Premier League - 23. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Newcastle : Luton Town - 3. února 2024   16:00

Newcastle
7' Longstaff (Trippier) • 23' Longstaff  • 67' Trippier (Guimarães) • 73' Barnes (Miley)
4:4
(2:2)
Luton Town
21' Osho  (Morris) • 40' Barkley   • 59' Morris   • 62' Adebayo  (Barkley)
Newcastle
Dúbravka – Burn (64. Livramento), Botman, Schär, Trippier (C) – Miley, Guimarães, Longstaff – J. Murphy, A. Gordon (46. C. Wilson), Almirón (63. Barnes).
Karius – Dummett, Krafth, Hall, Ritchie, J. White.
Bramall – Wilkes, Scholes.
St James' Park, Newcastle upon Tyne
Luton Town
Kaminski – Mengi, Osho, Bell – Ogbene, Lokonga, Barkley, Doughty (79. Burke) – J. Clark (68. Mpanzu), Adebayo (88. Woodrow) – Morris (C) (79. Brown).
Krul – Kaboré, Berry, Chong, Townsend.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Magpies příští víkend čeká výlet na hřiště Nottinghamu, zatímco Luton má na programu důležitou bitvu s dalším adeptem na sestup: posledním Sheffieldem.
Sobotní odpoledne v St James' Parku patřilo naprosté divočině, oba týmy si po osmigólové přestřelce berou do tabulky bod. Hosté ve druhém poločase nejprve odskočili do dvoubrankového vedení, Newcastle ale nesložil zbraně, vzpamatoval se z hororové pasáže a vyválčil za daných okolností velmi cennou remízu.
Držení míče: 54 % : 46 %.
Střely na branku: 6:8. Střely mimo: 6:0. Rohy: 8:2. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 13:16.
90+10'
90+10'
Utkání se blíží ke konci. Domácí z vhazování na polovině soupeřů nic nevytěžili, Luton si ze St James' Parku zřejmě odveze velmi cennou remízu.
90+9'
Newcastlu se podařilo vcelku rychle přesunout hru na opačný konec hřiště, moc času už mu nezbývá.
90+8'
Dúbravka teď udržel domácí nad vodou! Barkley parádním centrem našel nenápadného Ogbeneho, který přihrávku přetavil v nebezpečnou střelu na přední tyč, ale slovenský gólman včas padl do její dráhy a míč lapil! Výborný zákrok!
90+7'
Na balónu se drží hosté, kteří ale operují velmi daleko od Dúbravkovy svatyně. Dopředu se neženou, s potenciální remízou jsou zřejmě spokojení.
90+6'
Hra pokračovala jen pár sekund, pak Trippier fauloval Mpanzua. Standardka pro Hatters.
90+5'
Brown má po souboji se Schärem krvavý šrám v obličeji, zřejmě byl zasažen ramenem do nosu. Na místě jsou zdravotníci, nastavení se protáhne.
90+3'
Livramento se vyznamenal ve své šestnáctce a zachytil potenciálně nebezpečný pas jednoho ze soků.
90+2'
Bylo nařízeno vhazování pro Luton, přičemž Bell se k postranní čáře přesouvá opravdu hodně pomalu. To se většině fanoušků pochopitelně nelíbí.
90'
Pár sekund nato se role obrátily, Gabriel Osho (LTN) podržel Wilsona a vidí žlutou kartu.
89'
Wilson se sice diví, Osha ale ve snaze se dostat ke skákajícímu míči opravdu srazil k zemi. Základní hrací doba se pomalu chýlí ke konci.
88'
Střídání v týmu Luton Town:
ze hřiště odchází Elijah Adebayo, přichází Cauley Woodrow.

