Slavia? Scházela technika a pohyb

SMutný odchod do kabin
SMutný odchod do kabinZdroj: Pavel Mazáč
Liga mistrů

Kam se poděla loňská Slavia, která si ve třetím předkole poradila s Ajaxem? Úterní večer ve Florencii musel českého fanouška bolet. Tuzemský mistr nepředvedl vůbec nic.

Porážka 0:2 v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů milosrdně skrývá skutečný rozdíl mezi oběma týmy. Z celých devadesáti minut se nenašla jediná, v níž by měl navrch. Experti se shodují, že mužstvo vybouchlo.

Proč? Statistika je možná nuda, ale nelže. Slávistům vypráví smutnou pravdu, že proti Fiorentině ani jednou nevystřelili na branku, nezískali ani jeden rohový kop. Jejich aktivita směrem dopředu vypadala žalostně.

„Celý ten rozdíl pramenil z technické připravenosti obou týmů. Tím to všechno začíná,“ říká internacionál Vladimír Táborský. Nemýlí se. Všimli jste si, jak zpracovává míč třeba takový Mutu? Pochopitelně v pohybu a tak, že balon od jeho nohou letí rovnou do míst, kam po chvíli nasprintuje i on.

Slávisté si počínají jinak. Míč jim dělá potíže i přesto, že jej krotí ve stoje.
Výsledek je jasný - získání prostoru (v případě Slavie opak), v němž se nepohybuje protihráč. Z toho pramení i možnost přečíslení, nebezpečné přihrávky nebo nerušené rozehrávky. „Bylo to vidět i u obránců, technická vybavenost fiorentinských byla vynikající,“ tvrdí Táborský.

S tím se shoduje i Zdeněk Ščasný, jenž v minulé sezoně hrál proti Fiorentině s Mladou Boleslaví. „Ta kvalita je prostě někde jinde. Nelze ji srovnávat. V současnosti má český tým šanci jedině tehdy, pokud přinese enormní píli a soupeř se zároveň nevydá ze všech sil,“ myslí si.

„Jenže to se nestalo, navíc Slavia působila zakřiknutě, alibisticky.“ Lze to změnit? „Tu techniku se můžeme naučit,“ říká Táborský. „Ale nemůže to dělat trenér mistrovského týmu. Návyky se těžko mění. Všechno se odvíjí od práce s mládeží.“

Další rozdíl mezi oběma mužstvy spočíval v rychlosti a pohybu. „Jediný, kdo se Italům rychlostně vyrovnal, byl Švento,“ všiml si Jiří Kotrba, trenér české jednadvacítky. „Jenže ten se k balonům moc nedostával.“

Slávisté byli všude později. Na nic neměli čas. „Všichni byli už v době přebírání přihrávky pod tlakem. A mohli si za to sami,“ soudí Kotrba. Proč? „Záložníci si chodili pro balon příliš blízko k bekům namísto toho, aby zvětšili hřiště a šli do krajů. Italové tak mohli hrát vysunutí hodně vysoko,“ říká kouč českých „lvíčat“.

„A platí to i pro krajní beky. Jen si vzpomeňte na Vargase, kde všude běhal,“ doplňuje Táborský. Záložníci se u obránců utopili, a to vedlo k častým ztrátám míčů,“ připojuje Kotrba.

Šance do odvety jsou mizivé. „Když Slavia dostane gól, je konec. Naději dává třeba vedení 1:0 do poločasu,“ přemítá Kotrba. „Jednou za čas se dá přes takový tým přejít. Ale teď to asi nebude,“ odhaduje Ščasný.

CO SE POVEDLO...
* dostat jenom dva góly

CO SE NEPOVEDLO
* vystřelit na branku
* držet míč alespoň čtvrt minuty
* předvést alespoň jednu kombinaci
* hrát odvážně dopředu
* vyvarovat se faulů

Šance na postup: 5 %

Doporučujeme

Články z jiných titulů