SESTŘIH: Jablonec - Sparta 1:5. Debakl už za poločas, zářili Vitík a Kairinen

32
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Fotbalisté Sparty v nové ligové sezoně nadále pokračují na vítězné vlně, když vyhráli i ve 4. kole FORTUNA:LIGY na hřišti Jablonce vysoko 5:1. O triumfu lídra tabulky rozhodli hosté už v prvním poločase, i přestože nastoupili kvůli šetření sil ve výrazně obměněné sestavě před odvetou s Kodaní v předkole Ligy mistrů. První dějství vyhráli po dvou trefách Martina Vitíka a gólech Kaana Kairinena (bilance 1+2), Martina Minčeva a Tomáše Wiesnera 5:0. Po přestávce jen snížil Václav Drchal.

Pražané rozhodli o vítězství už v první půli, kdy vstřelili všechny branky. Nejprve se dvakrát trefil Martin Vitík, po něm se prosadili Martin Minčev, Kaan Kairinen a Tomáš Wiesner. Po hodině hry snížil bývalý sparťan Václav Drchal. Letenští vyhráli v nejvyšší soutěži v Jablonci po čtyřech zápasech. Severočeši si připsali nejvyšší domácí porážku v historii samostatné ligy.

Dánský trenér Pražanů Brian Priske oproti duelu v Kodani udělal hned osm změn v sestavě, pouze na lavičce zůstali například kapitán Krejčí nebo trio ofenzivních hráčů Birmančevič, Haraslín, Kuchta. Ligový debut v základní jedenáctce Sparty si odbyli stoper Gomez, záložník Ryneš a útočník Sejk, který v minulé sezoně hostoval v Jablonci.

Severočeši se kvůli rekonstrukci trávníku po třech kolech venku poprvé v sezoně představili doma. Sparta začala aktivně, po necelé minutě vypálil zpoza vápna Minčev, brankář Hanuš ale jeho pokus zneškodnil. V páté minutě Pešek přistrčil do šestnáctky míč Lacimu, ale albánský záložník domácího gólmana nepřekonal.

Ve 12. minutě se už hosté dočkali vedení, když Kairinen od rohového kopu našel ve vápně Vitíka a mládežnický reprezentant zamířil přesně k tyči. Dvacetiletý stoper se v lize trefil poprvé od loňského dubna.

Jablonec - Sparta: Vitík po rohu technicky přilepil míč k tyči, 0:1

Ve 26. minutě se pak Vitík na zadní tyči prosadil hlavou a opět po Kairinenově centru. Sparťanský hráč premiérově v kariéře vstřelil dvě branky v jednom ligovém utkání a zdvojnásobil svůj střelecký účet v nejvyšší soutěži. Všechny čtyři trefy zaznamenal ve venkovních duelech.

Po půlhodině hry Wiesner přihrál Lacimu, ten obešel Hanuše, z úhlu však napálil jen boční síť. V 35. minutě si Minčev naběhl za hostující obranu na Laciho přihrávku a překonal domácího brankáře. Bulharský hráč si připsal první trefu v ligovém ročníku.

Za další čtyři minuty Kairinen zakroucenou střelou zpoza šestnáctky nedal Hanušovi šanci. Finský středopolař se zapsal mezi střelce v české lize poprvé od února. V nastavení úvodního dějství Laci naservíroval míč do vápna na hlavu Wiesnera a sparťanský bek či záložník se prosadil ve druhém kole po sobě. Pražané ve druhém ligovém duelu za sebou dali pět branek a se 13 góly mají nejlepší útok v lize.

Severočeši odehráli svůj nejhorší poločas v historii samostatné nejvyšší soutěže. Naopak Sparta v první půli v lize od rozdělení federace zvítězila o pět branek počtvrté (z toho třikrát poměrem 5:0), naposledy se jí to povedlo předloni v květnu proti Brnu, kdy už v úvodním dějství padly všechny góly při její výhře 6:1. Podle CS Fotbal Letenští v prvním poločase skórovali venku pěkrát v ligovém utkání naposledy v červnu 1948 v Žilině.

Hned po změně stran málem Pražané skórovali pošesté, Pešek ale zamířil z vápna vedle. Po hodině hry snížil střelou z dálky k tyči Drchal, který v červenci přestoupil do Jablonce ze Sparty. V ligové sezoně skóroval poprvé.

Hosté se nadále tlačili do zakončení, větší příležitost si už ale nevyprac

Domácí: 60. Drchal

Hosté: 12. Vitík, 27. Vitík, 35. Minčev, 38. Kairinen, 45. Wiesner

Domácí: Hanuš – Tekijaški, Hurtado, Martinec – Pleštil (69. Černák), Kratochvíl, Považanec (46. Hübschman), Houska (80. Jovović), Nykrín (46. Čanturišvili) – Chramosta (C) (46. Alégué), Drchal.

Hosté: Vindahl – Vitík, Sörensen (C) (61. P. Vydra), Gomez – Wiesner, Laçi, Kairinen (46. Pavelka), Ryneš – Pešek (67. Karabec), Sejk (80. Sadílek), Minčev (67. Olatunji).

Domácí: Černák, Ikaunieks, Náprstek, Jovović, Slávik, Alégué, Čanturišvili, Fendrich, Hübschman, Štěpánek

Hosté: Vorel, Olatunji, Pavelka, Kuchta, Karabec, Mejdr, Sadílek, Krejčí ml., Zelený, Haraslín, Vydra

Jablonec - Sparta: Drchal zmírnil debakl, 1:5

Jablonec - Sparta: Dezolátní obranu Jablonce ztrestal senzační únik Minčeva, 0:3

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.