Etická komise fotbalové asociace ve čtvrtek zaslala vyrozumění rozhodčímu Pavlu Rejžkovi kvůli podezření ze spáchání disciplinárních přečinů. Komise, protože nemá přístup k policejnímu spisu, vychází pouze z dosud známých úniků. Další dva sudí zmíněné v odposleších s Romanem Berbrem, Pavla Královce a Petra Ardeleanua, však zatím fotbalový soud neřeší.
Tři hlavní arbitři mají problém, protože je policejní odposlechy zachytily při podezřelých debatách s Romanem Berbrem. Rejžek, Královec a Ardeleanu kvůli tomu dostali od komise rozhodčích časově neurčitou stopku. Etická komise z disciplinárního přečinu však podezřívá zatím jediného z nich. Pavla Rejžka.
Úvodem stojí za připomenutí událost z tohoto úterý. Národní centrála proti organizovanému zločinu vyrozuměla FAČR, že jí nepřizná postavení poškozené strany v probíhajícím trestním řízení v kauze kolem Romana Berbra.
To má za následek, že asociace nemůže nahlížet do spisu. „Je to komplikace pro etickou komisi, která bude při svém rozhodování odkázána nyní pouze na veřejně dostupné informace,“ komentoval rozhodnutí asociační předseda Martin Malík.

Neboli, komise se může opřít pouze o informace, které prostřednictvím médií unikly z policejních dokumentů.
Projděme si tedy údajná provinění každého ze tří rozhodčích.
Pavel Rejžek se měl provinění dopustit v souvislosti se dvěma ligovými zápasy z podzimu 2019. Čelí podezření, že srpnový duel Opava–Zlín (0:3) ohnul ve prospěch hostí, zářijový Plzeň–Jablonec (3:2) pak pro domácí.

Roman Berbr mu před utkáním v Opavě do telefonu říkal: „Slezsko je úhlavní nepřítel, úhlavní, jo? Úhlavní, jo? Striktně podle pravidel, jo? Čau.“ A před zápasem v Plzni ho pozval na snídani, kde mu nabídl možnost působit na mezinárodní listině FIFA. Zda to podmiňoval pokřivením blížícího se utkání, z komunikace nevyplývá.
Rejžek už dříve vysvětloval, že komunikaci s Berbrem coby místopředsedou asociace nemohl odmítnout. „Cítil jsem, že kdybych nedal vědět, nebo kdyby se ta komunikace přerušila, tak… vy víte co,“ řekl pro Seznam Zprávy s tím, že by jeho kariéra mohla utrpět újmu.

Dostanou zase do ruky píšťalku?
Nyní, po vyrozumění od etické komise – které neznamená potvrzení provinění ani zesílení podezření – už věc komentovat nechce. „Není se mnou vedeno žádné trestní řízení ani obvinění. K nastalé věci se však nemohu vyjadřovat do zasedání Etické komise FAČR konající se 23. února, na které jsem pozván. Děkuji za pochopení,“ napsal do zprávy.
Pavel Královec s Berbrem hovořil před finále Mol Cupu z června 2020 mezi Libercem a Spartou (1:2). „Jenom jednoduše, jenom jednu politickou věc potřebuju, jo? Ty to pochopíš. Byl za mnou Pepa Krula,“ říkal tehdejší místopředseda Královcovi a zmiňoval sparťanského funkcionáře. A pak dodal známé: „Jenom ho potřebuju, ho pozdravuj potom. A ze zbytku udělej suchej hazjl.“
„Chápu,“ reagoval Královec.
S Petrem Ardeleanuem zase Berbr probíral baráž z roku 2019, v níž se udržela v lize Příbram (proti Brnu 3:3 a 0:0). Berbr sudímu vyřizoval, že „Jarda (Starka) je nadšený a že ho pozdravuje“, načež Ardeleanu odpovídá, že je „stejně radši, když je Jarda nadšenej, než Brno.“
Jiné podklady etická komise nemá. Proč tedy zahájí disciplinární řízení z těchto tří arbitrů pouze s Rejžkem? Oficiální vysvětlení podává za fotbalovou asociaci její mluvčí Michal Jurman:
„Etická komise rozhodla o zahájení disciplinárního řízení v těch případech, ve kterých jim dostupné informace k takovému kroku v současné chvíli dostačovaly. Komise rozhodčích se nyní seznámí s důvody zahájení disciplinárních řízení, jakož i – v opačném případě – s důvody pro jejich nezahájení, a přijme k dotčeným osobám stanovisko. Lze předpokládat, že tak učiní bezprostředně na svém nejbližším zasedání v příštím týdnu. U jmenovaných a obecně všech ostatních osob je nutné brát v úvahu i to, že k zahájení může dojít i v budoucnu, pokud by se situace o nedostatku informací změnila.“
Jinými slovy, až nový předseda rozhodčích Vítor Manuel Melo Pereira zjistí, proč Rejžek ano, ale Královec a Ardeleanu ne, může se stát, že dva posledně jmenovaní zase dostanou do ruky píšťalku.
Co hrozí sudímu Rejžkovi |
Etická komise podezírá Pavla Rejžka z přečinu proti paragrafům 49 a 64 disciplinárního řádu. Co mu hrozí? Paragraf 49 Úplatkářství Zákaz činnosti na jeden rok až dvacet let, nebo zákaz účasti na všech aktivitách spojených s činností FAČR na jeden rok až dvacet let, nebo vyloučení z FAČR, popřípadě i peněžitá pokuta až do výše 10 000 000 korun. Paragraf 64 Narušení regulérnosti soutěže či utkání Zákaz činnosti až na deset let, nebo zákaz účasti na všech aktivitách spojených s činností FAČR až na deset let, nebo vyloučení z FAČR, popřípadě i peněžitá pokuta až do výše 500 000 korun. |