Pozornosti mediků nakonec nebylo třeba, lutonský forvard odešel ze hřiště po svých.
86'
Brown fauloval na křídle, rozehrávat bude Dúbravka. Mezitím ale ještě na plac zřejmě vyrazí zdravotníci, na trávníku totiž sedí Elijah Adebayo.
85'
Murphy se mohl stát hrdinou dnešního utkání! Guimarães mu narýsoval perfektní pas na zadní tyč, přičemž následná teč zamířila pouze pár čísel nad břevno! Luton měl obrovské štěstí!
84'
Lokonga svým faulem Newcastlu nabízí standardku ze slibné pozice. Tohle by mohlo být zajímavé...
83'
Na Wilsona se nalepil protihráč, domácí borec nicméně zvládl balón zahrát dopředu. Spoluhráče ale nenašel, a jako první se tak k míči dostal Kaminski.
82'
K dokonání pohádkového obratu chyběly jen centimetry, Barnesovu tečovanou střelu Kaminski tygřím skokem vytěsnil jen těsně vedle zadní tyče! Magpies budou ještě jednou kopat roh.
81'
Brownovi se pozemní centr ani trochu nepovedl, Dúbravka míč bez obtíží skryl do svého náručí.
80'
Mírný tlak Newcastlu zastavuje útočný faul, proti pravidlům se provinil zřejmě Guimarães. Luton dostává šanci odsunout hru pryč od své svatyně.
79'
ze hřiště odchází Charlton Morris, přichází Jacob Brown,
ze hřiště odchází Alfie Doughty, přichází Reece Burke.
78'
Schyluje se k dalším dvěma střídáním na straně Hatters, do hry půjde mimo jiné Reece Burke. Hosté si dávají načas, z ochozů je pochopitelně slyšet pískot.
77'
Murphy nyní parádním pasem z pravé strany připravil zakončení pro skvělého Barnese, jehož střelu ale tentokrát zblokoval Mengi. Další roh.
76'
James Murphy (NEW) je za podražení trestán žlutou kartou, tady rozhodčí nemohl rozhodnout jinak.
74'
Pozor, Luton se nenechal srazit na lopatky a nadále vzdoruje. Velmi pěknou akci z ostrého úhlu uzavřel Mpanzu, Dúbravka si ale bližší tyč pohlídal.
73'
Newcastle právě vstřelil branku!
Jen těžko uvěřitelná přestávka dostává další zvrat, zklamání v St James' Parku střídá euforie: máme totiž vyrovnáno! Miley pár metrů před šestnáctkou tvrdě odzbrojil Barkleyho a k míči se následně dostal HARVEY BARNES, jenž obratem lehkou střelou poslal tribuny na nohy – 4:4!
71'
Kaminski letící míč nepřesvědčivě odrazil na kraj vápna, následovala zblokovaná střela. Newcastle opět získává rohový kop, Luton je pod tlakem.
70'
Domácí nyní až moc uspěchali standardní situaci, která se bude opakovat. Zahrávat jí bude Trippier.
69'
Adebayo podle rozhodčího fauloval, Magpies po intervenci rozhodčího dostávají klid na rozehrávku.
68'
ze hřiště odchází Jordan Clark, přichází Pelly Ruddock Mpanzu.
67'
Domácí žijí, tohle bude drama až do posledních minut! Miley posunul míč na Guimarãese a ten jej z hranice šestnáctky obratem vzduchem nasměroval k opačné tyči, kde se od bránícího Morrise dravě odpoutal KIERAN TRIPPIER a lehkou tečí na vzdálenější stranu svatyně dodal Newcastlu pořádnou dávku naděje – 3:4!
66'
Před lutonskou svatyní teď zavládl naprostý chaos, k vidění bylo hned několik nebezepčných míčů! Takřka všechny ale byly zblokovány!
65'
Newcastle naráží na zpevněnou hostující obranu, Hatters jsou na koni a nepouští soky ke Kaminskimu.
64'
Střídání v týmu Newcastle United:
ze hřiště odchází Daniel Burn, přichází Valentino Livramento.
63'
ze hřiště odchází Miguel Almirón, přichází Harvey Barnes.
62'
Luton Town právě vstřelil branku!
Tak to je něco neuvěřitelného, tohle jsou přímo hororové chvíle pro zaplněný St James' Park! Luton kuje železo, dokud je žhavé, a po rychlé akci přidává další zásah: Barkley kratičkou přihrávkou vybídl ke střele ELIJU ADEBAYA, jehož zakončení z voleje spadlo za Dúbravku – 2:4!
60'
Obratem žlutou kartu dostává také jeden z hostů, za faul je trestán Albert Sambi Lokonga (LTN).
59'
Hatters penaltou nepohrdli! CHARLTON MORRIS to i napodruhé provedl naprosto stejně: míč od puntíku nasměroval lehce napravo, přičemž Dúbravka znovu spadl k opačné tyči – 2:3!
58'
Hostující sektor byl štěstím bez sebe, penalta se ale bude opakovat! Došlo k nějakému porušení předpisů, Morris bude kopat ještě jednou.
57'
Tak pozor, rozhodčí Bramall po dlouhé konzultaci s VARem skutečně nařizuje penaltu! Hosté mají unikátní šanci jít poprvé do vedení!
56'
Situaci kontrolují muži u videa, tohle bude nejspíš ještě zajímavé. Dan Burn (NEW) vidí žlutou kartu, teď je jen otázkou, zdali z toho bude i pokutový kop.
55'
No, Burn teď svému brankáři málem přidělal pořádné starosti. Útočícího Ogbeneho stáhl k zemi těsně před pokutovým územím, k penaltě stačilo pár čísel.
54'
Po sérii odrazů na středu hřiště se míče zmocnil Konga, hosté míří dopředu po pravé straně.
52'
Na druhém konci hřiště vzal věci do vlastních rukou Murphy. Jeho první projektil byl zblokován, dorážka se pak mezi tři tyče lutonské brány nevešla.
51'
Hatters se poprvé od přestávky dostali do útoku, jejich akce ale ztroskotala po nepřesném pasu Clarka.
50'
Murphy prokličkoval za hostujícího zadáka a z blízkosti svatyně zkusil centrovat na Guimarãese, Kaminski ale míči nastavil do cesty nohu.
49'
Luton je od začátku dějství zatlačený v obraně a nedaří se mu se na delší dobu dostat k míči.
48'
Almirón se pokusil prostrčit míč za obranu na Trippiera, kterého si ale pohlídal Doughty. Straky se zlobí a chtějí odpískaný faul, rozhodčí je ovšem proti.
47'
Nepovedená domácí souhra u postranní čáry končí na kopačce bránícího Doughtyho, jenž míč obratem vzduchem zahrál daleko od své šestnáctky.
46'
Druhý poločas je v plném proudu, poprvé po zranění se do hry dostává Callum Wilson. Newcastle se hned dostal dopředu, Kaminski ale jeho centr zneškodnil.
46'
ze hřiště odchází Anthony Gordon, přichází Callum Wilson.
46'
První poločas rozhodně nenudil, na St James' Park byly k vidění hned čtyři zásahy. Domácí dvakrát odskočili do vedení, jenže vzdorující Luton pak naplno využil chyb v jejich defenzívě a v obou případech našel odpověď. V Newcastlu tak ještě není o ničem rozhodnuto a nás po přestávce nejspíš čeká pěkně dramatické druhé dějství. Uvidíme, jak se duel bude vyvíjet dál.
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 3:4. Střely mimo: 2:0. Rohy: 4:2. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 5:6.
Druhý poločas začne přibližně v 17:05.
45+4'
45+4'
V ochozech to zašumělo, jeden z útočících hráčů během chaosu před Kaminiskim spadl na trávník. Ani tentokrát z toho ale pokutový kop nebude.
