Precizní taktika Barcelony: Tiki-taka zabírá, kde má gigant rezervy?

Strojová a trpělivá kombinace, která většinou vyústí v zabijácké zakončení. To je ochranná známka Barcelony, která stále platí – a Slavia se s ní dnes bude muset popasovat. Katalánský velkoklub má však podle analýzy deníku Sport zároveň jisté rezervy, z kterých by mohl český mistr profitovat.
ROZESTAVENÍ: 4 – 3 – 3

Barcelona ctí odkaz legendárního Johanna Cruyffa kromě jiného i důsledným lpěním na rozestavení 4-3-3, které musí respektovat každý její trenér. Zakládání útoků začíná od gólmana Marka-Andrého ter Stegena, a přes konstruktivní stopery pokračuje k triu polařů, kteří s pomocí krajních beků a útočníků motají soupeřovi hlavu precizní kombinací. Ta se rychle přelévá z jedné strany na druhou, až se v obraně objeví mezera – a pak následuje průniková přihrávka a úder. Slávistům nezbývá než udržet koncentraci a kolem vlastního pokutového území Lionela Messiho a spol. důsledně dostupovat.
90 % - Barcelona ve dvou zápasech základní skupiny Ligy mistrů zkompletovala 1324 přihrávek a má při tom úspěšnost 90 procent, nejvyšší ze všech účastníků soutěže.
PRESINK: OKAMŽITĚ PO ZTRÁTĚ MÍČE
Hráči „blaugranas“ mají kulatou pomůcku rádi, to je všeobecně známá věc. V tomto ročníku Champions League vykazují průměrné držení míče ve výši 62 procent, což je v této statistice řadí na první místo. Pokud už o balon náhodou přijdou, dokážou ho velmi rychle získat zpět. Díky správné reakci a výhodnému kompaktnímu postavení se sesypou na soupeře jako vosy, který většinou jejich tlaku neodolá a promptně o míč zase přijde. Slávisté tak musejí hrát přesně, na málo doteků a rychle hru přenášet do volných prostor, které se po stranách nabízejí.
87 - Hráči Barcelony vybojovali v Dortmundu (42) a doma proti Interu (45) zpět dohromady 87 míčů. Slavia – pro srovnání – úplně stejný počet.
SLABINA:VYSOKÁ A NEKOMPAKTNÍ OBRANA
Jak už bylo řečeno, do útočné fáze se zapojují všichni včetně stoperů, což ovšem také znamená, že obrana Barcelony hraje hodně vysoko a na velké riziko. Krajní beci kolikrát nemají šanci se vrátit na značky, takže stopeři hrají často jeden na jednoho bez zajištění. Problém je to zejména v případě Gerarda Piquého, který ve dvaatřiceti letech působí už trošku neobratně, navíc vystavuje bez koordinace s parťákem soupeře do ofsajdu. Dobře načasovaná přihrávka a náběh za obranu tak mohou být účinný recept. Cesta vede i přes křídelní prostory, neboť zejména Lionel Messi vůbec nebrání.
27 - Gerard Piqué a spol. v Lize mistrů udělali zatím 27 faulů, tedy o tři víc než Slavia (24).
HROZBA: GSM NA VZESTUPU
O schopnostech Lionela Messiho a Luise Suáreze není třeba se rozepisovat, špatnou zprávou pro Slavii však je, že si s nimi po letním příchodu z Atlétika Madrid konečně začíná rozumět i Antoine Griezmann. Francouzský útočník byl hlavním strůjcem sobotního vítězství v Eibaru (3:0), když měl přímý podíl na všech třech brankách. Trio GSM se přitom prosadilo jak trpělivou kombinací do zavřené obrany, tak precizně provedeným brejkem po ose Griezmann – Messi – Suárez (viz foto). „Naše spolupráce se zlepšuje s každou odehranou minutou,“ prohlásil spokojeně Griezmann.
4+3 - Se čtyřmi góly a třemi asistencemi je Antoine Griezmann nejproduktivnějším hráčem Barcelony v probíhajícím ročníku La Ligy.