Baník jde na Spartu: bez Lischky, ale se Svozilem v životní formě

Video placeholder
RENTGEN: Plzeň nejistí stopery. Zlepší Baník proti Spartě presink?
Fotbalisté Baníku Ostrava v utkání proti Slovácku - o balon bojuje stoper David Lischka, vlevo dobíhá další obránce Jaroslav Svozil
Stoper Baníku Jaroslav Svozil (vlevo) během utkání MOL Cupu proti Slovácku
Béčko Baníku usiluje o postup do druhé ligy
Béčko Baníku usiluje o postup do druhé ligy
Hodně vyhecované bývají souboje mezi béčky Baníku a Sigmy
Baník slaví penaltovou trefu Daniela Tetoura
Baník slaví penaltovou trefu Daniela Tetoura
13
Fotogalerie
Michal Kvasnica, Petr Jániš
Ročník 2021/22
Začít diskusi (0)

Sedli si na hřišti, skamarádili se i mimo ně. David Lischka s Jaroslavem Svozilem v létě vytvořili zajímavou dvojici, pozice stoperů je v Baníku momentálně jednou z nejspolehlivějších. Nepřekvapí tedy, že ani jeden z obránců dosud ve FORTUNA:LIZE nechyběl jedinou minutu. To se dnes změní. Lischka, host ze Sparty, nemůže nastoupit, navíc je nemocný. Šance pro Jakuba Pokorného.

Když v létě za milion eur přestupoval Patrizio Stronati do maďarského Puskáse, ostravská veřejnost čekala, že jej nahradí David Lischka, jinak vše zůstane při starém. Tedy s Jakubem Pokorným na pravém stoperovi vedle vypůjčeného hráče Letenských.

Omyl. Střed obrany je úplně nový, protože silnou pozici si výbornou přípravou vybudoval Jaroslav Svozil. A fazonu si přenesl i do ligy, což nepotvrzuje jen obecný pocit, ale i data společnosti Wyscout.

Vévodí v získaných míčích, zachycených přihrávkách, tzv. progresivních pasech překonávajících řady soupeře, osobních soubojích či nízkém počtu ztrát balonů na vlastní polovině. Oproti konkurentům však o něco víc fauluje – příčinou je, že první tři kroky nemá tak dynamické.

„Svóza má podle mě životní formu, říkal jsem mu, že hraje fakt výborně,“ popisuje Pokorný. „I Lišák hraje výborně, takže musím čekat a doufat, že šance přijde,“ dodává smířlivě.

Příležitost přišla ve středu v nepovedeném osmifinále MOL Cupu proti Hradci Králové (1:2) a přijde i dnes. Lischka totiž proti svému klubu nesmí nastoupit.

„Pohár jsem bral jako test pro Kubu. Tím, že David nemůže hrát, nebylo jiné východisko. Hlavu zamotanou z náhrady nemám, moc řešení nemáme,“ konstatuje trenér Ondřej Smetana.

K dispozici už má jen 19letého Jaroslava Harušťáka, jenž na premiéru v elitní soutěži teprve čeká. Nasadit ho na vyprodaném stadionu proti rozjetému rivalovi, jehož ofenziva budí respekt, si realizační tým netroufne. Přestože by šlo o přímou náhradu, protože mladý odchovanec je levák.

Jak byl Smetana spokojen se souhrou Svozila s Pokorným? „Jarda hrál nalevo po strašně dlouhé době. Šlo vidět, že to není úplně jeho post, na druhé straně se směrem do ofenzivy cítí platnější. Je tam silnější. Bál se vyjet, jít dopředu a hrát levou nohou průnikové přihrávky nebo konstruktivněji. Chybělo nám to, stejně tak v kompaktnosti vzadu,“ přiznává.

Pokorný se Svozilem hrával kdysi v druholigovém Znojmě, občas vedle sebe naskočili i pod bývalým koučem Lubošem Kozlem. „Cítil jsem se dobře, vyhovíme si,“ nebojí se muž, jenž byl poslední dva roky zvyklý patřit do základní sestavy, zatímco nyní je v roli čekatele.

Před rokem v Baníku prodloužil Pokorný kontrakt až do prosince 2024, pouhých 201 odehraných minut v této ligové sezoně jej nemůže uspokojit. Pokud obstojí v drsné konfrontaci s Adamem Hložkem a spol., může začít Smetana přemýšlet, zda příště na Hradec Králové nevyrukovat třeba se všemi třemi stopery v zahajovací jedenáctce.

Na rozestavení 3 – 5 – 2 mají Slezané vhodné typy. Muselo by se však jednat o vyladěnější model než ten srpnový použitý proti Mladé Boleslavi.

Navzdory výhře 1:0 tehdy FCB v novém schématu herně plaval a přečkal několik gólovek hostů.

David Lischka v dresu Baníku Ostrava
Zápasy/minuty 11/990
Góly+asistence 3+0
Žluté/červené karty 2/0
Úspěšnost přihrávek/ v soubojích 90 %/70 %
Průměrná známka 6,0

Online přenos - Ligová superneděle

Zprávy ze dne 31. října 2021

Baník Ostrava
31. října 2021 · 16:58

Michal Kvasnica viděl zápas takto: 

Důležitý moment
Baník Ostrava
31. října 2021 · 16:47

Z další penalty Baník v 88. minutě vyrovnal na 2:2. Skóroval Tetour. 

Video placeholder
Baník - Sparta: Tetour z penalty srovnal na 2:2
Důležitý moment
Baník Ostrava
31. října 2021 · 16:10

Domácí hned v úvodu druhé půle vyrovnali. David Buchta prostřelil Florina Nitu - 1:1. 

 

Video placeholder
Baník - Sparta: Buchta střelou na zadní překonal Nitu, 1:1
Baník Ostrava
31. října 2021 · 15:16

Choreo fanoušků Baníku: 

 

Důležitý moment
Baník Ostrava
31. října 2021 · 14:33

Proč nechytá Jan Laštůvka?

 

Baník Ostrava
31. října 2021 · 14:04

Sestava Baníku je bez brankáře Jana Laštůvky, který kvůli problémům s nohou odstoupil ze sobotního tréninku.

Baník Ostrava
31. října 2021 · 12:01

Baník Ostrava před duelem se Spartou láká i na přání Milanu Barošovi. Legendární útočník oslavil v minulých dnech kulaté čtyřicáté narozeniny.

Baník Ostrava
31. října 2021 · 11:02

David Lischka s Jaroslavem Svozilem v létě vytvořili zajímavou dvojici, pozice stoperů je v Baníku momentálně jednou z nejspolehlivějších. Nepřekvapí tedy, že ani jeden z obránců dosud ve FORTUNA:LIZE nechyběl jedinou minutu. To se dnes změní. Lischka, host ze Sparty, nemůže nastoupit, navíc je nemocný. Šance pro Jakuba Pokorného. Více čtěte ZDE >>

Fotbalisté Baníku Ostrava v utkání proti Slovácku - o balon bojuje stoper David Lischka, vlevo dobíhá další obránce Jaroslav Svozil
Fotbalisté Baníku Ostrava v utkání proti Slovácku - o balon bojuje stoper David Lischka, vlevo dobíhá další obránce Jaroslav Svozil

#TýmZVRPSkóreB
1Slavia30234371:1973
2Plzeň30226253:1972
3Sparta30206465:3266
4Slovácko30185750:3059
5Ostrava30149754:3951
6Hr. Králové30913838:4040
7Ml. Boleslav301151445:4838
8Liberec301071329:3837
9Olomouc309101139:3737
10Č. Budějovice30991240:4636
11Zlín30861636:5330
12Teplice30831929:4927
13Jablonec304141222:4526
14Bohemians30681634:5626
15Pardubice30591635:6724
16Karviná30381930:5217
  • Skupina o titul
  • Play-off o umístění
  • Skupina o záchranu

Video placeholder
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia porazí Plzeň, co vsadit v duelu Baníku se Spartou? • iSport TV

Video placeholder
Nejen Ritchie nebo Líšeň. NEJ zkraty chuligánů, na Slovensku i Češi • iSport TV

Video placeholder
SESTŘIH: Baník - Slovácko 1:2. Moravskoslezský duel o poháry rozhodl v závěru Sadílek • iSport TV
Začít diskuzi

Nejvyšší česká fotbalová soutěž mění v sezoně 2024/2025 oficiální název na Chance Ligu. Titul obhajuje Sparta Praha.

iSport FantasySestřihy zápasůVIDEO momenty

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Doporučujeme

Články z jiných titulů