45+3'
Mengi ubránil další domácí akci jen za cenu rohového kopu, Kaminski tak bude muset zpozornět.
45+2'
Burn se dnes už poněkolikáté vyznamenal v obraně a na hranici svého vápna bleskově zastavil Ogbeneho.
45+1'
Balón nyní putuje po kopačkách hostujících zadáků, kterým znepříjemňují život pressující protihráči.
44'
Úvodní dějství se dohrává v poměrně klidném tempu, před přestávkou toho nejspíš už moc neuvidíme.
43'
Dúbravka tentokrát míč pro jistotu nakopl daleko od své brány, za středovou čarou ho nabral Gordon.
42'
Domácí jsou pod mírným tlakem, Luton se drží na balónu a neúspěšně se snaží si vytvořit další šanci.
40'
Newcastle v samotném závěru prvního poločasu doplatil na bídný výkon v obraně, do pauzy zřejmě půjdeme za nerozhodného stavu! Natažený Dúbravka sice zvládl zneškodnit střelu z pravé strany, jenže k odraženému míči se pak dostal nestřežený ROSS BARKLEY a jeho dorážka zaplula přesně do domácí sítě – 2:2!
40'
Dúbravka padl na další centr z dílny protihráčů, po chvilce váhání míč rozehrál nakrátko.
39'
Straky ubránily hostující rohový kop, Luton se ale obratem vrátil na míč a drží se v útoku.
38'
Úvodní poločas se chýlí ke konci. K vidění nyní byla poměrně slibně vypadající rychlá akce Hatters, kterou ale hodně nepovedenou přihrávkou zkazil Clark.
37'
Ogbene si nyní do statistik zapisuje faul poté, co na křídle zatáhl za záchranou brzdu a podrazil Mileyho. Uvidíme další standardku Newcastlu.
36'
Trippier nepustil aktivního Adebaya ke skákajícímu balónu, který tak v klidu zachytil položený Dúbravka.
35'
Luton je v útoku. Barkley poslal míč na stranu na Ogbeneho, který nyní přemýšlí, jak s ním naloží.
34'
Slibný brejk Newcastlu nepovedenou střelou z voleje uzavřel Gordon, Kaminski byl bez práce.
32'
Mengi před svou brankou zneškodnil rychlého Guimarãese. Ten si následným pádem na trávník chtěl vymodlit penaltu, rozhodčí ho ale prokoukl.
31'
Třetina utkání je minulostí, zatím to vypadá na výhru Magpies. Hatters sice vzdorují, s výjimkou povedené standardky toho ale v útoku moc nepředvedli.
30'
Adebayo na křídle naběhl mezi dva protihráče ve snaze si vynutit standardku, ale protihráči ho následně zvládli o míč připravit v mezích pravidel.
29'
Kaminski si znovu počíhal na dalekonosný centr Newcastlu, hosté obratem startují do protiútoku.
28'
Guimarães chtěl přihrávkou připravit střeleckou šanci pro Murphyho, jenže Bell měl celou akci přečtenou a vysunutého protihráče si hravě pohlídal.
27'
Lutonští přežili dosud asi nejtěžší pasáž v tomto zápase, momentálně si přihrávají u středového kruhu.
26'
Osho si před svou brankou počínal hodně riskantně, sudí ale jeho obranný zákrok nechal bez povšimnutí. Penalta to nebude, Kaminski bude rozehrávat.
25'
Rohový kop si tentokrát vyzkouší také Newcastle, balón za svou svatyni zahrál Ogbene.
24'
Domácí se snaží si náskok rychle pojistit, obrana Lutonu momentálně dostává pořádně zabrat.
23'
V St James' Parku to vypadá na gólové hody, Magpies se vrací do vedení! Obrovský podíl na jejich druhé brance nese Anthony Gordon, který se ve vápně prodral za Osha a tvrdou střelou donutil Kaminskiho zakročit. Gólman pak míč vyrazil do míst, kde číhal SEAN LONGSTAFF a ten si dorážkou zadělal na hattrick – 2:1!
