Jsme s tebou, Ukrajino! Slavia poslala silný vzkaz, Edenem zněl Kryl

Atmosféra před zápasem Slavie s Fenerbahce, kdy Edenem zazněla symbolická píseň Karla Kryla...
Atmosféra před zápasem Slavie s Fenerbahce, kdy Edenem zazněla symbolická píseň Karla Kryla...
Taras Kačaraba přivádí fotbalisty Slavie jako kapitán k odvetě s Fenerbahce
Fotbalisté Slavie se radují z gólu Ivana Schranze do sítě Fenerbahce
Fotbalisté Slavie se radují z gólu Ivana Schranze do sítě Fenerbahce
Fotbalisté Slavie se radují z gólu Ivana Schranze do sítě Fenerbahce
Fotbalisté Slavie nastoupili proti Fenerbahce ve žlutém, aby podpořili Ukrajinu
20
Fotogalerie
Vstoupit do diskuse (12)

Nešlo o pouhé symbolické gesto, ale o krásný a dojemný výraz sounáležitosti s Ukrajinou. Kapitánem Slavie byl v odvetném utkání s Fenerbahce určen Taras Kačaraba, rodák ze Žydačeva z Lvovské oblasti. Klub už během dne vyslal jasný vzkaz, že vyjadřuje bezmeznou podporu Ruskem napadené zemi a svým dvěma ukrajinským hráčům. „Jsou věci, které jdou daleko za hranice fotbalového světa. Taras Kačaraba a Maksym Talovjerov se svými rodinami mají od Slavie maximální podporu. Klub nabídl hráčům pomoc v případě jakékoliv potřeby. Zároveň vyjadřujeme podporu a mnoho sil a vůle všem Ukrajincům,“ stál jasný vzkaz na oficiálním účtu twitterovém účtu.

Když spíkr před utkání hlásil základní sestavu, po vyslovení Kačarabova jména se strhl obrovský potlesk. Eden povstal a šestkrát v řadě skandoval jméno ukrajinského stopera. Následně stadion potemněl a z reproduktorů se rozezněla temná píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, která se pro Československo stala symbolem okupace ruskými vojsky v tíživém roce 1968.

Šlo o obrovsky silný moment...

Před zápasem nastoupili slávisté oblečení do pampeliškově žlutých dresů s vypovídajícím modrým vzkazem na hrudi WE STAND WITH UKRAINE – JSME S TEBOU, UKRAJINO.

„Ukrajina je moje vlast, věřím naší zemi, naší armádě. Chci poděkovat těm, kteří chrání naše hranice. Musíme se spojit a podpořit naši armádu. Volba Ukrajinců je evropská Ukrajina. Zachováme si nezávislost, demokracii a státní suverenitu. Jsem hrdý a poctěn, že mohu reprezentovat svou zemi na mezinárodní scéně. Sláva Ukrajině,“ napsal Taras Kačaraba v den utkání na Instagram.

V samotném zápase, téměř při každém kontaktu Kačaraby s míčem, stadion zahučel. Když stoper se žlutou ozdobou na levé paži předvedl precizní obranný zákrok, Eden bouřil. Atmosféra byla jiná, než obvykle. Přesahující obvyklé sportovní kulisy. Oba ukrajinští hráči pak vedli tradiční děkovačku.

Kromě Kačaraby a Talovjerova se ruský vpád na Ukrajinu osobně dotkl také Jaroslava Köstla, asistenta trenéra. Jeho manželka Nina je ukrajinské národnosti. Ve čtvrtek brzo ráno se od rodiny žijící v Oděse dozvěděla, že začala válka...

„Nevím, jak to napsat. V 5:23 mi přišla zpráva od mámy, že jsou v pořádku a že nás všechny miluje,“ napsala na sociální sítě. „Ráno, když jsem se probudila a přečetla to, nevěděla jsem, co se přesně stalo, ale věděla jsem, že je zle. Oděsa, město, ve kterém mám celou svoji rodinu, tak tam padají tam bomby, jezdí tanky. Lidi přemýšlí, kam se schovat, kam utéct, panuje tam chaos. Píšu to, pláču, mám strach o všechny své blízké, pocit úzkosti, klepou se mi ruce… ale co ty lidi tam? S našimi pocity to nejde srovnávat. Nejhorší je to, že nemůžu nijak pomoct a jen se modlit za celou Ukrajinu a za celou svoji rodinu,“ sugestivně vylíčila svoje pocity.

KonecLIVE
32

Zprávy ze dne 28. února 2022

Rusko
28. února 2022 · 21:55

Evropská házenkářská federace (EHF) kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské kluby a reprezentace z mezinárodních soutěží. Oznámila to po dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru.

Rusko
28. února 2022 · 21:44

BLOG LUBOŠE BRABCE | Je v tom skryto trochu historické ironie. Když sborná hrála svůj poslední zápas pod oficiálním názvem Rusko, bylo to na prosincovém Channel One Cupu v Moskvě, hokejisté na sobě měli sovětské dresy. Teď minimálně na nějaký čas mezinárodní hokej opustí. Stejně jako ho před třiceti roky opustil Sovětský svaz. Více čtěte ZDE>>>

Rusko
28. února 2022 · 17:32

Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě se letos neuskuteční v Moskvě. Kvůli vojenskému útoku Ruska na Ukrajinu rozhodla evropská konfederace ESC o odebrání šampionátu ruské metropoli a hledá nové dějiště. Původní termín od 15. do 30. srpna by měl zůstat zachován, na programu jsou soutěže ve vzduchových, kulových, brokových i velkorážních disciplínách a na běžící terč.

Důležitý moment
Rusko
28. února 2022 · 15:22

Mezinárodní olympijský výbor vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily ruské a běloruské sportovce i funkcionáře z mezinárodních soutěží. MOV tak přitvrdil v postoji k sankcím. Pokud by úplné vyloučení nebylo možné, považuje MOV za přípustnou pouze účast ruských a běloruských sportovců nebo týmů v neutrálních barvách. Více čtěte zde >>>

Rusko
28. února 2022 · 14:20

Přečkala olympiádu v totalitní Číně, aby ji v jiném autoritářském státě zastihla válka. Sikroskařka Nikol Kučerová se před závody Světového poháru v ruském středisku Sunny Valley přidala k mezinárodnímu bojkotu a pak prožila nervozní desítky hodin shánění spojení do Česka. „Jsem ráda, že jsem doma,“ odechla si - více čtěte zde >>>

Vstoupit do diskuze (12)

Doporučujeme

Články z jiných titulů