Ligové kluby žijí ve strachu z testů, další omezení diváků (zatím) ne

Jean-David Beauguel přípravný zápas s Ústím kvůli svalovému zranění nedohrál
Jablonecká posila Jan Silný v souboji s Vojtěchem Novákem z Bohemians
Roman Květ hlavičku v souboji s Michalem Surzynem
Jablonecký Michal Surzyn brání Denise Granečného v dresu Bohemians
Zprava Matěj Koubek z Bohemians střílí přes obránce Jakuba Martince z Jablonce
Tomáš Malínský zachraňuje míč na hřišti před dotírajícím Denisem Granečným
Přípravné utkání Plzně proti Ústí nad Labem
34
Fotogalerie
Ročník 2021/22
Vstoupit do diskuse (1)

Fotbal je na špičkách. Panují reálné obavy, aby s přechodem na vládou nařízený režim pravidelných testů nepadala mužstva do karantén, což by mělo negativní dopad na přípravu před startem jarní části ligy. Nakažlivý omikron straší. „Věřím, že přípravy týmů to naruší co nejméně, zejména v kombinaci s tím, že je drtivá většina hráčů plně očkovaných,“ modlí se Dušan Svoboda, předseda LFA. Jedna dobrá zpráva? Snad definitivně je odvráceno další snížení počtu diváků na stadionech.

V hokejové extralize jsou momentálně v pětidenním karanténním módu čtyři mužstva, České Budějovice v něm setrvaly i po zákonné lhůtě. Úřadující šampion Třinec má dny bez zátěže za sebou a vrací se do plného provozu. Je pravděpodobné, že v dalších dnech „ulehnou“ i další týmy. Odkládají se zápasy, přesouvají se na jiné termíny.

Co fotbal? Žije v nejistotě. Ve strachu. Čeká se, jak mužstva zasáhne vládou nařízená povinnost pravidelného a opakovaného testování. Doteď bylo na klubech, jaký režim měly v přípravě nastavený. Třeba Sparta hráče pravidelně testovala, většina prvoligových celků nikoli. Zejména kvůli vysoké proočkovanosti.

Teď se ale věci mění. S vyšší kadencí testů a s šířením nakažlivějšího omikronu budou záchyty s vysokou pravděpodobností přibývat. Kluby se děsí, aby je hygiena neposílala do karantén. Tím by došlo k dramatickému narušení tréninkového procesu před začátkem jarní části FORTUNA:LIGY.

Video placeholder
Ligové hity mimo TOP trojku: Almási, brazilské duo i zlínské mládí • iSport TV

„Obava je samozřejmě na místě. Kluby se nemohou uzavřít do bublin. Hráči žijí civilní životy, všichni mají rodiny, jejich děti chodí do škol a školek, partnerky do práce. Nicméně věřím, že přípravy týmů to naruší co nejméně, zejména v kombinaci s tím, že je drtivá většina hráčů plně očkovaných,“ říká Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace řídící profesionální soutěže v tuzemsku.

Momentálně relativně v klidu jsou mužstva, která absolvují soustředění v teple. Slavia se do portugalského Algarve vypravila krátce po zahájení zimního bloku, Sparta odletěla do Španělska v neděli, i další týmy pobývají na jihu nebo se tam v brzké době chystají. Testovací povinnost se jich bude týkat až po návratu. Některé celky, třeba Plzeň nebo Mladá Boleslav, se rozhodly pro čistě tuzemskou přípravu. Dvěma kontrolním odběrům ze sliznice týdně se nevyhnou.

Jako v předchozích měsících mají klíčové slovo jednotlivé krajské hygieny, to ony budou rozhodovat o případné karanténě. Otázka zní: při kolika pozitivních nálezech v ní spočine celý tým. „Žádná hranice v tuto chvíli není stanovena. Místně příslušná hygienická stanice vyhodnotí další postup podle toho, zda se jednalo o pozitivní nález zachycený antigenním samotestem nebo testem PCR provedeným v laboratoři,“ vysvětluje Svoboda.

V pondělí se v klubech poprvé testovalo, významnější záchyty nikdo nehlásil. Vypadá to nadějně, jenže masivní rozjezd varianty omikron se očekává v dalších dnech a týdnech. Snad nebude platit sportovní rčení, že první vyhrání z kapsy vyhání.

Katastrofa (zatím) zažehnána, co kompenzace?

