21. dubna 2024 • 17:00

SESTŘIH: Slavia - Olomouc 2:2. Ztráta, po Zimově chybě domácí jen vyrovnali

192
Od nájezdů s Finy po zlatou trefu Pastrňáka. Podívejte se na všechny české góly na MS
REVIEW Sparty: Priskeho odchod? Polemika: Neodejde. Ne, klíčem bude Friis

Fotbalisté Slavie na domácím stadionu remizovali se Sigmou Olomouc v předposledním kole FORTUNA:LIGY 2:2. Ztráta „sešívaných“ znamená, že fotbalisté Sparty s jistotou vyhrají základní část ligy. Když Pavel Zifčák trestal šílenou chybu, kterou vyrobil David Zima, vedla Sigma v Edenu už o dvě branky. Domácí však v závěru soupeře zatlačili. Branky Jana Bořila a Mojmíra Chytila, jehož gól padl po pravděpodobně těsné ofsajdové situaci, byly však na výhru málo.

Sigma v Edenu v 66. minutě senzačně vedla 2:0 po brankách Jakuba Pokorného s Pavlem Zifčákem, velký favorit už stihl pouze srovnat zásluhou gólů Jana Bořila a Mojmíra Chytila. Slávisté po porážce v minulém kole 0:1 v Plzni podruhé za sebou ztratili body, což se jim v ligové sezoně stalo teprve podruhé. Sparta díky prvenství v základní části bude mít v nadstavbě při derby výhodu domácího prostředí.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský ani na druhý pokus nedosáhl na 192. vítězství v historii samostatné nejvyšší soutěže, čímž by překonal rekordmana Pavla Vrbu. Sigma navázala na minulé vítězství nad Jabloncem a na osmém místě drží naději na elitní šestku a nadstavbovou skupinu o titul.

Trenér Trpišovský udělal čtyři změny v základní sestavě oproti minulému utkání v Plzni. Do obrany se vrátil uzdravený Douděra s kapitánem Bořilem, v záloze pak od začátku dostali šanci Zafeiris a Jurásek. Zatímco domácím se marodka téměř vyprázdnila, Sigmě z nejrůznějších důvodů scházelo hned devět hráčů. V zahajovací jedenáctce naskočili i tři mladíci, jen na lavičku překvapivě v úvodu usedly ofenzivní opory Juliš s Vodhánělem.

Červenobílí vstoupili do utkání mohutným náporem a jen za úvodních 20 minut měli čtyři velké šance. V osmé minutě brankář Stoppen vyrazil ránu jednoho ze dvou lídrů střelecké tabulky soutěže Jurečky. O necelé dvě minuty později Jurásek z pravé strany trefil tyč a Chytil v těžké pozici z voleje poslal dorážku těsně vedle.

Bývalý olomoucký útočník byl nadále aktivní. V 15. minutě Chytil zpoza vápna těsně minul a chvíli poté nepropálil gólmana Stoppena. Po půlhodině hry se od olomouckých hráčů odrazil míč k volnému Jurečkovi, reprezentační útočník ale vysoko překopl a svou 16. branku v ligové sezoně nedal.

Hanáci za celou první půli nevystřelili, ale v 52. minutě ze svého prvního pokusu šokovali zaplněný Eden. Pospíšil nacentroval z přímého kopu a nabíhající Pokorný ve skluzu umístil balon k tyči. Sedmadvacetiletý stoper skóroval poprvé od listopadu, kdy se trefil rovněž proti Slavii při domácí prohře 1:3.

Slávistický kouč Trpišovský zareagoval hned trojitým střídáním a na trávník poslal čerstvé Ševčíka, Provoda a Schranze. Srovnat mohl v 59. minutě Oscar, propadlý centr ale na hranici malého vápna mezi tyče dostat nedokázal.

V 66. minutě umlčela Sigma Eden podruhé. Stoper Zima v roli posledního hráče upadl a nabídl tím samostatný únik Zifčákovi, který s přehledem lehce dloubl balon přes brankáře Staňka. Pětadvacetiletý útočník se v lize trefil poprvé od závěru minulé sezony a porážky 2:3 se Slavií. Červenobílí inkasovali i z druhé střely Hanáků v zápase, do dnešního dne přitom měli s 20 obdrženými góly nejlepší defenzivu soutěže.

Domácí byli viditelně zaskočeni a probral je až kapitán Bořil, který si v 77. minutě naskočil na centr střídajícího Van Burena z pravé strany a netradičně hlavou snížil. Třiatřicetiletý bek se trefil v lize poprvé od prosince.

Slávisté ožili a za dalších sedm minut srovnali. Schranzův centr z levé strany zblízka dotlačil do sítě Chytil a připsal si 13. gól v ligovém ročníku. Z respektu k bývalému klubu branku neslavil. Situaci předcházel velmi pravděpodobně těsný ofsajd domácího Bořila, sudí Radina nicméně vyrovnání po konzultaci s videorozhodčím posvětil. Zcela průkazný ofsajdový záběr VAR nejspíš nenašel...

Pražané se tlačili za vítěznou brankou, otočit stav už ale nedokázali. Provodovu střelu vyrazil Stoppen a v nastavení Ševčíkovu hlavičkoval tečoval těsně nad Pokorný. Slavia doma v lize ztratila body s Olomoucí po šesti výhrách za sebou, na svém stadionu v nejvyšší soutěži nezvítězila poprvé po sedmi duelech.

Domácí: 77. Bořil, 84. Chytil

Hosté: 52. Pokorný, 66. Zifčák

Domácí: Staněk – Douděra, Ogbu, Zima (68. Holeš), Bořil (C) – M. Jurásek (56. Schranz), Oscar, Zafeiris (56. P. Ševčík), Wallem (56. Provod) – Jurečka (68. Van Buren) – Chytil.

Hosté: Stoppen – Chvátal, Pokorný, Matys, Vraštil – Pospíšil (69. Ventúra), Breite (C) – Uriča (69. Navrátil), Zorvan (89. Langer), Šíp (62. Israel) – Zifčák (89. L. Juliš).

Domácí: Masopust, Holeš, Tijani, Tecl, Van Buren, Provod, Ševčík, Schranz, Vlček, Zmrzlý, Mandous

Klíčové momenty utkání:

Slavia - Olomouc: Chytil dotlačil míč do sítě a schyluje se k velkému finále! 2:2

Slavia - Olomouc: Bořil zužitkoval Van Burenův centr, ještě je naděje pro sešívané! 1:2

Slavia - Olomouc: Zimova šílená minela, Zifčák zvyšuje na 2:0 pro Sigmu!

Slavia - Olomouc: Šok! Pokorný z první šance Sigmy proměnil standardku, 0:1

Slavia - Olomouc: Jurečka v tutovce překopl bránu!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.