11. září 2022 • 18:00

SESTŘIH: Baník - Pardubice 3:0. Oslavu nakopla penalta, hrály posily

6
SESTŘIH: Slovácko - Sparta 2:4. Letenští jsou o krok blíž k titulu, zářil Kuchta
SESTŘIH: Plzeň - Mladá Boleslav 3:0. Jasná záležitost, hosté se zvedli až v závěru

Fotbalisté Baníku se po oslavách 100. výročí založení klubu dočkali výhry, když v 8. kole FORTUNA:LIGY přehráli Pardubice 3:0. Slezané zvítězili po čtyřech utkáních a poskočili na deváté místo neúplné tabulky. Východočeši nebodovali popáté za sebou. Baník nasměroval k vítězství ve 32. minutě Daniel Tetour proměněnou penaltou, ve druhém poločase pak výsledek pojistili náhradník Muhamed Tijani a Nemanja Kuzmanovič.

Domácí: 32. Tetour, 75. Mu. Tijani, 82. Kuzmanović

Hosté:

Domácí: Laštůvka (C) – Ndefe, Frydrych, Lischka, Fleišman – Tetour, Boula – Cadu (69. Buchta), Kuzmanović (85. Pojezný), Plavšić (69. Jaroň) – Ji. Klíma (65. Mu. Tijani).

Hosté: Markovič – Kostka, Vlček, Hranáč, Helešic – Solil (74. Lima), Icha (80. Akosah-Bempah) – Tischler (46. Sychra), Janošek, Hlavatý – Černý (C) (60. Červenka).

7168 diváků

Ostravští nastoupili s oběma čerstvými posilami Plavšičem a Caduem a obzvláště srbský záložník byl při velké chuti. Subtilní křídlo, které přišlo na hostování ze Slavie, vedlo v první půli většinu nebezpečných útoků Baníku. Dlouho však byl tlak domácích jen územní.

Až po přibližně pětiminutové, vynucené pauze způsobené hustým kouřem nad hrací plochou z choreografie ostravských fanoušků, přišel velký závar v pardubickém vápně. Po Plavšičově centru hlavičkoval Frydrych, gólman Markovič míč vytáhl na tyč, kterou z dorážky vzápětí opět trefil i Cadu, a po dalším centru do vápna zasáhl jeden z hostujících hráčů kopačkou Frydrycha a kopala se penalta. Z ní bezpečně skóroval Tetour.

Ostrava i poté diktovala tempo zápasu a hrála na soupeřově polovině. Do poločasové přestávky však z toho víc vytěžila nedokázala.

Po změně stran už obraz hry tak jednostranný nebyl a Pardubičtí se postupem doby začali osmělovat. Jejich choutky však končily zhruba dvacet metrů od ostravské brány. Skórovat mohli znovu domácí poté, co se Klíma po rychlém autu probil do vápna, ale místo přihrávky na volného Plavšiče volil neúspěšně zakončení.

Hosté ohrozili Laštůvku v 66. minutě Janoškem, ale jeho rána z dálky skončila kousek nad břevnem. V době, kdy se zdálo, že Baník znervózňuje, trenérovi Vrbovi opět dokonale vyšlo střídání.

Na hřiště poslal trio Tijani, Buchta, Jaroň, které bylo u dalších gólů. Buchtova dorážka ještě skončila na tyči, ale v 75. minutě prchl Nigerijec Tijani a se šťastnou tečí hostujícího Vlčka překonal Markoviče podruhé.

I potřetí udeřilo ostravské mužstvo z brejku. Tentokrát sehrál důležitou úlohu Jaroň, jehož centr z malého vápna v 82. minutě poslal do sítě Kuzmanovič. Baník vyhrál čtvrtý z pěti vzájemných ligových duelů a Pardubice doma porazil i na třetí pokus.

Klíčové momenty zápasu

Baník - Pardubice: Hostující obrana v troskách, brejk dokonal Kuzmanovič, 3:0

Baník - Pardubice: Tijani nenahrával, ale věděl proč. Po jeho tečované střele je to 2:0

Baník - Pardubice: Kuzmanoviče vychytal Markovič, dorážka Buchty do tyče

Baník - Pardubice: Janoškova dalekonosná střela zaplula nad šibenici

Baník - Pardubice: Tetour bez sebemenších potíží proměnil penaltu, 1:0

Baník - Pardubice: Černý trefil Frydrycha kopačkou do hlavy, penalta!

Baník - Pardubice: Markovič vytáhl hlavičku Frydrychy, dorážka Cadua do tyče

Baník - Pardubice: Snahu Slezanů přerušili fanoušci pyrotechnikou a hustou mlhou

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.