Z Grobarů jde strach! Reportérce hrozili smrtí, s Plzní má být klid | iSport.cz
Radek Špryňar
15. února 2018 • 12:45

Z Grobarů jde strach! Reportérce hrozili smrtí, s Plzní má být klid

Reklama
TOP VIDEA
Jágr: Proč stále hraju? Mám zodpovědnost k lidem a dětem v klubu Jágr: Proč stále hraju? Mám zodpovědnost k lidem a dětem v klubu
TOP góly 4. kola: Frýdkova perfektní dělovka, Matouškovy parády a Stanciův trestňák TOP góly 4. kola: Frýdkova perfektní dělovka, Matouškovy parády a Stanciův trestňák
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z BĚLEHRADU | Stadion Partizanu je pohledem zvenčí pořádná barabizna. Představte si Strahov. Hromada železobetonu zatočená do oválného tvaru. Šedivé zdi, na kterých zuřivě pracuje zub času. Depresivní pohled. Na jedné z nich se vyjímá obří nápis GROBARI neboli Hrobaři. Název pro hrubozrnnou sortu chlapíků fandící srdcem a nezničitelnými hlasivkami domácímu Partizanu.Tohle jsou jejich Stínadla.

Kultovní místo pro fanoušky. Pro partu, která umí být pořádně divoká. Mnohdy až přespříliš. Stadion, na kterém se v minulosti prolévala krev, v jehož okolí se i zabíjelo.

Nejtvrdší křídlo Grobarů se dělí na několik ultras skupin vyznávajících extrémistické vidění světa. Jsou mezi nimi ultrapravicové odnože, nacionalistické, antifašistické, anarchistické… Několik z nich si za výtržnosti během fotbalových zápasů kroutí mnohaleté tresty ve vězení.

Násilím a smrtí vyhrožovali reportérce televizní stanice B92 Brankice Stankovičové, která natočila dokument o kriminálních aktivitách srbských fanouškovských skupin.

Mnohem hůř dopadl osmadvacetiletý fanoušek francouzského Toulouse Brice Taton. V Bělehradě se v září 2009 dostal do potyčky se stoupenci jedné fanouškovské odnože s názvem Grobari 1970. Zemřel na následky vážného poranění hlavy a hrudníku.

Ke stadionu mě veze Alexandr. Bělehradský taxikář. Prohodíme několik zdvořilostních frází, další otázkou už mířím na příznivce. Alexandr v osmdesátikilometrové rychlosti pustí volant, chytne se za hlavu a zvolá: „Jsou šílení. Blázni. Včera tady hrálo CSKA Moskva s Crvenou Zvezdou. Bylo tady horko.“

Když zjistí, že jsem z Česka a jedu na zápas Plzně s Partizanem, téměř otcovsky mi řekne, ať se ničeho nebojím. „S fanoušky Viktorie nebudou mít problém. Pro Partizan jsou největším nepřítelem polské a ruské kluby. Hlavně Legia a CSKA. To se tady vždycky dějí věci. Zítra (ve čtvrtek) to proběhne v pohodě,“ prorokuje.

Když se u hotelu loučíme, prohodí: „Tak ať vyhraje lepší. A ať se vaši fanoušci nebojí, bude klid.“

Měl by. Příznivci Plzně mají s Partizanem navázanou družbu. „Obavy o naše příznivce nemáme. Mezi fanoušky obou klubů nejsou napjaté vztahy,“ přitakává mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.

Plzeň o Partizanu: Atmosféra bude bouřlivá, po dlouhé pauze se těšíme, shodují se Hruška s Hejdou
720p 360p

Horváth o přestupové politice českých klubů, situaci v lize a změnách ve Slavii
720p 360p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 3. kola Fortuna ligy »

4. kolo Fortuna ligy:
Ml. Boleslav - Slavia
(pá 18:30), Příbram - Dukla (so 17:00), Opava - Liberec (so 17:00), Jablonec - Karviná (So 17:00), Plzeň - Zlín (so 19:00), Slovácko - Olomouc (ne 15:00), Teplice - Sparta (ne 18:00), Bohemians - Baník (po 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze