Slávistické vedení posiluje v Číně vztahy se spřízněným klubem Kuoanem Peking. A mluví se dokonce o tom, že by jeho většinový vlastník, holding Sinobo Group, tým z Edenu rovnou převzal. Pozornost v každém případě vzbudilo to, že ve skupině funkcionářů českého vicemistra překvapivě chybí generální ředitel klubu Martin Krob. Sestav si vlastním tým z hráčů fotbalové ligy a hraj o 200 tisíc >>

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík umístil v úterý ráno na sociální síť Twitter fotku, na níž jím vedená delegace červenobílých sedí u jednoho stolu a družně debatuje se zástupci čínského klubu Kuoan Peking. „Dva kluby, jedna rodina,“ připojil k tomu Tvrdík svůj komentář. Oba kluby utužují a ještě vylepšují své vztahy, které si nastavily už v minulosti. Mohou se propojit natolik, že by mohly mít stejného majoritního vlastníka?
Slavii koupila čínská firma CEFC Europe, jejíž mateřské společnosti pomohl před necelými dvěma měsíci z problémů a dluhů gigant CITIC Group. Většinovým majitelem Kuoanu Peking je Sinobo Group – a ta začala být aktivní i v Edenu. Už v červnu se podle informací Sportu lidé ze CITIC Group nechali slyšet, že uvažují o prodeji klubu či podílu v něm jedné z firem holdingu Sinobo. Obě společnosti se ostatně dělí o Kuoan Peking: loni v lednu v něm posledně jmenovaný developerský obr získal 64 procent akcií.
Aktuální situace Slavie je taková, že navenek je vidět v první řadě CITIC Group, kterou Tvrdík prezentuje jako generálního partnera a její jméno bude nově na dresech. Sinobo zase bude podle všeho ovlivňovat chod klubu v pozadí. To může vést ke změnám v managementu klubu.
Náznaky nejisté budoucnosti se týkají především generálního ředitele Martina Kroba. Zatímco do Číny vyrazili Tvrdík, členové představenstva Tomáš Bůzek a Tomáš Syrovátka, sportovní ředitel Jan Nezmar a šéftrenér mládeže Jiří Plíšek, on pro mnohé překvapivě nikoli. Někteří fanoušci také hned na jeho absenci upozornili.
Právě Krob se po letních přestupech vyslovil pro revizi přestupové politiky, skromnější cestu a sázku na talenty. Slavia jde ovšem po období nejistoty opačným směrem a nešetří, v létě přivedla hlavně nejdražšího hráče ve své historii: Alexandr Baluta ji přišel na 68 milionů korun. Kromě toho Krobova pozice ve sportovní oblasti oslabila po nástupu Nezmara a trenéra Jindřicha Trpišovského. „Rozhodnutí o představenstvu klubu je právem a náleží ve všech klubech světa výhradně vlastníkům,“ vyjádřil se obecně v minulých dnech Tvrdík.
Spolupráce mezi nejstaršími kluby z Číny a Česka funguje už pár měsíců. V dubnu se dohodly, že spolu budou kooperovat na profesionální a mládežnické úrovni. Šéf skupiny Sinobo Čou Ťin-chuej byl v tu dobu i v Praze a mimo jiné se sešel s českým prezidentem Milošem Zemanem, jemuž předal dres Kuoanu Peking. Tvrdík pak s Čou Ťin-chuejem navštívil finále MS v Moskvě. „Když vám šéf nařídí účast na fotbale,“ poznamenal Tvrdík se smajlíkem na Twitteru.
Kuoan Peking patří mezi nejpopulárnější čínské kluby, hraje za něj například útočník Cédric Bakambu, který nastoupil v uplynulé sezoně proti Slavii ještě v dresu Villarrealu. Trenérem tohoto čínského týmu je pak Němec Roger Schmidt, který předtím vedl například Leverkusen.