Na fotbal, a obecně celý sport v Česku, se v předchozích dnech valila ještě jedna smrtící lavina. V plánu ministerstva zdravotnictví bylo víc přiškrtit hromadné aktivity a snížit počty diváků v arénách oproti současné tisícovce. „Kvůli mutaci omikron navrhovalo ministerstvo zdravotnictví zpřísnění opatření maximální účasti na sto lidí a ještě za podmínky tří dávek očkování,“ líčí snahy resortu Petr Fousek, předseda FAČR.

Proto se pustil do rokování s představiteli Národní sportovní agentury a hrozící katastrofa byla naštěstí odvrácena. I nadále platí, že nepřekročitelnou hranicí je tisíc diváků na jednu sportovní akci. Dokonce se jedná o navýšení limitu.

„Pro kluby z F:L, pro které je vstupné ekonomicky podstatné, je to i tak likvidační. Předpokládám, že Slavia proti Fenerbahce nebo Sparta proti Partizanu by svá utkání vyprodaly, takhle budou v mnohamilionové ztrátě. Proto úzce spolupracujeme s NSA a pro ministerstvo zdravotnictví připravujeme návrh bezpečných podmínek, za kterých by mohla liga pokračovat s vyšší povolenou návštěvností,“ vysvětluje Fousek.

Jedna věc je stav budoucí, jenže vážné dopady na pokladny klubů měla řada měsíců v roce 2021. Namístě jsou kompenzace. A to i proto, že kluby zákonná pravidla respektují a dodržují. Za rok 2020 byly v rámci vládního programu částečně proplaceny na přelomu ledna a února.

„Uvědomujeme si závažnost aktuální situace, že sport dnes není hlavní prioritou pro vládní představitele, a jsme připraveni respektovat všechna opatření. Na druhé straně bychom ale rádi věděli, jak budou kompenzovány finanční ztráty, kterými zákazem vstupu diváků na stadiony profesionální sport dlouhodobě jednoznační trpí,“ ptá se Svoboda.

Další jednání na trase fotbal – NSA – ministerstvo zdravotnictví jsou nevyhnutelná.

Svoboda: Prioritou je zajištění přípravy

„Ihned po jmenování nové vlády jsme oslovili nového ministra zdravotnictví a byli jsme odkázáni na paní hlavní hygieničku, se kterou jsme v kontaktu. Nyní je pro nás prioritou zajištění plnohodnotné sportovní přípravy všech týmů. Tady je třeba si uvědomit specifikum kolektivního profesionálního sportu, který se liší oproti běžným pracovním kolektivům. Při karanténě pro jeden tým je

totiž ovlivněno i fungování jeho nejbližšího soupeře a potažmo regulérnost celé soutěže. Přitom většina hráčů je plně očkovaných, respektujeme pravidelná testování v klubech, akceptujeme všechna další nutná opatření a děláme maximum. Byli bychom rádi, kdyby tento náš dlouhodobý postoj byl zohledněn a jednotlivá utkání bylo možno sehrát a soutěže dokončit.“

Dušan Svoboda, předseda LFA

Video placeholder
Dloubák: Nabídky za Beauguela Plzni nestojí za přestup. Kontaktovala Jurečku, ten licituje • iSport TV

Online přenos - Koronavirus ve sportu

Zprávy ze dne 25. listopadu 2021

Česko
25. listopadu 2021 · 17:28

Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí. Nyní byl limit tisíc. Na rozdíl od restrikcí, která trvala od loňského podzimu do letošního jara, tentokrát zůstávají venkovní i vnitřní sportoviště otevřená a trénink i soutěže jsou povolené.

Důležitý moment
Česko
25. listopadu 2021 · 17:00

V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci. Nová omezení se týkají také sportovních akcí, kterých se může zúčasnit nyní maximálně 1000 lidí pod podmínkou, že jsou očkovaní, nebo po prodělání nemoci. Aktuálně kapacita omezená nebyla.

Zprávy ze dne 24. listopadu 2021

Česko
24. listopadu 2021 · 12:55

Amatérské sportovní soutěže zatím běží dál i přes zpřísnění opatření proti koronaviru. Někde ale lehce upravili podmínky. Házenkáři povolili klubům, které by měly problémy s nedostatkem hráčů, odložení zápasů maximálně do konce ledna. Squashisté zase pro soutěže družstev snížili počet hráčů v jednom týmu ze čtyř na tři. Proočkovanost mezi amatérskými sportovci je poměrně vysoká.