21'
Máme vyrovnáno, po standardce Lutonu začínáme zase od začátku! Barkley z nařízeného kopu nasměroval míč na Morrise, který jej pak tečoval ke GABRIELU OSHOVI a ten z hranice malého vápna vymazal domácí náskok. S tímhle Dúbravka moc dělat nemohl – 1:1!
19'
Kaminski si pohlídal velmi rutinní centr z levé strany a lapil ho. Život mu pak znepříjemnil dotěrný Longstaff, jenž při tom ovšem podle sudího fauloval.
18'
Hosté kombinují na své polovině hřiště a zatím bezúspěšně hledají nějakou cestu zpět dopředu.
17'
Burn na straně čistě odzbrojil Adebaya, domácí se vrací na balón a přesouvají dění na opačnou stranu pole.
16'
Gordon náběhem do vápna nastartoval další domácí akci, na centr Almiróna se ale pak nikdo nedostal. Kaminski si zcela jistě oddechl, zasahovat nemusel.
15'
Lutonští si dnes jako první vyzkoušeli rohový kop. Následovala slabá hlavička Morrise, Dúbravka si na své konto zapsal velmi jednoduchý zákrok.
14'
Po divokých úvodních minutách se hra trochu zavřela, oba týmy zpevnily své defenzívy. Kaminskiho rozehrávka dopředu na úrodnou půdu nepadla.
12'
Newcastle má balón pod kontrolou, vzdorující Luton ovšem úspěšně drží hru u středu bitevního pole.
11'
Gordonův nepovedený pas se snažil doběhnout podle všeho Murphy, protihráči u něj ale byli dříve.
10'
Hosté ze hry rozhodně nejsou. Ogbene se vkradl až do šestnáctky a hodně laxní obrana Newcastlu mu dovolila přihrát před Dúbravku, až tam pak akci rozbila.
9'
Hatters chtějí na inkasovaný gól rychle odpovědět. Barkley vsadil na zakončení zpoza šestnáctky, kterým ale zasáhl jen jednoho z domácích zadáků.
7'
Čekání na úvodní gól je rychle u konce, jako první dnes udeřili Magpies! Miley parádním vzdušným míčem na křídlo vyslal dopředu Trippiera, který po krátkém běhu odcentroval do nehlídaného prostoru v hostujícím vápně na nabíhajícího SEANA LONGSTAFFA. Kaminski proti následné střele z voleje neměl šanci – 1:0!
6'
Clark na druhé straně hřiště pressingem trápil Burna, který nakonec zvládl míč poslat na Dúbravku.
5'
Trochu krkolomnou akci domácích zastavil vracející se Osho, jenž zahrál balón do outu. Straky tak získávají outové vhazování těsně vedle vápna Lutonu.
4'
Hraje se nahoru dolu. Plynutí dění teď nicméně faulem přerušil Bell, míč si bere zpět Newcastle.
3'
Ogbene se parádně protáhl až do domácího vápna, jeho následný centr byl ale vracejícím se protihráčem sražen do nastaveného náručí Dúbravky.
2'
Gordon nepovedenou přihrávkou takřka odevzdal míč bránícímu Lokongovi a pak jej vzápětí fauloval ve snaze získat balón zpět. Volný kop pro Luton.
1'
Hosté se hned zkraje dostali dopředu, na rozdíl od souboje s Brightonem se jim ale nepodařilo v úvodních sekundách zahrozit. Domácí se ubránili.
1'
Úvodní výkop obstará Luton, jdeme na věc!
Oba týmy nastupují na hrací plochu, domácí v černobílých a hosté v oranžových dresech.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemné sobotní odpoledne, utkání začíná jen za pár minut. Níže si v mezičase můžete prohlédnout dnešní sestavy.

