Viktoria Plzeň se proti Sportingu Lisabon prala statečně, domácí odvetu dotáhla až do prodloužení, konečný výsledek 2:1 nakonec znamenal portugalský postup. Těsné vyřazení v osmifinále Evropské ligy znamená jednu nepříjemnost. Český mistr v roce 2019 už nebude mít jistou přímou účast v Lize mistrů. Česko totiž v koeficientu národů pro nasazování do evropských pohárů pro sezonu 2019/2020 skončí těsně na třináctém místě.

Tuhle sezonu se v Česku hraje o hodně. Už od startu podzimu je jasné, že nový mistr s velkou pravděpodobností postoupí přímo do základní skupiny Ligy mistrů. Aby o luxusní pozvánku budoucí král HET ligy přišel, musel by se šampionem Ligy mistrů stát tým, který si přímou účast v Lize mistrů nezajistí svým postavením v domácí ligové tabulce.
Největší české kluby (Sparta, Slavia) před sezonou investovaly velké sumy do hráčského kádru právě proto, že vidina Ligy mistrů a s ní spojené finanční bonusy (účast přinese do klubové kasy okolo půl miliardy korun) je tak blízko.
Jenže pro další sezonu už tenhle bonus pro českého mistra neplatí. Přímá účast se odvijí od pořadí v koeficientu národů, který se počítá dle výsledků mužstev jednotlivých zemí za posledních pět sezon.
Pro nasazení do ročníku 2019/2020 už Česku patří 13. pozice, do Ligy mistrů jdou přímo mistři z prvních dvanácti zemí. Před Česko se nakonec dostalo Rakousko i Švýcarsko, druhá jmenovaná země velmi těsně.
Česko má koeficient 30,175 bodu, dvanácté Švýcarsko 30,200 bodu. Postup do čtvrtfinále Ligy mistrů a Evropské ligy je přitom honorován jedním bodem. Takže v případě, že by Plzeň ve čtvrtek postoupila přes Sporting, Česko by se dostalo před Švýcarsko a jistotu Ligy mistrů by si podrželo i pro nadcházející sezonu.
Jedenácté Rakousko už má náskok vyšší (31,600 bodu), navíc mu zůstává ve hře Salcburk, který postoupil do čtvrtfinále Evropské ligy přes Dortmund.
"Bokem nás tohle nejde. Dostat se do Evropy je těžší a těžší, určitě je lepší postupovat přímo. Bavíme se o tom a sledujeme to. Věděli jsme o tom a víme, jak to dopadlo," přiznal po čtvrtečním duelu se Sportingem gólman Aleš Hruška.
Dvanáctá příčka v koeficientu národů zároveň znamená přímou účast v Evropské lize pro vítěze českého poháru, o což tuzemská scéna rovněž přijde.
Čeští pohároví zástupci musí dělat co nejlepší výsledky v nadcházející sezoně. Česko totiž odepíše silný ročník 2013/2014 (Plzeň tehdy postoupila do osmifinále Evropské ligy, Liberec prošel v EL ze základní skupiny), kdy posbíralo do koeficientu celých osm bodů.
Na startu nové sezony tak Česko začne na 15. místě (22,175 bodu) s minimálním náskokem na 16. Dánsko (22,150 bodu).
Aktuální koeficient národů a pořadí pro nasazování do evropských pohárů pro sezonu 2019/2020 | ||
Pořadí | Země | Koeficient |
1. | Španělsko | 103,998 |
2. | Anglie | 77,748 |
3. | Itálie | 74,749 |
4. | Německo | 70,427 |
5. | Francie | 55,415 |
6. | Rusko | 53,182 |
7. | Portugalsko | 46,915 |
8. | Ukrajina | 41,133 |
9. | Belgie | 38,500 |
10. | Turecko | 35,800 |
11. | Rakousko | 31,600 |
12. | Švýcarsko | 30,200 |
13. | Česko | 30,175 |
14. | Nizozemsko | 29,749 |
15. | Řecko | 28,600 |
Pozn.:mistr z prvních 12 zemí má jistou přímou účast v Lize mistrů. Země do 15. místa mají jistotu, že alespoň dva týmy si zahrají minimálně kvalifikaci o Ligu mistrů |