Česko
24. listopadu 2021 · 09:50

Zlínský kraj kvůli pandemii koronaviru a přeplněným nemocnicím v regionu od pondělí opět zavírá sport pro fanoušky. Jako první v Česku, zatím na dva týdny. Na extraligové hokejisty Zlína by tak čekaly minimálně tři zápasy před prázdným hledištěm, o fanoušky přijde fotbalové Slovácko i zlínský Fastav. Více čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 23. listopadu 2021

Česko
23. listopadu 2021 · 17:05

Jak zabránit opakování smutného covidového letu do Tokia na blížících se zimních Hrách v Pekingu? ČOV už má soubor receptů. Očkování členů realizačního týmu bude povinné, sportovcům se doporučuje třetí dávka. Pomoct má apel na samoizolaci olympioniků v posledních 14 dnech před odletem, testy necelou hodinu před odbavením i speciální charter, na jehož palubě budou panovat přísnější pravidla než při letu do Tokia. „Nemyslím si, že by někdo měl chuť pravidla nedodržovat,“ věří šéf mise Martin Doktor. Více čtěte ZDE>>>

Důležitý moment
Česko
23. listopadu 2021 · 14:10

Zlínský kraj podle hejtmana Radima Holiše (ANO) minimálně na 14 dní omezí od příštího týdne společenský život, aby pomohl nemocnicím, které jsou kvůli covidové situaci na hraně svých kapacit. Zakázány zřejmě budou akce nad 100 lidí. Sportovní zápasy by tak nejspíš probíhaly bez diváků. O věci v úterý jednala epidemiologická komise kraje, podle hejtmana se řešilo, jaké jsou zákonné možnosti.

Důležitý moment
Česko
23. listopadu 2021 · 11:11

Ve stálých kolektivech mohou trénovat i neočkovaní amatérští sportovci i bez očkování nebo prodělaného covidu, což je jinak pro využívání služeb a volnočasových aktivit nezbytné. Vyplývá to z vládního nařízení, jehož výklad zveřejnila Česká unie sportu (ČUS). U členů stabilních sportovních kolektivů se sledují jen příznaky. Očkování nebo prodělaná nemoc před maximálně 180 dny je ale pro dospělé nezbytná, pokud se chtějí účastnit turnajů a soutěží.

Česko
23. listopadu 2021 · 10:28

Veslařské Primátorky se v příštím roce opět uskuteční v obvyklém červnovém termínu. Letos i loni se tradiční pražský závod na Vltavě konal s ohledem na pandemickou situaci v září, pro rok 2022 se ale organizátoři rozhodli vrátit k původnímu termínu. 109. ročník Primátorek se bude konat o víkendu 4. a 5. června, v pátek budou na programu závody univerzitních osem.

Zprávy ze dne 22. listopadu 2021

Česko
22. listopadu 2021 · 17:44

Jubilejní 20. ročník exhibičního závodu ve freestyle motokrosu FMX Gladiators Games byl již podruhé přeložen. Oblíbená akce v O2 areně se měla konat v sobotu, organizátoři se ale rozhodli ji po nových vládních opatřeních souvisejících s pandemií koronaviru přeložit na květen 2022. „Jistě chápete, že není v našich silách uspořádat akci tak, aby se mohli účastnit i ti, kteří aktuální podmínky nesplňují,“ uvedl hlavní organizátor Marek Rejman v prohlášení. Nový termín Gladiators Games organizátoři stanovili na 28. květen.

Video placeholder
Podívejte se na 360° video: Takhle to žilo na Gladiator Games v 02 Areně

Zprávy ze dne 19. listopadu 2021

Česko
19. listopadu 2021 · 12:35

Basketbalisté Děčína kvůli výskytu koronavirové nákazy v týmu neodehrají sobotní zápas proti Nymburku. Utkání 14. kola NBL se mělo hrát v Poděbradech. Vedení soutěže žádosti Válečníků o odklad vyhovělo. „Další program A-týmu bude upřesněn až podle výsledků nařízených PCR testů,“ uvedl děčínský klub v prohlášení. Mistrovskému Nymburku tak předčasně začne reprezentační přestávka pro kvalifikaci o postup na mistrovství světa.

Vstoupit do diskuze (1)

Nejvyšší česká liga bude i v sezoně 2025/26 nést název Chance Liga. Titul obhajuje Slavia Praha a je největším favoritem na vítězství i v tomto ročníku. Sparta, Viktoria Plzeň a Baník Ostrava budou chtít rovněž promluvit do boje o titul.

iSport FantasySestřihy zápasůVIDEO momenty

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů