Za masakr na Baníku můžou Poláci. Neumíme jim fotbal zakázat, říká FAČR | iSport.cz
22. března 2014 • 22:00

Za masakr na Baníku můžou Poláci. Neumíme jim fotbal zakázat, říká FAČR

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem
Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7 Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová asociace ČR volá po řádění především polských fanoušků Baníku při zápase se Spartou po zpřísnění legislativy a bude hledat cesty, jak hříšníky ve spolupráci s policií důsledně potrestat. Případem se bude na svém čtvrtečním zasedání zabývat disciplinární komise.MATCH OVERVIEW LEGACY
22. 3. • 16:45
FC Baník Ostrava
FC Baník Ostrava
1:1
ONLINE
22. března
16:45
AC Sparta Praha
AC Sparta Praha
Góly

Domácí: 51. Škutka

Hosté: 78. Juliš

Sestavy

Domácí: Pavlenka – Sukup, Baránek, Frydrych (C), Vengřinek – Štěpán (79. Holzer), Kukec (90+2. Narh), Greguš, Foltýn, Krmenčík – Škutka (76. Svěrkoš).

Hosté: Vaclík – Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa – Dočkal (60. Konaté), Vácha, Matějovský (68. Juliš), Hušbauer, Krejčí – Lafata (C) (82. Vacek).

Náhradníci

Domácí: Šrom, Kaša, Celba, de Azevedo, Narh, Holzer, Svěrkoš

Hosté: Čech, Švejdík, Hybš, Mareček, Vacek, Konaté, Juliš

Karty

Domácí: Krmenčík, Sukup, Vengřinek

Hosté: Kadeřábek, Hušbauer

Rozhodčí

K. Hrubeš – O. Pelikán, M. Pilný

Stadion

Stadion Bazaly

"FAČR odsuzuje chování těch, kteří výrazným způsobem a excesy na tribunách zásadně narušili průběh utkání a navíc zcela bezprecedentně ohrozili zdraví ostatních návštěvníků stadionu. FAČR se zasadí se o co možná nejdůraznější postup v součinnosti s Policií ČR," stojí v prohlášení fotbalové asociace.

Hlavní konflikt mezi fanoušky propukl na stadionu Bazaly o přestávce utkání, které mělo do té doby klidný průběh. Situace se vyhrotila, když ze sparťanského sektoru přilétlo mezi domácí diváky několik světlic.

Zhruba stovka ostravských chuligánů se pokusila dostat do sektoru hostů, prolomila i ploty v nárazové zóně, ale oba tábory se přes policejní kordon k sobě nedostaly. Příznivci Baníku, kteří zdemolovali část stadionu, kde vytrhali desítky sedaček, pak útočili na policejní těžkooděnce.

Fanoušci Baníku dávají policistům najevo svou nespokojenost házením sedačekFanoušci Baníku dávají policistům najevo svou nespokojenost házením sedačekFoto Jaroslav Legner (Sport)

Hlavní vinu na konfliktu mají podle bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého chuligáni z Polska. "Z televizních záběrů bylo patrné, že nepokoje vyprovokovala skupinu fanoušků hlásících se k polskému klubu GKS Katovice. Zabránit těmto osobám ve vstupu na území ČR a potažmo také na české stadiony je s ohledem na volný pohyb osob v Schengenském prostoru téměř nemožné," prohlásil Synecký.

I proto chce situaci znovu řešit. "Tato událost FAČR znovu utvrdila v nutnosti urychleně zavést opatření, která by v budoucnu měla tuto problematiku definitivně vyřešit," dodal Synecký.

V současnosti podle něj nemá policie ani pořadatelé právní oporu k tomu, aby podobným problémům předešli.

Zatímco na ploše měli hrát malí kluci, mezi kotly Baníku a Sparty vypukla válka. Naštěstí spíš na dálku
Zatímco na ploše měli hrát malí kluci, mezi kotly Baníku a Sparty vypukla válka. Naštěstí spíš na dálku

"Baník Ostrava, Sparta Praha i Policie ČR věnovaly přípravě a organizaci utkání maximální pozornost. Znovu se však ukázalo, že současná legislativa neumožňuje pořadatelům ani policii podobné projevy účinně postihovat a ani jim předcházet," míní Synecký.

Násilnostmi v Ostravě se bude ve čtvrtek zabývat disciplinární komise. "Zatím nelze předjímat žádné závěry, protože je nutné prostudovat zápis o utkání, zprávy delegátů a veškeré další dokumenty či záběry, které se incidentu týkají. Rozhodně takové události nebereme na lehkou váhu. Považujeme je za velmi alarmující projev nedobrého pokračujícího trendu," uvedl předseda komise Richard Baček.

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud