant vzápětí při pokusu dostat se znovu k míči fauluje.
63'
V přesilovce získává celek z města škodovek další rohový kop.
62'
Znovu Kuchta ideálně nabil Matěji Rynešovi, jehož tvrdá rána ze střední vzdálenosti proletěla těsně vedle mladoboleslavské levé tyče.
61'
Jan Kuchta zabojoval u lajny o ztracený míč a získal pro Spartu roh.
60'
Emoce na Letné. Kušej přišlápl Haraslína
60'
Vasil Kušej (Mladá Boleslav) zastavil protiútok Sparty faulem na Haraslína, za který vidí žlutou kartu.
60'
Z předchozí situace vyplynul roh, který však Kairinen posílá přímo Mikulcovi do rukavic.
59'
Další Preciadův zkrat. Loktem oplácel Sakalovi. Vyloučení!
59'
Doslova ránu do vazu zasadil vlastním spoluhráčům Angelo Preciado (Sparta). Po střetu s Bensonem Sakalou v boleslavské šestnáctce se ohnal po protihráči loktem a stejně jako v derby dostává červenou kartu!
58'
Birmančevićovu tvrdou ránu z hranice šestnáctky odrazil holenními chrániči Karafiát.
57'
Sudí Rouček pouští hraniční zákrok Preciada na Ladru.
55'
Po rohu zprava Sparta pouze vhazovala z levé strany, ale Vasil Kušej zakopává míč přes celé hřiště až k Vindahlovi, jehož příliš prudký odkop končí v zámezí.
55'
Sparťanský nápor pokračuje dalším rohem, za bouřlivé podpory kotle ho běží rozehrát Kairinen.
54'
Hostující gólman vyrazil z malého vápna vpřed a vyboxoval centrovaný míč do bezpečí.
53'
Krejčího jedovku vyrazil Mikulec na roh
53'
Mikulce protáhl utěšenou ranou k levé tyči z plného běhu Ladislav Krejčí. Mladoboleslavský brankář vyškrabuje s námahou na roh.
53'
Roh vybojovala Mladá Boleslav. Neujaly se však postupně centry a nákopy Matějovského, Fulneka ani Suchého.
51'
Další sparťanský ofsajd a v něm přistižen Kuchta.
50'
Karafiátovi se nepovedla rozehrávka přímého kopu z vlastní půlky a sám pak musel hasit brejk vypíchnutím míče Birmančevićovi.
49'
Vitík obejmul oběma rukama Ladru, míč nicméně po odrazu o jeho tělo končí v zámezí.
48'
Haraslín nabíhal na Birmančevićovu průnikovku z postavení mimo hru.
47'
Preciadův centr odhlavičkoval Ondřej Karafiát a míč ještě cestou do zámezí tečoval někdo z domácích, takže vhazuje Boleslav.
46'
Brian Priske zamíchal rozestavením, kapitána Krejčího po vzoru Ivana Haška vysunul do středu zálohy. Jeho místo zaujal Panák, zatímco Ryneš hraje klasicky levý kraj.
46'
ze hřiště odchází Markus Solbakken, přichází Matěj Ryneš,
ze hřiště odchází Jaroslav Zelený, přichází Filip Panák.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 58% – 42%, střely na bránu 4:2, střely mimo 2:1, rohy 3:2, ofsajdy 0:2, fauly 4:4.
Skóre prvního poločasu dohrávky 27. ligového kola určily rohové kopy. Po tom boleslavském se trefil do vlastní sítě Kaan Kairinen, v závěru poločasu ale Boleslav nevyužila velkou příležitost na zvýšení trestným kopem Tomáše Ladry a naopak po posledním sparťanském rohu už pálil do správné brány Veljko Birmančević, který dorazil hlavičku Ladislava Krejčího do břevna.
Mladá Boleslav hraje na Letné výbornou partii a kromě této situace mistra prakticky nepustila do šance.
45+2'
45+1'
Hilál si sklepl Králův nákop hrudí, Ladra mu míč vrátil do běhu, ale přenesení bahrajnského útočníka na levé křídlo končí v zámezí.
44'
Krejčího hlavičku do břevna dorazil Birmančevič, 1:1
44'
Sparta právě vstřelila branku!
Odražený míč po rohu zachytil Jan Kuchta a nádherně podebraným dloubákem ho vrátil před bránu. Hlavička Ladislava Krejčího z bezprostřední blízkosti se ještě odrazila od břevna, ale dorážející VELJKO BIRMANČEVIĆ už snadno doklepl do prázdné brány.
44'
Preciado si pěkně narazil do uličky s Birmančevićem, v poslední chvíli mu do stříleného centru vletěl Fulnek a odrazil míč na roh.
43'
Fantastický zákrok Petera Vindahla u pravé tyče zachránil Spartu od druhého gólu po skvěle zahraném přímém kopu Tomáše Ladry z 20 metrů.
42'
Vindahl skvěle vytáhl Ladrův přímák
42'
Martin Vitík (Sparta) zatahal pár kroků před velkým vápnem zezadu za dres unikajícího Kušeje a dostává žlutou kartu.
41'
Sparta přece jen na sklonku poločasu zesiluje tlak, před Birmančevićem však odkopává míč na tribunu Karafiát.
40'
Na levém kraji šestnáctky vykoupali boleslavskou obranu Jaroslav Zelený s Lukášem Haraslínem, po centru prvně jmenovaného však hlavičkuje úplně volný Jan Kuchta z malého vápna jen do náruče Petra Mikulce.
38'
Domácí obraně dělal potíže napadáním hbitý Kušej, nakonec se od něj míč odráží do autu.
37'
Vitíkova slabá hlavička po rohovém kopu míří mimo tři tyče.
36'
Nejvíce sparťanských akcí má počátek překvapivě u Jana Kuchty, který teď vysunul Haraslína, jehož nástup přerušil odkopem na roh Tomáš Král.
36'
Ofenzívu se vydal podpořit domácí kapitán Ladislav Krejčí, po spolupráci s Birmančevićem a Zeleným ale centruje přímo do Mikulcových rukavic.
34'
Skvělou akci předvedli obehráním několika hráčů na levém křídle Júsuf Hilál i poté v šestnáctce Marek Matějovský, do zakončení se tak dostal Tomáš Ladra, ale střelu mu včas zablokoval Ladislav Krejčí.
33'
Markus Solbakken posílá přihrávku naslepo jen k hostujícímu brankáři.
32'
Birmančevič protáhl Mikulce
32'
Až po více než půlhodině hry se mistr poprvé dostává do zakončení. Kuchta připravil diagonální přihrávkou doprava palebnou pozici Birmančevićovi, který střílí po zemi jen do Mikulce.
31'
Ofsajd je při odkopu od boleslavské brány máván Hilálovi.
30'
V pokutovém území Sparty si útočným faulem proti Preciadovi pomohl Júsuf Hilál.
30'
Za skákavým míčem uháněli tělo na tělo Kušej a Sørensen, mladoboleslavský útočník ho nakonec nezpracoval a balon se odráží k Vindahlovi.
29'
Kuchta uvolnil na levé křídlo Haraslína, který na svém oblíbeném prostoru dokumentuje sparťanské trápení, když nepřešel přes mladého Krále a kope se od brány hostů.
28'
Preciada nepustil u postranní čáry dál důrazný Fulnek.
27'
Dlouhý nákop Vasila Kušeje směřuje k domácímu brankáři Vindahlovi.
25'
Vzápětí naopak Marek Matějovský (Mladá Boleslav) ztratil míč v souboji s Birmančevićem, kterého poté stahuje za dres a vidí první žlutou kartu zápasu.
25'
Birmančević vletěl do souboje skluzem a podrazil Karafiáta.
23'
Sparta je zatím naprosto nulová, letenský trávník patří výborně hrajícím fotbalistům Mladé Boleslavi.
20'
Kairinen si srazil míč do vlastní sítě, 0:1
20'
Mladá Boleslav právě vstřelila branku!
První sparťanská střela v zápase nemířila žádoucím směrem... Rohový kop Tomáše Ladry si nešťastně nataženou nohou usměrnil do vlastní sítě KAAN KAIRINEN.
19'
Další pěkný centr Jakuba Fulneka tečoval hlavou na rohový kop Asger Sørensen.
17'
Sakala se vrací do hry, hosté sportovně vracejí míč soupeři.
16'
Preciado se prohnal kolem Sakaly, lehce však škrtl kopačkou o zambijského reprezentanta a rozhodčí přerušil hru.
15'
Po následném trestném kopu se snažil dostat k odraženému míči Haraslín, ve skluzu však nastřelil jen nejbližšího obránce.
14'
Ondřej Karafiát lehce sáhl na Jana Kuchtu, který šel velice ochotně k zemi.
13'
Kadlec napadal Haraslína a získal míč pro Boleslav, před Sakalou si ale pokryl míč tělem Krejčí a nechal ho doklouzat za čáru.
12'
I po odvráceném rohu zůstali hosté u míče, nakonec až Asger Sørensen zpacifikoval Fulnekův centr.
10'
Středem pole potáhl míč Tomáš Král, povedenou ránu mladoboleslavského dorosteneckého reprezentanta srazil na roh patou Vitík.
10'
Birmančević napadal Mikulcovu rozehrávku, míč se však od jeho boty odráží zpět k brankáři Mladé Boleslavi.
9'
Marek Suchý vypíchl míč čistě Haraslínovi, který ho naopak po dohrání bolestivě došlápl.
7'
Z prvního rohu Pražanů hlavičkoval Martin Vitík o zem do rukavic Petra Mikulce. Rozhodčí na chvíli pozdržel rozehrávku, když na trávníku zůstal zřejmě vlastním spoluhráčem zalehnutý Matějovský.
7'
Nádherný slalom s míčem předvedl Veljko Birmančević, po narážečce s Ladislavem Krejčím se dostal až na malé vápno, jenže jeho přihrávku Kuchtovi před prázdnou bránu uklízí na roh Andrej Kadlec.
6'
Domácí zapojili do kombinace na jeden dotek nechtěně i Matějovského, který už nějaký ten pátek na Letné nepůsobí.
5'
Solbakken zahání nepřesnou křížnou přihrávkou Preciada do autu.
4'
Jaroslav Zelený pěkně uvolnil od uličky Lukáše Haraslína, jeho centr hosté odvracejí odkopem do autu.
2'
Za odpískaný faul na brankáře se vzteká domácí Kuchta.
2'
Kušej uvolnil pěknou patičkou Kadlece a Sparta měla po jeho přízemním centru velké štěstí, že nabíhající zcela volný Ladra podklouzl uprostřed šestnáctky.
1'
Hosté vyvinuli tlak na Vindahla, který zakopává míč na tribunu.
1'
Sparťanští vlajkonoši zahalili prostor před bránou do červeného dýmu, přes který není nic vidět a tak zápas zatím nemůže být zahájen.
Před slušně zaplněnou Letnou přicházejí na trávník obě mužstva, domácí v rudých dresech a bílých trenýrkách, hosté celí v modrém.
Počasí se zbláznilo a o první dubnové neděli je větší teplo, než bývá v červenci. Letná se zvolna zaplňuje diváky vesměs v tričkách a kraťasech, zatímco fotbalisté přenechali trávník po rozcvičce kropícímu zařízení.
Spartě dnes z vítězné budějovické sestavy chybí Laçi a Mejdr, jen na lavičce začíná Panák. Z mladoboleslavské sestavy je nejvýraznější absence útočníka Jawa.

AC Sparta Praha: Vindahl – Vitík, Sørensen, Krejčí (C) – Preciado, Solbakken, Kairinen, Zelený – Birmančević, Kuchta, Haraslín.
Náhradníci: Vorel, Surovčík – Panák, Wiesner, Sadílek, Ševčík, Ryneš, Karabec, Olatunji, Tuci.
Trenér: Priske

FK Mladá Boleslav: Mikulec – Král, Suchý, Karafiát – Kadlec, Sakala, Matějovský (C), Fulnek – Kušej, Hilál, Ladra.
Náhradníci: Šeda – Šimek, Kostka, Mareček, Solomon, Buryán, Fila, Vaníček, Pulkrab.
Trenér: Holoubek

Rozhodčí: Rouček – Kříž, Leška.
Spartě se po vypršení trestu za vyloučení v derby již vrátí do sestavy Preciado, jediným nuceně absentujícím hráčem je tak mladoboleslavský Žitný. Ze Sparty zapůjčený Suchomel pak nemůže hrát kvůli dohodě klubů, navíc stejně marodí s kotníkem. Těšit se můžeme na souboj nejlepších nahrávačů ligy Haraslína a Kušeje, jakož i na návrat bývalých sparťanů Matějovského a Pulkraba na Letnou.
Mladá Boleslav je jediným soupeřem, proti kterému letos Sparta ještě nedokázala získat bod. Na podzim utrpěla ve městě automobilů porážku 1:3, která přišla po předchozích sedmi vítězstvích v řadě. Celkově ale v historii vzájemných soubojů zaznamenali Mladoboleslavští proti favoritovi hodně pozoruhodných výsledků, ze 44 ligových a pohárových utkání vyhrála Sparta 26, pětkrát se hrálo nerozhodně a 13 výher slavila Boleslav.
Mladá Boleslav se po nepříliš vydařeném závěru podzimu, který vyústil v zimní trenérskou změnu, vrátila na vítěznou vlnu. Pod Davidem Holoubkem, který v minulosti krátce vedl i pražskou Spartu, zvítězili modrobílí třikrát v řadě doma, k tomu přivezli bezbrankové remízy z Hradce Králové a vršovického Ďolíčku. Poslední vítězství 3:2 nad Zlínem urvali šťastně v nastavení, kdy stačili odpovědět na vyrovnávací gól hostů. V tabulce jsou pátí jen bod za čtvrtým Baníkem Ostrava, svým jediným jarním přemožitelem.
AC Sparta Praha ve středu postoupila třetí rok v řadě do finále národního poháru po vítězství 2:0 v Opavě, důležitější však pro svěřence Briana Priskeho bude utkání v lize, kde hájí těsný jednobodový náskok na druhou Slavii. Po sérii debaklů s Liverpoolem a Plzní se Sparta na vítěznou vlnu vrátila proti Hradci Králové a v Českých Budějovicích, v obou případech ale šlo o vydřené výhry o jediný gól, v nichž obhájce titulu herně nepřesvědčil.
Doma na Letné je Sparta jediným neporaženým mužstvem v soutěži a body ztratila pouze za nedávnou bezbrankovou remízu ve velkém pražském derby .