Newcastle United: Dúbravka – Burn, Botman, Schär, Trippier (C) – Miley, Guimarães, Longstaff – J. Murphy, A. Gordon, Almirón.
Náhradníci: Karius – Dummett, Krafth, Hall, Livramento, Ritchie, Barnes, J. White, C. Wilson.
Trenér: Eddie Howe.

Luton Town: Kaminski – Mengi, Osho, Bell – Ogbene, Lokonga, Barkley, Doughty – J. Clark, Adebayo – Morris (C).
Náhradníci: Krul – Kaboré, Burke, Berry, Chong, Mpanzu, Townsend, Woodrow, Brown.
Trenér: Rob Edwards.

Rozhodčí: Bramall – Wilkes, Scholes.
DNEŠNÍ DELEGACE

Hlavním rozhodčím dnešního utkání bude Tom Bramall z Sheffieldu, pro kterého to bude teprve 15. kariérní duel v Premier League. Na stranách bude mít k dispozici duo asistentů ve složení Mat Wilkes a Mark Scholes.
POSLEDNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

O tom, že to Magpies dnes nebudou mít jednoduché, svědčí i výsledek prvního vzájemného zápasu s Lutonem v této sezóně. Papírový outsider totiž na své půdě v prosinci uhájil tři body díky zásahu Androse Townsenda a poslali soupeře zpět na sever Anglie s prázdnou.

23. 12. 2023: Luton – Newcastle 1:0 (1:0)

Branky: 25. Townsend (Barkley).

Žluté karty: 56. Barkley (LTN), 89. Mengi (LTN) – 90+4. Hall (NEW), 90+8. Guimarães (NEW).

Držení míče: 35 % : 65 %.
Střely na branku: 5:2. Střely mimo: 9:7. Rohy: 6:7. Ofsajdy: 0:3. Fauly: 11:6.

Luton Town: Kaminski – Mengi, Osho, Bell (76. Andersen) – Kaboré (46. Giles), Lokonga (80. Mpanzu), Barkley, Doughty – Townsend (80. Townsend), Brown – Adebayo (80. Morris). Hlavní trenér: Rob Edwards.

Newcastle United: Dúbravka – Trippier, Lascelles (C) (37. Botman), Schär, Burn (85. Hall) – Miley (38. Isak), Guimarães, Longstaff – Almirón (81. Livramento), Wilson, Gordon. Hlavní trenér: Eddie Howe.
LUTON TOWN (17. místo)
21 Z, 5–4–12, 28:38 (-10), 19 bodů

Během vloženého kola tento týden slavili také Hatters, kteří potvrdili svou poměrně solidní formu a ve velkém stylu zneškodnili devátý Brighton. Seagulls si z Kenilworth Road odvezli debakl 0:4, ve kterém hattrick zaznamenal Adebayo a zbývající gól přidal Ogbene.

Luton se díky tříbodovému zisku poprvé po dlouhé době vyhoupl ven ze sestupového pásma. Pod sebe poslal ligou penalizovaný Everton, na který má nicméně ten nejmenší možný náskok, a tudíž si nemůže dovolit nic vypustit. Podaří se mu dnes vybojovat další úspěch?

22 Z, 10–2–10, 44:33 (+11), 32 bodů

Straky se dnes večer pokusí navázat na solidní představení z úterka, kdy na půdě Aston Villy předčily papírová očekávání a porazily domácí 3:1. Sebevědomý výkon svého celku dvěma góly v úvodním poločase orazítkoval Schär, přičemž cenné vítězství Newcastlu následně pojistil ještě vlastní zásah Morena.

Svěřenci Eddieho Howa se tak po nepovedených posledních týdnech znovu trochu přiblížili pohárové Evropě, do které by se jistě chtěli opět probojovat. Nutno nicméně podoktnout, že je stále trápí široká marodka, na kterou navíc přibyl ostrostřelec Isak. Potvrdí navzdory tomu roli favorita proti Lutonu?

Callum WILSON – 14 Z, 7 branek [zranění]
Příjemnou sobotu u sledování Premier League! Sobotní program anglické nejvyšší soutěže nám nabídne mimo jiné i duel mezi Newcastlem a Lutonem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.