VAR Štěrba a Hradec? Nejdřív 75 tisíc, teď šedý zákal… Klub zvažuje protest

66
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Václav Štěrba a Hradec Králové? Ne, tohle spojení vážně nefunguje. Když specialista na VAR měl východočeský tým pod dohledem v sezoně poprvé (v duelu s Plzní), musel o poločase čelit přímo v přenosovém voze ataku funkcionářů „votroků“. V sobotu na Letné se sice „návštěvy“ nedočkal, ale Hradci významně uškodil, když přešel mlčením dotek Ladislava Krejčího předcházející rozhodující brance Jana Kuchty. Sparta po pěti remízách vyhrála 2:1.

Ve třetím kole aktuální sezony se Hradec chystal na Plzeň. V devětadvacáté minutě došlo k maximálně sporné situaci. Zákrok Jana Sýkory na Matěje Ryneše nechal hlavní sudí Tomáš Klíma být, následně se Viktoria utrhla do brejku a sólo Tomáše Chorého zastavil červeným zákrokem Vojtěch Smrž. Východočeši se vztekali. Chtěli penaltu a zrušení vyloučení.

O poločase se sportovní ředitel Jiří Sabou vydal do přenosového vozu za Václavem Štěrbou, klíčovou postavou vyhodnocují zápasové momenty. Emotivní diskuse měla zcela logicky disciplinární důsledky: Sabou dostal od komise pokutu 15 tisíc korun, generální ředitel Richard Jukl za nesportovní chování (nadávky sudím) o pět méně a klub za porušení povinností pořadatele dalších padesát tisíc navrch. Celkem tedy 70 tisíc.

Podruhé měl Štěrba v gesci Hradec v sobotu na Letné. Rozhodující situaci k posouzení však nezvládl. Přehlédl teč, byť jemnou, Ladislava Krejčího. V době zásadního kontaktu byl střílející Jan Kuchta v evidentním ofsajdovém postavení. Branka proto neměla platit.

Sparta - Hradec Králové: Kuchta po Höjerově centru otočil na 2:1! Krejčí se ale dotkl míče

A Hradec logicky zuřil, Sabou si tentokrát „návštěvu“ VAR odpustil. Za klub promluvil zcela srozumitelně a tvrdě Miroslav Koubek. V tiskovém středisku na Letné se usadil na židli a spustil. „Pokusím se zachovat dekorum.“ Byl kyselý, vztek s ním lomcoval. Podle něj obě branky Sparty, Sörensenova i Kuchtova, byly neregulérní.

Před vyrovnávacím gólem na 1:1 vadil Koubkovi otočený roh. Podle něj se mělo odkopávat od branky po sprinterském souboji mezi Štěpánem Harazimem a Casperem Höjerem. Dle dostupných televizních záběrů však nelze s určitostí tvrdit, od koho se míč odrazil za brankovou čáru. Indicií nemůže být ani fakt, že Harazim ihned emotivně signalizoval odkop od brány.

Branka na 2:1 pro domácí už byla jednoznačně neregulérní. Kuchta využil ofsajdového postavení po prodloužení Krejčího. „VAR rozhodoval snad pět minut… Já tomu nerozumím, je to pro mě nepochopitelné. VAR je technická pomůcka, ovládají ho lidé… Už mě to téma strašně unavuje. Cítím hořkost,“ kroutil hlavou Koubek.

Sudí Nehasil: Pana Krejčího jsem se ptal dvakrát. Zapřísahal se, že míč nehrál

Další krok je na komisi rozhodčích, bude na evidentní pochybení a ovlivnění zápasu Václavem Štěrbou reagovat. Podle zdrojů Sportu Hradec zvažuje oficiální protest.

Verdikt Sportu

Z dostupných televizních záběrů, obzvlášť při detailním rozfázování, byla lehká teč Ladislava Krejčího postřehnutelná, jednoduše evidentní. Míč po kontaktu s hlavou změnil dráhu letu, gól Jana Kuchty neměl platit. V době kontaktu Krejčího stál v ofsajdovém postavení. Jestliže střelec vítězné branky tvrdí, že balon tečoval hradecký Štěpán Harazim, mýlí se. Právě teč kapitána Sparty znemožnila hostujícímu záložníkovi odehrát balon, který mu proletěl dva tři decimetry nad hlavou. Videorozhodčí Václav Štěrba měl zareagovat a hlavnímu rozhodčímu Lukáši Nehasilovi poskytnout informaci o neregulérním postavení Kuchty. Jedná se o hrubou chybu VAR.

FC Hradec Králové Vše o klubu ZDE

Domácí: 52. Sörensen, 57. Kuchta

Hosté: 13. F. Kubala

Domácí: Kovář – Wiesner, Sørensen, Zelený, Højer – Daněk (77. Mejdr), Sadílek, Krejčí /K/, Jankto (70. Minčev) – Čvančara, Kuchta (88. Sáček).

Hosté: Reichl – Klíma, Čihák, Čech (66. Gabriel) – Harazim (66. Rada), Smrž, Kodeš /K/ (83. Koubek), Novotný – Vašulín, Rybička (46. Kučera), Kubala.

Domácí: Vorel, Karabec, Minčev, Sáček, Mejdr, Fortelný, Panák, Juliš, Vitík

Hosté: Kučera, Trusa, Gabriel, Dvořák, Leibl, Ševčík, Rada, Koubek, Bajza, Vízek

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905